Evde İstediğiniz Ölçüde Grow Tent Yapımı V1 (Bitti!)

GÜNCEL METİN DEVAMI AŞAĞIDA
Hepinize merhaba, bir süredir pasif olarak takipte olduğum bu toplulukta ilk konumu açmaktan mutluluk duyuyorum.

Öncelikle söylemem gerekir ki projem hala yapım aşamasında, birkaç gün içerisinde bitmiş olacak. Konuyu şimdi açma sebebim siz değerli insanlarla fikir alışverişinde bulunarak son ürünü daha işlevsel bir hale getirmek.

Ayrıca ürünün fiyat/performansının ne kadar iyi olduğunu henüz bilmiyorum. Öğrenciyim ve paramın büyük kısmını iyi ışık vs gibi konulara harcadım.

Malzeme Listesi (GÜNCEL)

- PVC Boru mt 10/15tl (25lik olmasını tavsiye ederim. Ben 20lik kullandım ışığım ağır geldiği için bütün iskeleti kesip destek atmam gerekti. Ek 1 Ek 2 Ek 3

- Bulabilirseniz 3 yollu dirsek, bulamazsanız T dirsek 2 tl/adet (ben T dirsek alıp delik açtırdım. Ek 4)

- Acil durum battaniyesi 20 tl

- Naylon/Branda (ışık geçirmez olmasına dikkat edin. Ek 5)

- Bilgisayar fanı 15-30 tl (konunun devamını oku)

- İzolasyon bandı/Duct tape 30 tl

- Sert Strafor 100x50cm 30tl (aldıktan hemen sonra sokakta bir sürü strafor buldum, belki siz de bulursunuz bakarsanız)

- Cırt mt 10 tl

- Sıcak Silikon ( adet 5 tl tabancası 30-60 tl)

*farklı ölçülerde yapmak mümkün olduğu için birim/fiyat bıraktım

Kabinin bitmemiş halini buradan görebilirsiniz (Ebat: 90x70x155cm). Yukarıda da belirttiğim gibi ince boru kullandığım için iskeleti kesip birkaç yerinden destek attım.
Boru kaynak makinem olmadığı için uçlarını maket bıçağıyla biraz biledikten sonra ocak ve çakmak(lar) yardımıyla eriterek kaynakladım. Gayet sağlam oldular ama ışığa çok para verdiğim için güvenliğini garantiye almak adına böyle bir yönteme başvurdum :)

Şu ana kadar maket bıçağı (5tl) , boru testeresi (8tl), kargaburun (evde vardı ¯\_(ツ)_/¯ ) dışında bir alet kullanmadım. İşçilik olarak biraz zaman alacağı kesin ama ben yapmaktan keyif alıyorum.

Yarın sert strafora hava giriş fanlarını monte edeceğim (Ek 6). Vakit bulursam sera naylonuna yansıtıcı battaniyeleri yapıştırıp kabini kaplayıp bir de cırtlardan kapı yapacağım. Kabinim hazır olduktan sonra Northern Lights Photo günlüğüyle aranızda olacağım :)

Daha iyi olacağını düşündüğünüz her türlü fikrinizi duymak isterim.

EDIT 19.04 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tekrardan merhaba arkadaşlar, sonunda kabinimi bitirmiş bulunmaktayım. Beklediğimden zorlu bir süreç oldu açıkçası ama bunun asıl sebebi deneye yanıla doğru yolu bulmam oldu. Ben yaparken çok keyif aldım, biraz kafa patlattım ve yanlış seçimler yüzünden vakit ve para kaybettim. Bu konuyu benzer proje yapmak isteyen arkadaşlarla tecrübelerimi paylaşmak için yazıyorum.

Öncelikle eğer ölçüleriniz uyuyorsa @xizo el babayaga nın dediği gibi bez dolap almak vakit/efor/para anlamında çok daha karlı olacaktır. Aksi takdirde iskelet inşa etmeyi düşünebilirsiniz.

Yaşadığım ikinci problem havalandırma sistemi oldu. Yeterli olacağını düşünüp yola az sayıda bilgisayar fanıyla başladım ve öyle başladığım için öyle devam etmek zorunda kaldım. (2 giriş 2 çıkış fanım var ilerleyen dönemlerde yine eklemek zorunda kalacağım)

Yapacağınız kabinin ölçülerine göre (Genişlik x Derinlik x Uzunluk/5) formülüyle kaç m3/h gücünde bir havalandırmaya ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca @higthead hocamın söylediği üzere hava çekim basıncı yaratmak için çıkış fanınızın yarı gücünde giriş fanınız da olması gerekli. Benim alanıma yaklaşık 250m3/h çıkış ve en az 100m3/h giriş gerekli ve fanlarımın teki ortalama 90m3/h gücünde. (el yapımı karbon filtrenizin hatta önüne koyacağınız toz koruyucunun bile bu gücü etkileyeceğini varsayarak hareket edin). Havalandırmaya ayıracağınız bütçeyi tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz belki.

Çıkan bir diğer sorun ise; ben iç kaplama için ilk yardım battaniyesi dış için şeffaf sera naylonu almıştım iç kaplamanın ışığı geçirmeyeceğini düşünerek, o iş pek öyle gitmedi :D https://imgur.com/a/Es0brpu

Bu aşamada birkaç farklı çözüm denedim ve para/vakit kaybına sebep oldu. Sonunda böyle bir naylon/branda tarzı bir şey buldum ve mükemmel iş gördü.

Sonuç olarak eğer yanlış seçimler yapmasaydım maliyet sarf ettiğim malzemeler dahil 450tl civarı. Ben tabii ki daha fazlasını ödedim. Bu konu da tam olarak bu yüzden var, siz fazlasını ödemeyin :) Forumda beni şu ana kadar bilgilendiren ve motive eden herkese teşekkür ediyorum. Yakında NL grow günlüğümde görüşmek üzere, dumanınız bol olsun...

Son düzenleme:

higthead

Jolly Green
Alana göre 250m3 çıkış 100m3 giriş olması lazım. 2 adet giriş koyucam derken pc fanı vs diyorsan o kabine pc fanları az gelir yani çok kullanman gerekicek buda ışık sızması demek.

Alana göre 250m3 çıkış 100m3 giriş olması lazım. 2 adet giriş koyucam derken pc fanı vs diyorsan o kabine pc fanları az gelir yani çok kullanman gerekicek buda ışık sızması demek.
Çıkış fanlarının giriş fanlarından güçlü olması gerekmesinin tek sebebi karbon filtrenin işlevini yerine getirebilmesi mi? Yoksa bitkiyi olumsuz etkileyecek durumlar da oluşabilir mi? Işık olarak samsung 240w quantum board kullanacağım, ısı konusunda bir problem yaşama ihtimalim daha düşük sanırım.

Eğer tek sebebi karbon filtre ise growa şu an elimde olan iki giriş + bir çıkış fanıyla başlayıp ilerleyen tarihlerde daha farklı bir çözüm arayacağım sanırım. Bilgilendirme için teşekkürler

4/20

Yeni üye
Güneş geçirmeyen perdeler var eğer ışık sızması ile ilgili bi sıkıntın olacaksa araştırmanı tavsiye ederim ellerine sağlık işçiliğini beğendim ayrıca giriş-çıkış havası ısı aktarımı için değil bitkiye co2 Li hava verip içerdeki bol oksijenli bitkinin işine yaramayan havayı tahliye etmek için

Biraz daha araştırma yaptım ve plan değişikliğine gitmeye karar verdim. Pc fanlarım 90m3 gücünde. Elimdeki 3 fanı çıkış olarak kullanıp pasif hava girişi sağlasam daha iyi bir yol mu izlemiş olurum? Anlayan arkadaşlarımın fikirlerini duymak isterim

@higthead
@4/20

higthead

Jolly Green
Dostum Girişin çıkışından yarı m3 olmasılazım. cıkıs fanın daha yuksek m3 olucak ki hava çekim basıncı ile kabininden hava çıkışı olsun.

Ü

Üye silindi 30165

Guest
Ellerine sağlık. Çok güzel rehber olmuş. İsteyince bir şekilde yapıldığının kanıtı olmuş.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    T Turco: * ****** ******* **** **