Eğitim şart: Lst & Mainin Lining

• Konbuyu başlatan Labtech
  • Başlangıç tarihi

baba

Yeni üye
fan yapraklari ile ilgili bir sorum var.bazi fan yapraklarinin diplerinden disi pistilleri cikiyor sadece.bu fan. yapraklarini budayabiliriz degil mi ? onun disinda buda yakin veya dala gitmemis bud fan yapragi kesilir mi ?

Ü

Üye silindi 25337

Guest
S.A KANKALAR

Bu konumuzda bitki eğitiminin alandan kazanma ve hasat arttırma açısından ne kadar önemli, ne kadar gerekli ve ne kadar hayat kurtarıcı olduğundan bahsedeceğiz.

konu başlığındada belli olduğu üzere konumuz:

1-) LOW STRESS TRAİNİNG

2-) MAİNİN LİNİNG

her biride ''acıma kıza vur gitsin'' ana temalı.. :)

[font=Tahoma, sans-serif] [/font]

LOW STRESS TRAİNİNG

Kankalar bu eğitim yöntemimiz aslında eğitim yöntemlerinin atasıdır diyebilirim..
bitkiyi eğip bükerek onun dallarının gideceği yöne sizin karar vereceğinizi kızınıza göstermenizle alakalıdır..
''Sen kimsin lan hayırdır .. bana itaat edeceksin... ben ne tarafa dersem o tarafa'' demenin kısa ismi LST'dir...

https://imgur.com/agCR31v

nasıl yapılır peki bu eğitim..
bitkinin başına geçip '' kardeş sen şu tarafa, hoooop arkadaki dal sende bu tarafa demekle olmuyo illaki
bitkiler farklı bir anatomiye sahip oldukları için, onu içinde bulunduğu duruma alıştırmanız gerekiyo kankalar.
yani eğdiğiniz bir dalı sabitlemezseniz, ertesi gün aynı dalı tekrar güneşe dönmüş bir şekilde bulabilirsiniz..

öncelikle belirtmem gereken en önemli hususlardan biri (ağaç yaşken eğilir ) kanka..
tutup çiçeklenmeye girmiş; hatta hasata yaklaşmış bir bitkiyi çok fazla eğip bükerseniz, o dalı kucağınıza alırsınız kanka, kırılır..
çünkü bitki artık nemini, sıvısını sömeklerinde (çiçeklerinde) toplayıp hayata veda etme peşindedir..
hal böyleyken en fazla sıvı kaybı dallarda olur kanka..

veg dönemde, hatta ilk pistiller patladığından sonraki 2 haftaya kadar bu işler yapılabilir kanka.. devam eden haftalardada yapılabilir ama veg dönemdeki kadar eğip büküp şekil veremezsin..

bitkiniz 3-4 düğüm büyüdükten itibaren başlayabilirsiniz... isterseniz 8-10. düğümlerdede yapabilirsiniz.. bu tamamen sizin şart ve koşullarınıza ve beklentinize bağlı bir karar kankalar...

ilk iş olarak birkaç haftalık kızımızı saksının müsait bir tarafına doğru yatırıyoruz...
bu işlemi yaparken acaba kırılırmı diyen arkadaşları duyabiliyorum... genç bitkiler kırılmaktan ziyade esnemeye meğillidir kanka... ben çoğu zaman toprağa paralel olana kadar yatırıyorum.. kök artık toprağın dışına çıkacak hale geliyo ama dal kırılmıyo... tabi bunu yaparken alıştıra alıştıra yapmakta fayda var.. birden yüklenirsen olmaz kanka, belini kırarsın kızcağızın..

kanka bitkiniz dikine büyürken

yatıracağınız tarafı seçip o tarafa doğru dikkatli bir biçimde yatırın bitkinizi..
https://imgur.com/bw2XqIh

resimde ana dalı sola doğru yatırmışız dikkat ederseniz... bunu yaptığınızda yukarı bakan dallarınız olacaktır.. Gözünüze kuvvetli gelen en güzel dalı ana dalın tam tersine yatırın kankalar..
bu işlemi yaparken kızınıın iki ayrı tarafa yatırdığınız dalların birleşme noktasını ortadan ikiye ayırmamaya özen gösterin..
bu işlemide yaptıktan sonra diğer dallarınızda yine havaya doğru bakacaktır.. diğer dallarıda gitmesini istediğiniz yöne doğru yatırın..
ben genelde ''örümcek bacağı'' görüntüsü vermeyi seviyorum..

bu görünümün ana teması:
her büyüyen filiz ucunu birbirinden uzaklaşacak biçimde eğitmektir..
böylece her dal birbirinden uzaklaşmış oluyo ve arası açılan dallar daha iyi ışık alarak çiçeklenmeye giriyorlar.

bunu daha çok mainin lining tekniğinde yapıyolar ama eğer mainin lining için vakit artık çok geç ise bunu lst yöntemi ile bir nebze başarabilirsin..

bu işlemleri yaparken kullanacağınız materyaller hakkındada bahsetmek istediğim birşey var kanka..

1.si kesinlikle ip ve dahada ötesi naylon ip kullanma... !
kullanırsan bitkinin gövdesi büyüdükçe bağladığın düğüme sığmaz ve attığın düğüm, kıının boynuna geçirdiğin yağlı bir urgan haline gelip o gövdenin devamındaki filiz ucunu idam eder..
Gövde büyüdükçe düğüme sığmaz.... ve boğularak ö
Aga şu konuyu okuyorum tamam diyorum anladim , sonra gidip pekistirmek icin video izliyorum hersey karman corman oluyor kendimi tekrar burada buluyorum. Kisir dongude kaldim resmen . Şaka bi yana parti kur oy verelim reis , bu neçe anlatistir. Milli egitimi bakani olsan 5 sene de Marsa koloni kurar , 10 sene de gunes e bronzlasmaya gideriz tebrikler ve tesekurler

Kakamel

Yeni üye
Toplamda 3 ağacım var 2si uzun ama bir tanesi kısa bodur kaldı çok da gür yaprakları boyunun uzaması için ne yapmalıyım? Sadece eğitim vererek devam etsem sıkıntı olur mu cevaplarsanız çok sevinirim

navagos

Yeni üye
Kankalar bi destek olabilir misiniz doğru yapıyor muyum bimiyorum bilgilerinize ve deneyiminize ihtiyacım var

Aynı hatayı ben de yapmıştım. Bitkiyi komple yatırmışsın. Daha yolun başındasın. Bana sorarsan serbest bırak dikelsin. Bitki 6. boğumu verince 3. boğumun üzerinden ana gövdeyi ve altında kalan yan dal ve fan yapraklarını kes. Çift kol gitcek. Sonra onlarda eğitime devam. Bi örnek foto yüklüyorum. Ayrıca bi de link bırakıyorum. Linkteki siteden 'Training' yada 'Main Lining' hatta ''LST'şeklinde arama yaparsan her türlü eğitim hakkında ayrıntılı anlatıma da ulaşabilirsin

Eğer bitki otomatik çiçeklenen tohumsa bu söylediklerimi komple at çöpe. O konuda bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem. Fotoperiyot bitki üzerinden konuştum.

Link: https://www.growweedeasy.com/

Foto: https://ibb.co/WD1s684

zek

Üye
Aynı hatayı ben de yapmıştım. Bitkiyi komple yatırmışsın. Daha yolun başındasın. Bana sorarsan serbest bırak dikelsin. Bitki 6. boğumu verince 3. boğumun üzerinden ana gövdeyi ve altında kalan yan dal ve fan yapraklarını kes. Çift kol gitcek. Sonra onlarda eğitime devam. Bi örnek foto yüklüyorum. Ayrıca bi de link bırakıyorum. Linkteki siteden 'Training' yada 'Main Lining' hatta ''LST'şeklinde arama yaparsan her türlü eğitim hakkında ayrıntılı anlatıma da ulaşabilirsin

Eğer bitki otomatik çiçeklenen tohumsa bu söylediklerimi komple at çöpe. O konuda bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem. Fotoperiyot bitki üzerinden konuştum.

Link: https://www.growweedeasy.com/

Foto: https://ibb.co/WD1s684

kankam çok teşekkür ederim ilk deneyimim olduğu için auto aldım ama auto bitkilere de eğitim yapılabildiğini forumda okudum bu yüzden yaptım açıkçası.
bu da diğer kızım kanka bunu henüz ellemedim

Son düzenleme:

navagos

Yeni üye
kankam çok teşekkür ederim ilk deneyimim olduğu için auto aldım ama auto bitkilere de eğitim yapılabildiğini forumda okudum bu yüzden yaptım açıkçası.
bu da diğer kızım kanka bunu henüz ellemedim

Valla auto işi hassas iş. Ben o konuda konuşmuyorum. Arkamdan küfür ettiririm. Ama sana attığım siteden çok güzel bilgiler toplayabilirsin

zek

Üye
kanka yok ya küfür etmem deme öyle :)) daha kullanmadığım 12 tohum var sonuçta. siteye bakıyorum baya güzel şeyler var tekrar sağol kanka

Birisi

Yeni üye
Reis eline sağlık çok faydalı olmuş gerçekten bu eğitimlerin hepsini photoda uygularsak kac litre saksı kullanmak gerek

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    **** ** ****** ****** ******* ***** ** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha****** hahahaha ** ****** ******* ****** ********** **** ** ***** *** **** hahahaha ****** ** ****** *******
  • needrich10 needrich10:
  • Night owl Night owl:
    ** ******* ****** *** ***** ****** ****** **** *** ***** ******* ******** hahahaha* ****** ****** **** ****** ********
  • Night owl Night owl:
    ******* ***** *** * ****** hahahaha ***** ***** ********** ****
  • needrich10 needrich10:
    ****** ********** ****** hahahaha** ***** ***** hahahaha****** ***** *** * ****** hahahaha ***** *****
  • needrich10 needrich10:
  • Night owl Night owl:
    ** *** **** ** ********* ********** ********** **** ***** ****** *** **** ** ******** ******** *** ******** *** ******** ********** **** hahahaha*****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** hahahaha** ***** hahahaha***** ******* ****** *** ***** ****** ****** **** *** ***** ******* ******** hahahaha* ****** ****** **** ****** ********
  • Night owl Night owl:
    +1
  • Night owl Night owl:
    ********** **** **** ** ******* *** ***** hahahaha** ***** hahahaha***
    +1
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • Night owl Night owl:
    ***** ***** ******* ******* *** ******** ****** * ****** ********* ****** ******** ****** ***** ***** **** ***** ** ********** * ***** **** ********** ***** ****
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha** **** ***** ** ***** ** hahahaha****** ***** hahahaha* **** **** ** ******* ***
  • Night owl Night owl:
    hahahaha ****** ******* **** *** ******* ******* *** ****** hahahaha ****
  • Night owl Night owl:
    ******* *** **** *** **** ******* **** ******** ***** ****** ********* hahahaha** **** ***** ** ***** ** hahahaha****** ***** **
  • needrich10 needrich10:
    ***** ***** ***** hahahaha**** ****** ******* **** *** ******* ******* *** ****** hahahaha ****
  • Night owl Night owl:
    ** ******* ********* ******* ******* hahahaha* **** hahahaha** **** ***** ** ***** ** hahahaha****** ***** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ** ***** ** ********* * ***** ***** hahahaha*** *** **** *** **** ******* **** ******** ***** ****** *********
  • needrich10 needrich10:
    **** hahahaha*** *******
    +1
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** **** **** ********* ***** *** ** ********* ******** ********* ****** *** ***** *** ********* *** ********* ******* ******* ********* ******* ******* hahahaha* ****
  • Night owl Night owl:
    *** ***** ** ***** ****** hahahaha hahahaha* ******* ****** ******* **** *** ********** ********** ** ** ***** ***** ***** ****
    +2
  • Night owl Night owl:
    **** ******* ******* ******** ***** *** ****** hahahaha* **** ** *** ********** ******** ********* * ****** ***** hahahaha * ***** *** ********** ********** ******* ******* ***** ***** ******* *** **** ***** ********* **** hahahaha*** *******
  • Night owl Night owl:
    **** **** hahahaha *** ******** ****** *** ** ****** ****** *** ***** ** ********* ** ****** *** ***** ***** ***** hahahaha ** *** **** ****** *** ****** ********** ***** **** **** ********* ***** *** ** ********* ******** ********* ****** *** ***** *** ********* *** ********* *****
    Night owl Night owl: **** **** hahahaha *** ******** ****** *** ** ****** ****** *** ***** ** ********* ** ******...