Haftalık Gübre Verme

• Konbuyu başlatan Üye silindi 23640
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 23640

Guest
merhaba arkadaşlar aradım taradım sorumun cevabını formda bulamadım gübreleme tablosuna göre haftalık 1 litre suyu 2 ml verdiğimiz x gübre yeterli oluyor sorun şu gübreli su haftada 2 gün veriyorsak örneğin ayın 1 inde gübreli su 2-3 boş 4 ü sade su 5-6 boş 7 sinde yinemi gübreli veriyoruz gübreli verirsek haftalık 2 ml yerine 4 ml verip bitkimizde sorunlar yaşarmıyız şimdiden tşkrlr

Bigbut

Müptezel
Sorun olur kanka.
Çizelge de hafta da vereceğin miktarı geçmemelisin.
Ayrıca toprak mı Coco mu kullanıyorsun Coco ise boş sulama yapmadan da devam edebilirsin.

Ü

Üye silindi 23640

Guest
Sorun olur kanka.
Ayrıca toprak mı Coco mu kullanıyorsun Coco ise boş sulama yapmadan da devam edebilirsin.
kanka toprak coco değil peki yukardaki takvime göre ayın 7 si boş sulamamı yapalım

Ü

Üye silindi 23640

Guest
Sorun olur kanka.
yada haftada 2 gün gübreli su vereceksek gübreyi yarı yarıyamı vereyim

kafa48

Üye
gübre verme takvimi senin tercihinle alakalı.tablodaki miktar haftalık lt/ml şeklindedir.
dediğin gibi atıyorum 1 saksıya 2 litre su vereceksen ve vereceğin gübre toblasounda 2 ml yazıyorsa 4 ml ekleyip veriyorsun
aradaki sulamaları boş atabilirsin.
ama her sulamada gübre de verebilirsin.tablodaki ml miktarını sulamalara bölmen lazım
örnek : haftalık 3 ml/lt diyorsa,haftada 3 sulama yapıyorsan her litreye 1 ml gübre ekleyip vermen lazım.
ama boş sulamalı gitmeni öneririm.boş sulamalarda saksı altında 100-200 ml su gelecek şekilde vermen yoprak içindeki gübre tuzlanmasını azaltacaktır.hafif flush gibi düşün

Ü

Üye silindi 23640

Guest
Ben hasata doğru yani bir ay kala bi besinli bi temiz vermeye başladım çiçeklenme besini çok gelince kendini belli ediyo o zaman başla bence o zamana kadar litrede iki ml ile haftada kaç litre vermen gerekiyosa devam etmelisin iyi şanslar
tşkrlr dostum tam iki sene oldu uğraş uğraş hep hüsran ama bu sefer başaracak gibiyim 4 photom var 2 si 25 2 si 35 günlükler çiçekte çok çok iyi durumdalar bu defa üzülmeyecek kazasız belasız hasat edecek gibiyim form gerçektende acemiler için bulunmaz bir kolaylık

Ü

Üye silindi 23640

Guest
gübre verme takvimi senin tercihinle alakalı.tablodaki miktar haftalık lt/ml şeklindedir.
dediğin gibi atıyorum 1 saksıya 2 litre su vereceksen ve vereceğin gübre toblasounda 2 ml yazıyorsa 4 ml ekleyip veriyorsun
ama her sulamada gübre de verebilirsin.tablodaki ml miktarını sulamalara bölmen lazım
örnek : haftalık 3 ml/lt diyorsa,haftada 3 sulama yapıyorsan her litreye 1 ml gübre ekleyip vermen lazım.
ama boş sulamalı gitmeni öneririm.boş sulamalarda saksı altında 100-200 ml su gelecek şekilde vermen yoprak içindeki gübre tuzlanmasını azaltacaktır.hafif flush gibi düşün
aradığım net cevap tşkrlr kanka

Ü

Üye silindi 23640

Guest
ozaman gübreli sulamadada alttan çıkana kadar vermiyoruz doğrumu anlamışım

Ü

Üye silindi 23640

Guest
evet gübreli sulamada bitkinin boyutu-durumuna göre miktarı belirleyip,belirlediğin miktara göre gübre/ml giriyorsun.altından su akmasına gerek yok
sağol dostum ben boş dolu hepisinde alttan 1-2 çay bardağı çıkana kadar suluyordum bilgi için tşkrlr okadar çok detay varki bazen insan konuyu yanlış anlayabiliyor

kafa48

Üye
sağol dostum ben boş dolu hepisinde alttan 1-2 çay bardağı çıkana kadar suluyordum bilgi için tşkrlr okadar çok detay varki bazen insan konuyu yanlış anlayabiliyor
gerek yok gübrelerini ziyan etmenin.
boş sulamalarda saksı altından su gelecek kadar sulamanın 2 mantığı vardır.birincisi dediğim gibi tuzlanmayı dışarı akıtmak.
diğeri ise çıkan suyun ppm değerini ölçmektir.olabilecek besin kitlenmesinin önüne geçebilmek için saksı altından gelen suyun değerlerini arada kontrol etmek lazım

Ü

Üye silindi 23640

Guest
gerek yok gübrelerini ziyan etmenin.
boş sulamalarda saksı altından su gelecek kadar sulamanın 2 mantığı vardır.birincisi dediğim gibi tuzlanmayı dışarı akıtmak.
diğeri ise çıkan suyun ppm değerini ölçmektir.olabilecek besin kitlenmesinin önüne geçebilmek için saksı altından gelen suyun değerlerini arada kontrol etmek lazım
full yağmur suyu ile sulama yapıyorum hiç ppm ölçmedim bütün ürünlerden 2 şer 3 er var ama ppm ölçer almadım birde karbon filtre askısı DDD yok ppm ölçer almalımıyım almalıysam önerdiğin bir marka varmı saygılar

kafa48

Üye
full yağmur suyu ile sulama yapıyorum hiç ppm ölçmedim bütün ürünlerden 2 şer 3 er var ama ppm ölçer almadım birde karbon filtre askısı DDD yok ppm ölçer almalımıyım almalıysam önerdiğin bir marka varmı saygılar
vallaa bence growun olmazsa olmaz 2 aleti ph metre ve ppm ölçer.
ben hem ph ölçer olarak hem de ppm için adwa kullanıyorum.adwa ad31 aldım çok memnunum,ad32 içinde çok iyi diyorlar.
malum bu otu sürekli içiyoruz ve bu grow işini belli ki uzun yıllar yapacağız.alacağınız aletleri iyi şeyler olsun.gidip 50-60 liralık sarı ph metreler,ucuz ısı ölçerler almayın.bence iyi bir ppm ölçer al uzun yıllar arkana bakma

kafa48

Üye
ayrıca yağmur suyunun ne ppm değer bakımından ne de ph olarak standardı yoktur.sonuçta asidik yağmur.bölgeden bölgeye,iklimden iklime değişir değerleri..yağmur suyunun değerlerini ölçmeden kızlara sulama yapmanı önermem.benim buluduğum yerde geçen ay yağan yağmurun ph değeri 7.60 cıkmıştı

UpsBaby

Yeni üye
Büyük ihtimal yağmur suyuna gübre ekelyince phı düşüyor ancak boş sulamalarda ph ayarlayamazsan bitkin sıkıntı yaşamaya başlayacaktır. Ben ph düşürücü olarak sirke kullanıyorum çokta memnunum

Ü

Üye silindi 23640

Guest
ayrıca yağmur suyunun ne ppm değer bakımından ne de ph olarak standardı yoktur.sonuçta asidik yağmur.bölgeden bölgeye,iklimden iklime değişir değerleri..yağmur suyunun değerlerini ölçmeden kızlara sulama yapmanı önermem.benim buluduğum yerde geçen ay yağan yağmurun ph değeri 7.60 cıkmıştı
ph ölçerim var kanka 2 sene önce 300- 500 gibi bir rakam ödemiştim yağmur suyu olsada gübreli gübresiz hepisini ölçüp veriyorum ama ppm almamıştım hiçte ölçmedim acilen alıyorum yardımların için çok tşkr ediyorum

Ü

Üye silindi 23640

Guest
Büyük ihtimal yağmur suyuna gübre ekelyince phı düşüyor ancak boş sulamalarda ph ayarlayamazsan bitkin sıkıntı yaşamaya başlayacaktır. Ben ph düşürücü olarak sirke kullanıyorum çokta memnunum
bende sirke kullanıyorum geçenlerde kızılay sade soda ile denemiştim ama sirke gibi olmuyor sirkeye devamke DDD

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Mordecai Chat bot:
    Mordecai Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********