Cob LED Tamamlandı.

Respect99

Yeni üye
Kankalar herkese bol dumanlar..Daha önce forumda konusu açıldı nasıl yapıldığından çok, kendi yaptığım işi paylaşmak istedim umarım bir işinize yarar.Meslegim elektrik teknisyenliği olduğu için zorlanmadım,Ledleri Çin'den sipariş ettim yxo marka 7 *50 watt full spektrum Büyüme dönemi için 4 adet Ledi 50'şer santimlik bloklara montajladim toplamda 200 watt, diğer geri kalan150 watt Ledi ciceklenmede devreye alıcam.Toplamda 350 watt ışık tek bitki 20 lt Air saksı Plagron toprak'da H.S.O Blue Dream yapıcam.forumda bir kardeşimiz fanların gereksiz olduğunu,pasif soğutmanın daha iyi olduğunu söyledi burda ,bende denedim  fanlı ve fansiz olarak arada dağlar kadar fark var,ben 50 cm'lik bloğa 2 adet 50 w LED 3 adet fan koydum gayet başarılı 12 voltluk fanlar.Fanlar çalıştığında kesinlikle çok farkediyor ısı yok denecek gibi.Ben termal bant kullandım gayetde başarılı oldu önce macun denedim ama hoşuma gitmedi bant yaptım herkesede tavsiye ederim güzel iş görüyor.. Fanları kırmızı siyah aldım bilerek görsellik katmak istedim bana göre güzel oldu,sizin görüşleriniz de önemli.Kabloların aluminyuma temas eden kısımlarını  bez bant ile bantladım  ısınıp erimesin diye çok işe yarıyor. Hatta bu bantı arabalarda motor kısmındaki elektrik tesisatında da kullanıyorlar ısıya dayanıklı.. 6 adet fana 4 amper gücünde 12 volt enerji veriyorum hepsi tam güç çalışıyor,illa motor kullanmanıza gerek yok 2 amper gücünde kaliteli  bi adaptör 3 tane fanı rahatlıkla çalıştırıyor her 3 fana 2 amper gayet yeterli.Ledlere enerjiyi 2 ayrı kablodan verdim 0.75  . Bunun sebebi lamblara güç tek kablo üzerinden gitmesin diye ,tek kablo üzerinden de olur ama böyle olması daha sağlıklı.Resimleri aşağıya bırakıyorum umarım beğenirsiniz..
http://imgur.com/a/hVjkbOL

hermes

Yeni üye
Ustam eline koluna sağlık harika gözüküyor. Benimde alanım aynı senin gibi tek bitki için fullspectrum 200 wat cob LED koyucam tek bitki için ideal midir sence 22 k lümen ve iki donemde kullanabilirim değil mi

Respect99

Yeni üye
Cvp: Cob LED Tamamlandı.

Teşekkür ederim kardeşim beğendiğine sevindim Yetiştirme döneminde te bitki için 200  watt yeterli,ama çiçeklenmeye 150-200 wat ekleme yapmanı tavsiye ederim, eğitimini bakımını iyi yaparsanda hasat mutlu eder..Full spektrum iki dönemde de kullanabilirsin

hermes

Yeni üye
Eğitim gübreleme havalandırma tüm unsurlar gayet yerinde olduğunda 400 wat fullspectrum ile aşağı yukarı kaç Gr hasat olur tahmini

whitewidow1973

Yeni üye
Hocam öncelikle eline sağlık çok güzel olmuş. Bir şey sormak istiyorum sana. Şimdi bu 8cm veya 12cm pc fanlarının üzerinde 12v 0.14Amper yazar. Amperi fazla verirsek  yanmaz mı fanlar. Çünkü ben şu an 12V 1A adaptör ile 4 tane 12cm fan çalıştırıyorum fakat gram verim alamıyorum. ama 2 tane çalıştırsam da aynı hızda dönüyor. Anlatabiliyor muyum neye göre Amper. Ne yapmalıyım sence ?

Respect99

Yeni üye

greenblue53 sağolasın kardeşim düşüncelerin için.Senin dediğin gibi de yapabilirdim ama bunda karar kıldım.Test ettim 3 LED koymayı ama fazla ısındı bende bende 5 0 cm'e 2 LED 3 fan koydum baktım baya bı fark ediyor böyle yaptım.Herkesin yorumu farklı oluyor bir işi yaparken :)

@whitewidow şöyle soyliyim amper zaten tek fana gitmiyor fanlara eşit olarak gidiyor adaptörün amperi gücünü gösteriyor mesela 2 amper bir adaptörle tutupta yüksek amperli bir şeyi calistraramazsın.Bir sorun olmaz yani ben bir sorun yaşamadım bir dostuma daha öncesinden yapmıştım benzerini oda yaşamadı..Ve fanların ve adaptörün kalitesi etki ediyor

Respect99

Yeni üye

@Hermes kardeşim ne kadar alacağını önceden tahmin etmek zor ama herşeyi güzel yaptığını varsayarsak gübresi eğitimi vs.150 de alabilirsin 250 de alanlar var daha fazlasını bile alan var ama bu iş tecrübe işi birazda.

whitewidow1973

Yeni üye
Respect99' Alıntı:
greenblue53 sağolasın kardeşim düşüncelerin için.Senin dediğin gibi de yapabilirdim ama bunda karar kıldım.Test ettim 3 LED koymayı ama fazla ısındı bende bende 5 0 cm'e 2 LED 3 fan koydum baktım baya bı fark ediyor böyle yaptım.Herkesin yorumu farklı oluyor bir işi yaparken :)

@whitewidow şöyle soyliyim amper zaten tek fana gitmiyor fanlara eşit olarak gidiyor adaptörün amperi gücünü gösteriyor mesela 2 amper bir adaptörle tutupta yüksek amperli bir şeyi calistraramazsın.Bir sorun olmaz yani ben bir sorun yaşamadım bir dostuma daha öncesinden yapmıştım benzerini oda yaşamadı..Ve fanların ve adaptörün kalitesi etki ediyor

Fanlar bildiğin tanesi 25tl olan fanlar daha önce kullandığım kaliteli. En azından piyasada olanların kalitelisi (AKASA). 12v 1A lik adaptöre 25tl verdim ama işimi görmedi. Amper dağılır evet biliyorum fakat şunu demeye çalışıyorum. şöyle saçma bir olay var 1 fan'a taksam da 1Amperi , 4 fan'a taksam da  aynı hızda dönüyor bir gariplik var. Ya fanlar ya Adaptör hikaye. 3 Fan için 2 amperlik alıp deneyeyim bakalım. Teşekkürler. 

https://www.hepsiburada.com/akasa-classic-12cm-sessiz-siyah-kasa-fani-ak-dfs122512l-pm-bd999768

Fan bu sence ne öneriyorsun 4 tanesine. Hangi Amperli Adaptör almalıyım.

Respect99

Yeni üye
@greenblue53 doğru söylüyorsun kankam bende öyle düşünüyorum. Bir sonrakini öyle yapacam muhtemelen bütçeyi artırıp,bakalım 2 growum olacak güzel bir hasat alırım diye düşünüyorum 1 .grow baya bı tecrübe oldu bana..

hermes

Yeni üye
Kardeşim ciceklenmeye kadar 200 watt full spectrum ile devam etsem çiçeklenmede +125 watt CFL eklesem olur mu peki ?

Respect99

Yeni üye

@whitewidow1973 eğer tatmin olmuyorsan trafo da kullanabilirsin birde öyle dene istersen ben Kendi fanlarımı tanesini 12 TL'ye aldım gayetde başarılı senin attığın linkteki de iş görür muhtemelen.. Her ürün farklı sonuçta

whitewidow1973

Yeni üye
Respect99' Alıntı:
@whitewidow1973 eğer tatmin olmuyorsan trafo da kullanabilirsin birde öyle dene istersen ben Kendi fanlarımı tanesini 12 TL'ye aldım gayetde başarılı senin attığın linkteki de iş görür muhtemelen.. Her ürün farklı sonuçta

Trafo bilmiyorum hocam araştırırım. Teşekkürler yardımın için.

Respect99

Yeni üye

@greenblue53 ısıyı kontrol altına alırım diye düşünüyorum ortam havadar ve umduğum gibi olur inşallah yaşayıp görecez

PosetHaze

Yeni üye

whitewidow1973' Alıntı:
Hocam öncelikle eline sağlık çok güzel olmuş. Bir şey sormak istiyorum sana. Şimdi bu 8cm veya 12cm pc fanlarının üzerinde 12v 0.14Amper yazar. Amperi fazla verirsek  yanmaz mı fanlar. Çünkü ben şu an 12V 1A adaptör ile 4 tane 12cm fan çalıştırıyorum fakat gram verim alamıyorum. ama 2 tane çalıştırsam da aynı hızda dönüyor. Anlatabiliyor muyum neye göre Amper. Ne yapmalıyım sence ?

Adaptör üstünde yazan amper değeri maksimum değeridir.Yani senin fanların 0.14A ise adaptörden 0.14 amper çeker, o adaptörlede 0.14A fanlardan yaklaşık olarak 7 tane çalıştırabilirsin demek.(0.14A x 7=0.98A)Yani demek istediğim 5A adaptörde alsan fanların daha hızlı dönmez.Sadece o adaptör ile daha fazla sayıda fan çalıştırabilirsin demek.Daha hızlı dönmesini istiyosan amperi daha yüksek fan alman lazım.

Respect99

Yeni üye

@polat98 12 cm almanı öneririm

@posethaze güzel açıkladın  kardeşim.agzına sağlık

hermes

Yeni üye
Kardeşim bende kendim yapma kararı aldım hem daha uygun hem daha yüksek watt yapicam sormak istediğim iki konu var 6*50 yapicam 4 kırmızı 2 beyazmi yapayım yoksa 4 kirmizi 2 gün isigimi iki dönem için beyaz ve Günışığı ikisi de var ve plakayı nerden buldun nasıl temin ettin bakır plaka daha çabuk soğudugu için sence daha uygun olmazmi

Respect99

Yeni üye

Kullandığım adaptör bu
http://imgur.com/a/4zyIeRl

@hermes benim şahsi görüşüm hepsini full sepktrum yapman.Evet bakır daha çabuk ısıtır a internette araştırdığımda çoğu yerde aydınlatma soğutma için alüminyum öneriyorlar.Denemek lazim

Aemili31

Müptezel
Kanka eline emeğine sağlık çok kaliteli görünüyor bende bütün malzemeler var ancak birleştirmesini yapmadım işçiliğini çok beğendim göndersem yapar mısın kanka :D

yokmubiseyinnn

HATAY HAZE
Bır outdoorcu olarak çok şey demek dogru olmaz ama ortada emekle yapılmış bişey var elıne saglık kanka guzel kollar alman dılegıyle

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • BABASULTAN07 BABASULTAN07:
    ** ********** hahahaha ****** *** hahahaha* **** ****** ***** ******** ******* ** ******* *** hahahaha** ** ******* *** **
    BABASULTAN07 BABASULTAN07: ** ********** hahahaha ****** *** hahahaha* **** ****** ***** ******** ******* ** *******...