Doğalgaz borusu ile kabin iskeleti

WidowTech

Yeni üye
Kankalar merhaba, aranıza yeni katıldım. Aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Karantina günlerinde bütün konulara göz gezdiriyorum. Kabin kurulumu ile başlamak istiyorum. Kabini önce çitalar ile yapmayı düşünüyordum. Şimdi doğalgaz borusuna çevirmeyi düşündüm. Çitalar ile 170₺ olan iskelet borular ile 60₺ye düştü.

100cmx100cmx200cm uzunluğunda planladım. 2-3 bitki yetiştireceğim max. 

Bu borular ile iskeleti kursam etrafını ne ile kapatabilirim? 100x150cm genişliğinde mukavva aklıma geliyor. Kolicilerde 5₺ gibi ücretlerle satılıyor. Çinden de full spectrum cob led sipariş vereyim diyorum. 

https://ibb.co/jZNXs8K
https://ibb.co/FDq2vmw
https://ibb.co/BNy7PXr

Ü

Üye silindi 12891

Guest
İyi dusunmussun guzel bir sey cikarsa bizde faydalaniriz, sera naylonunu incele kanka isine yarar belki

WidowTech

Yeni üye
Cvp: Doğalgaz borusu ile kabin iskeleti

Sen boskalmasin' Alıntı:
İyi dusunmussun guzel bir sey cikarsa bizde faydalaniriz, sera naylonunu incele kanka isine yarar belki

Kanka sera naylonun içini alüminyum folyo ile kaplanır mı ki? Ya kumaş alayım diyorum kumaşçıdan, ya da mukavva kaplayayım diyorum. Grow marketlere bakıyorum. Grow kabinleri 1000-2000 bin tl, ben bunu max 100 liraya mâl ederim.

Kalın bi kumaş alayım ölçülerine göre dikim yapayım, yada diktireyim. İçini de alüminyum folyo ile raptiyelerim.

Ü

Üye silindi 12891

Guest

NonaHost' Alıntı:
Sen boskalmasin' Alıntı:

Kanka sera naylonun içini alüminyum folyo ile kaplanır mı ki? Ya kumaş alayım diyorum kumaşçıdan, ya da mukavva kaplayayım diyorum. Grow marketlere bakıyorum. Grow kabinleri 1000-2000 bin tl, ben bunu max 100 liraya mâl ederim.

Kaplanir kanka kumasta olur senin kafana hangisi yatarsa en kolay nasil olursa o sekil yaparsin, bu borular isik yada karbon filtre tasir mi acaba saglam mi

WidowTech

Yeni üye

boskalmasin' Alıntı:
NonaHost' Alıntı:

Kaplanir kanka kumasta olur senin kafana hangisi yatarsa en kolay nasil olursa o sekil yaparsin, bu borular isik yada karbon filtre tasir mi acaba saglam mi

Kanka orda şöyle bi düşünce yaptım.
https://ibb.co/3yNNYk6

https://ibb.co/3yNNYk6Üst tarafta 4 tane boruyu T şeklindeki borularla ara iskelet yapıp tavanı güçlendiricem. Borular 2 cm kalınlığında grow çadırlarından daha bile güçlü olacağını düşünüyorum. 

Karbon filtre ne kadar gerekli acaba onu da düşünüyorum. Tek başıma yaşıyorum. Yatak odam ile salonum arasında bi odam boş duruyor. Bu odada koku olması benim için çok ihtiyaç değil ya da acaba ben mi yanlış düşünüyorum. Yaydığı kokuyu bilmediğim için bir şey de diyemiyorum.

Güçlendirdiğim tavan yapısını ışığı iple aşağı sarkıtmak için planladım.

Port

Yeni üye
Kanka brandacıya  fermuarlı branda diktir önce iskeleti dik tam ölçüleri al öyle diktir fermuarı da istediğin yöne denk gelsin tecrübeyle sabit 1.5x1.5x2 100 tl ye halletmiştim

Bee

Yeni üye
Kanka pprc su borusunun 2m si ayakta durmaz. her tarafını t ile örümcek ağı gibi örmen lazım. hem çok zahmetli olur hem kumaşı malzemesi fln yine bi kabin fiyatına gelir. 500tl civarı yakın zamanda ikinci el kabin gördüm. yapması eğlenceli olur ama al kurtul bence:) not: babam tesisatçı bende kabinin içine kalorifer peteği çektim samimiyimdir pprcye

WidowTech

Yeni üye

Bee' Alıntı:
Kanka pprc su borusunun 2m si ayakta durmaz. her tarafını t ile örümcek ağı gibi örmen lazım. hem çok zahmetli olur hem kumaşı malzemesi fln yine bi kabin fiyatına gelir. 500tl civarı yakın zamanda ikinci el kabin gördüm. yapması eğlenceli olur ama al kurtul bence:) not: babam tesisatçı bende kabinin içine kalorifer peteği çektim samimiyimdir pprcye

Hocam bi kabinede 500₺ verilmez ya iki demir bi kumaş parçası. Pprc boruların bi kısmını odanın tam köşesine oturtup destek sağlasak. Açıkta kalan kısmı 45lik dirseklerle yandan desteklesem diye düşünüyorum. Metresi 2₺ kanka borunun. Kumaşı alsam ben bile dikerim el becerim vardır.

Bi de şöyle düşünüyorum kabine verilen para ziyan. 500e ikinci el alacağıma 100₺ye mal edip 400₺yi cob lede yatırsam yavrular için bol bol enerji olur

köfteci

Yeni üye
20lik pprc biraz mukavemetsiz olur knka birşey asması sıkıntı olur.  25 yada 30luk bak derim

WidowTech

Yeni üye

köfteci' Alıntı:
20lik pprc biraz mukavemetsiz olur knka birşey asması sıkıntı olur.  25 yada 30luk bak derim

Tamam kanka 30mmlik bakayım, şu borucuyla stokla ilgili bi iletişime geçeyim. Siparişlerimi vereyim

Bro doğal gaz borusu değilde benim aklımdaki 2cmx2cm profillerden yapmaktı etrafını da betopanla kaplicaktim ama ben direk odayı cevirdim ama yapsaydım öyle yapardım maliyeti biraz tutuyor benim dediğimin betopanlar para 
tutuyor ama profil 100tlye hallolur

WidowTech

Yeni üye

Göztepe353535' Alıntı:
Bro doğal gaz borusu değilde benim aklımdaki 2cmx2cm profillerden yapmaktı etrafını da betopanla kaplicaktim ama ben direk odayı cevirdim ama yapsaydım öyle yapardım maliyeti biraz tutuyor benim dediğimin betopanlar para 
tutuyor ama profil 100tlye hallolur

Kanks ben bu boruların yamulacağını düşünmüyorum. Grow kabin incelemelerine baktım 1,5 cm çaplı iç içe geçmeli demirden yapmışlar lambur lumbur sallanıyor. Buna ben çok güzel bi sistem düşüyorum. Projeyi konu açıcam yapılışını.

Koca iskelet 60₺ mal oluyor. 50 cm büyütmek istediğinde extra 10₺ masraf çıkıyor. Kabinden kısıp cob lede yatırım yapmak için mükemmel bi fırsat gibi görünüyor.

SweetHaze88

Yeni üye
Dostum selam, Bunca zaman dışarıdan aldığın o bok kokan sigaralarin belirli miktarina 500tl-1000 tl vermesini cok iyi bilenlerdensin. Yoksa bu sitede isin olmaz kendi imkanlarinla yapacagin cadirla bitkinin verimini düşürmek yerine daha mantıklı bir hamle yapip sabirli olmayi secmelisin. Benim de bir çıraklık dönemim oldu ve decatlhondan aldigim bir çadırın icerisine folyo ile kaplamayi denedim çiçeklenme doneminden sonra cocuklarim yandi. Özenerek tasarladigin bu sistemin kumaşı ilerleyen zamanlarda aşınma yapacak. 2 sene boyunca sorunsuz hasat alabilecegin ve 10 haftada bir 4 bebek yetisterecegin bir sistem icin max harcayacagin para 4.000 tl karbon filtre ve sessiz fanla bu isi kimsenin ruhu duymadan icin rahat bir sekilde yapmak varken yaraticiligini bu sekilde strese sokup köreltme benden sana küçük bir tavsiye :)

WidowTech

Yeni üye

SweetHaze88' Alıntı:
Dostum selam, Bunca zaman dışarıdan aldığın o bok kokan sigaralarin belirli miktarina 500tl-1000 tl vermesini cok iyi bilenlerdensin. Yoksa bu sitede isin olmaz kendi imkanlarinla yapacagin cadirla bitkinin verimini düşürmek yerine daha mantıklı bir hamle yapip sabirli olmayi secmelisin. Benim de bir çıraklık dönemim oldu ve decatlhondan aldigim bir çadırın icerisine folyo ile kaplamayi denedim çiçeklenme doneminden sonra cocuklarim yandi. Özenerek tasarladigin bu sistemin kumaşı ilerleyen zamanlarda aşınma yapacak. 2 sene boyunca sorunsuz hasat alabilecegin ve 10 haftada bir 4 bebek yetisterecegin bir sistem icin max harcayacagin para 4.000 tl karbon filtre ve sessiz fanla bu isi kimsenin ruhu duymadan icin rahat bir sekilde yapmak varken yaraticiligini bu sekilde strese sokup köreltme benden sana küçük bir tavsiye :)

Kanka sen olayı çok yanlış anlamışsın. Aşırı içici bi insan değilim, ayda 1 maks 2. Sağlam bir alkol tüketicisi de olmadığım halde hobi amaçlı 1 sene tam tahil bira yapıyordum. Alet edevatlarımı ikinci ele verdim. Çiçek böcekle ilgilenmeyi sevdiğim için yine bu platformdayım. Projeyi tamamladıktan sonra burada paylaşırım. Emin ol dışarıdaki aldığın growboxlardan çok daha kaliteli duracaktır ve söylediğin gibi decathlon çadırı gibi bir çadırda olmayacaktır yaptığım.

Sadece öneri almak için konu açtım, veyahut toplu bir fikir çıkabilir amacıyla. Öyle 500-1000 lira gibi boktan sigaraya para vermişliğim de yoktur. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim. Hobi amaçlı yapıcam. Akıllı sera programlamasına da giriş yapacağım ve bir nevi deney olacak bu benim için. 

Zamanlayıcı prize bile 100 lira verenleri gördüm bu forumda. Ben katkı sağlamaya ve katkı almak için foruma geldim. Sonoff wifi alıp ışıklarınıza takarsanız telefonunuz ile zamanlayıcı koyabilir, dünyanın her yerinden de kontrol edersiniz, nem cihazınıza bağlayacağınız nem sensörü koyarsanız nem işlemlerinizi ufak bir role ile %49a düşünce %50ye yükseltir, %55i geçince %50ye sabitler ve insan hatasını sıfırlayarak hep net bir oranda tutarsın gibi 50 tane fikirle bu platformdayım.

Kısaca masraftan kaçınmak için değil, bez parçasından kısıp elektronik aksamlarla verimi yükselterek iş gücünü azaltmak maksadım. Görüşün değerliydi, teşekkür ederim.

https://a.aliexpress.com/_BTjdOJ

Ü

Üye silindi 14998

Guest

[quote pid='49013' dateline='1585064043']
Kanka sen olayı çok yanlış anlamışsın. Aşırı içici bi insan değilim, ayda 1 maks 2. Sağlam bir alkol tüketicisi de olmadığım halde hobi amaçlı 1 sene tam tahil bira yapıyordum. Alet edevatlarımı ikinci ele verdim. Çiçek böcekle ilgilenmeyi sevdiğim için yine bu platformdayım. Projeyi tamamladıktan sonra burada paylaşırım. Emin ol dışarıdaki aldığın growboxlardan çok daha kaliteli duracaktır ve söylediğin gibi decathlon çadırı gibi bir çadırda olmayacaktır yaptığım.

Sadece öneri almak için konu açtım, veyahut toplu bir fikir çıkabilir amacıyla. Öyle 500-1000 lira gibi boktan sigaraya para vermişliğim de yoktur. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim. Hobi amaçlı yapıcam. Akıllı sera programlamasına da giriş yapacağım ve bir nevi deney olacak bu benim için. 

Zamanlayıcı prize bile 100 lira verenleri gördüm bu forumda. Ben katkı sağlamaya ve katkı almak için foruma geldim. Sonoff wifi alıp ışıklarınıza takarsanız telefonunuz ile zamanlayıcı koyabilir, dünyanın her yerinden de kontrol edersiniz, nem cihazınıza bağlayacağınız nem sensörü koyarsanız nem işlemlerinizi ufak bir role ile %49a düşünce %50ye yükseltir, %55i geçince %50ye sabitler ve insan hatasını sıfırlayarak hep net bir oranda tutarsın gibi 50 tane fikirle bu platformdayım.

Kısaca masraftan kaçınmak için değil, bez parçasından kısıp elektronik aksamlarla verimi yükselterek iş gücünü azaltmak maksadım. Görüşün değerliydi, teşekkür ederim.

https://a.aliexpress.com/_BTjdOJ
[/quote]

Fikir güzel uygulanabilir yansıtıcı filmlere göz atabilirsin fiyat biraz artar tabi, folyo çok kolay zarar görür. Mukavva yerine kumaş vb daha mantıklı olacaktır. Fikirlerin orjinal yolun açık olsun dostum. Takipteyiz.

WidowTech

Yeni üye

Sintharia' Alıntı:
Fikir güzel uygulanabilir yansıtıcı filmlere göz atabilirsin fiyat biraz artar tabi, folyo çok kolay zarar görür. Mukavva yerine kumaş vb daha mantıklı olacaktır. Fikirlerin orjinal yolun açık olsun dostum. Takipteyiz.

Çok teşekkür ederim hocam. Elektronik devrelerle akıllı sera projesini kabinimi yaptıktan sonra aşama aşama anlatacağım. Otomasyona bağlanmış nem sensörü, sıcaklık sensörü, ışıklandırma sistemleri. Yapılışlarını aşama aşama koyucam, yazılımsal kodlarını sizinle paylaşacağım. İnsan hatasını sıfıra indiremeyiz belki ama madem nem ve sıcaklık, ışık periyotları bu kadar önemli biz de bunu stabil hale getirebiliriz. Sadece yeteneklerimizi birleştirmeliyiz.

Paylaşımı seven bir insanım. Zamanlayıcılı prize 100 lira vermek yerine 45 liraya wifi rolesi ile elektrik bilmeyen insan bile otomasyon yaparak evde olmasa dahi ışıklarını telefonundan kontrol edebilir. 

Forumdan güzel ziraat bilgileri edindim, bende yazılımsal bilgilerimi sunmak istiyorum.

Respect99

Yeni üye

NonaHost' Alıntı:
Sen boskalmasin' Alıntı:

Kalın bi kumaş alayım ölçülerine göre dikim yapayım, yada diktireyim. İçini de alüminyum folyo ile raptiyelerim.

Kanka bez ile yapmanı tavsiye etmiyorum şahsen yangın çıkma olasılığı var.mukavva olabilir.Sahibinden de gördüm bir ilan 1000 TL lik çadırı 650 ye satiyodu pazarlık yapıp daha da düşüğüne alablirsin

oknababa

Yeni üye

NonaHost' Alıntı:
Sintharia' Alıntı:

Çok teşekkür ederim hocam. Elektronik devrelerle akıllı sera projesini kabinimi yaptıktan sonra aşama aşama anlatacağım. Otomasyona bağlanmış nem sensörü, sıcaklık sensörü, ışıklandırma sistemleri. Yapılışlarını aşama aşama koyucam, yazılımsal kodlarını sizinle paylaşacağım. İnsan hatasını sıfıra indiremeyiz belki ama madem nem ve sıcaklık, ışık periyotları bu kadar önemli biz de bunu stabil hale getirebiliriz. Sadece yeteneklerimizi birleştirmeliyiz.

Paylaşımı seven bir insanım. Zamanlayıcılı prize 100 lira vermek yerine 45 liraya wifi rolesi ile elektrik bilmeyen insan bile otomasyon yaparak evde olmasa dahi ışıklarını telefonundan kontrol edebilir. 

Forumdan güzel ziraat bilgileri edindim, bende yazılımsal bilgilerimi sunmak istiyorum.
Hocam şimdiden kolay gelsin umarım istediğiniz sonucu alırsınız, hasatınız bol olsun takipteyiz.

Respect99

Yeni üye

NonaHost' Alıntı:
Sintharia' Alıntı:

Valla kanka on numara olur

BEYLERBEYİ

Yeni üye
[font="Open Sans", sans-serif]şimdiden kolay gelsin yaratıcı bi arkadaşa benziyorsun. detayları bekliyorum takipteyim. [/font]

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • T Tropikal.MR:
    * ***** **** ********** ********** *** ***** ******* ***** ******* ******** ****** *******
  • G Groww:
    ***** ******* *** *** *** ********* ******* ** ***** ****** ** *** ***** **** **** ** *** ******** ****** *** ****** **** ********* hahahaha ***** ******* *** *** *** ********** ********** * ***** *** * *** ********* ***** ***** ******* ****** ****** ******** ******* ********** ****** **** *** ********* *** ** ********* ********** ** ****** ********** ** ******** *** *******
  • A ax-b:
    **** ******* ***** ********** ******** ***** * ********** ******** **** *** ***** ********** *********
  • G Groww:
    ***** ******* *** *** *** ********* ******* ** ***** ****** ** *** ***** **** **** ** *** ******** ****** *** ****** **** ********* hahahaha *** **** *** ******* ********** *** **** ******** ***** ****
  • D despotdes:
  • İstanbul İstanbul:
    **** *** ******** ** *** ***** ** ********* *** * ***** ******* *** *** *** ********** ********** * ***** *** * *** ********* ***** ***** ******* ****** ****** ******** ******* ********** ****** **** *** ********* *** ** ********* ********** ** ****** ********** ** ******** *** *******
  • D despotdes:
    ***** ********** *** **** *** ******* ********** *** **** ******** ***** ****
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
    ****** **** *** ** * **** ********** hahahaha* ***** ********* ******* ***** ***** ****** ***** ******** **
  • G Groww:
  • A ax-b:
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha **** ******** ********** ***** ***** **** ****** * ***** *** *****
  • İstanbul İstanbul:
  • D despotdes:
    ********** hahahaha ****** ****** **** ***** ******* **** ********** **** *********
  • İstanbul İstanbul:
    ****** hahahaha*** ** ***** **** ******* ****** **** hahahahahahahahahahahaha* **** ******** ********** ***** ***** **** ****** * ***** *** *****
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha
  • T Tropikal.MR:
    *** ***** hahahaha *** ********* ** ******* hahahaha* ****** ********* *** ********** ***** ******** *********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ******* hahahaha ****** **** ******
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ******
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha
  • D despotdes:
    ** **** ***** *** ****** **
  • T Tropikal.MR:
    ***** ** ******* ******* *** ********* ***** ******** *** ***** ******* ****** ****** **** hahahaha*** hahahaha** ** ******** ********** ** ********** ******* ****** hahahaha* ** ********** *** ******** ******* ******* ********** **** ******** ****** * **** **** ****
    +1
  • K kujo07:
    ****** ** ***** ***** ***** *** **** ****** hahahaha**
  • T Tropikal.MR:
    ******* ***** ***** *** ********* ***** ****** ** ***** **** ****** ********* ********* ********
  • G Groww:
    +1
  • G Groww:
    *** ******** ****** *** *** ****** ** ****** ********* ******* **
    G Groww: *** ******** ****** *** *** ****** ** ****** ********* ******* **