Evde yetiştirdiğin esrarın yanına ev yapımı bira.

SuperSkunk

Yeni üye
Evet arkadaşlar bugün internette dolaşırken gördüm bir kaç site bira yapım kitleri falan satıyor. Yapım aparatları hariç 80 90 liraya 1 ayda 46 şişe 50lik bira yapmak mümkünmüş. Kendi yetiştirdiğin otun yanında kendi yaptığın birayı içmek hoş olabilir gerçekten ve biraya yapılan zamlar sonrasında şişesinin 2-3 liraya üretebilmekte gerçekten çok cazip. Aranızda bu setleri deneyip kendi birasını yapanlar var mı? Eğer yapanlar varsa bizleri bilgilendirebilir mi?

Not: Umarım kuralları aykırı bir konu olmamıştır. Kuralları okudum ama gözüme çarpmadı.

Ekli dosyalar

• evde-bira-yapimi2-1024x718.jpg
    evde-bira-yapimi2-1024x718.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 26
  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    404.4 KB · Görüntüleme: 27

GETT?NG CLOSER

Yeni üye
kanka biz arkadaşla yaptık fiyat/performansı baya başarılı, yapımı baya kolay, içine koyduğun şekere göre alkol miktarını ayarlıyorsun. Tadı piyasa biralarına göre farklı olup kafasıda baya başarılı ama alkol işte . cigara başladığımdan  bu zamana alkolu bıraktım. Nedense tadı ve kafası eskisi kadar hoşuma gitmiyor. 
Esrarın bol olsun knk

-gerçekten çok ekonomik 1 şişe bira 2-3 lira civarlarına mal olabiliyor.(içine koyduğun eklentilere göre değişiyor maliyet)
-yapması ve şişelemesi derken totalde 2-3 saate yakın bir zamanın gidiyor. ilk başlarda heves edip zevkle yaparken sonraları zulüm olabiliyor.
-elinin altında bolca ve ucuz bira olduğu için bolca içiyorsun
-sitelerde bahsettiği gibi 3 hafta da hazır olmuyor, lezzetli bir bira içicem dersen şahsi tecrübelerime dayanarak söylüyorum min. 2 ay beklemesi gerekiyor
-yaz aylarında aynı ot gibi yapması sıkıntılı +22 dereceden sonra mayası ekşiyebiliyor onun için soğutma çantaları falan satıyor tedarikçi firmalar.

yaklaşık 2 yıldır bira yapıyorum. kişisel kanaatim böyle 30-40 litre kovalarda olacak iş değil uğraşılmıyor. yapacaksan 200 litrelik varilde bir kere kur bir kere şişele 400-500 şişe birayı, bir daha uzun bi süre elini sürme derim.

larkdevil

Yeni üye
ben evde votka rakı viski yapıyorum bira bildiğim kadarıyla tortu oluyormuş şişe dibinde fermantasyon bitince 2 haftada dolapta bekleyince anca ii bişi alıomuşsun uğraşilmaz

SuperSkunk

Yeni üye
Cvp: Evde yetiştirdiğin esrarın yanına ev yapımı bira.

Hunlu' Alıntı:
-gerçekten çok ekonomik 1 şişe bira 2-3 lira civarlarına mal olabiliyor.(içine koyduğun eklentilere göre değişiyor maliyet)
-yapması ve şişelemesi derken totalde 2-3 saate yakın bir zamanın gidiyor. ilk başlarda heves edip zevkle yaparken sonraları zulüm olabiliyor.
-elinin altında bolca ve ucuz bira olduğu için bolca içiyorsun
-sitelerde bahsettiği gibi 3 hafta da hazır olmuyor, lezzetli bir bira içicem dersen şahsi tecrübelerime dayanarak söylüyorum min. 2 ay beklemesi gerekiyor
-yaz aylarında aynı ot gibi yapması sıkıntılı +22 dereceden sonra mayası ekşiyebiliyor onun için soğutma çantaları falan satıyor tedarikçi firmalar.

yaklaşık 2 yıldır bira yapıyorum. kişisel kanaatim böyle 30-40 litre kovalarda olacak iş değil uğraşılmıyor. yapacaksan 200 litrelik varilde bir kere kur bir kere şişele 400-500 şişe birayı, bir daha uzun bi süre elini sürme derim.
 Dediğin gibi ne kadar beklerse tadı ve aroması o kadar iyi oluyor. Sadece uğraşmayı sevenler ve otun yanında bira içmekten hoşlanan kişiler için her şeye rağmen uğraşılabilir bir şey gibi geldi bana. Bolca olduğu için hergün 10 bira içersen tabiki 2 ay uğraşıp 4 günde bitmesi de insana koyar ama benim gibi otun yanında 1-2 şişe içenler ve evde bir şeylerle uğraşmayı sevenler için denenebilir bir olay. 100lerce aromadan damak tadına uygun olanını bulup kendi otunla eve gelip bir cigara bir bira içip dinlemek keyifli olur.

larkdevil' Alıntı:
ben evde votka rakı viski yapıyorum bira bildiğim kadarıyla tortu oluyormuş şişe dibinde fermantasyon bitince 2 haftada dolapta bekleyince anca ii bişi alıomuşsun uğraşilmaz

Tabi ki bir rakı bir viski gibi olmasa da ben otun yanında bira içmeyi daha çok seviyorum sadece denene bilir zevk ve uğraş meselesi. Tortu olayına gelince evet şişede gazlandırma aşamasında koyulan şekerle birlikte bir miktar oluşuyormuş ama el emeğinin tadı her zaman iyidir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • H happyworld:
    ****** ***** hahahaha** hahahaha** ***** **** ** ***** ********* **** ******* ***** hahahaha **** hahahaha***** ** ********* **** ****** hahahaha* ***** ***** *** ******** *** hahahaha****
  • H happyworld:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ******** ***** ****** ******** hahahaha**** *** ******* **** ******* ******* ******* ***** **** **** ** ******** ******
  • H happyworld:
    ** ***** *** ********** ****** ********** ** ***** ***** ** ******** hahahaha* hahahaha*****
  • H happyworld:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    ** ** ** **
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ****** ******** ****** * ***** **** hahahaha ***** ***** ****** *********
  • H happyworld:
    * **** ****** ** ***** hahahaha**
  • H happyworld:
    ** ***** *** ********** ******** ***** * ***** ***** ****** **** **** hahahaha** ****
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • H happyworld:
  • Night owl Night owl:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ****** *** ****** ******** ********* ******** ******* * ****** ***** **** * ** ** **** **** ******* ****** hahahaha** ********* ***** * ***** ***** ******* hahahaha ***** *** **** ********** *** ***** ** ** ** ******** ** ******** ******** ****** ** ****** ****** ********* ******* ****** hahahaha* ********
  • Night owl Night owl:
    ** ***** ***** ***** ****** *** ****** ******** ********* ******** ******* * ****** ***** **** * ** ** **** **** ******* ****** hahahaha** ********* ***** * ***** ***** ******* hahahaha ***** *** **** ********** *** ***** ** ** ** ******** ** ******** ******** ****** ** ****** ****** ********* ******* ****** hahahaha* ********
  • P puslu77:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
    **** ***** ***** ** ******* *** ***** hahahaha*** ******* ***** ** ***** ****
  • P puslu77:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    *** hahahaha* * *** **** ***** ******* ******* ********* ***** *** ******** **** *** hahahaha**** *** ********** ******* ** ******* *** hahahaha* ******** ******
    P puslu77: *** hahahaha* * *** **** ***** ******* ******* ********* ***** *** ******** **** ***...