Elektrikten anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

umiboss

Yeni üye
Merhabalar dostlar,
Yapmak istediğim şey; belirlediğim ısıya düştüğünde( örneğin: 20 C) ısıtıcı fan çalışsın, belirlediğim ısıya ulaştığında (örneğin:27 C) ısıtıcı fan kapansın ve belirlediğim nem yüzdesinin altına düştüğünde (örneğin: %50 ) nem makinesi çalışsın, belirlediğim nem yüzdesine ulaştığında nem makinesi kapansın (örneğin: %70) istiyorum.
aşağıdaki resimdeki cihazı aldım ayrıca yanında sensör kablosu da var 10-11-12 numaralı girişlere nem ve sıcaklık sensörünün kablolarını bağladım.
3 ve 4 numaralı girişlere direk elektriği bağladım.
5-6-7-8-9 numaralı girişlere nem ve ısıtıcı fan kablolarını nasıl bağlamalıyım? nem makinesinden 2 kablo çıkıyor, ısıtıcıdan 3 kablo sanırım sarı olan topraklama. şimdi bu istediğim şeyleri yapabilmem için kablo bağlantısı nasıl olmalı? köprü falan yapmalı mıyım. ayrıca kitapçığınıda ekliyorum resim olarak.
sabahtan beri araştırıyorum bakıyorum ancak net anlamış değilim yanlış bir şey de yapmak istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum. Saygılar.

nem1.jpg
nem2.jpg

1.sayfa.jpg
2.sayfa.jpg
3.sayfa.jpg
4.sayfa.jpg

umiboss

Yeni üye
8 e vereceğim fazı 3ten köprü ile küçük bir kablo ile alsam olur mu? 9u a nem makinesinin bir kablosunu bağlarsam (nem ve ısıtıcı kabloları iki tane) diğer kabloyuda gene 8 e mi bağlayacağım? ilgin ve cevabın için çok teşekkür ederim

S

silas

Guest
elektrik ve elektronikten alayan anlayan birisi olarak ordino nedir arkadaş? ? ? bu kar ucuz sistem kurmaya kalksam çok daha iyi işler yapardım :)

Aguş

Doktor
Yapamadıysan yardımcı olayım aynısını kullanıyorum

Merhabalar dostlar,
Yapmak istediğim şey; belirlediğim ısıya düştüğünde( örneğin: 20 C) ısıtıcı fan çalışsın, belirlediğim ısıya ulaştığında (örneğin:27 C) ısıtıcı fan kapansın ve belirlediğim nem yüzdesinin altına düştüğünde (örneğin: %50 ) nem makinesi çalışsın, belirlediğim nem yüzdesine ulaştığında nem makinesi kapansın (örneğin: %70) istiyorum.
aşağıdaki resimdeki cihazı aldım ayrıca yanında sensör kablosu da var 10-11-12 numaralı girişlere nem ve sıcaklık sensörünün kablolarını bağladım.
3 ve 4 numaralı girişlere direk elektriği bağladım.
5-6-7-8-9 numaralı girişlere nem ve ısıtıcı fan kablolarını nasıl bağlamalıyım? nem makinesinden 2 kablo çıkıyor, ısıtıcıdan 3 kablo sanırım sarı olan topraklama. şimdi bu istediğim şeyleri yapabilmem için kablo bağlantısı nasıl olmalı? köprü falan yapmalı mıyım. ayrıca kitapçığınıda ekliyorum resim olarak.
sabahtan beri araştırıyorum bakıyorum ancak net anlamış değilim yanlış bir şey de yapmak istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum. Saygılar.

Ekli dosyayı görüntüle 4468
Ekli dosyayı görüntüle 4469

Ekli dosyayı görüntüle 4464
Ekli dosyayı görüntüle 4465
Ekli dosyayı görüntüle 4466
Ekli dosyayı görüntüle 4467

umiboss

Yeni üye
Olur fakat ısıtıcı kaç waat çok amperli bişe ise sıkıntı. Isıtıcı ve nem makinası artık ne kullanırsan kullan nötr lerini direk vericeksin.
merhaba kardeşim. Isıtıcı 10 amper. bir de GEMO nun bu kontrol cihazı 2amper olduğu için 18 amperlik kontaktör almam gerektiğini öğrendim aldım ısıtıcıyla kontrol cihazının arasına koymak için sanırım bunu da bağlamam gerekecek.

3-4 nolu girişe 220v bağlayacağım. bunlardan hangisinin faz olduğunu dediğin gibi yaparak kontrol kalemi yardımıyla bulacağım ve 3 numaraya fazı bağlayacağım.
3 numaradan yani fazdan 6 ve 8 e köprü yapacağım.
9 a nem makinasının bir ucunu bağlayacağım.
5 ya da ısıtıcıyı bağlayacağım ancak yukarda bahsettiğim amper olayından dolayı araya kontaktör girmem lazım bu konuda da yardımınızı bekliyorum:)
ısıtıcı ve nemin mavi kablolarını birleştirip 4 numaraya yani nötre bağlayacağım.
7 boşta mı kalacak?
doğru anlamış mıyım bağlantıyı? yoksa hiç bir şey anlamış mıyım? :) elektrik konusunda çok iyi değilim.
ısıtıcı 1500 w civarı olduğu için köprüde kullanacağım kabloyu kalın seçmem gerekir mi?

Son düzenleme:

Aguş

Doktor
9 a atıcaksın kesin bilgi :) yani 3 6 9 köprülü diğerini biliyorsun zaten
Faz ın illa 3 te olmasına da gerek yok dc değil ac kullanıyoruz en fazla nötr ü anahtarlarsın

umiboss

Yeni üye
eyw kankalar birazdan harekete geçiyorum sizleri bilgilendirir foto atarım doğruluğunu teyid ederiz. Saygılar.

umiboss

Yeni üye
sayenizde ben de buradan bir şeyler öğrenip artık daha otomatik bir yetiştirme alanı yapacağım.

Aguş

Doktor
İnternet varsa evde sonoff ta yapabilirsin bu arada bak videoda gözüküyor benim gemo :)
sayenizde ben de buradan bir şeyler öğrenip artık daha otomatik bir yetiştirme alanı yapacağım.

umiboss

Yeni üye
İnternet varsa evde sonoff ta yapabilirsin bu arada bak videoda gözüküyor benim gemo :)
Moby Dicklere harika. Fakat 21 derece biraz düşük değil mi? Acaba Moby dick düşük ısıyı mı seviyor?
Bol hasatlar

A

ALTINPİPO

Guest
@umiboss meraba macbook pro kullandığını gördüm bu bılgısayardan bende almak ıstıyorumda oyun oynamıyacağım sadece youtube ınstıgram sıte cıvarı sorum bu bılgısayar donma kasma gezıntı vdeıolarda 720p calıstırıyomu ıyıbı bılgisayarmı sıkıntı cıkarmı vsvs su lınktekı gıbi https://www.sahibinden.com/ilan/iki...2.4ghz-4gbram-120gb-ssd-dvdrw-881786126/detay biraz memnuniyetine aydınlatırsan sıvınırım grow bılgısayrı olacak

umiboss

Yeni üye
@umiboss meraba macbook pro kullandığını gördüm bu bılgısayardan bende almak ıstıyorumda oyun oynamıyacağım sadece youtube ınstıgram sıte cıvarı sorum bu bılgısayar donma kasma gezıntı vdeıolarda 720p calıstırıyomu ıyıbı bılgisayarmı sıkıntı cıkarmı vsvs su lınktekı gıbi https://www.sahibinden.com/ilan/iki...2.4ghz-4gbram-120gb-ssd-dvdrw-881786126/detay biraz memnuniyetine aydınlatırsan sıvınırım grow bılgısayrı olacak
merhaba kanka,
macbook pro 2016 yılında aldım.
mac.jpg
özellikleri bu ancak özellikleri senin gönderdiğine benzerdi kendim hdd sini değiştirip ssd harddisk taktım ramini 16 ya yükselttim. ve şu anda takılmayı bırak. açma düğmesine bastığımda yaklaşık 3 saniyede kullanıma hazır hale geliyor. Ve logic pro gibi işlemciyi baya meşgul eden bir program kullanıyorum. Bu program açıkken bile küçük bir takılma bile yapmıyor.
Alışmak biraz zor keşke almasaydım niye aldım ben bunu diyorsun ama alıştıktan sonra vazgeçemiyorsun. Normal laptoplar, pcler sadece oyun için bence. kesinlikle tavsiye ederim tabiki dediğim harddisk ve ram güncellemelerini yaparsan. bunlarda yaklaşık 1000-1500 tl civarında tutar.
Eğer mac konusunda yardıma ihtiyacın olursa her türlü yardımcı olurum. Grow bilgisayarı olacak derken anlamadım:)

A

ALTINPİPO

Guest
merhaba kanka,
macbook pro 2016 yılında aldım.
Ekli dosyayı görüntüle 4563
özellikleri bu ancak özellikleri senin gönderdiğine benzerdi kendim hdd sini değiştirip ssd harddisk taktım ramini 16 ya yükselttim. ve şu anda takılmayı bırak. açma düğmesine bastığımda yaklaşık 3 saniyede kullanıma hazır hale geliyor. Ve logic pro gibi işlemciyi baya meşgul eden bir program kullanıyorum. Bu program açıkken bile küçük bir takılma bile yapmıyor.
Alışmak biraz zor keşke almasaydım niye aldım ben bunu diyorsun ama alıştıktan sonra vazgeçemiyorsun. Normal laptoplar, pcler sadece oyun için bence. kesinlikle tavsiye ederim tabiki dediğim harddisk ve ram güncellemelerini yaparsan. bunlarda yaklaşık 1000-1500 tl civarında tutar.
Eğer mac konusunda yardıma ihtiyacın olursa her türlü yardımcı olurum. Grow bilgisayarı olacak derken anlamadım:)
kullandığın ssd nedir not alıyım . grow derken burda takılma grow zamanı can skılmasın dıye fılım ızleme vs vs ısler işte wındows 10 yuklesem daha ıyı olurmu ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********