Genel Bilgi | Ekipman Bilgisi

Jebitta

Yeni üye
Hacılar merhaba, nasılsınız? Umarım virüsle alakalı herhangi bir sıkıntı yoktur, ne sizde ne yakınlarınızda.

Acaba nasıl olur diye youtube'dan arattığımda kanka'nın videosunu gördüm ve sayesinde buraya geldim. Böyle bir platformun olması çok güzel. Bana cesaret veren kanka'ma ve sizlere teşekkür ederim. Gerek tr fiyatları gerek tedarikçi sıkıntıları beni yetiştirme fikrine ısındırdı ve tam teşekküllü yetiştirme işlemine başlayacağım. Şu an hali hazırda filizlenmiş, saksıda bir bitkim var. Tamamen deneysel amaçlı bir çalışma.

-link paylaşmak yasak mı değil mi bilmiyorum, yasak ise kusura bakmayın-
şu linkteki ekipmanı almak istiyorum : https://www.growkent.com/urun/60x60x160-hydro-shoot-set-organik

Edindiğim bilgi kadarıyla bir hasattan yaklaşık 30-50 gr çıkıyormuş. Bu kabinde kaç bitki yetiştirebilirim? Sadece kendime kadar yapmak istiyorum. Eğer yeterliyse bu ekipmana ekstra bir malzeme almam gerekli midir? Ve de kaç saksıya kadar koku yapıyor; paket olmamak için çözüm nedir? Ve de watt'lar epey yüksek ve kullanım sürelerinin fazlalığından dolayı soruyorum, elektrik faturalarını nasıl etkiliyor?

Bir heyecanla bu işe girişeceğim, tonla soru sordum. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden hepinize.

R

Ripley'sOG

Guest
  • Verim uzmanlığına göre değişir kanka master 500gr alır yeni biri 50 zamanla oluyor bu emek vermek gerek zamanla daha iyi rakamları alırsın ve bunun bir-çok faktörü var
  • Temiz 2 bitki bakarsın
  • Bence bunu alma reflektör hps önümüz yaz sicaklikla ilgili basın ağrır bunun yerine forumda chipled konuları var oraya bir bak istersen eger hps alicak isen cooltube da almak mantıklı ya da bütçeni söyle bir liste yapalim
  • Kanka 1de yapar 10da ama yoğunluk 10da fazla olur etrafa yayılır bunun için çözüm var karbon filtre
  • Paket olmak istemiyor isen çeneni dilini kapali tutucaksin kanka en kralina söyleme
  • Forumda hesaplama var kanka ordan hesapla yerel kw/ucret üzerinden 
  • we.yesiloda.co diye ayri sitemiz var ordada bilgiler mevcut 

Aramıza hoşgeldin cano nice bol hasatlara

Jebitta

Yeni üye
Cvp: Genel Bilgi | Ekipman Bilgisi

Ripley' Alıntı:
  • Verim uzmanlığına göre değişir kanka master 500gr alır yeni biri 50 zamanla oluyor bu emek vermek gerek zamanla daha iyi rakamları alırsın ve bunun bir-çok faktörü var
  • Temiz 2 bitki bakarsın
  • Bence bunu alma reflektör hps önümüz yaz sicaklikla ilgili basın ağrır bunun yerine forumda chipled konuları var oraya bir bak istersen eger hps alicak isen cooltube da almak mantıklı ya da bütçeni söyle bir liste yapalim
  • Kanka 1de yapar 10da ama yoğunluk 10da fazla olur etrafa yayılır bunun için çözüm var karbon filtre
  • Paket olmak istemiyor isen çeneni dilini kapali tutucaksin kanka en kralina söyleme

Hacım öncelikle hızlı geri dönüşün için teşekkür ederim. Genellikle böyle ekipmanları, evde yapabileceklerimi kendim yaparım. Fakat hem konuya vakıf olmadığım hem şu an içinde olduğumuz virüs olayları hem de seri hareket edip bir an önce tedarik işinden kurtulup kendi sigaramı içmek istediğimden böyle bir paket daha mantıklı geldi.

Hacım bütçem 2000 tl civarı, üstüne en fazla 300-400 çıkabilirim. Fakat elimde böyle bir nakit olmadığı için kredi kartından alışveriş yapacağım, o yüzden de böyle bir paket alıp taksitlendirmek istiyorum.

Elektrik faturasını sormamın sebebi aslında gelecek tutardan ziyade, kişinin o tutarı görüp de şüphelenmesi. (Forumda gezinirken elektrikçilerin yüksek meblağlar görünce şüphelenip paket olma durumundan bahseden bir arkadaş vardı, sormamın sebebi o)

2 saksı yetiştirip hasattan sonra tekrar yetiştirme işlemine bırakmak ve elimde mevcut olan hasatla diğer hasat dönemine kadar idare etmek istiyorum.

Şu an tedarik ettiğim sigaralardan çıkan tohumlarla deneysel çalışmalar yapıyorum fakat bir de sormak istediğim bu yabancı kaynaklı tohum satıcılarından alınan tohumların hepsi dişi mi çıkıyor yoksa o da mı şansa kalmış bir durum.

Bir yandan ince konular için gezinti yapıyorum forumda, siz değerli arkadaşların deneyimlerinden yararlanmak istiyorum. Önerilerinize ve yardımlarınıza açığım. Dediğim koşulları sağlayacaksa eğer bu paket direk almak istiyorum.

R

Ripley'sOG

Guest
  1. Anladım kanka durumunu zamanla daha iyisini alırsın o vakit 
  2. Yok kanka kimse faturaya bakıp seni ihbar etmez lâkin 5-10bin tl ödemiyorsan evde gerisi ev hâlidir.
  3. Senin kararın kanka keyfine göre 
  4. Feminized yani evet hepsi disi bazi regular yani karışık tohumlar var ama onlar genelde old school takılanlar nadirdir onlar karsina cikmaz zaten.
  5. Alabilirsin hayırlı olsun ancak listeye bir iki bişey ekleyebilirsin mesala ek besin olarak callmag ve bloom dönemi için big bud vs tarzi ürünler.

Kolay gelsin

Amokachi

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
  • Temiz 2 bitki bakarsın

Paket olma konusu benimde en büyük çekincem şu an normalde ortalama 1.000 tl geliyor zaten bide grow a başlayınca iş güzarın tekine denk gelip patlar mıyım korkusu var, önümüz yaz diye Led tavsiyeni gördüm hps ile başa çıkamazmıyız kanka led olayına hiç kafam basmadı, led üretimi yapan bir iş bağlantım da var aslında bana şu şu şu özelliklerde bir lamba yapın verin desem uygun fiyata alabilirim ama cidden kafam basmadı led olayına , rica etsem açtığım konuya bir el atsan soru işretlerimi bir gidersen şahane olur, forum faresi oldum kaç gündür gece gündüz girip çıkıyorum cevap yazan var mı diye :(

R

Ripley'sOG

Guest
Yanlis anlamada kafan neye basmadi tam olarak kanka ona göre aciklayalim uzun konu led

Amokachi

Yeni üye

İRipley' Alıntı:
Yanlis anlamada kafan neye basmadi tam olarak kanka ona göre aciklayalim uzun konu led

Kanka yurt dışı sipariş süreci virüs muhabbetinden dolayı sıkıntılı gözüküyor Tr de fiyatlar çok uçuk ama iş sebebiyle tanıdıgım led üreticisi bir firma var  sipariş vericek kadar teknik bilgiyi kavrayamadım yani lambanın  fullspectrum olması için isticeğim renkler sayısı dizilişi par değeri bu ıv ır ne oluyor onu hiç bilmiyorum kullandıkları ledlerin kalitesini nasıl anlarım işe yaramayacak bişeyi ucuza alıp aylarca boşuna uğraşmak istemem led konusunda ki sıkıntı bu kanka , senin tavsiyeni okuyunca  https://www.amazon.com/Advanced-Platinum-P600-12-band-Grow/dp/B00NTC2XRO?ref_=ast_bbp_dp boyle bişey almaya niyetlendim çok pahalı ama kafam rahat ederdi en azından

Jebitta

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
  2. Yok kanka kimse faturaya bakıp seni ihbar etmez lâkin 5-10bin tl ödemiyorsan evde gerisi ev hâlidir.
  4. Feminized yani evet hepsi disi bazi regular yani karışık tohumlar var ama onlar genelde old school takılanlar nadirdir onlar karsina cikmaz zaten.
  5. Alabilirsin hayırlı olsun ancak listeye bir iki bişey ekleyebilirsin mesala ek besin olarak callmag ve bloom dönemi için big bud vs tarzi ürünler.

Kolay gelsin

Hacım bilgilendirme ve sabrın için teşekkür ederim. Gönderdiğim linkteki kabin maalesef stokta kalmamış. Karbon filtre ve fanın diğer kabinlerle uyumluluğu hakkında bilgi edinip ekipmanı satın alacağım.

Sağlıcakla kal!

R

Ripley'sOG

Guest
Amokachi' Alıntı:
İRipley' Alıntı:

Kanka yurt dışı sipariş süreci virüs muhabbetinden dolayı sıkıntılı gözüküyor Tr de fiyatlar çok uçuk ama iş sebebiyle tanıdıgım led üreticisi bir firma var  sipariş vericek kadar teknik bilgiyi kavrayamadım yani lambanın  fullspectrum olması için isticeğim renkler sayısı dizilişi par değeri bu ıv ır ne oluyor onu hiç bilmiyorum kullandıkları ledlerin kalitesini nasıl anlarım işe yaramayacak bişeyi ucuza alıp aylarca boşuna uğraşmak istemem led konusunda ki sıkıntı bu kanka , senin tavsiyeni okuyunca  https://www.amazon.com/Advanced-Platinum-P600-12-band-Grow/dp/B00NTC2XRO?ref_=ast_bbp_dp boyle bişey almaya niyetlendim çok pahalı ama kafam rahat ederdi en azından

Simdi bunu oku giriş bilgisi alıntıdır:
[font=Roboto, sans-serif]PAR, PPF, PPFD ve DLI.[/font]
[font=Roboto, sans-serif]PAR (Fotosentetik aktif radyasyon)[/font]
[font=Roboto, sans-serif]PAR, fotosentezi yürütmek için bitkiler tarafından kullanılan spektral radyasyon aralığını ifade eder . Bu aralık 400-700nm'dir, ancak son araştırmalar, tesisin bu aralığın dışında ışık kullandığını ve birçok şirketin 380-780nm'lik geniş bir PAR aralığı kullanmasına neden olduğunu göstermektedir. Büyüme ışıkları “tam spektrum” olarak tanıtıldığında, tüm PAR aralığından dalga boyları yaydığı anlamına gelir. PAR bir ölçüm değildir, ancak ölçtüğünüz bir şeydir ve ürünlerinizi büyüme ışığınızdan ulaşan PAR miktarı, satın almadan önce bilmek istediğiniz şeydir.

PAR(stack).png

PPF (Fotosentetik Foton Akısı)
PPF PAR'ı ölçmenin bir yoludur, 400-700nm aralığında bir ışık kaynağının saniyede yaydığı toplam foton sayısını ölçer ve saniyede mikromol (μmol / s) olarak ölçülür. PPF, entegrasyon küresi adı verilen bir ekipman parçası ile ölçülür ve genellikle kürelerin yüksek maliyeti nedeniyle üçüncü bir tarafça test edilir.
PPF'yi bilmek, bir ışığın ne kadar verimli olduğunu bulmanızı sağlar, yani. ışığın çektiği enerji birimi başına PAR aralığında kaç foton yayılır. Bu, μmol / joule cinsinden ölçülen PPF verimliliği için bir değer elde etmek için PPF'yi ışığın watt değerine bölerek yapılır (çünkü watt saniyede joule cinsinden ölçülür) ve değer ne kadar yüksek olursa verimlilik o kadar iyi olur.
PPF ve verimlilik, hafif bir ışık almadan önce bilmeniz gereken gerçekten önemli ölçümlerdir. Bir ışık, yüksek bir watt ile etkileyici görünebilir, ancak bu her zaman daha iyi büyümeye eşit değildir. Pahalı bir aydınlatma sistemine ve daha az güçlü ancak daha düşük maliyetli daha verimli bir sistemle elde edilebilecek sonuçlar için harcadığı tüm gücü paradan atabilirsiniz.
PPFD (Fotosentetik Foton Akı Yoğunluğu)
PPFD, PAR aralığındaki bir ışık kaynağından saniyede bir metrekareye vuran toplam foton sayısıdırμmol / m2 cinsinden ölçülür (alternatif olarak μmol m-2 s-1 olarak yazılır). Apogee SQ-520 gibi PPFD'yi ölçen bir kuantum sensörü kullanarak, bir ışık kaynağından mahsul gölgeliklerine ulaşan PAR ışığının miktarını belirler. Bu sensörler, saniyede belirli bir noktaya ulaşan PAR ışığının miktarını ölçer ve bu okumayı yaklaşık bir metre kare için kullanır. Bu yaklaşım, güneş ışığı gibi tamamen homojen bir ışık sosu için iyi çalışır, ancak yapay ışıklar için, doğru bir ortalama PPFD ölçümü elde etmek için bir metre kare üzerinde birçok okuma yapılmalıdır, çünkü sonuçlar doğrudan ışığın maksimum altında olacağından sensör azaldıkça azalacaktır. taşınır. Tabii ki bu sensörler tüketiciler için maliyetli olabilir, bu nedenle şirketler genellikle ışıkları üzerinde kendi testlerini yapar ve bir PPFD haritası üretir.
PPFD haritası, ışık kaynağından belirli bir mesafede belirli bir yüzey alanı üzerinde birden çok noktada ölçülen PPFD değerini gösteren bir ızgaradır. Örneğin, bir şirket ışıklarını 90cm x 90cm (3 '' x 3 '') yüzey alanından 60cm (2 '') asabilir ve 100 ölçüm (10 cm arayla) alabilir. Bu haritalar, büyüyen bir ışık satın alırken yararlı olabilir, ancak örneğin sadece ışığın hemen altındaki küçük bir alanda ölçüm yaparak veya yansıtıcı bir ortamda ölçüm yaparak iyi sonuçlar üretmek çok kolay olduğu için yanıltıcı da olabilir. PPFD haritaları üretmek için standart olmadığından, iki farklı markalı yetiştirme ışığının ışık çıkışını karşılaştırmanın en iyi yolu değildir.
DLI (Günlük Işık İntegrali)
DLI, PAR aralığında bir gün boyunca bir metrekareye teslim edilen foton sayısıdır. Genellikle gün boyunca PPFD'nin ölçülmesi ve daha sonra DLI'nın tahmin edilmesi için bu verilerin kullanılmasıyla hesaplanır. Bu, farklı bitki türlerinin optimum büyüme için çeşitli DLI'ya ihtiyaç duyması nedeniyle bilinmesi gereken önemli bir metriktir. Seralardaki yetiştiriciler genellikle güneşten aldıkları DLI'yı (enlem, mevsimler, hava koşulları ve sera iletim verimliliği dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak) hesaplar, böylece ekinlerini karşılamak için büyüme ışıklarından doğru miktarda DLI sağlayabilirler ihtiyacı vardır. Ancak iç mekan yetiştiricileri, gerekli DLI'yi sağlamak için sadece yetiştirme ışıklarına güvenir, bu yüzden ışıklar gölgeye seralarda olduğundan daha yakın yerleştirilir. Bazı bitki türlerinin, vejetatif büyüme ve çiçeklenme aşamalarını tetiklemek için bir gün boyunca belirli bir uzunlukta karanlık gerektirdiğini belirtmek gerekir.
YPF (Verim Foton Akısı)
McCree.png

Akma foton akısı PAR'ı ölçmenin başka bir yoludur. PPF'den PPF'nin tüm dalga boylarını eşit olarak ağırlaması bakımından farklıdır, oysa YPF bitkiler tarafından emilen fotonların dalga boylarına (350-750 nm) bağlı olarak farklı miktarlarda fotosentez verdiklerini yansıtacak şekilde ağırlıklandırılır. Bu ağırlıklandırma, farklı dalga boylarının emildikten sonra fotosentezde ne kadar etkili olduğunu gösteren bir grafik üreten KJ McCree tarafından yazılmış bir araştırma makalesine dayanmaktadır (Fotosentetik Yanıt Grafiği *). Bu grafiğin aydınlatma şirketleri tarafından nasıl kullanıldığı ( daha fazlasına bakın ) ve YPF'nin ne kadar doğru ölçülebileceğine dair eleştiriler var , bu yüzden birçok şirket YPF'yi hesaplamıyor.
* McCree'nin 1972 tarihli çalışmasından alınan verilerle yapılan grafik: "Bitkisel bitkilerde fotosentezin etki spektrumu, emilimi ve kuantum verimi"
Işık Akısı, Lümen ve Lüks
lum-func.png

Işık akısı, bir kaynak tarafından yayılan görünür ışığın toplam miktarını ölçer, lümenler ışık akısı birimidir ve lux, birim alan başına ışık akısı birimidir. Bu ölçümler, bir ışığın ne kadar parlak olduğunu esas aldıkları için iç mekan ve insan merkezli aydınlatma için kullanılır, ancak asla bahçe aydınlatması için kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, insan gözünün görünür spektrumdaki belirli dalga boylarını diğerlerinden daha parlak olarak algılaması ve ışık akısının, bir ışık fonksiyonu kullanarak bunu yansıtacak şekilde ağırlıklandırılması ve yeşil ışık emisyonlarına karşı bir önyargı oluşturmasıdır (aşağıdaki grafiğe bakın). Bitkiler ayrıca fotosentez için kırmızı ve mavi ışık kullandıkları için, ışık akısı, büyüyen bir ışığın ne kadar iyi çalışacağının iyi bir temsili değildir.[/font]
Uv ir güneşin diye yazmami bekleme kanka işteyim çalışıyorum alıntı aticam bu sefer platium ledin sayfasi https://platinumgrowlights.com/2018/08/02/70282/

Kısaca led on maliyeti fazla ama sonrası rahat aklina takilmasin sadece advenced piyasada yok bütçeni söyle bir ayar cekelim dicemde korona var anca ubuydan felan alirsin bir arkadaş aldi ordan yeni forumdan.

Jebitta' Alıntı:
Ripley' Alıntı:

Kolay gelsin

Hacım bilgilendirme ve sabrın için teşekkür ederim. Gönderdiğim linkteki kabin maalesef stokta kalmamış. Karbon filtre ve fanın diğer kabinlerle uyumluluğu hakkında bilgi edinip ekipmanı satın alacağım.

Sağlıcakla kal!

Dikkat et kankss

Amokachi

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
Amokachi' Alıntı:

Simdi bunu oku giriş bilgisi alıntıdır:
[font=Roboto, sans-serif]PAR, PPF, PPFD ve DLI.[/font]
[font=Roboto, sans-serif]PAR (Fotosentetik aktif radyasyon)[/font]
[font=Roboto, sans-serif]PAR, fotosentezi yürütmek için bitkiler tarafından kullanıla spektral radyasyon aralığını ifade eder . Bu aralık 400-700nm'dir, ancak son araştırmalar, tesisin bu aralığın dışında ışık kullandığını ve birçok şirketin 380-780nm'lik geniş bir PAR aralığı kullanmasına neden olduğunu göstermektedir. Büyüme ışıkları “tam spektrum” olarak tanıtıldığında, tüm PAR aralığından dalga boyları yaydığı anlamına gelir. PAR bir ölçüm değildir, ancak ölçtüğünüz bir şeydir ve ürünlerinizi büyüme ışığınızdan ulaşan PAR miktarı, satın almadan önce bilmek istediğiniz şeydir.

PAR(stack).png

PPF (Fotosentetik Foton Akısı)
PPF PAR'ı ölçmenin bir yoludur, 400-700nm aralığında bir ışık kaynağının saniyede yaydığı toplam foton sayısını ölçer ve saniyede mikromol (μmol / s) olarak ölçülür. PPF, entegrasyon küresi adı verilen bir ekipman parçası ile ölçülür ve genellikle kürelerin yüksek maliyeti nedeniyle üçüncü bir tarafça test edilir.
PPF'yi bilmek, bir ışığın ne kadar verimli olduğunu bulmanızı sağlar, yani. ışığın çektiği enerji birimi başına PAR aralığında kaç foton yayılır. Bu, μmol / joule cinsinden ölçülen PPF verimliliği için bir değer elde etmek için PPF'yi ışığın watt değerine bölerek yapılır (çünkü watt saniyede joule cinsinden ölçülür) ve değer ne kadar yüksek olursa verimlilik o kadar iyi olur.
PPF ve verimlilik, hafif bir ışık almadan önce bilmeniz gereken gerçekten önemli ölçümlerdir. Bir ışık, yüksek bir watt ile etkileyici görünebilir, ancak bu her zaman daha iyi büyümeye eşit değildir. Pahalı bir aydınlatma sistemine ve daha az güçlü ancak daha düşük maliyetli daha verimli bir sistemle elde edilebilecek sonuçlar için harcadığı tüm gücü paradan atabilirsiniz.
PPFD (Fotosentetik Foton Akı Yoğunluğu)
PPFD, PAR aralığındaki bir ışık kaynağından saniyede bir metrekareye vuran toplam foton sayısıdırμmol / m2 cinsinden ölçülür (alternatif olarak μmol m-2 s-1 olarak yazılır). Apogee SQ-520 gibi PPFD'yi ölçen bir kuantum sensörü kullanarak, bir ışık kaynağından mahsul gölgeliklerine ulaşan PAR ışığının miktarını belirler. Bu sensörler, saniyede belirli bir noktaya ulaşan PAR ışığının miktarını ölçer ve bu okumayı yaklaşık bir metre kare için kullanır. Bu yaklaşım, güneş ışığı gibi tamamen homojen bir ışık sosu için iyi çalışır, ancak yapay ışıklar için, doğru bir ortalama PPFD ölçümü elde etmek için bir metre kare üzerinde birçok okuma yapılmalıdır, çünkü sonuçlar doğrudan ışığın maksimum altında olacağından sensör azaldıkça azalacaktır. taşınır. Tabii ki bu sensörler tüketiciler için maliyetli olabilir, bu nedenle şirketler genellikle ışıkları üzerinde kendi testlerini yapar ve bir PPFD haritası üretir.
PPFD haritası, ışık kaynağından belirli bir mesafede belirli bir yüzey alanı üzerinde birden çok noktada ölçülen PPFD değerini gösteren bir ızgaradır. Örneğin, bir şirket ışıklarını 90cm x 90cm (3 '' x 3 '') yüzey alanından 60cm (2 '') asabilir ve 100 ölçüm (10 cm arayla) alabilir. Bu haritalar, büyüyen bir ışık satın alırken yararlı olabilir, ancak örneğin sadece ışığın hemen altındaki küçük bir alanda ölçüm yaparak veya yansıtıcı bir ortamda ölçüm yaparak iyi sonuçlar üretmek çok kolay olduğu için yanıltıcı da olabilir. PPFD haritaları üretmek için standart olmadığından, iki farklı markalı yetiştirme ışığının ışık çıkışını karşılaştırmanın en iyi yolu değildir.
DLI (Günlük Işık İntegrali)
DLI, PAR aralığında bir gün boyunca bir metrekareye teslim edilen foton sayısıdır. Genellikle gün boyunca PPFD'nin ölçülmesi ve daha sonra DLI'nın tahmin edilmesi için bu verilerin kullanılmasıyla hesaplanır. Bu, farklı bitki türlerinin optimum büyüme için çeşitli DLI'ya ihtiyaç duyması nedeniyle bilinmesi gereken önemli bir metriktir. Seralardaki yetiştiriciler genellikle güneşten aldıkları DLI'yı (enlem, mevsimler, hava koşulları ve sera iletim verimliliği dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak) hesaplar, böylece ekinlerini karşılamak için büyüme ışıklarından doğru miktarda DLI sağlayabilirler ihtiyacı vardır. Ancak iç mekan yetiştiricileri, gerekli DLI'yi sağlamak için sadece yetiştirme ışıklarına güvenir, bu yüzden ışıklar gölgeye seralarda olduğundan daha yakın yerleştirilir. Bazı bitki türlerinin, vejetatif büyüme ve çiçeklenme aşamalarını tetiklemek için bir gün boyunca belirli bir uzunlukta karanlık gerektirdiğini belirtmek gerekir.
YPF (Verim Foton Akısı)
McCree.png

Akma foton akısı PAR'ı ölçmenin başka bir yoludur. PPF'den PPF'nin tüm dalga boylarını eşit olarak ağırlaması bakımından farklıdır, oysa YPF bitkiler tarafından emilen fotonların dalga boylarına (350-750 nm) bağlı olarak farklı miktarlarda fotosentez verdiklerini yansıtacak şekilde ağırlıklandırılır. Bu ağırlıklandırma, farklı dalga boylarının emildikten sonra fotosentezde ne kadar etkili olduğunu gösteren bir grafik üreten KJ McCree tarafından yazılmış bir araştırma makalesine dayanmaktadır (Fotosentetik Yanıt Grafiği *). Bu grafiğin aydınlatma şirketleri tarafından nasıl kullanıldığı ( daha fazlasına bakın ) ve YPF'nin ne kadar doğru ölçülebileceğine dair eleştiriler var , bu yüzden birçok şirket YPF'yi hesaplamıyor.
* McCree'nin 1972 tarihli çalışmasından alınan verilerle yapıla grafik: "Bitkisel bitkilerde fotosentezin etki spektrumu, emilimi ve kuantum verimi"
Işık Akısı, Lümen ve Lüks
lum-func.png

Işık akısı, bir kaynak tarafından yayıla görünür ışığın toplam miktarını ölçer, lümenler ışık akısı birimidir ve lux, birim alan başına ışık akısı birimidir. Bu ölçümler, bir ışığın ne kadar parlak olduğunu esas aldıkları için iç mekan ve insan merkezli aydınlatma için kullanılır, ancak asla bahçe aydınlatması için kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, insan gözünün görünür spektrumdaki belirli dalga boylarını diğerlerinden daha parlak olarak algılaması ve ışık akısının, bir ışık fonksiyonu kullanarak bunu yansıtacak şekilde ağırlıklandırılması ve yeşil ışık emisyonlarına karşı bir önyargı oluşturmasıdır (aşağıdaki grafiğe bakın). Bitkiler ayrıca fotosentez için kırmızı ve mavi ışık kullandıkları için, ışık akısı, büyüyen bir ışığın ne kadar iyi çalışacağının iyi bir temsili değildir.[/font]
Uv ir güneşin diye yazmami bekleme kanka işteyim çalışıyorum alıntı aticam bu sefer platium ledin sayfasi https://platinumgrowlights.com/2018/08/02/70282/

Kısaca led on maliyeti fazla ama sonrası rahat aklina takilmasin sadece advenced piyasada yok bütçeni söyle bir ayar cekelim dicemde korona var anca ubuydan felan alirsin bir arkadaş aldi ordan yeni forumdan.

Jebitta' Alıntı:

Sağlıcakla kal!

Dikkat et kankss

Kanka okudum attıklarını işinin gücünün arasında ilgilenmişsin çok teşekkür ederim , büyüme için 1000watt beyaz-mavi tonlarında, çiçeklenme için de 1000wat kırmızı-portakal olcak şekilde fiyat istedim ayrı ayrı evrelere ayrı ledler daha mantıklı geldi, yarın fiyat için cevap verirler tahminim . Bütçe de sormuşsun, linkteki konuya bir bakarsan cok sevinirim kanka mümkün olduğunca elimdeki imkanları detaylı yazdım https://tohumsuz.com/showthread.php?tid=6853

R

Ripley'sOG

Guest
Kanka parca parca yerine ledin full spekturm teknolojisi var onu tercih et.

Amokachi

Yeni üye
Tamamdır kanka fiyat için aradıklarında full spekturm olarak güncellerim siparişi fiyatıda paylaşırım eğer bir şekilde Led olmazsa , mh/hps takıcam geçicem cooltube reflektore

Jebitta

Yeni üye

Nazarian' Alıntı:
Selam dostlar karbon filtre için bu ürün işimi görür mü? https://m.n11.com/karbon-kazanli-hava-filtresi-130x155mm-P405866100

Deneyimli arkadaşlar cevaplayacaklardır fakat öğrendiğim kadarıyla yetiştirme kabının metrajına uygun olması lazım imiş. Ona dikkat etmek lazım.

Jebitta

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
  • Temiz 2 bitki bakarsın

Ripley hacım selam tekrardan,

Vallahi sözünü dinlemedim epey pişmanım (cool tube ile alakalı), yaz sıcaklarına kadar 1 ay idare eder öyle alırım dedim ama patladım. Kabinimi oluşturdum, temiz hava girişi fanı ve buhar makinesi haricinde bir eksiğim yok fakat deneme amaçlı boş çalıştırdığımda kabin içi sıcaklık 31-32 arasında sabitlendi, olması gereken en fazla 28 diye biliyorum. Acaba cooltube'e bütçe ayarlayana kadar 100 lira civarına halledebileceğim bir yöntem var mıdır?

Cevabını bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    clackster clackster: ******** *******