Doğru ph da sulamanın önemi..

Woppy

Ordinaryüs
Öncelik herkese merhabalar iyisinizdir umarım knklar bu (ph) nedir ne değildir bilen bilmeyen bir çok grower var seslenişim yeni grower arkadaşların (ph)'ın önemi kavramaları için. :)

Ph nedir?

Bir maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullandığımız ölçüye pH (potansiyel hidrojen) denir. Maddenin içindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılır. pH cetveli 0 – 14 arasıdır. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.

Bitkilerimiz için ph'ın önemi.
Bizim kızlarımız doğru ph aralığında sağlıklı bir şekilde beslenebildikleri için bu tablodaki ph aralığına uymalıyız eğer uymaz isek bitkimiz beslenemeyerek sağlığını yitirir ve hastalıklara davetiye çıkarır ölür. Birde işin cabası ordan burdan kısarak aldıgınız gübrenin çöp olması. Soilde(torf/toprak) dediğimiz karışımda bitkinin dogru beslenebilmesi için 6-7 aralığında dır en ideal ph 6,5 dur. Bitkiye ne zaman su verilecekse boş dahi olsa ph ayarlayarak verilmeli.
IMG_20211213_032609.jpg
Coco ve hydro da bilgili arkadaşlar yardımcı olur iseniz bu konuları netleştirelim ki yeni grower arkadaslar bu konularda hata yapmasın yada sürekli sorulup durulmasın.

sanaldarbe

Kıdemli Üye
ilk growumu yapıyorum yakında hasat alıcam, şuan en başa dönüp bütçeme göre ne almalıyım diye düşünüp bir önem sırası yapacak olsam şuanki tecrübemle ph metreyi kesin listeye eklerim
sonraki growu ph ayarlı su ile yapıp etkilerini gözlemlemek istiyorum, epey hevesliyim bu konuda, o günleri görmek kısmette varsa eğer burayı güncelleyip bizzat aceminin kaleminden tecrübelerimi paylaşırım inşallah. @Woppy kanka güzel noktaya değinmişsin, eline sağlık çok faydalı oluyor böyle kıyıda kalan püf noktalara değinmek
bu arada musluk suyu, arıtma suyu, bekletilmiş su, ph ayarlı su ile grow yapan kankalar aradaki farkı anlatıp konuyu zenginleştirirse tadından yenmez ha! takipteyim :)

İstanbul

Müptezel
Bu arada ucuz yollu ph metrelere yönelmeyin paranız p*ç olmasın 2 seçenek var uygun yollu ve kalibre istemeyen bi ürün
Yada adwa modellerini almak buda bi tık tuzlu ama değer.
Bilgi için teşekkürler kanka peki 6.3 verdiğimiz saksı altı (drenajdan) gelen 7.2/7.4 gibi değerlere ulaşıyor bazan kontrol ettiğimde bu durumun zararı varmıdır izleyip denge sağlanması gerekir mi

Ea644

Üye
Bu arada ucuz yollu ph metrelere yönelmeyin paranız p*ç olmasın 2 seçenek var uygun yollu ve kalibre istemeyen bi ürün
dostum bende bunu kullanıyorum hatta daha hiç ph metre kullanmadım bi sıkıntıda yaşamadım tavsiye ederim renk sarıya döndüğünde tamam diyorum kızları suluyorum baba şevkati ile

Agabee39

Yeni üye
Bende bun üründen kullanıyorum başarılı ph metrede var 2 abiyle karşılaştırıyorum sonuç aynı

Woppy

Ordinaryüs
Bende bu ürünü kullanıyorum cok kolay ve rahat, kullanışlı, kalibre derdi yok.
Bilgi için teşekkürler kanka peki 6.3 verdiğimiz saksı altı (drenajdan) gelen 7.2/7.4 gibi değerlere ulaşıyor bazan kontrol ettiğimde bu durumun zararı varmıdır izleyip denge sağlanması gerekir mi
Knkm alttan akan ph çok önemli degil eğer ölçmek istiyorum diyorsan ppm ölçmelisin alttan cıkan suda ppm ile ilgili konulara bakmanı öneririm.

Metgen7

Kıdemli Üye
Öncelik herkese merhabalar iyisinizdir umarım knklar bu (ph) nedir ne değildir bilen bilmeyen bir çok grower var seslenişim yeni grower arkadaşların (ph)'ın önemi kavramaları için. :)

Ph nedir?

Bir maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullandığımız ölçüye pH (potansiyel hidrojen) denir. Maddenin içindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılır. pH cetveli 0 – 14 arasıdır. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.

Bitkilerimiz için ph'ın önemi.
Bizim kızlarımız doğru ph aralığında sağlıklı bir şekilde beslenebildikleri için bu tablodaki ph aralığına uymalıyız eğer uymaz isek bitkimiz beslenemeyerek sağlığını yitirir ve hastalıklara davetiye çıkarır ölür. Birde işin cabası ordan burdan kısarak aldıgınız gübrenin çöp olması. Soilde(torf/toprak) dediğimiz karışımda bitkinin dogru beslenebilmesi için 6-7 aralığında dır en ideal ph 6,5 dur. Bitkiye ne zaman su verilecekse boş dahi olsa ph ayarlayarak verilmeli.
Ekli dosyayı görüntüle 11901
Coco ve hydro da bilgili arkadaşlar yardımcı olur iseniz bu konuları netleştirelim ki yeni grower arkadaslar bu konularda hata yapmasın yada sürekli sorulup durulmasın.
Bisey sorucam ustalar bitkinin hangi dönem hangi elementi almali hanı çiçekte potasyum ister gibi

Mymoon888

Yeni üye
Üstad bu üründe suya gübreleri koyduktan sonra ph ölçümü yapabiliyormuyuz bilgin varmı şu sebepten soruyorum gübreleri koyduğumuzda suyun rengi değişiyor ya bu ürün o zmn işe yarıyor mu

Woppy

Ordinaryüs
Valla brom ben an gübre kullanıyorum renk degişiyor suyun evet ama tüpe altıgın su 3 5 ml bişey renk cok belli olmuyor yani ürün çalışıyor ama başka marka gübre cok koyu yapar suyu bişey diyemem ona

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    hahahaha ********** ******* ******** ******* hahahaha****** hahahaha***** ******** ** *******
    ******** *** ******* ********** ******** ***** *** ******* ******* ******* ********** ***** *** *** ***** hahahaha* *** ** ******* ******* ***** **** **** ********** ********
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ***** *** *** **** ******* ******* ****** hahahaha ********* ****
  • Emmy Emmy:
    **** ******* hahahaha* *** ******* ******
    ******* ********* *** *** ********* ***** ******** ****** hahahaha **** ******* ********* hahahaha****
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ***** *** *** ******* ******** ** ** *** ******** ** ****** ********** ****** ********** ** ****** ****
    +1
    ***** *** *** ******* ******** ** ** *** ******** ** ****** ********** ****** ********** ** ****** **** ****** ***** hahahaha hahahaha
    ********** *** **** ***** ***** ********** hahahaha **** hahahaha* *** *** ********* ******* **** * ****** hahahaha*** **** **** ***** hahahaha*
  • Emmy Emmy:
    hahahahahahahaha
  • Emmy Emmy:
    ***** *** *** ***** **** ******* **** ********** hahahaha **** ****** ***** ******** ***** **** ********** ** **
    **** ********* ******** ******* ******** ***** ****** **
    ***** *** *** ***** **** ******* **** ********** hahahaha **** ****** ***** ******** ***** **** ********** ** ** ***** ******** ********* ** ** ****** *****
  • Emmy Emmy:
    ****** ********** *** ***** ***** ****** ***** ******* ******** ** ** **** *** **********
    ***** ********** ********** ****** **** hahahaha** *** ***** ***** **** ***** ******
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ********** hahahaha* *** ** *** **** ***** *********
  • Emmy Emmy:
    hahahaha***
  • Emmy Emmy:
    +1
  • Emmy Emmy:
    +1