Hasat konusunda yardım

Kankalar alta resimlerini bıraktığım arkadaş çorbacı tohumu ve herma. 31 Aralık'ta bloma geçirdim 15 Ocak gibi ilk pistillerini gördüm şuan bu vaziyette ve bir süredir gelismeyi kalınlaşmayı durdurdu gibi, recineleniyor sadece ama pistiller kızarmaya başladı sanırım. İlk growum büyüteçim yok pistillere bakarak aşşağı yukarı bir tahmin yürütmek mümkün mü?

Fotoğraf çekme özürlü olduğum için bütün hepsini yükledim kankalar kusura bakmayın.

Szksjpj

Yeni üye
Kanka aynı durumu yaşıyorum benimde çorbacı ve herma bir bitkim var. ben bu erkek organlarını kopardim ama gözümden malesef 2 tanesi kaçmış kabini bi açtım çiçek açmışlar tozları alttaki yaprağa dokmusler temizledim ama sanırım çok geç kalmışım :( . 1 Şubat'ta çicege aldım somekler var ama daha parmak kalınlığında daha trikom vs göremedim ne olacak bilmiyorum dur bakalım o yüzden bu başlık benim içinde çok bilgilendirici olacak takipteyim. Sen ilk trikomlar ne zaman çıkmisti acaba

Kanka aynı durumu yaşıyorum benimde çorbacı ve herma bir bitkim var. ben bu erkek organlarını kopardim ama gözümden malesef 2 tanesi kaçmış kabini bi açtım çiçek açmışlar tozları alttaki yaprağa dokmusler temizledim ama sanırım çok geç kalmışım :( . 1 Şubat'ta çicege aldım somekler var ama daha parmak kalınlığında daha trikom vs göremedim ne olacak bilmiyorum dur bakalım o yüzden bu başlık benim içinde çok bilgilendirici olacak takipteyim. Sen ilk trikomlar ne zaman çıkmisti acaba
Dostum 15 Ocak'ta pistil gorduysem 17 18 Ocak'ta herma olduğunu anladım gelişiyor yani bu gördüğün gibi oluyor.

IcBlue

Doktor
kankacım öncelikle ellerine sağlık, keyfin güzel olsun. kullandığım vpnden dolayı fotoğrafları tam yükleyemiyorum o nedenle genel bir yorum yapacağım, hasatı takip etmek için senin de kafanda aşağı yukarı birşeyler oturur umuyorum. photoperiod bitkilerde çiçeklenmenin 4-6 haftaları arasında sömekler şişer, bu sırada bitkinin yüksek oranda carba ihtiyacı vardır. sonrasında 6-8+ haftalar arasında sömekler sıklaşmaya ve reçinelenmeye başlar, yapraklardan besin çekilmeleri de bu süreçte görülür. trikom takibine genelde 7. haftanın sonlarında başlanır. pistil renkleri ışığa ve ısıya bağlı olarak yanıltıcı olabilir ancak bu şekilde takip edeceksen bir yerden sonra kendi şartlarına göre uygun oranı yakalıyorsun. örneğin ben %30 kararmada hasat ediyorum ancak sıcak bir yerde yaşıyorum haliyle pistiller daha çabuk kararıyor. istediğin etkiyi yakalayabilmek için biraz deneme yanılma yapman gerekebilir. bir farklı unsur da hasat sürelerinin genlere göre değişiyor olması. örneğin fan yaprakları ince, uzun ve 9 uçlu olan bitkiler sativadır, boyları uzundur, hasat süreleri 10-12 haftayı bulabilir. fan yaprakları tombik, kısa ve 7 uçlu olan bitkiler indicadır, daha bodurdur, ortalama hasat süresi 8 haftadır. hybrid genetiklerin yaprakları yine 7 uçludur ancak uçların arası daha açık ve indicaya göre daha incedir, hangi genin baskın olduğuna göre hasat süresi 8-12 hafta arası değişiklik gösterebilir, emin olamıyorsan bitkinin boyu belirleyici bir unsur olabilir. spesifik özelliklerini bilmediğimiz bitkilerin bu şekilde fiziksel özelliklerine bakarak ne kadar sürede hasat olacağını üç aşağı beş yukarı tahmin etmek mümkün, gerisi tamamen gözlem işi ve bitkinin dilinden anladıkça daha tutarlı tahminler yapar hale gelirsin. umarım istediğin gibi olsun, bol şans.

Üşenmeyip uzun uzun yazdığın için çok teşekkür ederim kanka verdiğin bilgilerde ansiklopedi gibi :) o zaman kırmızı fasulye ye vakti var daha :)

IcBlue

Doktor
@IcBlue kankam kademeli hasat konusunda fikrin var mı?
kankacım kademeli hasat genelde dar alanlarda bitkinin ışıktan faydalanmış kısmıyla alt kısımlarda ciddi gelişim farkları olduğunda veya outdoorda büyük bitkilerin içerde kalan kısımlarının az ışık almasından kaynaklanan gelişim farklarında tercih edilen bir yöntemdir. bitkiden parça eksilttiğin veya ciddi anlamda manipüle ettiğin her işlem bitkiye yüksek stres yaşatır, çiçeklenme döneminin ilk 2-3 haftasından sonra bitkinin stres toleransı düşer bu nedenle bitkinin gerçekten buna ihtiyacı yoksa bu tarz müdahaleler pek ideal değildir. kabaca bir örnekle bir domates fidesinde 10 domatesin sadece 4ü olgunlaşmışsa sadece onları toplarsın ancak 8 domates kızarmış 2si de pembeye çalıyorken bunları da sonra toplarım demezsin, mevzu biraz bu mantık. öyle şunları şu zaman toplarsın bunları bu zaman toplarsın gibi kuralları da yok, tahmini hasat zamanında bitkinin genel durumuna bakarak gerekiyorsa olgunlaşmışları toplayabilir, kalanı da takip edersin. yetiştirme ortamın yeterince müsaitse çoğu zaman zaten ihtiyacın olmayacaktır yine de bu tarz bilgileri cebe koymak nerden baksan faydalı. dumanın bol olsun :)

kankacım kademeli hasat genelde dar alanlarda bitkinin ışıktan faydalanmış kısmıyla alt kısımlarda ciddi gelişim farkları olduğunda veya outdoorda büyük bitkilerin içerde kalan kısımlarının az ışık almasından kaynaklanan gelişim farklarında tercih edilen bir yöntemdir. bitkiden parça eksilttiğin veya ciddi anlamda manipüle ettiğin her işlem bitkiye yüksek stres yaşatır, çiçeklenme döneminin ilk 2-3 haftasından sonra bitkinin stres toleransı düşer bu nedenle bitkinin gerçekten buna ihtiyacı yoksa bu tarz müdahaleler pek ideal değildir. kabaca bir örnekle bir domates fidesinde 10 domatesin sadece 4ü olgunlaşmışsa sadece onları toplarsın ancak 8 domates kızarmış 2si de pembeye çalıyorken bunları da sonra toplarım demezsin, mevzu biraz bu mantık. öyle şunları şu zaman toplarsın bunları bu zaman toplarsın gibi kuralları da yok, tahmini hasat zamanında bitkinin genel durumuna bakarak gerekiyorsa olgunlaşmışları toplayabilir, kalanı da takip edersin. yetiştirme ortamın yeterince müsaitse çoğu zaman zaten ihtiyacın olmayacaktır yine de bu tarz bilgileri cebe koymak nerden baksan faydalı. dumanın bol olsun :)
Saçma sapan büyüttüğüm bir bitkim var kanka alanda dar altlar ışık görmüyor somekler çok cılız üstleri hasat edecegim zaman karanlığa alma gibi bir durumumuz oluyor ya o işlemden sonra tekrar ışığa alınca altlar gelişmeye devam eder mi orası muaallakta.

IcBlue

Doktor
Saçma sapan büyüttüğüm bir bitkim var kanka alanda dar altlar ışık görmüyor somekler çok cılız üstleri hasat edecegim zaman karanlığa alma gibi bir durumumuz oluyor ya o işlemden sonra tekrar ışığa alınca altlar gelişmeye devam eder mi orası muaallakta.
kankacım kademeli hasatta karanlığa alındığını ben daha önce hiç görmedim, ki ben outdoor yapıyorum ve hiçbir hasadımı karanlığa alarak yapmadım o nedenle indoora ve karanlık mevzusuna daha yatkın arkadaşlar daha sağlıklı bilgi verecektir o konuda

kankacım kademeli hasatta karanlığa alındığını ben daha önce hiç görmedim, ki ben outdoor yapıyorum ve hiçbir hasadımı karanlığa alarak yapmadım o nedenle indoora ve karanlık mevzusuna daha yatkın arkadaşlar daha sağlıklı bilgi verecektir o konuda
Tamam kankam az çok bir şeyler oturdu kafamda bakalım hasat zamanı bizi nereye yönlendirecek. Gecen güzel olsun.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** *** ***** hahahaha** ****** ** **
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** ** *** **** ** hahahaha*****
  • R raw.w33ds:
    hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
  • R raw.w33ds:
    ******** ******** hahahaha *** **** ***** ******* *** *** ***** ********* ********* ** *
  • İstanbul İstanbul:
    **** ******* ** **** ********** ******* ** ** ** *** ******* ********** ********* ******* *******
  • bandaleros bandaleros:
    ** **** **** ********** **** hahahaha****** *** ***** ********** ***** ****** *********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **** ******* ****** hahahaha** ***** ******** hahahaha********** ******** hahahaha *** **** ***** ******* *** *** ***** ********* ********* ** *
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** ******** *** *** **** *** ******* ** ******** ***** ******** ***** **** hahahaha *** *** ****** ** **** **** ********** **** hahahaha****** *** ***** ********** *****
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha** *****
    ***** ***** ***** ** **** ******* ********** ** **
    ** ** hahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* ********** ** hahahaha ********** *****
    *** ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** hahahaha * ****** **** ******* ** **** hahahaha** ****** ******* hahahaha *** hahahaha** ******* hahahaha ****
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha* **** ****** ******* ****** ******
  • G Grkm3000:
    ******** ******* ****** ******** ******* ***** ********* ***** ******* **** *** **
    G Grkm3000: ******** ******* ****** ******** ******* ***** ********* ***** ******* **** *** **