En sağlıklı tohum patlatma yöntemi

• Konbuyu başlatan Üye silindi 32564
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 32564

Guest
Bu vereceğim yöntem ile patlamayan tohumunuz yok denecek kadar az olacak.

Öncelikle tohumları bir kaba alıp 1-2 dakika boyunca çalkalıyoruz ki dış kabuk zayıflasın ve kolayca çatlasın.

İkinci adım olarak tohumları spreylenmiş havlu kağıdın arasına nazikçe yerleştiriyoruz ve çıtçıtlı poşete veya saklama kabına alıp 24 saat boyunca bekletiyoruz.

Bekleyen tohumlardan bazıları patlamış olabilir bazıları patlamamış olabilir yada hiç biri patlamamış olabilir.

Son adım olarak tohumları kağıt bardaklara hazırladığımız toprağa ekiyoruz ve can suyunu verip bekliyoruz. 2-3 güne filizleriniz hazır.

Şimdi ne yaptık?

Tohumların kabuğunu çalkalayıp zayıflattık, ıslak kağıt havlu arasında tohumların kabuklarını yumuşattık ve nemle buluşturup içerideki bitkiyi harekete geçirdik. Son olarak toprakla buluşturup bitkinin filizlenmesini kolaylaştırdık.

Bu 3 adımı sırayla uyguladıktan sonra en inatçı tohumunuz bile filiz verecektir garanti ediyorum.

esrarii

Müptezel
sen kaç tane tohum patlatamadın ? bilmiyorum ama , ben bu sezon elli den fazla tohum patlatamadım. / patlayan tohum zaten patlar

esrarii

Müptezel
benim sorunumda aynısı , geçen yılın tohumları , çekmecedeydi. burdan şu sonuca vardım , saklama şartları da önemli olabilir tohumda , tohumcular diyor buzdolabında saklayın. bu sezon buzdolabındamı muhafaza ederim bilmiyorum. ( patlamayan tohumların içleri doluydu)

wolferic

Müptezel
tohum saklama koşulu nem ve ışık almayacak hatta hava bile almayacak belirli baskı ve basınç altında olmayacak 2 sene ömrü olabilir bu sayede .ayrıca 1 hafta sonra patlayan tohumlarım oldu 2 haftada patlatanlarda olmuş .patlayanları aldın gerisi 1 hafta sonunda patlamadiysa o tohumlar ya saklanamamış yada sömekte gelisimini tamamlayamamıştır .kaliteli yada kalitesiz tohum yoktur sömekten gelisimini tamamladıktan pecetenden alana kadar etki edecek birsürü faktör var suç sizdede olabilir kargodada tohumu aldiginiz yerdede yada yetistirendede bu takibi kolay bisi olmadığından patlamayan bi tohuma ne dersek boş.

Ü

Üye silindi 32564

Guest
Tohum saklama koşullarına göre ölü olabilir, ölmüş bir canı tekrar hayata döndüremezsin. Ama bu söylediğim yöntem ile patlatamadığım tohum hiç olmadı.

esrarii

Müptezel
benim çekmece ye , kışın soğuk deydi , yazın güneş deydi , çekmecede , yağ , asit,tutkal vb bileşikler de çok vardı./ çürük boş tohumlar (kendini tamamlayamışlar) arasında , bardağın dibine batmayacak kadar , zayıf tohumları saymadım bile

Bu vereceğim yöntem ile patlamayan tohumunuz yok denecek kadar az olacak.

Öncelikle tohumları bir kaba alıp 1-2 dakika boyunca çalkalıyoruz ki dış kabuk zayıflasın ve kolayca çatlasın.

İkinci adım olarak tohumları spreylenmiş havlu kağıdın arasına nazikçe yerleştiriyoruz ve çıtçıtlı poşete veya saklama kabına alıp 24 saat boyunca bekletiyoruz.

Bekleyen tohumlardan bazıları patlamış olabilir bazıları patlamamış olabilir yada hiç biri patlamamış olabilir.

Son adım olarak tohumları kağıt bardaklara hazırladığımız toprağa ekiyoruz ve can suyunu verip bekliyoruz. 2-3 güne filizleriniz hazır.

Şimdi ne yaptık?

Tohumların kabuğunu çalkalayıp zayıflattık, ıslak kağıt havlu arasında tohumların kabuklarını yumuşattık ve nemle buluşturup içerideki bitkiyi harekete geçirdik. Son olarak toprakla buluşturup bitkinin filizlenmesini kolaylaştırdık.

Bu 3 adımı sırayla uyguladıktan sonra en inatçı tohumunuz bile filiz verecektir garanti ediyorum.
bir kap dediğin herhangibi bir kap olur mu sert mi sallayalım içine su olacak mı boş mu olacak ?

Avare

Doktor
Kanka ben ufak bir cam kapta salladım peşine içine su koyup 1 gün beklettim ve peşine kağıt havlu arasına koyup hafif ıslayıp bıraktım.
10 tane tohumdan 8 tanesi filizlendi 3 tane hediye tohum vardı sadece bir tanesi patlayabildi.
2 senedir bende olanların hepsi patladı

Ü

Üye silindi 32564

Guest
Kanka ben ufak bir cam kapta salladım peşine içine su koyup 1 gün beklettim ve peşine kağıt havlu arasına koyup hafif ıslayıp bıraktım.
10 tane tohumdan 8 tanesi filizlendi 3 tane hediye tohum vardı sadece bir tanesi patlayabildi.
2 senedir bende olanların hepsi patladı
Patlamayan varsa o tohuma ne yaparsan yap patlamaz :D tohumdadır yani problem kanka

Ü

Üye silindi 32564

Guest
Evet kanka 24-36 saat arası bi süre geçtiği zaman gömebilirsin, yalnız henüz baş vermeden ışığın altına alma.

Evet kanka 24-36 saat arası bi süre geçtiği zaman gömebilirsin, yalnız henüz baş vermeden ışığın altına alma.
ilk gömdükten sonra hemen su vereyim mi pet bardağa toprak koyup gömsem yeterli olur mu kaç cm gömeyim ve sonrasında saksıya alacağım zaman kaç cm gömmem gerekir ne kadar su vermeliyim bunlarıda söyler misin

Ü

Üye silindi 32564

Guest
ilk gömdükten sonra hemen su vereyim mi pet bardağa toprak koyup gömsem yeterli olur mu kaç cm gömeyim ve sonrasında saksıya alacağım zaman kaç cm gömmem gerekir ne kadar su vermeliyim bunlarıda söyler misin
Pet bardağa koyma pet bardak şeffaf olduğu için kökler ışık görür, karton bardağın altını del 2-3 adet delik aç. Toprakla doldur 2-3cm oyuk aç toprağın ortasına ve tohumu gömdükten sonra üstüne toprak serpiştir. Can suyunu ver ve bekle.

Avare

Doktor
Kanka ben suyu fısfıs ile günde 2 kez fıslayarak veriyorum.kökler de suyu aramak için uzadıkça daha iyi gelişiyor

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Karsiyaka Karsiyaka:
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    ******** ******* ******* ********* ***** ********* ******* ********* ******* **********
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ********** **** hahahaha* *** hahahaha* *** ********* hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ********* ***** hahahaha ******* ** ****** **** ******** ******** ***** *****
    +1
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    ** ***** hahahaha** ******** ****** **** ****** ***
  • NewGardener NewGardener:
    *** **** ********* hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ********* ***** hahahaha ******* ** ****** **** ******** ******** ***** *****
    hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
    ****** ****** ****** ********* ******** ** ***** ****** ********* ********* **** *** ** ****** ***** ********* ***** ***** **** ***** *** ******** ******* ******** ******* ******* ********* ***** ********* ******* ********* ******* **********
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ****** *** ***** ********* ** **
  • NewGardener NewGardener:
    *** ********* hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    **** ***** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ******* **** **** **** ******* hahahaha ******* ****** hahahaha* ** ******** *** ******* hahahaha ** **** ** hahahaha ******** ******** ****** ***** ****** **** ********* ********* hahahaha** ****** ****
  • Night owl Night owl:
    ********* ******* ******* ********* ***** **** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ******* **** **** **** ******* hahahaha ******* ****** hahahaha* ** ******** *** ******* hahahaha ** **** ** hahahaha ******** ******** ****** ***** ****** **** ********* ********* hahahaha** ****** **** ********* ***** ** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
    ***** ******* ******** *** **** ********* ****** **** ******* ******* **** **** ******* ********* ******** ***** hahahaha* ********** ** ******** ***** ***** ***** ********** ******** ****** ****** ********* **********
  • Night owl Night owl:
    hahahaha **** **** ******* ***** ******** hahahaha**
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ***** ******** hahahaha ***** *****
  • I ichbinkrytpon:
    I ichbinkrytpon: ***** ********