cob led için fan önerisi?

bongbong

Üye
Takip et kanka, kac saat acik isik?
Birde kabin ici havalandirma iyiyse, etkiliyor ;)

18-6 yapıyorum şuan. kabin için sıcaklığım iyi, onu çok etkilemedi. 23-24 derece oluyor genelde kabin içi.

stabil bir şekilde 36-37 derecede çalışsa ledlerin ömürlerini yer mi acaba onu merak ediyorum.

BosCo

Kıdemli Üye
18-6 yapıyorum şuan. kabin için sıcaklığım iyi, onu çok etkilemedi. 23-24 derece oluyor genelde kabin içi.

stabil bir şekilde 36-37 derecede çalışsa ledlerin ömürlerini yer mi acaba onu merak ediyorum.
Kabin ic isin isiklar kapaliyken kac derece ?
Ortalama 30 derecelere indirebilirsen daha iyi olur bence, mesela kabin ici vantilator kullaniyosan, dönüşlerde panele vurursa isi dusecektir.
Benim sahsi dusuncem, ledleri tek sira dizmek yerine kabine yaymak daha mantikli. 50 cm lik panele 4 led koyup ayni sekil bi tane daha yapip, karsilikli birlestimeyi dusunuyorum. Hem isinma minimum olucak hemde bitkinin etrafida isik alacak. Yeni aticagim bitkiye bu sistemi yapicam. Bakalim nasil olucak. (fakat aliex den qb sipariside verdim, yetisirse onunla devam ederim :))

bongbong

Üye
ışıklar kapalıyken 20-21 oluyor kabin içi.

kabin içi vantilatör kullanmıyorum ama temiz hava girişi fan var kabinin sağında. olmassa ondan bir tane daha, tam ışığın geldiği hizaya takarsam belki bir tık faydası olabilir.

bongbong

Üye
sabahtan beri okuduğum yabancı forumlarda filan, 80-100 dereceye kadar gayet normal yazmış herkes cob ledler için. normal çalışma aralığıymış yani.
cob ledin modeline göre değişiyor tabi bu değer ama genel olarak çoğunun max çalışma aralığının üst limiti 80-85 derece.

levhanızın derecesi 50 dereceyse, ledlerin ısısı da bundan biraz daha fazladır diyor mesela, dolayısıyla bir sıkıntı olmaz demişler.

benim levha 36-37 derece. heralde benimkine de bir şey olmaz diye düşünüyorum.

BosCo

Kıdemli Üye
ışıklar kapalıyken 20-21 oluyor kabin içi.

kabin içi vantilatör kullanmıyorum ama temiz hava girişi fan var kabinin sağında. olmassa ondan bir tane daha, tam ışığın geldiği hizaya takarsam belki bir tık faydası olabilir.
Kanka, ekstra giris eklersen icerideki sirkulasyon degisecektir. Soguma saglarsin belki ama kabin dengesi degisecektir dikkat et.

BosCo

Kıdemli Üye
sabahtan beri okuduğum yabancı forumlarda filan, 80-100 dereceye kadar gayet normal yazmış herkes cob ledler için. normal çalışma aralığıymış yani.
cob ledin modeline göre değişiyor tabi bu değer ama genel olarak çoğunun max çalışma aralığının üst limiti 80-85 derece.

levhanızın derecesi 50 dereceyse, ledlerin ısısı da bundan biraz daha fazladır diyor mesela, dolayısıyla bir sıkıntı olmaz demişler.

benim levha 36-37 derece. heralde benimkine de bir şey olmaz diye düşünüyorum.
Kanka 80 100 derece calisan cob ledin lumen olcumu yapilmismi acaba?
Bizmi cok kasiyoruz anlamadim ki :D

bongbong

Üye
Kanka 80 100 derece calisan cob ledin lumen olcumu yapilmismi acaba?
Bizmi cok kasiyoruz anlamadim ki :D

valla öyle görünüyor. mesela rastgele bir markanın cob led 'inin data sheetini buldum. oradaki teknik detaylarda çalışma aralığı -20 ile 85 derece arası diyor.

"alüminyum levhanızın 85 dereceyi geçmemesi gerekiyor" diye belirtmişler. "giriş gücü %80Pİ yi geçerse 75 dereceyi geçmesin levha" diyor.

ek bilgi: lehim yaparken de max 350derecede kullanın diyor, ve 5sn 'den fazla değmesin lehim diyorlar. aynı yere lehim tekrarı yapacaksanız da, ilk yaptığınız lehimin tamamen oda sıcaklığında soğuduğundan emin olun demişler

Woppy

Ordinaryüs
Dostum buun

bugün başımdan geçen olayı anlatayım. Ben bugün sabah sekiz de, geçen hafta gördüğüm bir ledi full spec sandıp aramaya çıktım, akşam 16.30 da eve girdim. Internete ulus elektrikçi yazın. Çikan hepsine girdim. Bir tur yanlış gördüğüm ledi arayarak yaptım. Sonra bir turda 60w üzeri led ampul aramak için yaptım. Eve geldigimde elime baktigimda aldiklarim 2 tane folyo banttı. Onuda bir hirdavatciya sordum 60w üstü led ampul diye. Yada 125 cfl spiral lamba varni diye sordum. Sanirim yokmus simdi ayiktim. Sonra bi tsmirciye girdim. Kapida şerit çekilmiş arkada hepsinin kulaginda airpod. Hepsi maskeli ama koparici çingen gibiler. Hareketler giyimler. Ledi sordum. Yokts dedi getirtebilirim. Ne kadara gelir dedim 65 liradedi. FullSpec 50w cob lede. Banada 135 liraya 50w hazır herşeyiyle al tak cob led var diye satmaya calisiyor. Önündeki masada önünde alüminyum. 20 tane benim ledden takıyor .d bunlar sonlardı. Elimdeyok diyor^^ cob chiplleri aluminyuma slikon tabancasiyla yapistiriyordu. Termal hakketire .d..d ben 4 gündür aluminyumu delecek yol ariyorum cob led çapında. Her neyse. 2 adet aluminyum folyo. Biri ampul sorduğum hırdavatçı işi az diye aldım. 10 liraya. Sonra Bir bina altinda bir bir milyoncu gibi yerdevondan daha katilesini görünce 3.5 liraya aldım. Butun ulus elektrikcileri 2 tur döndüm. Boş kafayla. Bunlarla çıktım. Bi hayalle. Hevesle.. Ufak bi video var. Size çalacağım mikrogrow boxu gosterecem ama nasıl ^^ geceniz iyi olsun. Ha sonra giderken sordum ki 50cm bir aluminyum levhaya 10 tane cob led dizicem. Arkasına da 12v lik 6 tane fan. Yetermi dedim sogutmaya. Izahini yapiyorum bi yandanda. Ooo fazlasiyla yeter dedi. Bi yandanda slikonla aluminyuma chip yapistiriyo .d allah var malzemeden kacmiyo o.c .d..d ya olum ne hallere düştüm ben böyle.
Knk bence ugrasma hiç sarı sitede Onur tamar diye satıcı var ben hazır aldım senin gibi ank d ysıyorum 20 gündür kullanıyorum gayet basarılı cobledlerde silikonla degil termalle yapısık ;)

BosCo

Kıdemli Üye
valla öyle görünüyor. mesela rastgele bir markanın cob led 'inin data sheetini buldum. oradaki teknik detaylarda çalışma aralığı -20 ile 85 derece arası diyor.

"alüminyum levhanızın 85 dereceyi geçmemesi gerekiyor" diye belirtmişler. "giriş gücü %80Pİ yi geçerse 75 dereceyi geçmesin levha" diyor.

ek bilgi: lehim yaparken de max 350derecede kullanın diyor, ve 5sn 'den fazla değmesin lehim diyorlar. aynı yere lehim tekrarı yapacaksanız da, ilk yaptığınız lehimin tamamen oda sıcaklığında soğuduğundan emin olun demişler
Kanka ben yxo markali fisli modelini kullandim. Ozellikleri nedir inan arastirmadim, oneri dogrultusunda alip yaptim. Fakat lumen olcumu ile isi kaynakli farkliligi gozlemledigim icin, minimum sicaklikta stabil olmasi icin ugrastim. Birde tek sira dizmek yerine dagittim, 2x 50cm panele 6 cip koydum. 60x kabinde muazzam oldu. Fan sesi harici cok memnunum :D

Grenn

Yeni üye
. Kaliteli led ler kullanıyorum mesela 6 metre karelik bir çadıra 9 metre karelik led kullandığımda dereceyi nemi dengede tutmak şartıyla buna rağmen aşırı ışık sorun yaratır mı ışığın fazlası iyidir biliyorum ama bir yerden sonrası kötü müdür yani amacım imkan varken fazla şık verebilmek hakka kadar mı vereyim daha fazlasını vereyim

can02

Yeni üye

bongbong

Üye
Kanka bende cob led sipariş ettim iki haftaya elime ulaşır senden rican bu malzemelerin aleminyum soğutucu fan nerden temin ettin yardımcı olursan sevinirim
ben yerel bi elektronikçiden almıştım kanka

Tek bitki için bu nasıl kankalar?
bence yeterli olur

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    hahahaha ********** ***** ***** ******
  • Emmy Emmy:
    ** ******* ***** ******** ******* hahahaha* **** *****
  • Emmy Emmy:
  • istr istr:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha
  • istr istr:
    hahahaha*** hahahaha**** hahahaha***** ****** ********* ** *** ****** ****** ********
  • Emmy Emmy:
    **** ******** ** ******* ******* ***** ******* ***** **** ******** ***** ***** ********* ******* *** ** *****
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ***** **** ********* **** ******** ******* ********** ****** **** ******** hahahaha****** ** *******
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha
    +1
    hahahahahahahaha********* hahahahahahahaha
  • istr istr:
    ***** **** ******* ***** **** ********* **** ******** ******* ********** ****** **** ******** hahahaha****** ** *******
  • xskyrex7 xskyrex7:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ****** ******* ****** **** hahahaha** ******** *** hahahaha*
  • istr istr:
    *** ******* **** ****** ****** ******* ********* ** ****** ** ****** ******* ****** **** hahahaha** ******** *** hahahaha*
    +1
  • istr istr:
    ******** ******** *** *** **** ******* ** ******** *** **
  • istr istr:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ***** ***** ****** ******* ******* * * **** ********* ***** hahahaha*** ***** *** ***** ******* ***** ** ********** ******** *********
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ******* ******* ******** hahahaha*** hahahaha* ***** ****** ********** ********** ******* ******** ***** hahahaha *********
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    kkush kkush: ****** ****** ***** *** ***** ****** **** *** ******