Flusha geç kaldım. Napmalıyım?

Erci-E

Üye
Ben günlerdir yanlış yere bakıyormuşum mikroskop ile. Buradan bir arkadaşın uyarısı ile doğru yere baktım. %80 rakı rengi trikomlar %20'sinin ise kahverengi olmuş kafa kısımları. Bu düzey kesme düzeyi diye biliyorum ama ben %80 rakı-%20 kahverengi halindeyken bugün ilk boş sulamayı yaptım. İkinci boş sulamayı, flushı ve 3 gün karanlığı beklersem bu süre boyunca bu yüzdeler benim istemediğim düzeyde değişecekler. En sağlıklı biçimde nasıl bir yol izleyebilirim? Direkt kesme eylemini mi? boş sulamayı atlayıp bugün flush yapıp toprak kuruyunca direkt 3 gün su vermeden karanlıkta mı bekleteyim? Lütfen yardım edin.

higthead

Jolly Green
Ben günlerdir yanlış yere bakıyormuşum mikroskop ile. Buradan bir arkadaşın uyarısı ile doğru yere baktım. %80 rakı rengi trikomlar %20'sinin ise kahverengi olmuş kafa kısımları. Bu düzey kesme düzeyi diye biliyorum ama ben %80 rakı-%20 kahverengi halindeyken bugün ilk boş sulamayı yaptım. İkinci boş sulamayı, flushı ve 3 gün karanlığı beklersem bu süre boyunca bu yüzdeler benim istemediğim düzeyde değişecekler. En sağlıklı biçimde nasıl bir yol izleyebilirim? Direkt kesme eylemini mi? boş sulamayı atlayıp bugün flush yapıp toprak kuruyunca direkt 3 gün su vermeden karanlıkta mı bekleteyim? Lütfen yardım edin.

Dostum saksı lt. x3 flush ını at. 4 gun toprak kurut 2 gun karanlık ve kes. Eğer calyxes lerde trikomların kehribar renginde ise flush at 4 gün kurut sonra hemen kes karanlığa almadan.Bunun kararını sen calyxes lere bakıp vericeksin 2 yoldan 1 ını secıceksın.

Erci-E

Üye

Az önce saksı x3 boş su verdim. ppmde çeşme suyu 300ppm civarıydı. Alttan alan su 400-450 ppmden aşağı inmeyince kestim su vermeyi. Bir koşu keçiboynuzu pekmezi almaya gittim. Keçiboynuzu özü buldum. 5lt Ph ayarlı suya 2 şeker kaşığı koydum. Onu döktüm en son. Süzebildiğim kadar süzdüm. Tekrar eski yerlerine koydum. Nöbetçi personel olduğum için 2 gün eve gelemeyecektim. Acil yapmam gerekti bunları. Son 5lt ph ayarlı keçiboynuzlu su koyabildim. saksı 12 lt olmasına rağmen. Şimdi yoldayım işe gidiyorum. Bir sorun olmaz umarım 5 lt koyduğum için. Ayrıca ışık periyodunu değiştirmeden çıktım evden. Karanlıkta bırakmamam gerek dimi toprak kuruyana kadar?

Erci-E

Üye
Dostum saksı lt. x3 flush ını at. 4 gun toprak kurut 2 gun karanlık ve kes. Eğer calyxes lerde trikomların kehribar renginde ise flush at 4 gün kurut sonra hemen kes karanlığa almadan.Bunun kararını sen calyxes lere bakıp vericeksin 2 yoldan 1 ını secıceksın.
Karanlığa bırakmanın koşulları ne? 3 gün bırakıyoruz diye biliyorum. Ama nem %kaç aralığında olmalı? Belli bir sıcaklık aralığı var mı? Işık toleransı ne? zifiri karanlık olmazsa ay ışığı kıvamında içeri sızan bir ışık sıkıntı yaratır mı? Vantilatör veya fan gibi şeyler olmazsa ne olur küf filan olur mu? Karanlık evrede zifiri karanlık şart ise bez dolabın kapısını kapatmam gerekir. Ama bu seferde vantilatör içeri giremediği için hava sirkülasyonunu sağlayamam. O yüzden soruyorum. (Koku olmadığı için fan ve karbon filtre almadım. Bez giysi dolabının kapısını açık bırakıp büyük ayaklı vantilatörü uzaktan vurarak büyüttüm çiçeklerimi.)

higthead

Jolly Green
Dostum sorularınla beynimi yaktın=)))

Karanlığa 3 gün alınır toprak kuru şekilde. 3 gün sonra baltayı vurup kabine asıcaksın sömek dallarını ayrı ayrı asıcaksın birbirine değmesin. Kabinde hiç ışık olmuyacak. sadece çıkış fanı çalışıcak sakın vantilatör veya giriş fanını çalıştırma. çıkış fanın yoksa kabinin fermuarını aç ama bulunduğu oda karanlık olucak. İlla zifiri karanlık olmasına gerek yok dışarıdan gelicek olan ışıkları kes yeter mesela oda siyah perdesini çekince göz görür ama karanlıktır ya o şekilde olsun. Kabın fermuarını acınca vantilatör falan vurdurma odanın poenceresını ac yeterli. Nem normalde 55 cıvarları olması lazım ama havalar sıcak nem yuksek olsada onemlı degıl daha guzel uzun kurur daha tatlı olur neme takılma. yeterki sömekleri brbırınden ayrı as ve oda pencereni aç odanın köşesinede vantilatörü koy boşa biyere çalıştır odanın havasını sabit tutmasın. Çok karışık anlattım bılıyorum ıdare et=)

Erci-E

Üye
Kanka kafam high şu an. Dünyanın en güzel şiirini okumuş gibi hissettim okurken. Hiç bitmesin istedim bu şiir. Gözümde resmen canlandı anlattıkların. Dedirttiği tek şey ben bu karanlık evresini ve kurutmayı net anladım ve uygulayabilirim. :D

Erci-E

Üye
Elimde 100'lük bir banyo aspiratörü vardı kankam hiç kullanmamıştım. Onu çıkış fanı olarak kullanırsam bez dolabın kapısını kapatabilirim sanırım yazdığına göre. Özetle kankam
İçi karanlık olan bir bez dolabın havasını sadece 100'lük banyo aspiratörü (çıkış fanı) ile boşaltacağım kurutma işleminde. (giriş fanı veya vantilatör kullanmadan)
%55 nem ideali demişsin. yüksek olması çok önemli değil demişsin ama benim bulunduğum yerde nem %33-39 arası değişiyor şu an. Bu değerler de sorun değil dersen kurutmak için, hiç bir sorunum kalmaz.
Dikkat etmem gereken tek şey ise sömeklerin birbirine değmemeleri sanırım.

Erci-E

Üye
Dostum sorularınla beynimi yaktın=)))

Karanlığa 3 gün alınır toprak kuru şekilde. 3 gün sonra baltayı vurup kabine asıcaksın sömek dallarını ayrı ayrı asıcaksın birbirine değmesin. Kabinde hiç ışık olmuyacak. sadece çıkış fanı çalışıcak sakın vantilatör veya giriş fanını çalıştırma. çıkış fanın yoksa kabinin fermuarını aç ama bulunduğu oda karanlık olucak. İlla zifiri karanlık olmasına gerek yok dışarıdan gelicek olan ışıkları kes yeter mesela oda siyah perdesini çekince göz görür ama karanlıktır ya o şekilde olsun. Kabın fermuarını acınca vantilatör falan vurdurma odanın poenceresını ac yeterli. Nem normalde 55 cıvarları olması lazım ama havalar sıcak nem yuksek olsada onemlı degıl daha guzel uzun kurur daha tatlı olur neme takılma. yeterki sömekleri brbırınden ayrı as ve oda pencereni aç odanın köşesinede vantilatörü koy boşa biyere çalıştır odanın havasını sabit tutmasın. Çok karışık anlattım bılıyorum ıdare et=)
Elimde 100'lük bir banyo aspiratörü vardı kankam hiç kullanmamıştım. Onu çıkış fanı olarak kullanırsam bez dolabın kapısını kapatabilirim sanırım yazdığına göre.
İçi karanlık olan bir bez dolabın havasını sadece 100'lük banyo aspiratörü (çıkış fanı) ile boşaltacağım kurutma işleminde. (giriş fanı veya vantilatör kullanmadan)
%55 nem ideali demişsin. yüksek olması çok önemli değil demişsin ama benim bulunduğum yerde nem %33-39 arası değişiyor şu an. Bu değerler de sorun olur mu kurutmak için?
Dikkat etmem gereken gereken başka ayrıntı var mı sömeklerin birbirine değmemeleri dışında?

higthead

Jolly Green
Elimde 100'lük bir banyo aspiratörü vardı kankam hiç kullanmamıştım. Onu çıkış fanı olarak kullanırsam bez dolabın kapısını kapatabilirim sanırım yazdığına göre.
%55 nem ideali demişsin. yüksek olması çok önemli değil demişsin ama benim bulunduğum yerde nem %33-39 arası değişiyor şu an. Bu değerler de sorun olur mu kurutmak için?
Dikkat etmem gereken gereken başka ayrıntı var mı sömeklerin birbirine değmemeleri dışında?

Dostum evet bez dolabıona 100luk fanı cıkıs olarak tak ve tımer prız ıle 15dk acık 15 dk kapalı olarak kurut. Sömeklerın yaş olucagı ıcın nemı yukseltıcek. 15dk acıldıgı zaman nemı cekıcek 15 dk kapandıgı zaman nem yukselıcek. Baktın nemn hep 40 larda bez dolabın ıcıne yuz havlusunun yarısını ıslatıp zemine koy nemi o şekilde dene 50-55 lere.

Evet gırıs fanı ve vantılatör olmuyacak. Günde 2 kere tel flashınla kontrol edıp bakarsın someklere 10 sanıye. Sonra search e kürlleme işlemi yaz freworm un yazdıgı guzel konu var onu oku.

Erci-E

Üye
Dostum evet bez dolabıona 100luk fanı cıkıs olarak tak ve tımer prız ıle 15dk acık 15 dk kapalı olarak kurut. Sömeklerın yaş olucagı ıcın nemı yukseltıcek. 15dk acıldıgı zaman nemı cekıcek 15 dk kapandıgı zaman nem yukselıcek. Baktın nemn hep 40 larda bez dolabın ıcıne yuz havlusunun yarısını ıslatıp zemine koy nemi o şekilde dene 50-55 lere.

Evet gırıs fanı ve vantılatör olmuyacak. Günde 2 kere tel flashınla kontrol edıp bakarsın someklere 10 sanıye. Sonra search e kürlleme işlemi yaz freworm un yazdıgı guzel konu var onu oku.
Kankam valla çok teşekkürler. Kafamda soru işareti bırakmayacak düzeyde açıkladın her şeyi. Bu arada toprak çok geç kuruyacaktı sanırım. 48 saat kurumasını beklememe rağmen toprak hafif nemliydi. Trikomlarım fazla kehribarlaşmıştı, o yüzden ışık vermek istemedim daha fazla kehribarlaşmaması için ve karanlığa aldım.
Bu 3 gün önce zorla çektiğim trikom fotoları
Bunlar da az önce yani karanlıktaki 33.saatlerinde flaş ile çektiğim fotolar

Erci-E

Üye
Maşallah dostummmm 3 gun oldumu kes asma ıslemını bılıyosun zaten.
:Çk sağol dostum. Sayende :)
1.karanlık olacak
2.hava sirkülasyonu olacak çıkış fanıyla veya çiçeklere direkt vurmayan vantilatörle
3.pencere açık kalacak
4.ters asacağım
5.birbirine değmeyecek.
6.Nem %50-55 civarı olacak.
Benim en büyük sorunum kürleme olacak kankam. 10 temmuzda tatile gideceğim rezervasyonum var. Karanlık evresi 1,5 gün sonra bitiyor. Kurutma 10 gün sürse 9 temmuzda kavanozlara alacağım. Tatile yanımda götüremicem doğal olarak. Yalnız da yaşıyorum ve güvendiğim insan da yok. Tatili iptal etmeden nasıl her gün 10-15 dk havalandıracağım kavanozun içini, kara kara onu düşünüyorum. Küflenirse oturur ağlarım bu kadar emekten sonra. 5 yıldır da tatil yapamıyorum. Alternatif yol var mı acaba araştırdım bulamadım.

higthead

Jolly Green
Dostum soyle bır durum yapabılırsın ama kuf olasılıgını en aza ındırmek ıcın. kuruttun ettın bovedaları aldın attın kavanoza kızlarıda attın kavanoza kavanozun kapagını kontrol kalemı ıle 3.4 delik aç bırak gelene kadar sigaradan çıkan gaz vs sıkışıp o kapaktan çıksın.

Erci-E

Üye
Dostum soyle bır durum yapabılırsın ama kuf olasılıgını en aza ındırmek ıcın. kuruttun ettın bovedaları aldın attın kavanoza kızlarıda attın kavanoza kavanozun kapagını kontrol kalemı ıle 3.4 delik aç bırak gelene kadar sigaradan çıkan gaz vs sıkışıp o kapaktan çıksın.
Kanka gerçekten k.bakma bir türlü bitmiyor sorularım ama son kürleme olayı kaldı ve cidden araştırdım da. Boveda diye bir şey görmedim hiç. Sadece boveda türevi bir şey görmüştüm ama magicplant ve growkent sitelerinde. En son olaydan sonra oradan alış veriş yapamam da. Herkesin bildiği alışveriş sitelerinde puro nemlendiricisi olarak satılanları gördüm şimdi. Minimum %62 nem sağlayan var. Fazla mı gelir bu nem oranı? Bir de bunların dayanma süreleri ne kanka? 8 gram ne kadar süre gidiyor 60 gram ne kadar süre gidiyor yazmıyor ürün bilgilerinde.

higthead

Jolly Green
Bu konuyu oku. Dostum 1 lt kavanoza 8gr yuzde 58 yeterlidir.Dostum kurleme bıtene kadar 8gr olan bitmez hatta 3-4 ay gider ama kurleme erken bıtecegı ıcın gerek kalmıcak. Dostum kurlemenı ne kadar cok hafta yaparsan okadar tadından yenmez zehır olur. Kurlemeden 2 hafta sonra ıcınden alıp alıp ıcebılırsın=)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kkush kkush:
    *** **** **** ****** ***** *** **** ***** ****** ******** * ** ********** hahahahahahahaha******** **** ******** **** ******* ******
  • NE0 NE0:
    ***** ********* *** ***** **** hahahaha hahahaha*** ** ** ** ******* ** ***** ********* **** ********* ******** ******** ****** ******* ******
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    **** * ******* ****** ***** ** ******* ***** **** **** ****** ***** *** **** ***** ****** ******** * ** ********** ********
  • kkush kkush:
    ***** ****** ******* ** ****** * ******* ****** ***** ** ******* **
  • NewGardener NewGardener:
    ***** ***** ****** * ******* ****** ***** ** ******* **
    ****** ** ****** ********** ** *** ** **** ***** **** **** *** ***** ******* ****** ******* ** **
  • M Marryhuana:
    *** ******* hahahaha* ******* hahahaha **** ***** *** ****** **** ***** ** ** ******** **** *** ****** **** ** ****** **** *** *** ********** ********* ********** ******* ***** ******* ********** * ****** * ****** ***** ***** ***** ******** ****** *** hahahahahahahaha **** ******** **** ******* ******
    +1
    **** **** hahahaha* ********* *** ***** **** hahahaha *******
  • Bandaleros Bandaleros:
    ** hahahaha* **
    ***** ** ******** ******** ******* ***** **
  • M Marryhuana:
    **** ********** ****** ** ** ******** *** * *** ***** ** ***** ** ** ********** ***** ** ******* ******
    hahahaha* ** ******* hahahaha* **
    **** ******* ** ******** ******** **
  • Bandaleros Bandaleros:
  • kkush kkush:
    ***** ****** *** * ******* hahahaha* ****** ***** ********** ********** **** ****** ********** ****** ** ** ******** *** * *** ***** ** ***** ** ** ********** ***** ** ******* ******
    hahahaha********* ****** ***** ** ******* ** **** **** ******** **** * ****** *** hahahaha** ***** **** **
    ***** *** ** ***** ****** hahahaha* ********* ***** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • kkush kkush:
    +1
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
    ****** ***** **
    hahahaha ****** ***** ********* ***** hahahahahahahaha
    NewGardener NewGardener: hahahaha ****** ***** ********* ***** hahahahahahahaha