Hava soğudu havalandırmayı nasıl yapmalıyım ?

wish

Üye
selam ustalar bildiğiniz gibi hava soğudu.

içeriye temiz havayı verirken alttan vermeyi düşünüyorum ,
ama hava 0 derece olduğu için bitkinin gelişimini etkilermi ?
yada yukardan versem temiz havayı alttan kirli havayı atsam olurmu ?

en sağlıklı yol nedir ne yapmalıyım ?

higthead

Jolly Green
Dostum gırıs cıkıs fanlarını sakın kapatma tabı ılk evreler harıc. Bu alttakı urunu al gırıs fanın sol altta dıyelım mesela kabın dısına gırıs fanın uzagına yakınına ıstedıgın derece sabıtlenene kadar dene yanılma ıle uzaklık yakınlıgını ayarla.

Betty777

Üye
@higthead abicim selam. Bu isitici 24 saat calisirsa eger 2000w oldugu icin cok fazla fatura gelmez mi ?
Benim yasadigim yer cidden soguk cami actigimda bile 19 lara dusuyor kabin,cam kapali suan ve bitkim kucuk kaldi, havayi nasil disaridan cekebilirim ve kisin -10 lara kadar dusuyor hava bana nasil bir yol onerebilirsin simdiden tesekkurler

tiger4

Yeni üye
@higthead abicim selam. Bu isitici 24 saat calisirsa eger 2000w oldugu icin cok fazla fatura gelmez mi ?
Benim yasadigim yer cidden soguk cami actigimda bile 19 lara dusuyor kabin,cam kapali suan ve bitkim kucuk kaldi, havayi nasil disaridan cekebilirim ve kisin -10 la
selam. bu ısıtıcı 24 saat çalışırsa durum vahim en az 2500 fatura gelir. aynı dert bende de var. 3 haftalık bitkilerim doğru düzgün büyümedi ve yaprakları solgun duruyor. tek aklıma takılan soğuk hava mı etkiliyor başka bir sorun bulamıyorum. bakın arkada 1 tane daha var o 4 haftalık onda hiçbir sorun yok. çadırın altına karbon ısıtıcı aldım ölçüsü 50x80 cm kuluşka makinalarında kullanılan 120 wat birde onu denemeyi düşünüyorum JRYO6328.JPGff88d08f-b6fd-4dc7-877f-159c34f1e534.JPG

higthead

Jolly Green
Dostlar fanın 2mı 3 mu ne klademesı var cıhazın kullandıgı enerjıye bakın 2500w yazmasına bakmayın o cıhaz 2bın tl elektırıkmı getırır=))))

tiger4

Yeni üye
Dostlar fanın 2mı 3 mu ne klademesı var cıhazın kullandıgı enerjıye bakın 2500w yazmasına bakmayın o cıhaz 2bın tl elektırıkmı getırır=))))
ben iş yerimde kullanıyordum geçen sene 1. seviyede 1000w 2. seviyede 2000w en düşük seviyede 24 saat açık bırakırsan ayda 720kw elektirk tüketir. kesinlikle ekonomik değil.

higthead

Jolly Green
Bu cıhazı 24 saat kullanamazssınız. Çünkü kabin gırıs fanın önüne konumlandırıcaksınız sureklı kullanımda kabın ıcı sauna gıbı olur=)) derecenızı sabıt durumuna gore on off lu veya sonoff cıhazı alarak ıstenılen dereceye geldımı bu fanlı ısıtıcı kapanıp calısıcak.

Ü

Üye silindi 30565

Guest
Yaz kızım, termostat xh-3001 220v ac, o ısıtıcınin kablolarını kes termostatin çıkış + - bagla , kestiğin 220 fıs ucunuda termostatin giriş ucu yap , maliyet termostat için max 100 TL alt derece gir üst derece gir kendi o degerlerde çalışsın

husyn

Doktor
Şimdi evde her zaman kalan biri yoksa ve ev kombi gibi bir cihazla ısınmıyorsa, yapacağın en mantıklı tek şey odaya soba kurmak marangozdan aldınmı talaşı ateşle alttan üsten kapat sobayı sen gelene kadar odayı bence gerekli sıcaklıkta tutacaktır. kabini ısıtmak zaten mantıksız odayı ısıtacaksın fanlarda oradan çekecek zaten havayı.

Berzan

Kıdemli Üye
Şimdi evde her zaman kalan biri yoksa ve ev kombi gibi bir cihazla ısınmıyorsa, yapacağın en mantıklı tek şey odaya soba kurmak marangozdan aldınmı talaşı ateşle alttan üsten kapat sobayı sen gelene kadar odayı bence gerekli sıcaklıkta tutacaktır. kabini ısıtmak zaten mantıksız odayı ısıtacaksın fanlarda oradan çekecek zaten havayı.
Nen yapmıyor bu sefer kabinin nemi düşüyor bende odun sobası yakıyorum mecbur kabin iyi ısıtıyor 26 sabit kalıyor ışık kapalı da 22 ye sabit kalıyor bu sefer Nem yapmıyor

husyn

Doktor
Nem kolay kolay %50 altına düşmez yani dünyada, ama kabine geniş alana sahip kaplarda su bulundurursan nem daha dengeli bir şekilde olacağını düşünüyorum tatbikîde bu benim fikrim, bu arada su +4 derecede ve hava esintisine göre buharlaşmaya başlıyor.

Berzan

Kıdemli Üye
40 yukarıya çıkaramıyorum ben abi çıkışla giris çalıştığı zaman kolay olanı söyle bende yapım bari sobanın üstüne su koyup kaynaktım oda Nem yapmıyor kabinde buhar makinasi de var mecbur kapıyı 30 santim açman lazım salonda da pencere içeriye temiz hava girsin diye çıkışı zaten pencereden direk dışarıya veriyorum kapıyı tam kapatamıyorum ben bulamadım abi sen biliyorsun söyle de bu kardeşin yapsın

Ü

Üye silindi 30565

Guest
Dostum bunun ıcın kabın dısındakı gırıs fanın bogaz kısmının uzaklık veya yakınına koyucan. Kabın ıcınde olursa inmsan bile kurur gıder=)
Reis termostatla çalışma aralıkları ayarladım icerde duruyor ben bi sıkıntı görmüyorum zaten bitkiler 50 cm yukarıda bir kasa üstünde, o kasa altına üflüyor zaten çalışma süresi 4 5 dk anca sürüyor, dışarıya almam daha mı iyi olur ?

husyn

Doktor
Simdi öncelikle buhar makineniz nasıl yani ısınan tarzda ketil gibise olmaz birkere, ben onu zararlı görüyorum ama sadece kısmı ollarak suyu neme çeviren cihazlar var onlar daha iyi, ama bence sistem içine fanınızın ona çarpacak şekilde kaplar koyarsanız nem daha iyi olacağını düşünüyorum.

husyn

Doktor
ben birde haftada 2-3 kere yaprakları ıslatıyorum daha canlandıkları gibi geliyor bana, tabi 15-20gün aralıklarında belli gübrelerle de yapraklara gene uygulamalar yapıyorum.

Berzan

Kıdemli Üye
simbo buhar makinasi mevcut bende giriş ve çıkış çalıştığı zaman Nem 40 sabit kalıyor ama çalıştırmadigim zaman 90 sabit kalıyor neme çözüm bulamadım ben ısıyida sobadan yapıyorum zaten

husyn

Doktor
Bak simdi kabınını her yerini kapatsan bitkilerin 1 gün sıkıntı çekmede yaşarlar, bunu demek istediğim kabın içindeki hava sirkülasyonunu çok hızlı olursa sen ne yaparsan yap uçar gider,

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Schrödinger Schrödinger:
    hahahahahahahaha
  • muadip muadip:
    ***** hahahahahahahaha**********
    ***** hahahaha**** ********* ******** ********* ********** ***** ****** * hahahaha* hahahaha ** ******** ******** ********* ******* ***** *** *** *** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • muadip muadip:
    **** ********** ***** ***** ******** ********** hahahaha* **** ******* hahahaha*
    hahahaha*** ******
  • muadip muadip:
    ********** ******** ***** ***** hahahaha*
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha* * ** *** ********
    +1