Coco Eğitici Grow. Neden İlk Growun Coco Olmalı!

Selamlar herkese,

Bu growu günlük gibi paylaşmayı düşünüyordum ancak vazgeçtim. Özet olarak geçeceğim ve soruları cevaplayacağım.

Ya dur hele sen kimisin o kadar anlatmışsın okumadan growunu görelim diyenler buyrun

Neden ilk grow coco olmalı sorusunun cevabı ise çok basit, aşırı sulama sorunu yaşama şansın yok cocoda. Çünkü sürekli gübreli olarak besliyorsun. Coco asla kurumamalı. Coco growun en önemli maddesi calmag. Bu nedenle kullandığın ana gübrelerin calmag destekli olması gerekir. Örnek olarak canna coco ab verilebilir. Ve en güzel tarafı ise toprakta yapacağın growuna göre kesinlikle daha fazla hasat alacaksın.

1.COCO'ya başlayacaksan günde 1 kere sulama yapmayı kabul edeceksin. Otomatik sulama vs sonraki aşamalar.

2.COCO'ya başlayacaksan kullanacağın suyun EC 'si düşük olmalı o nedenle arıtma ters ozmos tavsiye ediliyor.

3.Burada COCO'yla ilgili verdiğim tavsiyeler toprak yetiştirme medyaları içinde uygun olan tavsiyelerdir.

4-EC-PPM aynı şeyi ifade eder rakamsal olarak yazılışları farklıdır. Örnek 60PPM=120 EC'dir 0.12 olarakda ifade edilir. ben genel olarak 120 olarak ifade ediyorum. 1.2K EC 1200 EC ifade eder. suyun içerisindeki besin değerini ölçen birimdir. O nedenle düşük EC'li su kullandığınızda suyun çoğunu besinle doldurmuş oluyorsunuz ve bu sayede bitkinizi çok besinle beslemiş oluyorsunuz :) bunu hem COCO hemde TOPRAK growlarınız için yapabilirsiniz farkını kesinlikle görürsünüz. TOPRAK growunuzda arıtma suyu kullanırsanız boş sulamalarınızda calmag kullanmayı ihmal etmeyin çünkü arıtma suyunda calmag olmaz.

5-Grow yapmak aslında çok kolaydır zorlaştıran kesinlikle insanlar. O nedenle söylediğim dengeyi kurarsanız başarısız olma şansınız yok!

İster toprak grow yap ister coco grow yap. Bitki yetiştirme işi bir dengedir. Dengeyi sağlarsan çok güzel bitkiler yetiştirebilirsin. Buradaki denge sıcaklık, nem, ışık, besin, ph, ec ve havalandırma hepsinin dengede olması. O nedenle düzgün bir ph metreniz (adwa tavsiye ederim. Koruma ve kalibrasyon sıvısı almayı unutmayın!) ve EC metreniz olmalı. Cocoda ve toprakta her zaman giriş yani hazırladığınız besinli suyun değerini ölçün. Cannabis bitkisinin dönemlerine göre aldığı EC aralıkları vardır.

EC Aralıklarını nerden bulacağız? Google amcaya yazıyorsun kanka cannabis ec/ppm chart coco ise coco toprak ise toprak ama herşey orda yazanlar değil bitkilerin genetik faktörleri nedeniyle kabul ettikleri EC değerleri değişken olabilir. Bunu gözlemleyerek karar verebilirsin. Nasıl yapacağım? EC yükselttikçe özellikle COCO medyada tepkiler çok hızlı olduğu için bir sonraki gün (toprakta 1 günden fazla sürebilir) yapraklardan tepki verir.

Bunuda ilk olarak yaprak uçlarından yanıkla yapar. Eğer hafif bir yanık belirtisi varsa bu bitkinizin doyduğunu EC'nin sınırda oluğunu gösterir belirli bir süre aynı EC' de devam edip 1-2 gün geçtikten sonra EC yükseltebilirsiniz böylece elinizdeki fenotipin max kaç EC aldığını öğrenmiş olursunuz. Yine özellikle COCO'da ve toprakta altan akan run off suyunun EC'si ölçün bu değer COCO'DA verdiğiniz giriş değerinin +300 üzerinde olmalı daha fazla olduğu durumlarda SU! miktarını arttırın ve daha fazla akış alarak EC'yi dengeleyin. Toprakta ise bu değerler +500 kadar çıkabilmektedir o nedenle her sulamanızda alltan su akıtmaya dikkat edin ancak bunu minnacık bitkiler için yapmayın! Toprakta su miktarı köklerin büyükdükçe artırılır saksı büyük diye fazla fazla su verilmez! Toprakta en çok yapılan hatalardan biridir. Max EC'lere CO2 takviyesi sayesinde çıkılabiliyor ancak bunu ilk growunuz için dert etmeyin. Eğer bitkinizi bu bahsettiğim adımlara göre büyütürseniz tek bir yaprak kaybetmeden sağlıklı bitkiler yetiştirmenin yolunu buldunuz demektir.

Konu sorularınızla birlikte güncellenecektir.

Son düzenleme:
Dostum selam. İlaç gibi konu. 1.5x1.5x2 kabin 4xautomango cannacoco gubre 25 lt saksi 700w cobled şu an karanlikta oldugu icin foto paslayamadim..

-Suyun ec degeri 0.5 cikiyorsa bunu 0.2'ye nasil dusurebiliriz?

-21.günde tavsiye edecegin egitim nedir? Alt dallari alayim diyom ama hic bilmiyorum nasil yapacagimi(budur diyebilecegin bi link olursa pasla lutfen).

-Yarin file germeyi dusunuyorum. Bunu da ilk defa yapicam. Herhangi bir puf noktasi var mi? File yapiyosan su egitimi yapmalisin diyecegin bi egitim var mi?

-Çiçeklenmeye geçiş için bitkileri 24-36 saat karanliga almali miyim? Su an 20-4 isik dongusundeyim. 18-6 isik dongusune nasil gecmeliyim?

-Şimdilik gunde bir kez su veriyorum. çiceklenmeye geçince gunde 2 sulama yapicam. Uygun mudur?

-Her 7.gunde gubre sulamasindan 10 saat sonra calmag sulamasi yapiyorum. Buna devam edeyim mi?

-Ayakli vantilator kullaniyorum. Bitkiye cok yakin. Bazi fan yapraklari ice kivrilmis vaziyette. Sebebi vantilatorun yakinligi mi? Senin vantilator cok iyimis ölçü boyut isim link nedir :(

-Fanim 375m3 karbon filtreyi bugun taktim sicaklik 30u gordu. Bu sorun olur mu?

Şimdilik bu kadar ama bitmedi. başlığın müdavimiyim haberin olsun :)

SAFAWTR

Yeni üye
Takip , merhabalar dostum @istr agama katılıyorum mükemmel bir konu ,Coco biraz daha zahmetli , toprakta daha az zahmet ve az risk, bugüne kadar toprakta sıkıntı yaşamadım ama growercı arkadaşlarımla coco muhabbetini yapıyoruz kimisi beddua ediyor kimi çok övüyor, avantaj ve dezavantajlarıni sıralayabilir misin , belki bir gün nasip olursa coco deneriz :)

Night owl

Müptezel
Dostum selam. İlaç gibi konu. 1.5x1.5x2 kabin 4xautomango cannacoco gubre 25 lt saksi 700w cobled şu an karanlikta oldugu icin foto paslayamadim..

-21.günde tavsiye edecegin egitim nedir? Alt dallari alayim diyom ama hic bilmiyorum nasil yapacagimi(budur diyebilecegin bi link olursa pasla lutfen).

-Yarin file germeyi dusunuyorum. Bunu da ilk defa yapicam. Herhangi bir puf noktasi var mi? File yapiyosan su egitimi yapmalisin diyecegin bi egitim var mi?

-Çiçeklenmeye geçiş için bitkileri 24-36 saat karanliga almali miyim? Su an 20-4 isik dongusundeyim. 18-6 isik dongusune nasil gecmeliyim?

-Şimdilik gunde bir kez su veriyorum. çiceklenmeye geçince gunde 2 sulama yapicam. Uygun mudur?

-Her 7.gunde gubre sulamasindan 10 saat sonra calmag sulamasi yapiyorum. Buna devam edeyim mi?

-Ayakli vantilator kullaniyorum. Bitkiye cok yakin. Bazi fan yapraklari ice kivrilmis vaziyette. Sebebi vantilatorun yakinligi mi? Senin vantilator cok iyimis ölçü boyut isim link nedir :(

İlk olarak 25 litre saksı tek bitki yapsan idare ederdi ama 4 bitkiye çok en fazla 12 13 litre kullan saksıyı bu sayede hem sorunlarla çok uğraşmazsın hemde sıkılmazsın sularken boşu boşuna yüksek litre olmuş seninki hakkını vererek sulayacak mısın günde çiçekte 15 litre su vs vs o yüzden Coco da ki saksı boyutu toprakta ki gibi olmamalı çünkü ayarı bir kez kaçırınca merhaba az sulama kuru kalması veyahut sulanmaması nedeniyle ec yükselmesi kaçınılmaz olur büyük medyada

Night owl

Müptezel
Suyun ec 05 çıkıyorsa 0.2 0.1 su için ro arıtma suyu kullanman lazım.

Eğitim için cocoda vakti güzelce kullanıyorsun çünkü güzel gelişim oluyor hızlı lst den başla ben lst, topping, sömeğe girerken dalları eziyorum hep hst, sonra file olsun budama olsun bunları yapıyorum

File varsa bence olmazsa olmaz lst ve topping sonra ağı gerip eğitime başlamak elbette bitki güzelce 5 8 kat yapmalı

12 12 geçmeden karanlığa alanda var son bir hafta kala ışığı 15 9 14 10 yapanda var bence bu karanlık çiçeğe alırken değilde kesmeden önce önemli trikom artışından ziyade ışıkta kesilen Bitkiden daha az klorofil yoğunluğuna sahip olduğunu düşünüyorum

Night owl

Müptezel

Ne kadar sulama o kadar verim demek grow ortası ikiye çıkarabilirsin ayrıca Coco medya da çiçekte fazla sulanmasının nedeni hem besinleri kullanmak hemde medyaya her yeni sulamada oksijen getirmektir Coco medyaya yeni oksijeni ancak sulama yoluyla ekleyeblrsn ayrıca tuzlarda temizlenir.

Ben daha kontrollü gitmeyi seviyorum mesela vegde programa sadık olacak aralıkta 1.3 ec sulama yaptıysam akşama 0.7 düşük ec sulaması yapıyorum buda işleri daha kontrol altında tutuyor

Eğer medyan calmag tamponlu değilse düzenli calmag verilmesi gerekiyor tamponlu ise lazım oldukça vermek lazım Bn çeşme suyu veriyorum ordan kalsiyum magnezyum alıyor ama yinede bazen az az tampon yapsın diye ilk önce ekliyorum sonra ana gübrelerle ayarlayıp veriyorum.. Tabi burda unutma Coco yapıyorsan mutlaka enzim gübresi kullanmalısın ayrıca pk 13 14 ile calmag karıştırma ayrı ayrı ver ikisinde enzim gübresini de her zaman en son da ekle suya

Night owl

Müptezel
Yapraklardan düzenli olarak çiçeğin 3 haftaya kadar laktik asit bakterisi verebilirsen verim hasat ve sağlığı iyileştreblrsin.

Vanti vurmasın bitkiye ayaklı vanti büyük gelir growsan kabin fan yaz çıkar google.

Evet kmka sorun olur 30 derece çok 28 derece sınırın olmalı unutma orta çiçekten sonra 28 dereceden itibaren terpenler yağlar uçmaya bağlar 32 den sonra iyice artar.. Giriş fanını artır yada klima ayarla yafa fan ekle ekstra giriş artırmak işe yarar.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • D despotdes:
  • psychdelicman psychdelicman:
    ****** ***** ***** ** ****** ****** ** **** hahahaha ******* ****** ***** ********** ********* *** **** ******* ***** ****** *** **** ***** ****** *** **** **** *** ********* ****** **** ** hahahaha** * ******* ******* hahahaha****** **** ***** *** *******
  • D despotdes:
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
    ********** ***** ***** **
    +1
  • Mordecai Mordecai:
  • D despotdes:
  • A ax-b:
    **** ***** *** **
  • Mordecai Mordecai:
  • D despotdes:
  • kkush kkush: