Eksiksiz İlk Grow Box Kurulum *Güncellendi*

Olmuş Muyum?

• Kullanılan toplam oy
    7
  • Anket kapatılmış .

DeepVape

Üye
Kankalar Selam,

3 Haftadır günün 2 saati Forum ve forumun referans verdiği kaynaklardan ders çalışıyorum. İlk grow tecrübem olacak.
Bu iş at toprağa,sula,bitti gitti değil. Resmen Fizibilite istiyormuş. Gerek yetiştirme günlüklerinde gördüğüm tecrübeler,
gerek çokça okuyup izlediğim kaynaklardan edindiğim bilgiler doğrultusunda aşağıda ki ekipmanı oluşturuyorum.
Ben Tohumdan Hasata sürecinde ekipman kaynaklı sorunları en aza indirgemek ve ilk grow heyecanımı stress ile baltalamamak için
biraz paraya kıydım açıkçası. Vantilatör ve Nem cihazı hariç tüm ekipmanı Growkent , Toprakvesu sitelerinden çözdüm.
Tohumları degenetica dan bitcoin çözüp yarın sipariş vereceğim. Işığım Çarşamba Elimde olacak. Kasım Başında Yetiştirme günlüğümü de açmış olurum
Benim gibi yeni başlayacak olan kankalara da Genel Bir bilgi niteliğinde olması için biraz uzun bir yazı olacak.

1 ) Secret Jardin 80*80*180 Kabin (Kabini koyacağım alan max bu ölçüye elveriyor)
2 ) MarsHydro TS 1000 Led (1 haftamı yedi ışık konusu,Kökten çözdüm sanırım)
3 ) 467m3 Karbon Filtre + 345 m3 Turbine sessiz Fan (Hava çıkışını Banyo havalandırmasından apartman boşluğuna vereceğim)
4 ) 195 m3 Aksiyel Fan (Kabine temiz hava girişi için)
5 ) ExHale Hanger CO2 Torbası ( Filizlenmeden sonra bitkinin ihtiyacı olan karbondioksit sürekliliğini sağlamak için)
6 ) HM Eco pH Metre (Besinli yada besinsiz biti suyunun pH ını ölçmek için)
7 ) HM Eco TDS Meter (Bitki Sulamasından sonra tablada ki sudan PPM ölçümü yapmak için)
8 ) SeraPot Kumaş Saksı 15 L (Toprağın ve Bitki köklerinin hava almasını sağlayan kumaş saksı) İPTAL
9 ) WeeWell whc740 Otomatik Buhar Makinesi (Kabinde ki Nem durumunu sabit tutmak için)
10 ) Klipsli Dönebilen 18 Cm Vantilatör X 2 Adet (1 Tanesi ile bitkilere rüzgar efekti,1 tanesini alan daralınca köklere doğru çevirebilirim)
11 ) 2 Adet Zamanlayıcı Priz (Işık Döngüsünü için. 1 Adette yedek aldım)
12 ) Plagron Light Mix Toprak (Yeni başlayan için All mix tavsiye ediliyor ama gübre konusunda kontrol bende olsun istiyorum)
13 ) Akvaryum Hava Motoru ( Sulama suyunu 2 gün dinlendirip besinler öncesinde oksijen açısından zengin hale getirmek için)
14 ) Advanced Nutriens Besin Serisi :
Ana Besin

- Sensi Grow A+B
- Sensi Bloom A+B
- Micro
Yan Besin
- Bud Candy (Lezzet ve aroma arttırıcı)
- B-52 (Gelişim destekleyici ve stres azaltıcı)
- Sensi Calmagxtra ( Kalsiyum,Magnezyum ve demir gibi 20 L-aminoasit desteği)
- Bud İgnitor ( Çİçek sayısını ve hızını artırır) İPTAL
- Overdrive (Güçlü ve Büyük sömekler
- Big Bud (Büyük sömekler )
- Nirvana (Çiçek kalitesini artırır) İPTAL
- Sensizym (Ölen bitki kökleri çökerterek besine çevirir) İPTAL
- Rhino Skin (Hastalıklara Karşı)
- Flawless Finish (Flush İşlemi İçin)

80*80*180 Kabinime 15L 4 saksı yerine 2 x BlueDream Auto ve 2 x WW Auto Yerine :

Alan 4 saksı için küçük evet. Başta LST sonrasında da çarşı karışmadan Scrog eğitimlerini vermeyi hedefliyorum. Yolda duruma bakıcaz artık.
Eğitimlerle ışığın eşit dağılmasını hedefliyorum,Işığım alan için fazlasıyla yeterli, Kabinde yansıtıcılık olarak gayet iyi referansları var.
Hava girişi ve kökleri hem vantilatör hemde Suyu oksijen açısından güçlendirerek alanın küçüklüğünün neden olacağı aksilikleri çözebileceğim
gibi duruyor.

Ustalarım Yorumlarınız Nedir ?
Yoğun Eğitim programımdan öğrendiklerimin meyvesini alır mıyım bu sistemle?
Değiştirmem gereken ekipman yada gidiş yolu var mı?
Yeşillendirirseniz Sevinirim.

GÜNCELLEME :
Kabin : 120*120*200 Kabine geçiş yapıyorum (Kabini odaya alıyorum,zar zor açtım bi yer pencereye yakın)
Işık : "MarsHydro TSW2000 e Yükselttim (googleled Led in elinde stok varmış 1 tane,yarın kargo yaptırıcam)
Havalandırma : @silas34 80*80 kabin için büyük demişti ama 120*120*200 için 345m3 tam oluyo gibi (Pimapenin çiftcamına doğalgaz havalandırma menfezi açıp,camı film ile kaplayacağım.Boru dışarıdan görünmeyecek)
- Revive (Resmen Hızır Mübarek, Tüm hataları tolere ediyor anladığım kadarıyla)
- Voodoo (Kök arttırıcı)

120*120*200 Kabine 4 Adet 19L Air Pot içine 2xBD Auto ve 2xWW Auto koyucam.
Kabini odaya koyacağım için odanın ısısını istediğim gibi kontrol edebiliyorum, bu nedenle nem makinası ile devam edeceğim.

Yorumlarıyla yeşillendiren kankalara teşekkür ederim.
Tekrar gözden geçirip değiştirmem gereken birşeyler var mı ustalarım?

Dumanınız Yoğun Hasatınız Bol Olsun

Son düzenleme:
seçtiğin ekipmanlar harika .

bunu nem makinasının markasından anladım direk :D kabin evet 1 tık küçük ama idare eder seni. aylık ortalama ekstra 100 tl faturana yansır .

ts1000 kullanıcısıyım

şimdiden hasatın bol olsun kanka

420t41

Üye
Banyoya havalandırma borusunu vermek asla tavsiye edilmiyor karbon filtre %100 çözüm olmuyor herzaman binayı kokuya boğarsın

DeepVape

Üye
Banyoya havalandırma borusunu vermek asla tavsiye edilmiyor karbon filtre %100 çözüm olmuyor herzaman binayı kokuya boğarsın
Çiçeklenme ve sömeklenme de nerdeyse günlük takip edicem çıkan havayı. Başedemez isem direk ortamı taşıyacağım başka bir yere. Ortama ve kabine 1 er tane jel atsam işe yarar mı kanka

Aguş

Doktor
O buhar makinesine o parayı verceğime şunu alıp(kabloları sensörü toplam 300TL) hem nemi hemde ısıyı istediğim ayarda tutabiliyorum
Ama tabi gene senin bileceğin iş

Aguş

Doktor
Çok koku sorunun olursa karbon için yapılan maya ve şekerli bir karışımı 5 litre'ye yap okadar ekşi bir koku çıkıyor ki çiçeklerin kokusunu bastırıyor tabi heryer ekşi ekşi bira gibi kokuyor o ayrı

DeepVape

Üye
O buhar makinesine o parayı verceğime şunu alıp(kabloları sensörü toplam 300TL) hem nemi hemde ısıyı istediğim ayarda tutabiliyorum
Ama tabi gene senin bileceğin iş

Kanka inceleyeceğim,hiç bilgim yok bu ürün hakkında

Çok koku sorunun olursa karbon için yapılan maya ve şekerli bir karışımı 5 litre'ye yap okadar ekşi bir koku çıkıyor ki çiçeklerin kokusunu bastırıyor tabi heryer ekşi ekşi bira gibi kokuyor o ayrı
Bunu yapıp kabine koysam?
CO2 de salar gibi sanki bu karışım?

Aguş

Doktor
Ben kullanıyorum çok memnunum ürün zaten kuluçka makinalarında ısı ve nemi kontrol etmek için yapılmış bağlantılarını istersen söylerim 2 ampere kadar buhar makinası 2 ampere (400w)kadarda havalandırma ürününü destekliyor zaten buhar makinleri 0.2 0.3 amper çekiyorlar havalandırmalarda öyle

Direk kabinin içinden ziyade kabin dışına koyup ufak bi boruyla çıkışı kabine verirsen daha iyi çünkü zaten fermentasyonda sıcaklık üretiyor maya

Evet hem CO2 hem koku bastırıcı oluyor

Kanka inceleyeceğim,hiç bilgim yok bu ürün hakkında

Bunu yapıp kabine koysam?
CO2 de salar gibi sanki bu karışım?

S

silas

Guest
Selam. Sisteme uymayan kabin büyüklüğün ve havalandırman, yerim buna müsait dediğin için kabin büyüklüğüne hiç girmeyeceğim. O kabin büyüklüğünde ts1000le tavsiyem 3 auto yapman, nem makinasınada yer ayırman gerek, ayrıca ortamı biraz ferahlatmış, 150 watlık ışığını daha verimli kullanmış olursun.
467m3 Karbon Filtre + 345 m3 Turbine sessiz fan kullanırsa o büyüklükte kabin kutu kola gibi içine çöker, üreticinin bu kabin büyüklüğü için tavsiye ettiği havalandırma kapasitesi ve QB gibi az ısı üreten bir ışık sisteminide dahil edersek en küçük kapasitede havalandırma seti işini çözer. Çıkan havayı apartmanın ortak havalandırma boşluğuna vereceksen mutlaka karbon filte kullanman gerek ve yarattığın hava çıkışı apartmandaki, pasif havalandırmayı bozacaktır bilgin olsun, komşuların havalandrıma penceresinden hava çıkması gerekirken senin boşluğa doldurduğun havadan dolayı ters esinti olacaktır.
https://www.growkent.com/urun/190-m3-hm-karbon-filtre-set yada
Bunun gibi bir fan hız ayarı alıp kullanmanı öneririm, gürültüyü ve gereksiz elektrik tüketimini engeller.
Ana besinlerden micro almana gerek yok B dediği micro zaten. Bud ignitor, nirvana, sensizym yerinede voodoo ve revive almanı tavsiye ederim. Takipteyim. Dumanın bol olsun

knka 80x80x180 çadıra değil 4 bitki 2 tane ancak oda tavsiye etmem. İnsan en başta zannediyor ki ne kadar kök o kadar hasat. Çok yanlış bir bilgi. Bende çok kök yapardım hepsi yer sıkıntısından küçücük cılız olurlardı. Sonra büyük saksıya tek tohum patlatım bir baktım hem bakımı daha kolay hemde 4 bitkiden daha fazla güzel hasat veriyor. Yerinde olsam kesinlikle tek saksı yapardım.

DeepVape

Üye
Selam. Sisteme uymayan kabin büyüklüğün ve havalandırman, yerim buna müsait dediğin için kabin büyüklüğüne hiç girmeyeceğim. O kabin büyüklüğünde ts1000le tavsiyem 3 auto yapman, nem makinasınada yer ayırman gerek, ayrıca ortamı biraz ferahlatmış, 150 watlık ışığını daha verimli kullanmış olursun.
467m3 Karbon Filtre + 345 m3 Turbine sessiz fan kullanırsa o büyüklükte kabin kutu kola gibi içine çöker, üreticinin bu kabin büyüklüğü için tavsiye ettiği havalandırma kapasitesi ve QB gibi az ısı üreten bir ışık sisteminide dahil edersek en küçük kapasitede havalandırma seti işini çözer. Çıkan havayı apartmanın ortak havalandırma boşluğuna vereceksen mutlaka karbon filte kullanman gerek ve yarattığın hava çıkışı apartmandaki, pasif havalandırmayı bozacaktır bilgin olsun, komşuların havalandrıma penceresinden hava çıkması gerekirken senin boşluğa doldurduğun havadan dolayı ters esinti olacaktır.
https://www.growkent.com/urun/190-m3-hm-karbon-filtre-set yada
Bunun gibi bir fan hız ayarı alıp kullanmanı öneririm, gürültüyü ve gereksiz elektrik tüketimini engeller.
Ana besinlerden micro almana gerek yok B dediği micro zaten. Bud ignitor, nirvana, sensizym yerinede voodoo ve revive almanı tavsiye ederim. Takipteyim. Dumanın bol olsun
Teşekkür ederim bilgiler için Silas34
Hava çıkışında aynı koşul soba bacası içinde geçerli midir?
Birde 7 8 aya taşınacağım, 120x120x200 kabine geçer aynı fan ve çıkışı onda kullanırım diye düşündüğüm için büyük alayım dedim. Dimmerla dengeleyebilirsem bu sistemle de devam edebilirim sanırım ?

DeepVape

Üye
knka 80x80x180 çadıra değil 4 bitki 2 tane ancak oda tavsiye etmem. İnsan en başta zannediyor ki ne kadar kök o kadar hasat. Çok yanlış bir bilgi. Bende çok kök yapardım hepsi yer sıkıntısından küçücük cılız olurlardı. Sonra büyük saksıya tek tohum patlatım bir baktım hem bakımı daha kolay hemde 4 bitkiden daha fazla güzel hasat veriyor. Yerinde olsam kesinlikle tek saksı yapardım.
Kanka auto tohum atıcam, LST ve Scrog eğiticem. Silas34 , 3 tane at diyor. 3 autodan bu eğitimlerle verim alamaz mıyım?

S

silas

Guest
Teşekkür ederim bilgiler için Silas34
Hava çıkışında aynı koşul soba bacası içinde geçerli midir?
Birde 7 8 aya taşınacağım, 120x120x200 kabine geçer aynı fan ve çıkışı onda kullanırım diye düşündüğüm için büyük alayım dedim. Dimmerla dengeleyebilirsem bu sistemle de devam edebilirim sanırım ?
Hayır soba bacası için her dairenin kendi kanalı vardır. 120x120 için 345 m3/h alıp dimmerlersin 80x80 de kullanabilmek için.

DeepVape

Üye
Eyvallah çok teşekkür ederim bilgiler için.
Koku ve hava çıkış konusu kafamı kurcaladı.
Evin düzenine bi ayar çekip gardrobun arkasına 120x120x200 yada 150x150×200 kurma fikri geldi aklıma. Havalandırmayı da ona göre tekrar ölçüp biçeceğim.
Duruma göre güncelleme yapacağım

Eyvallah çok teşekkür ederim bilgiler için.
Koku ve hava çıkış konusu kafamı kurcaladı.
Evin düzenine bi ayar çekip gardrobun arkasına 120x120x200 yada 150x150×200 kurma fikri geldi aklıma. Havalandırmayı da ona göre tekrar ölçüp biçeceğim.
Duruma göre güncelleme yapacağım
Kanka senin kabin ölçüleri hiç yerinde durmuyor gidişat nereye :D

Grow Muhabbetleri
Help Users
    T Tropikal.MR: hahahahahahahaha