Doğru Budama Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Regu

Kıdemli Üye
Herkese selamlar millet. Budama konusu, tecrübeli growerler için oldukça basit bir konu gibi gözüküyor dışarıdan bakıldığı zaman. Bende ne önemi var ki diyip yaprağı kopartıp atarım. Fakat gereksiz, erken yapılmış, geç yapılmış veya yanlış yapılmış budamanın, bitkilerimizi strese sokup sokmadığını veya fotosentezi etkileyip, hasatımızı azaltıp azaltmadığını merak ettim ve bunun üzerine biraz araştırma yaptım. Farkettim ki herkes kendince buduyor bitkilerini. Kimisi yaprağın sapla birleştiği yerden kesiyor. Kimisi yaprağın sapının, gövde ile birleştiği yerden kesiyor. Youtube da bir ablamız ise yaprakları kısaltmanın çok daha doğru olduğunu söylüyor. Kimisi istediği zaman gereksiz yaprakları budarken, kimisi yaprak bırakmıyor. Size sormak istediğim sorular;

1. İlk budama işlemi için bitkimizin kaçıncı haftasında olması gerekir?

2.Budama işlemi ne zaman sonlandırılmalıdır?

3. Budama yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

4. Hangi yapraklar budanmalıdır?

5.aşağıya yaprakların nereden kesilmesi gerektiğini gösteren fotoğraflar atıyorum. Bu fotoğraflardan hangisi doğrudur? veya hepsi yanlış ise nereden kesilmelidir?

1. Youtube da izlediğim bir videoda, bir ablamız, aşağıdaki fotoğrafta belirttiğim gibi yaprakları kökünden kesmeden, yaprağı katlayıp, ucunda az birşey yaprak kalacak şekilde kesiyor ve bize bunun daha iyi olduğunu söylüyor.
PicsArt_01-13-05.08.44.jpg

2.Bunu hiç yapanı görmedim ama belki yapan vardır diye ekledim. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi yaprağın, sap ile birleştiği yerden kesmek.
PicsArt_01-13-05.09.23.jpg

3.Bunu yapan birkaç kişi gördüm. Yaprağı sapın ortasından hızlıca kırıp veya kesip koparıyorlar, aşağıdaki gibi.
PicsArt_01-13-05.10.00.jpg

4. Bu aşağıdaki, benim de her zaman yaptığım gibi, yaprağın sapının, gövde ile birleştiği yerden kesmek.
PicsArt_01-13-05.09.01.jpg

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler tohumsuz ailesi...

Herkese bol hasatlar diliyorum...

A

ALTINPİPO

Guest
4 üncü resimdeki Gibi Kesilecek 4 Hafta 5 6 haftalar budanabilir yaprakta az kesıp bırakırsan boş besın almış olur gereksız olur hic olmaması daha iyidir buyuk fan yaprakları veya sömeklerı kapatan yaprakları kesebilirsiniz bu sayede daha iyi ısık almasını sağlarsınız daha iyi şişerler bunları yaprak kopardıktan sonra mutlaka calmag verın arkadaşlar ve hergun yaprak koparmayın...

Regu

Kıdemli Üye
4 üncü resimdeki Gibi Kesilecek 4 Hafta 5 6 haftalar budanabilir yaprakta az kesıp bırakırsan boş besın almış olur gereksız olur hic olmaması daha iyidir buyuk fan yaprakları veya sömeklerı kapatan yaprakları kesebilirsiniz bu sayede daha iyi ısık almasını sağlarsınız daha iyi şişerler bunları yaprak kopardıktan sonra mutlaka calmag verın arkadaşlar ve hergun yaprak koparmayın...
Reis çok teşekkür ederim sağol bilgilerin için

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bomberx Bomberx:
  • Bomberx Bomberx:
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
    ***** ** ***** *** hahahaha* **
  • I ichbinkrytpon:
  • S SuperKafa:
    ******* ********* ******* **** ** **** ****** ****** ****** hahahaha**** ** hahahaha*** ******* ******** ******* *** ** ***** ******** hahahaha* ********
  • NE0 NE0:
  • K Keyifcihtiyar:
  • K Keyifcihtiyar:
    ******** hahahaha ***** ** ***** *** ****** ********** ***** ** ***** ** ***** **** ** *** hahahaha hahahaha* ***** ****** **** ********
    K Keyifcihtiyar: ******** hahahaha ***** ** ***** *** ****** ********** ***** ** ***** ** ***** **** ** ***...