Fikir ve önerilerinize ihtiyacım var..

Opss081

Yeni üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin, bol hasatlar.
Şimdi gelelim benim derdime..
50x100x100 - en-boy-yükseklik ebadında, yatak odamda kıyafet dolabımın içine bu alanda birşeyler yapmak istiyorum. Gömme dolap Mdf.
Işık - havalandırma- yalıtım- koku- elektrik maliyeti için tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Evliyim meraklı komşular v.s. konusu kafama takılıyor.
Burayı daha yeni buldum, 5 gündür yurt dışı sitelerden bilgi toplamaya çalışıyorum başlamadan bezdim.

CahilKush

Doktor
Arkadaşlar herkese kolay gelsin, bol hasatlar.
Şimdi gelelim benim derdime..
50x100x100 - en-boy-yükseklik ebadında, yatak odamda kıyafet dolabımın içine bu alanda birşeyler yapmak istiyorum. Gömme dolap Mdf.
Işık - havalandırma- yalıtım- koku- elektrik maliyeti için tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Evliyim meraklı komşular v.s. konusu kafama takılıyor.
Burayı daha yeni buldum, 5 gündür yurt dışı sitelerden bilgi toplamaya çalışıyorum başlamadan bezdim.
Dostum koku için kendin karbon filitre yapabilirsin yapabilirsin o alanda bitkiyi en iyi clf ile bakarsın diger türlü sıcaklık ve yetersiz yukseklikten dolayı ışık bitkiyi yakabilir. Mikro olur senin growun aslinda ama eğitimle sekil verebilirsen bir güzel bitki yetişir.

Opss081

Yeni üye
Dostum koku için kendin karbon filitre yapabilirsin yapabilirsin o alanda bitkiyi en iyi clf ile bakarsın diger türlü sıcaklık ve yetersiz yukseklikten dolayı ışık bitkiyi yakabilir. Mikro olur senin growun aslinda ama eğitimle sekil verebilirsen bir güzel bitki yetişir.
Yüksekliği ayarlama şansım var. Uygun olan yükseklik nedir ?
İç alana bir yalıtım malzemesi gerekir mi?
Karbon filtre için nasıl bir yol izlemem gerekir?
Alanda 2 bitki yetişmeyi düşünüyorum, yeterli olur mu ?

CahilKush

Doktor
Yüksekliği ayarlama şansım var. Uygun olan yükseklik nedir ?
İç alana bir yalıtım malzemesi gerekir mi?
Karbon filtre için nasıl bir yol izlemem gerekir?
Alanda 2 bitki yetişmeyi düşünüyorum, yeterli olur mu ?
Yükseklik 180 ~ 200 olsun kankam karbon filitreye acele etme giriş çıkış fanların olmali karbon u çiçeğe girdiğinde ekleyebilirsin. Youtube diy corbon filter yaz çıkar tonla video en az 3 kg karbon olsun yapacagin sistemde yalıtım işi sana kalmış yalıtım yaparsan sıcaklığı kontrol etmek daha rahat olur aksi taktirde dışarıda ki havaya göre sürekli iniş çıkış olabilir.

Opss081

Yeni üye
Yükseklik 180 ~ 200 olsun kankam karbon filitreye acele etme giriş çıkış fanların olmali karbon u çiçeğe girdiğinde ekleyebilirsin. Youtube diy corbon filter yaz çıkar tonla video en az 3 kg karbon olsun yapacagin sistemde yalıtım işi sana kalmış yalıtım yaparsan sıcaklığı kontrol etmek daha rahat olur aksi taktirde dışarıda ki havaya göre sürekli iniş çıkış olabilir.
Işık tercihini nasıl yapmalıyım kanka? Birde beyaz mdf dolap terleme falan yapmasın ışıktan dolayı?
İlk growum olacak hangi tohumla başlamalıyım

CahilKush

Doktor
Işık tercihini nasıl yapmalıyım kanka? Birde beyaz mdf dolap terleme falan yapmasın ışıktan dolayı?
İlk growum olacak hangi tohumla başlamalıyım
Kanka bilmem orasını içini mylar veya güneş yansıtıcı il yalıtacaksın sorun olmaz bence ışık secimine gelirsek maks bütçen ne 1700 gibi bi bütçen varsa 240 w qb alirsin at gibi bitkin olur ama 400 500 dersen en iyi seçenek cob led olur 250 300 watt birşey alsan ortalama elinde 30 36 k lumen okur bitki başı min 15 k olur gayette yeterli olur.

Opss081

Yeni üye
Kanka bilmem orasını içini mylar veya güneş yansıtıcı il yalıtacaksın sorun olmaz bence ışık secimine gelirsek maks bütçen ne 1700 gibi bi bütçen varsa 240 w qb alirsin at gibi bitkin olur ama 400 500 dersen en iyi seçenek cob led olur 250 300 watt birşey alsan ortalama elinde 30 36 k lumen okur bitki başı min 15 k olur gayette yeterli olur.
Kanka başlangıç için en ucuz maliyetle başlamak istiyorum. Nerden kısabilirsem iyi olur benim için. Cob Led 250 için bi araştırma yapayım. Artık bir an önce başlamak istiyorum.

CahilKush

Doktor
Dostum ben indoor da ilk kez grow yapıyorum hiç elon musk i bilirmisin bilmem ama ben forumdaki binlerce konuyu defalarca okudum iş karbon filitre kısmına gelince en basit diy yapım şeylerinden biridir önemli husus fan gücü ve icerisindeki karbon miktarıdır sana rahatsızlık mı verdim bilmem ama çoğu konuştuğum şeyden emin olacak kadar konu makale ve video ya baktım ettim okudum dip notlar aldım. Ettim emin olmadığım noktalarda gereken konulara yönlendirdim bilgi verecek insanladi etiketledim bir çoğu insan zaten su forumu açtığında sormaktan önce yazanlari okusa zaten bunca boş beleş ayni sorular sorulup durmazdı iyi okuyup iyi alıyorsan çok ta sıkıntı cekmezsin.
Bi şeyi anlamakta güçlük çekiyorum. Hayatında ilk defa grow yapan bi insan olarak kendinden nasıl bu kadar eminsin ve nerdeyse her başlıkta herkese tavsiyeler veriyosun? Burdaki tavsiyen çok tehlikeli mesela. D.I.Y karbon filtreymiş, kaç defa yaptın kaç bitkiyle kaç defa kullandın da millete tavsiye ediyosun?

Etrafında meraklı komşular varsa en önem vereceğin şey koku olsun. Bu meret çiçeklenmenin ortasından itibaren öyle bi kokabiliyo ki şok olursun. Yani iyi bi karbon filtre kullanman şart her şeyde ucuza kaç ama karbon filtrede kaçma ki zaten o kadar pahalı da değil. Şu an Türkiye'de satılan en efektif karbon filtre Magicplant'te satılan Can Lite'lar. Sakın Growkent'te, Toprakvesu'da satılanlara bakma hepsi Çin menşeili(her Çin malı kötüdür demiyorum ama bunlar kötü) el yapımı filtreler ve bu filtreler yüzünden az kalsın paket oluyordum. Çiçeklenmenin 7.haftası 2 bitkinin kokusu koca binayı kapladı **** sonra neyse ki Can Lite sorunu çözdü ama bi de bu işin sulaması var. Kabini açtığında karbon filtre işlevini kaybediyo ve koku odaya dolmaya başlıyo. Bazı genetiklerin kokusu da leş gibi o yüzden Ona jel de almanı tavsiye ederim hem sulama yaparken hem de hasat zamanı işine yarar.

İşık olarakta bütçen varsa 120 watt'lık Quantum Board(Lm301h, Cree 660nm)'lara bakabilirsin hem veririmlilikleri iyi (watt başı 1-2g) hem de enerji tüketimi düşük(aylık ortalama 70-80 lira).

CahilKush

Doktor
Bu iş sadece okuyarak öğrenebileceğin bi iş değil çünkü yeterince bilimsel çalışma yapılmadı ve uyguladığımız şeylerin çoğu anektodal. Yani yapmadan denemeden öğrenemeyeceğin şeyler var o yüzden lütfen ben 1000 tane makale okudum 1000 tane video izledim ve bu işi biliyorum diye düşünüp burda insanları kesin ifadelerle yönlendirme. Karbon filtre yapımı da evet teoride dediğin gibi ama pratikte öyle olmuyo malesef. Lütfen denemediğin yapmadigin görmediğin deneyimlemediğin şeyleri burda %100 doğruymuş gibi insanlara anlatma, bu iş tehlikeli iş...
Tamam dostum olmaz haklısın okay gitsin mal gibi insanlar bi ton para harcasın icine 3 gram aktif karbonlu ürünler alsin ayni paraya en kralını yapabilecekken.

CahilKush

Doktor
Kimseye zaten kesin olmayan şeyleride yuzde yuz gibi demiyorum ayriyetten karbon filitreyi yapmadığımı nereden biliyorsun onuda anlamış değilim

Opss081

Yeni üye
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...men-dob-bitki-yetistirme-ledi-869583284/detay bu ürün işimi görür sanırım.

CahilKush

Doktor
Can Lite'ın içinde 3 gramdan çok daha fazlası olduğuna emin olabilirsin. Yeterince bilgi ve deneyim sahibi olmadığın konularda fikir sahibi olma gibi kötü bi alışkanlığın var...
Yeterince bilgi sahibi olup olmadığını bilmediğin insanlar hakkında yorum yapma gibi bir özelliğim yok en azından :) 3 gram misal verdim adam burada fakir growu peşinde ışığa 3 5 veren insana karbon filitreye para bayıl diyorsun adamin bütçesi olsa zaten kabin alır 1 bitki peşinde koşmaz internette yapan sağlam growerlar var izlesin yapsın 1 kac ekipman ve az bir el yatıkinligi ile çok daha iyisini yapabilir.

CahilKush

Doktor
Ekonomik ve pratik anlamda şu günlüğe bakabilirsin.
evet bu günlük baya faydalı ve sonucu da başarılı kesin bak bro sen buna

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • O Oci137:
    ********* ******** ********* hahahaha
  • Houp53 Houp53:
    ****** ******** ***** *** * **** ***** ***** hahahaha**** ******** ******** ********* ******** ********** ********** ******* ** ******* ***** ********** ******** ********** **** hahahaha****** hahahaha ***** ***** hahahaha ***** ****** ***** ***** ****** ***** ****** ****** ******** ******* ********* ******** ****** *** ***** ****** ***** ********* ******** ******* ********** ****** ****** **** ********* hahahaha* ****** ********** ******** *******
  • T Tropikal.MR:
  • Narkotik Narkotik:
  • içiciadam içiciadam:
  • Houp53 Houp53:
  • Narkotik Narkotik:
  • NewGardener NewGardener:
    ******* ****** ****** ***** ** ***** *** hahahaha ***
    *** ********* ****** hahahaha********
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ******* ****** ****** hahahaha ******** ******* **** hahahaha** **** **********
    hahahaha ********* ****** ******* hahahaha** **** *****
    hahahaha *** **** *** hahahaha* ***** ****** ******
  • Houp53 Houp53:
    hahahaha
    ****** ***** **
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha
  • içiciadam içiciadam:
    ******* ***** hahahaha