GELİŞİM DÖNEMİ İÇİN CFL Mİ LED Mİ (ve sulama sorunu)

ricksanchez12

Yeni üye
Kankalar selam. 100x100x200 kabinde 3 auto yetiştiriyorum kızlar daha filizlenme dönemindeler 2 si topraktan çıkmadı hatta daha. Yetiştirmeyi düşündüğüm bitki sayısı 4.

400w MH lamba kullanıyorum (https://www.growkent.com/Philips-400W-MH-Gelisim-Donemi,PR-598.html) aynalı reflektörle birlikte. Işığı 90 cm'den vermeme ve içerde 4 fan olmasına rağmen ışık açıkken sıcaklık 29-32 derece arası oluyor. Isı sorunundan dolayı CFL yada LED lambaya geçmeyi düşünüyorum.

İki sorum var:
1) Sıcaklığı minimumda tutmak için ve bitkilerin ısıdan zarar görmemeleri için EN UYGUN SULAMA ZAMANI NEDİR? (ışık kapandıktan sonra, açılmadan önce, açıldıktan sonra vs)

2) Elimdeki sistemi göz önüne alınca CFL yada LED'e geçmek benim için yararlı olur mu? Ve hangilerini önerirsiniz? 
300w full spectrum LED sistemler 1000 liradan fazla ve o parayı vermek istemiyorum. 
Sahibindende şöyle bişey gördüm 425 tlye 200w led: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bahce-yapi-market-bahce-200w-fullspectrum-tum-sezonlar-dob-teknolojisi-ile-110lumen-watt-765959370/detay
Ayrıca 346 tlye 300w cfl var: https://www.bitkiyetistirmekabini.com/urun/300w-cfl-ampul-full-spectrum-2700k6400k/

Hasadınız bol olsun kankalar şimdiden teşekkürler

ayna reflektör tercih ediyorsan bulunduğu oda; oda sıcaklığından 2-3 tık aşağı olmazsa adamı sıkıntıya sokar kanka öyle 20-24 derece odalar da hele hele doğru havalandırma altyapın yoksa nanay

ricksanchez12

Yeni üye
Cvp: GELİŞİM DÖNEMİ İÇİN CFL Mİ LED Mİ (ve sulama sorunu)

Hunlu' Alıntı:
ayna reflektör tercih ediyorsan bulunduğu oda; oda sıcaklığından 2-3 tık aşağı olmazsa adamı sıkıntıya sokar kanka öyle 20-24 derece odalar da hele hele doğru havalandırma altyapın yoksa nanay

kabin seti almanın acizliğini yaşıyorum kanka şimdiki bilgim olsa tek tek toplar reflektörü de cooltube alırdım ama elimdekiler böyle artık. 330 m3 karbon filtre + 240 m3 SP çıkış fanı var giriş fanı olarak da 1 tane 130 m3 aksiyel fan 3 tane de usb fan var

Kanka

Administrator
Yönetici
Işık açıkken kesinlikle sulama yapmanı önermem dostum , yeni kapanıncada yapabılırsın ama ben açılmadan hemen önce yapmanı tavsiye ederim.
Ayna reflektör ısıyı arttırır , heleki kabinde hps yapıyorsan işini aşırı zorlaştırabilir
3 bitki yapıyorsan minimum 400w tercih etmen lazım

ricksanchez12

Yeni üye
Cvp: GELİŞİM DÖNEMİ İÇİN CFL Mİ LED Mİ (ve sulama sorunu)

rabbit13' Alıntı:
Işık açıkken kesinlikle sulama yapmanı önermem dostum , yeni kapanıncada yapabılırsın ama ben açılmadan hemen önce yapmanı tavsiye ederim.
Ayna reflektör ısıyı arttırır , heleki kabinde hps yapıyorsan işini aşırı zorlaştırabilir
3 bitki yapıyorsan minimum 400w tercih etmen lazım

kanka önerileriniz üzerine düşündüm sanırım önce cooltube alıp eğer ısı sorunu yine hallolmazsa o zaman lede geçebilirim
sonuçta elimde hazır bi sistem var tekrar ışık bul sipariş et gelsin derken bitkiler olcak 4-5 haftalık. ve 3-4 bitkilik bir led sistem de biraz tuzlu gelicek. o yüzden cooltube alıp duruma bakıcam günlük konumda güncelleme yaparım. çok sağol yardımcı olduğun için..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ***** *** *** * **** **** *** ***** ***** *** ******** ** ********* ***** ******** ******** ****** ********* ***** **********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ** **** ****** ***** *** *** ***** ********* **
    +2
    hahahaha*** ****
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +3
    hahahaha ** hahahaha *** ***** ********* hahahaha***
    +2
    hahahaha *********
    +2
  • T Tropikal.MR:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +1
  • 420x 420x:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ****** * * ********** ***** ***** ***** ******
  • D Dalibor:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
  • T Tropikal.MR:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
    +1
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** *** **** ***** ****** ******** ******** ** ****** ** ******* ********* hahahaha** ***** ********** ***** ***
  • T Tropikal.MR:
    ********** ******* ***** ****** ****** hahahaha* ****** ***** *** ********* ******** ******* ******
  • D Dalibor:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** ********* ******* hahahaha ********* ********* ******* ** hahahaha ********
  • T Tropikal.MR:
    ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****
  • T Turco:
    * *
    T Turco: * *