Havalandırma çözemedim acil yardım.

higthead

Jolly Green
Kankalar grow umun 33. günündeyim 100x100x1.80 kabinim var.Sorum şu şekilde ısıyı sabit tutamıyorum.Giriş fanım 100mt3. çıkış fanım ise dün 350mt3 sp slient aldım ve montajını sağladım reb 1 hız anahtarı ile hızı en düşüğe getirmeme rağmen ısı sürekli düşüyor. Sistemimde istenilen dereceye geldimi fanlar açılsın istediğim dereceye düştümü fanlar kapansın şekilde ama ben bunu programlamayı iptal ettim, sürekli havalandırma için ama ısı sürekli düşüyor ve sabit tutamıyorum.

=100x100x180
=400w mh ampul 70cm de + cool tube
=Nem 60 larda ama havalandırma çalışınca düşüyor.
=Oda sıcaklığı 23-24
=15cm vantilatör sürekli açık
=Kabin pencereleri kapalı
=350mt3 sp slient çıkışPhoto denek günlüğüm
=100mt3 giriş

Rep 1 hız anahtarı ile en düşüğe getirdiğimizde kaç mt3 e kadar düşüyor?

Photo denek günlüğüm

kafa48

Üye
o kabine 350 m3 fn biraz büyük olmuş.biraz daha küçüğü yokmuydu kanka.
normalde 100 m3lük çıkış fanı işini görüyor ama 150-200 taksan da olurdu.350 fazla olmuş

higthead

Jolly Green
o kabine 350 m3 fn biraz büyük olmuş.biraz daha küçüğü yokmuydu kanka.
normalde 100 m3lük çıkış fanı işini görüyor ama 150-200 taksan da olurdu.350 fazla olmuş

Kanka fanımın reb 1 hız anahtarı var onu minimuma getiriyorum. minimumuda zannedersem 200mt3 e düşüyor.

Acaba giriş fanı iptal edip sadece 2 yan kabin pencerelerinimi acsam?

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Fan için dimmer edin devrini düşürür istediğin kıvama getirirsin kendim de kullanıyorum td silent 160/100 fan ile sorunsuz 2 aydır çalışıyor.

higthead

Jolly Green
Fan için dimmer edin devrini düşürür istediğin kıvama getirirsin kendim de kullanıyorum td silent 160/100 fan ile sorunsuz 2 aydır çalışıyor.

Bu üründen alimde mevcut.Bu cihazı giriş 100mt3 fana mı bağla diyorsun?

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Girişteki fanı sök orası boş kalsın çıkışa da bu dimmeri bağla istediğin kadar kıs aynı ebatta bir kabin kullanıyoruz 100x100x180 kabinim şuan çıkışta tek fan var ve yaklaşık 40-50m3 te çalışıyor ve yeterli oluyor fakat ortam soğuk olduğu için ısıtmak için bu kadar kıstım yani sende kabinin ısısına göre fanın devrini ayarlarsın.

higthead

Jolly Green
Girişteki fanı sök orası boş kalsın çıkışa da bu dimmeri bağla istediğin kadar kıs aynı ebatta bir kabin kullanıyoruz 100x100x180 kabinim şuan çıkışta tek fan var ve yaklaşık 40-50m3 te çalışıyor ve yeterli oluyor fakat ortam soğuk olduğu için ısıtmak için bu kadar kıstım yani sende kabinin ısısına göre fanın devrini ayarlarsın.

Kanka zaten çıkış fanımda soler palau nun kendi orjinal dimmer yani reb 1 hız anahtarı var zaten en minimumda kısık çalışıyor.

Giriş iptal edip.Şimdi kabin pencerelerini açıp deneme yapıcam.

Yahu hem giriş hem çıkış fanı kullananlar var nasıl nemi ve sıcaklığı sabit tutuyorlar anlamadım.

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Kanka zaten çıkış fanımda soler palau nun kendi orjinal dimmer yani reb 1 hız anahtarı var zaten en minimumda kısık çalışıyor.

Giriş iptal edip.Şimdi kabin pencerelerini açıp deneme yapıcam.

Yahu hem giriş hem çıkış fanı kullananlar var nasıl nemi ve sıcaklığı sabit tutuyorlar anlamadım.
Kabin pencerelerini açmak iç sirkülasyonu bozar sağlıklı olmaz bunu önermem nem ısı işini fanla ayarlayabilirsin kısarsan nem ve ısı yükselir istediğin seviyeye rahatça getirirsin baktın nem ideal fakat ısı çok yükseldi lambayı bi tık daha yukarı al ısıda düşer.

higthead

Jolly Green
Kabin pencerelerini açmak iç sirkülasyonu bozar sağlıklı olmaz bunu önermem nem ısı işini fanla ayarlayabilirsin kısarsan nem ve ısı yükselir istediğin seviyeye rahatça getirirsin baktın nem ideal fakat ısı çok yükseldi lambayı bi tık daha yukarı al ısıda düşer.

Kanka giriş fanı söktüm 100mt3 pencereleri açtım yine hafiften ısı düştü,tekrar giriş fanı taktım pencereleri kapattım.
ilk kullandığım sisteme döndüm.
sıcaklık ve nem ölçer modülüm var sıcaklığı 26 ya sabitledim. 26 da fanlar açılıyor. 25.5 te fanlar kapanıyor.
Bu şekilde otomatik aç kapan zaten sıcaklığı sabit tutuyordum.Benim istediğim sürekli fanlar açık sıcaklığı sabit tutmaktı ama olmadı demekki havalar daha ısınmamış=)

Vybz Kartel

Müptezel
Kanka çıkış fanın çok büyük. Giriş fanın da çok küçük.....

Ben 90*90*180 kabinimde. 240 TD silent fan kullanıyorum çıkış için, ama bağlantısını düşük devir olarak bağladım. Fan bağlantılarında bu ayar var. Seninkinde de var..... Şuan 200 m3 hava çekiyor. Dimmer yok burada.....

Giriş fanım da 180 m3 TD silent. Bu fanda dimmer bağlı ve kabin şişmeyecek kadar ayarlıyorum. Rüzgarın yönüne ve içeri giren hava miktarına göre dimmer ile oynuyorum.. Şuan mükemmel çalışıyor iki fan da......

higthead

Jolly Green
Kanka çıkış fanın çok büyük. Giriş fanın da çok küçük.....

Ben 90*90*180 kabinimde. 240 TD silent fan kullanıyorum çıkış için, ama bağlantısını düşük devir olarak bağladım. Fan bağlantılarında bu ayar var. Seninkinde de var..... Şuan 200 m3 hava çekiyor. Dimmer yok burada.....

Giriş fanım da 180 m3 TD silent. Bu fanda dimmer bağlı ve kabin şişmeyecek kadar ayarlıyorum. Rüzgarın yönüne ve içeri giren hava miktarına göre dimmer ile oynuyorum.. Şuan mükemmel çalışıyor iki fan da......

Kanka bende dusuk devirde 300mt3 oluyor. 200mt3 girişim vardı,değiştirdim 100mt3 e düşürdüm.Akşam tekrar 200mt3 girişi takıp deniyeyim.

350td slient fanı düşük devire ayarlamadım çünkü sp nın reb1 anahtarı ile hızını ayarlıyabiliyorum. hız anahtarı ile hızını en düşüge getirsem bile yine fazla geliyor ısı düşüyor.

Ben tekrar 200mt3 giriş fanımı takayım sonra tekrar deniyeyim çünkü giriş 200 çıkış hic 350 veya 300mt3 denemedim.

Senin yazdığın şey jetonumu düşürdü büyük ihtimal 200mt3 giriş taktığımda olucak. Eee hani mesela 300mt3 ise 150 giriş olucaktı havalandırma hesaplamasına göre veya çıkışın 3te2 si veya 3te 1 giriş olucaktı. bende 300mt3 çıkış 100mt3 giriş yine olmuyor hesaba göre 3te1 i=)

Vybz Kartel

Müptezel
Kanka bende dusuk devirde 300mt3 oluyor. 200mt3 girişim vardı,değiştirdim 100mt3 e düşürdüm.Akşam tekrar 200mt3 girişi takıp deniyeyim.
Öyle hesap olmaz kanka.

O çıkış fanı çok büyük o kabine. Max 200 m3 çıkış yeterli olur. Ama hava girişi yeterli olmazsa, mesela 100 m3 gibi, vakum etkisi yapar ve tüm havayı emer. Böylelikle içeride bir hava sirkülasyonu olmaz, hava içeride hiç ısınmaz, güçlü fan ne var ne yok emer ve bu iyi değil.

Yapacağın şey şu kanka. Bir kere çıkış fanın kesinlikle 200 m3 üzeri çalışmasın. Giriş fanın da yüksek olmalı

Öyle bir ayar yapmalısın ki, kabin kumaşına dokunduğunda ne şişmiş olacak, nede vakumlanmış gibi olacak. O ayarı bulmalısın kanka.... Böylelikle gerekli sirkülasyonu yakalarsın. En önemlisi de vantilatör. Sürekli çalışacak ve bu hava tüm kabine yayılacak.

Dışarı çıkan hava ile içeri giren hava neredeyse eşit miktarda olursa, kabin içindeki hava bir süre sonra ısınacak ve bulunduğun coğrafi konuma göre belirli bir sıcaklığa çıkacak, orada duracak. Isıyı düşüren veya yükselten tek şey ise, dışarıdaki havanın soğuması veya ısınması olacak kanka..

İyi growlar....

higthead

Jolly Green
Öyle hesap olmaz kanka.

O çıkış fanı çok büyük o kabine. Max 200 m3 çıkış yeterli olur. Ama hava girişi yeterli olmazsa, mesela 100 m3 gibi, vakum etkisi yapar ve tüm havayı emer. Böylelikle içeride bir hava sirkülasyonu olmaz, hava içeride hiç ısınmaz, güçlü fan ne var ne yok emer ve bu iyi değil.

Yapacağın şey şu kanka. Bir kere çıkış fanın kesinlikle 200 m3 üzeri çalışmasın. Giriş fanın da yüksek olmalı

Öyle bir ayar yapmalısın ki, kabin kumaşına dokunduğunda ne şişmiş olacak, nede vakumlanmış gibi olacak. O ayarı bulmalısın kanka.... Böylelikle gerekli sirkülasyonu yakalarsın. En önemlisi de vantilatör. Sürekli çalışacak ve bu hava tüm kabine yayılacak.

Dışarı çıkan hava ile içeri giren hava neredeyse eşit miktarda olursa, kabin içindeki hava bir süre sonra ısınacak ve bulunduğun coğrafi konuma göre belirli bir sıcaklığa çıkacak, orada duracak. Isıyı düşüren veya yükselten tek şey ise, dışarıdaki havanın soğuması veya ısınması olacak kanka..

İyi growlar....
Kanka dun 200mt3 gırısı taktık.Kabin şişmemesini vakum yapmamasını ayarladım ama inanılmaz derece indi oynadı vs. Bitkiler anında yaprakları aşşağıya saldı bende hemen 100mt3 gırısı taktım. Kabın sag ve sol pencerelerı ceyrek actım, Sp reb 1 anahtarından hızı 5 e getırdım.Şimdi 3-4 dk havalandırma çalışıyor 10dk duruyor ve ısı sabıt.

Yine sürekli fanları çalışır moda alamadım dengeleyemedim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • içiciadam içiciadam:
    **** ****** ** ********** ***** ***** ** *** hahahaha ***** *********
  • H Holland*:
    ******** hahahaha ******* ******** ** *** ******* **
  • Ates31 Ates31:
    ****** *** *** ** ******* ******* ****** * **** **** **** ***** ********** *******
  • içiciadam içiciadam:
    ****** hahahaha ****** hahahaha** ****** *** *** ** ******* ******* ****** * **** **** **** ***** ********** *******
  • Night owl Night owl:
    ******** ****** ***** **** ******* ******* ** ****** ******* *** *** ** ** ****** *** **** *** **** *********
    +1
  • Night owl Night owl:
    ** ******* ******** ********* *** ****** *** *** ** ******* ******* ****** * **** **** **** ***** ********** *******
    +2
  • içiciadam içiciadam:
    ** ****** ***** ******** ********** ********* ******** hahahaha ********* *** **** ***** ***** ******** ******** ***** ** ******** ****** ***** **** ******* ******* ** ****** ******* *** *** ** ** ****** *** **** *** **** *********
  • Ates31 Ates31:
    ****** hahahaha ****** hahahaha** ****** **** ******
  • Night owl Night owl:
    **** *** ***** **** * **** ***** ** ****** ***** ******** ********** ********* ******** hahahaha ********* *** **** ***** ***** ******** ******** ***** **
    +1
  • Emmy Emmy:
  • Ates31 Ates31:
    ** ******* ******** ********* *** ***** ********* hahahaha***** ** *** ** **** **** hahahaha**** **** ** **** ********** ***** ** ******** ***** ********* ** ***
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ***** ****** ***** hahahaha*** **** *** ****** ***** ******* * **** ***** **** ****** **** ******
  • Night owl Night owl:
    *** ***** ***** ********* hahahaha***** ** *** ** **** **** hahahaha**** **** ** **** ********** ***** ** ******** ***** ********* ** ***
    +1
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • D despotdes:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ** *** ** hahahaha* **
  • H Holland*:
    ***** ***** ********* ******* hahahaha ******* ********** **** ********* ******** ******

hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    ******* * ****** hahahaha ***** ********** ***
  • H Holland*:
    ********* ***** ***** **** ***** ** **** *** **** * ******* ****** ***** ** ******** ** ********** *** ***** hahahaha* ** ******* *****
  • H Holland*:
  • D despotdes:
    hahahaha ******* ***** hahahaha
  • Emmy Emmy:
    ******** **** *** ** ***** ***** hahahaha********** ******* ***** hahahaha
  • NewGardener NewGardener:
    NewGardener NewGardener: **** ***** **********