Elma sirkesinin faydaları..

Woppy

Ordinaryüs
Forumumuz için yararlı olabileceğini düşünüyorum..

TARIMSAL ÜRETİMDE ELMA SİRKESİNİN ÖNEMİ

Kimyasal zehirlere karşı alternatifler aranırken doğal ürünler ve çekici tuzaklar gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır.
Bu ürünlerdeb biriside ELMA SİRKESİ dir.

ELMA SİRKESİ Apple cider vinegar (ACV)

Gerek insektisit, gerek fungusit ve herbsit olarak yapılan bir çok araştırmada elma sirkesi gittikçe önem kazanmaktadır.
Özellikle herbisit olarak dünyada en çok kullanılan ürün olan GLOFASAT ( Roundup) e alternatif olarak bir çok çalışmada Elma sirkesi denemelerinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Elma sirkesinin etkinliğinin çoğunluğu asetik asit ve malik asit gibi içerdiği meyve asitlerine dayanır.

Fermantasyon yoluyla oluşumu sırasında antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile bilinen ve asetik asit adı verilen bir bileşik oluşur.
Fusarium ve küllme tedavilerinde bu bileşik etkilidir.

Elma sirkesi ayrıca Bor, Magnezyum , Kalsiyum olmak üzere bir çok mineral madde içermektedir.
Son yıllarda sorun olmaya başlayan ve kanadı benekli sirke sineği olarak isimlendirilen ve Kiraz başta olmak üzere bir çok meyveye zarar veren Drosophila suzukii- Kiraz sirke sineği (SWD) mücadelesinde elma sirkesi yoğun olarak kullanılmaktadır.

Elma sirkesi ;Kiraz, kayısı, erik, şeftali, nektarin, armut, Trabzon hurması, kivi, incir, çilek, üzüm, elma, armut ve yaban mersininde zararlar yapan bu zararlı ya karşı tuzak olarak etkili sonuçlar vermektedir.

Elma Sirkesi ayrıca ;Beyaz sinek , thrips, kırmızı örümcek,unlu bit başta olmak üzere bir çok zararlıya karşı insektisit görevi görmektedir.

Ü

Üye silindi 28636

Guest
Ben suyun phını düşürürken kullanıyorum, torfta sinekleri önlüyor. Aynı torfu saksı çiçekleri için kullandım sineklendi, kabinde bir tane sinek yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Woppy

Ordinaryüs
Aynı durum bendede vardı önceden sirke kullandığım growmtopragıma basla bitki ektim sineklendi şuan ph downla düşürüyorum yine sinek felan yok zaten kimyasal gübreden böcek nası barınacak knk

Börü

Üye
kanka ph down alıcam fakat benim gübre markamda ph down yok hesi marka benim gübreler onun yerine biobiz ph down alsam sorun yaratır mı

Ü

Üye silindi 28636

Guest
%100 Organikçiyim ben :) sirke torftaki larvaları da öldürüyor gibi geldi :)

Woppy

Ordinaryüs
General hydro ph down öneririm harika ürün fiyatı normal 1 lt aldım kac growdur kullanıyorum. Sirke üzerinde paslanması saglıklı ve organik oldugu anlamına gelir iyi yani sıyır al orasını gerisşni kullan bekledikçe dahda asidik olur mümkünse agzını kapalı tut

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Kanka bizim böceklenme yaşamamamızın sebebi sirkeyle ph düşürmemiz olabilirmi acaba. Bide merak ediyorum suyun phını sirkeyle düşürürken toprağın phını bozuyormuyuz acaba

Woppy

Ordinaryüs
İllaki bozuluyordur asidik sayılır verdigimiz ph birde kimyasal gübre varsa zaten topraktan birşey bekleme normal sineklenmemesi ama tuzlanma olmasın istiyorsan sürekli %10 runoff saglamalısın ph down öneririm.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Emmy Emmy:
    *** hahahaha** ***** ***** ***** ***** **
  • Emmy Emmy:
    ***** *** ******* ***** ***** ****** ********* ******** ***** ******** ********
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ******* ******* ****** ********* ********* *** *** ********** ****** ****** *****
    ***** *** ******* ***** ***** ****** ********* ******** ***** ******** ******** **** ********** **
  • Emmy Emmy:
    ***** hahahaha ***** *** hahahaha ****** *** ** ******* ***
    *** ******* ******* ******* ******** ***** ** *** ***** * **** ****** ******* **** **
  • Emmy Emmy:
    ***** hahahaha ***** *** hahahaha ****** *** ** ******* *** ********* ********* ****** **** *** **** *** ****** ****** ** ******
  • Emmy Emmy:
    ****** ****** ****** hahahaha********* *********
    *** ****** hahahaha* ***** ** ******
  • Emmy Emmy:
    *** ** ********* ***** *** ***** ********** *** ****** *** ** **** ********** **** ********** **** ********* hahahaha
    ******* ** ******* hahahaha ********* ***** *********
  • Emmy Emmy:
    ***** ****** ******** ***** ******** * hahahaha **** *** ****** ****** **** ********* *** ****** hahahaha* ***** ** ******
  • Emmy Emmy:
    ***** ***** **** **** **** hahahaha****** *** *** ***** **** ***** *** ***** ******* ** ******* hahahaha ********* ***** *********
  • Emmy Emmy:
    **** **** ******* ****** hahahaha**** *** *** *** ****** **
  • Emmy Emmy:
    ***** *** ***** ** ******* ** ****** **** ***** ******* *** ** ****** ****** **** ******* *********
    ** hahahaha ****** ******** ********** ***** ** ******** hahahaha*
    ***** *** ***** ** ******* ** ** *** ** ****** **** ********* ****** ********
  • Emmy Emmy:
    ***** ******* ***** ******* ********* ** ** ****** ****** ***** **** *** *** ******
    **** **** ******* ****** hahahaha**** *** *** *** ****** ** *** ** ***** ** ***** ******* hahahaha *** *** **** *** ** ** *** ******** * ***** ******** hahahaha *** ****** **** *** **** ******* ******** ****** ****** *******
  • Emmy Emmy:
    Emmy Emmy: **** ***** *** ** *** ********** ***** ********