Cob led ve qb board hakkında..

Selam arkadaşlar.
450 watt bir cob led yapmayı düşünüyorum. Elektrikçi arkadaşa bunun ne kadar elektrik harcayacağını sordum. Günlük 20 saat ışıkla 9led×50 watt=9Kw ettiğini, kw fiyatının 0.70 kuruş olduğunu günlük tüketimin 6.3 lira, aylık tüketimin 190 lira olduğunu söyledi.

Şimdi asıl sorum 50 watt ışık veren cob ledin kullandığı enerjide 50 wattsa hps lambadan ne farkı kalıyor, led verdigi ışıktan daha azını çekmez mi?

Ve bu elektrikçi arkadaş lm301h çip ile 54 adet 3w ledler kullanarak 70 lümen değerinde 168 watt enerji tüketen kendi tasarımı bir quantum boarddan bahsetti.
Tüketimi 168watt fakat verdiği ışık 450 watt cob led değerinde olduğunu söyledi.
Bu quantum board dediği gibi 450 watt ışık verir mi?

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim

birbeygelmis

Yeni üye
Selam arkadaşlar.
450 watt bir cob led yapmayı düşünüyorum. Elektrikçi arkadaşa bunun ne kadar elektrik harcayacağını sordum. Günlük 20 saat ışıkla 9led×50 watt=9Kw ettiğini, kw fiyatının 0.70 kuruş olduğunu günlük tüketimin 6.3 lira, aylık tüketimin 190 lira olduğunu söyledi.

Şimdi asıl sorum 50 watt ışık veren cob ledin kullandığı enerjide 50 wattsa hps lambadan ne farkı kalıyor, led verdigi ışıktan daha azını çekmez mi?

Ve bu elektrikçi arkadaş lm301h çip ile 54 adet 3w ledler kullanarak 70 lümen değerinde 168 watt enerji tüketen kendi tasarımı bir quantum boarddan bahsetti.
Tüketimi 168watt fakat verdiği ışık 450 watt cob led değerinde olduğunu söyledi.
Bu quantum board dediği gibi 450 watt ışık verir mi?

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim
Lm301h çip 3w lik çipler değil 0.5w maks çipler. Türkiye'de bulunmuyor bende var diyen (hazır board hali hariç) yalan söylüyor. Stoğu yok çünkü çiplerin. Arkadaş sana lm301h deyip seni tokatlayacak. İnanmayın artık şöyle şeylere. LM301H diye edison falan takacak sonra senden çok para isteyecek sen de lm301h aldım diye sevineceksin. İnsanların söylediği her şeye bu kadar inanmaya meyilli olmayın.

birbeygelmis

Yeni üye
Ali de satılıyor toplu çip tek halinde fakat board olayı sıkıntı elle kaliteli yapılacak bişe değil. Arkadaşın dediği topluyor yada tam dolandirici
Yapamaz mümkün değil. 3w çiplerden yapayım demiş zaten LM301H 3w çiplerden değil mid-power series 0.5w maks çipler. %100 tokatlanacak. Sahibindende Bayrampaşa'da ilan var LM301H diye millete Lm281b+ çipleri kitliyor şuana kadar kaç kişiyi dolandırmıştır haddi hesabı yok. Board'un üstüne bile LM301H yazmış kimse anlamasın diye. Marka ürün almadığınız sürece dolandırılma olasılığınız %95.

Yapamaz mümkün değil. 3w çiplerden yapayım demiş zaten LM301H 3w çiplerden değil mid-power series 0.5w maks çipler. %100 tokatlanacak. Sahibindende Bayrampaşa'da ilan var LM301H diye millete Lm281b+ çipleri kitliyor şuana kadar kaç kişiyi dolandırmıştır haddi hesabı yok. Board'un üstüne bile LM301H yazmış kimse anlamasın diye. Marka ürün almadığınız sürece dolandırılma olasılığınız %95.
Arkadaş dediğim internetten tanıştığım biri işte :)
Zaten qb hakkında hiç bilgim yok dolandirilmayalim bari çok teşekkür ederim.
O zaman ben cob led yada hpsden devam.

Ustam bi sorum daha olacak 4 bitki için 2şer cob kullanarak 4 tane plaka yapsam, hepsinin üstüne 100wattlik ayrı ayrı plakalar olsa yani, yeterli olur mu toplam 400 watt. Yada hepsinin üstüne ayrı değilde tek plakaya 9 tane cob koysam yeter mi yani 4 bitki için sence

birbeygelmis

Yeni üye
Arkadaş dediğim internetten tanıştığım biri işte :)
Zaten qb hakkında hiç bilgim yok dolandirilmayalim bari çok teşekkür ederim.
O zaman ben cob led yada hpsden devam.

Ustam bi sorum daha olacak 4 bitki için 2şer cob kullanarak 4 tane plaka yapsam, hepsinin üstüne 100wattlik ayrı ayrı plakalar olsa yani, yeterli olur mu toplam 400 watt. Yada hepsinin üstüne ayrı değilde tek plakaya 9 tane cob koysam yeter mi yani 4 bitki için sence
400w kutulu balast mh+hps öneririm kıştayız lazım olur 4 taneye yeter 1mx1m alanda. Cob diyorsan 600w ayrı plakalara olursa iyi olur tek plaka çok faydalı olmaz.

Hoca666

Müptezel
kanka ben cob yaptım. şu aluminyumun en küçük ebatına üzerine 2 tane 50 w full spectrup vurdum. fan olarak da direk prizden çeken şu fanı kullandım. hem adaptörle falan uğraşmadım hem de çok sessiz çalışıyor. ısınma hiç yok gibi. attığım siteler örnek amaçlıdır. reklam olarak algılanmasın. araştırıp daha uygunu varsa almanı tavsiye ederim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Mordecai:
    ****** ******** ****** **** ** hahahaha*
  • C cancan27:
    **** ***** *** ********* *** hahahaha** ********** ** ****** ****** hahahaha***** ** hahahaha*
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha***** ********

**** ***** *** ********* *** hahahaha** ********** ** ****** ****** hahahaha***** ** hahahaha*
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** **** **** ***** ****** ***** ****** ********* * **** ****** ***** *** hahahaha***** **** ********** ******** ******** *****
  • C cancan27:
    *** hahahaha**
  • Mordecai Mordecai:
    ***** **** ***** *** ***** *** ********** **** **** ***** ****** ***** ****** ********* * **** ****** ***** *** *******
    +1
  • C cancan27:
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
    ** ******* ********** **** ****** ******* ***** ***** ********* hahahaha *** ******** ***** **** ********* *****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • M Makro:
    hahahahahahahahahahahahahahahaha
  • NewGardener NewGardener:
  • Mordecai Mordecai:
  • M Makro:
    ******* hahahaha* ******* *******
  • C cancan27:
    **** **** *** ********** ******* ********** **** ****** ******** **
  • H Heisenberg01:
    ** ******* ********** **** ******** ********** *** ***** ********* ****** ***** hahahaha*** ******
  • C cancan27:
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
    **** *** ***** ******* ******** hahahaha* ** ** *****
  • H Heisenberg01:
    ***** ***** ********** *** ***** ***** **** **** *** ****** *** ** **********
  • C cancan27:
    ********* * hahahaha *****
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
    ********* * hahahaha ***** ***** ***** ** **** ******* **** ** *** ******* ********
    H Heisenberg01: ********* * hahahaha ***** ***** ***** ** **** ******* **** ** *** ******* ********