hümik - fulvik asit nedir ? toprağa yararı

Trellion

Kıdemli Üye
Hümik fülvik asit * leonardit ( organik toprak düzenleyicisi )

Hümik asitler veya humus, kısmen veya tamamı ile çürümüş bitki veya hayvan artıklarının oluşturduğu siyah veya koyu kahverenkli maddelerdir.

Hümik asitler gerekli besin maddelerinin bitkiye geçişini sağlamaktadırlar.
Daha çok ( azot - fosfor - potasyum ) NPK elementleri sağlamaktadırlar.

TOPRAĞA YA DA YAPRAĞA UYGUNABİLİR

Granül yapıdaki leonardit ve sıvı haldeki hümik asit ve fulvik asit doğrudan toprağa veya yaprağa verilerek kullanılabileceği gibi doğal veya kimyevi gübrelerle karıştırılarak da kullanılabilir. Hatta sıvı hümik aside makro ve mikro bitki besin maddeleri eklenerek de kullanılabilir. Böylece besin değeri yönünden zenginleştirilmiş olur.

Leonardit ve hümik asit kısaca gübre dediğimiz “bitki besin maddesi” değildir. Asıl amacı toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirmek olan organik veya mineral yapıda olan “toprak düzenleyici” maddelerden birisidir. Bu maddelerin topraktaki esas işlevi; ortamda mevcut bulunan kimyasal maddelerin bitki tarafından alınabilecek kimyasal yapıya dönüştürülmesi ve bitki hücre membranının geçirgenliğini arttırarak besin maddelerinin kolayca alımını sağlamasıdır.

Humik Asit Ne Zaman Kullanılır?
Asıl amacı toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirmek olan humik asitler; bitkilerin tüm gelişme dönemlerinde kullanılabilir.

BİTKİ GELİŞİMİNDE ETKİSİ
Leonarditin bütün tarım ürünlerinde verimi önemli ölçüde arttırdığı araştırmalarla kanıştanmış bir gerçektir. Yapılan uygulamalı araştırmalar sonunda bazı bitkilerde leonardit kullanılması ile elde edilen verim artışları aşağıda oranlarda bulunmuştur.

ÜRÜN ADIVERİM ARTIŞ ORANI
Buğday%13-25
Domates%20-30
Arpa%15-18
Lahana%25-30
Karabuğday ve Darı%25-50
Elma%8-20
Mısır%30
Üzüm%25-30
Patates, Havuç%25-40
Pancar, Turp%25-40
Bütün narenciyede%30-60
Pamuk%10-30
Salatalık%34-38
Çayır, Çim%100'e Kadar

Leonardit in bitki üretimindeki etkileri;
Biyolojik Etkileri

1. Bitki enzimlerini uyarır,
  2. -Bitkide ve toprakta organik katalizör olarak rol oynar,
  3. -Su yosunları ve mayalarda olduğu gibi toprak mikroorganizmaları tarafından istenirler ve hızla çoğalmalarını sağlarlar,
  4. -Bitki köklerinin solunum ve oluşumunu hızlandırırlar,
  5. -Bitkilerin vejetatif organlarının ve köklerinin büyümesini uyarır,
  6. -Bitki hücre zarlarının geçirgenliğini artırarak, bitki beslenmesini yükseltir,
  7. -Bitkinin yasam isteğini artırır,
  8. -Bitkinin yasama isteği ve tohumun çimlenme gücünü artırır,
  9. -Bitki kök sistemi ve hücre çoğalmasını uyararak bitkinin dengeli büyümesini sağlar.

Kimyasal Etkileri
-Toprağın özelliklerini, koruma gücünü artırır,
-Alkali şartlarda demirin bitki tarafından alınabilirliğini sağlar,
-Bitki gelişimi için gerekli olan organik ve mineral maddelerin her ikisini de zenginleştirir,
-Bitkilerin ihtiyacı olan kimyasal gübrelerin, kök bölgesinde toprak suyunda tutulmasını sağlar,
-Toprağın iyon değişim kapasitesini en uç noktaları çıkarır,
-Topraktaki elementlerin bitki tarafından alınabilir forma sokulmasını sağlar,
-Toprakta tamponlama yaparak toksisiteyi önler,
-Toprak tuzluluğunun azalmasına yardımcı olur.

Fiziksel Etkileri

• Toprağın parçalanma yapısını olumlu düzeye getirir,
  • Toprağın verimlilik kapasitesini artırır,
  • Toprağın havalanması arttırır,
  • Tohum yatağını güçlendirir,
  • Toprak erozyonunu önler,
  • Toprağın kolay ısınmasını sağlar,
  • Toprağın su tutma kapasitesini dengeler

https://www.trendyol.com/agrotime/a...it-menseili-humik-fulvik-asit-1-lt-p-35579532

@silas filizlenmedeyken ilk sulamada 1 litreye kaç ml ölçülerinde vermemiz gerekiyor ? @Ripley'sOG

umarım bilgiler faydalı olmuştur bol dumanlar...

Metgen7

Kıdemli Üye
Toprak için bu sanırım coco da kullanılıyormu ben denedin Cocoda bi sertleşti bende korktum 2 sefer denedım bloom da ? Devam etsemıydım yada konuda copy paste olmuş sanırım

S

silas

Guest
Kısaca toprağın özüdür, 1 lt 2 ml verebilirsiniz, makro gübreler kullanıyorsanız, azot içerdiğinden miktarını azaltarak kullanın

Trellion

Kıdemli Üye
Toprak için bu sanırım coco da kullanılıyormu ben denedin Cocoda bi sertleşti bende korktum 2 sefer denedım bloom da ? Devam etsemıydım yada konuda copy paste olmuş sanırım
Cocoyu bilmiyorum , ama genel olarak tarımda kullanıldığı için olabilir diye düşünüyorum ,copy paste yaptım 4-5 siteden kaynak aldım uzun gereksiz fazla cümleleri çıkartarak düzenledim

S

silas

Guest
Her sulamada verebilir miyiz hocam
10-15 günde bir makro gübreyi azaltıp takviye yapmak daha mantıklı
10-15 günde bir 1lt 2 ml grow gübresi kullanıyorsan 1lt 1ml grow gübresi ve 1 ml humik takviyesi daha akla yatkın olur. Her zaman az gübreyle gitmek daha önemlidir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    *** ***** *** ********** ** ***** ******** ** hahahaha ********* ***** *** **** *****
  • TroubleStyla TroubleStyla:
  • Emmy Emmy:
    *** ******** *** *** hahahaha ********* ***** *** **** *****
    *** ******** *** *** ***** *** *** ***** ** *** ******* * *** *** ******* * ****** *******
  • Emmy Emmy:
    ********* *** ****** *** ***** ********* ** ***** ******* ** ******* ****** ******* **********
  • kawinnnz kawinnnz:
    ** *** ** **
    ***** *** **** ** ******** *** *** ***** ** *** ******* * *** *** ******* * ****** *******
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** **** ** hahahaha *****
    +1
  • Emmy Emmy:
    ********** ******* ******* ******* ****** hahahaha ***** ***** ******* hahahaha**** *** ****** *** ***** ********* ** ***** ******* ** ******* ****** ******* **********
  • kawinnnz kawinnnz:
    ********* hahahaha hahahaha ***** ***
    +1
    ******** ****** ********** ***** *** *** hahahaha** *** ******* hahahaha* ** ********* ***** ****** hahahaha ****
  • kawinnnz kawinnnz:
    ********* hahahaha hahahaha ***** *** **** ******* hahahaha******* hahahaha**** **
    +1
    ********** ******* ******* ******* ****** hahahaha ***** ***** ******* ****** ********* *****
    +1
    *** *** ******* ***** ********** ****** ***** ********** *** ***** **** ** **** ******** ******** ***** ****** ********* *****
  • kawinnnz kawinnnz:
    kawinnnz kawinnnz: ****** ****