IŞIK SORUNSALI

Yamadu

Yeni üye
Arkadaşlar merhaba, 3 senenin sonunda kendimde yetiştirme cesaretini bularak yetiştirme işine ilk adımımı dün çadırım, ışığım ve karbon filtre havalandırmamı satın alarak başladım. Tabi bunun yanında vitaminlerim gübrelerimi bugün almak şartıyla yola çıkıcam heyecanlıyım:)) Kafamda bir kaç soru var eğer yanıt bulabilirsem çok sevinirim.

Çadır boyutu: 120x120x200
Işık: LED Tam spectrum 1000w eşittir 600w HPS/mh 11.823 Lümen 

Sorularım:

Bir ağaç 1m2 yer kaplıcak şekilde 2 ağaç dikmeyi düşünüyorum bilemedim 3

3 ağaç için ışığım yeterli olur mu? 
çünkü bir forumda ağaç başı için 10.000 lümen gerekli diye okudum. (Kafama takıldı)

Yeterli oldu diyelim 600w ledin veg ve bloom dönemimde çiçekle ışığın ara mesafesi kaç cm olmalıdır?

Son soru: Tam spectrum led için auto tohum mu daha iyi olur?

Şimdiden teşekkür ederim.

LİSTE EKTEDİR.    

Yorumlarınızı dört gözle bekliyorum.

Ekli dosyalar

• C1E14306-ED4A-4571-A11B-E13766A53B80.png
    C1E14306-ED4A-4571-A11B-E13766A53B80.png
    451.2 KB · Görüntüleme: 54
Ü

Üye silindi 12891

Guest
Kanka 600w hps ile 4 5 bitki bakanlar var saksilari kucuk saksi alip, 1000w led ile 2 bitki bakarsin ama hps gibi sisirmez sömekleri bence.. 11k lumen diyorsun veg prizden 120w cekiyordur, bloomda 120w cekse Veg bloom tusunun ikisini acik tutsan fideden hasata kadar daha fazla etkili olur mu denemedim hic.. Ama senin aldigin led 90 dolarin altindadir yabanci growerlara bak youtubda kullandigi ledler en az 300 dolar onun altina max 2 bitki koyuyorlar bir de autodan aldigi hasat bitki basina 120gr üstüne cıkmıyor.. İlk 15 gun 30cm de tutarsin ışığı sonra 60cm cekersin zaten boy attikca bitki ışığı yaklasiyor bloom donemi ledi indir kaldir ugrasmazsin devamli

krasavchik

Moderator
Işığın fotosunu markasını atarsan yorum yapabiliriz. Satılan hazır ledler üstünde yazan gücü vermiyor genelde 3 bitki seni zorlar. Eğer ki Işığın piyasa ledi ve kabinini hesaba katıcak olursak 2 bitkiye düzgünce bakmanı tavsiye ederim . Işığın yetersiz kalırsa 3.Bitkin seni zahmete sokacak, masraf ettirecek,hasatın 2 bitkiden fazla olmayacak
Growun rast gitsin :)

Yamadu

Yeni üye
Cvp: IŞIK SORUNSALI

krasavchik' Alıntı:
Işığın fotosunu markasını atarsan yorum yapabiliriz. Satıla hazır ledler üstünde yazan gücü vermiyor genelde 3 bitki seni zorlar. Eğer ki Işığın piyasa ledi ve kabinini hesaba katıcak olursak 2 bitkiye düzgünce bakmanı tavsiye ederim . Işığın yetersiz kalırsa 3.Bitkin seni zahmete sokacak, masraf ettirecek,hasatın 2 bitkiden fazla olmayacak
Growun rast gitsin :)

Kankacım ürün bu 1000w olanı aldım dediğine göre 600w hps ye eşit 11800 lümen var üstünde 

https://a.aliexpress.com/_dWMLkYv

boskalmasin' Alıntı:
Kanka 600w hps ile 4 5 bitki bakanlar var saksilari kucuk saksi alip, 1000w led ile 2 bitki bakarsin ama hps gibi sisirmez sömekleri bence.. 11k lumen diyorsun veg prizden 120w cekiyordur, bloomda 120w cekse Veg bloom tusunun ikisini acik tutsan fideden hasata kadar daha fazla etkili olur mu denemedim hic.. Ama senin aldigin led 90 dolarin altindadir yabanci growerlara bak youtubda kullandigi ledler en az 300 dolar onun altina max 2 bitki koyuyorlar bir de autodan aldigi hasat bitki basina 120gr üstüne cıkmıyor.. İlk 15 gun 30cm de tutarsin ışığı sonra 60cm cekersin zaten boy attikca bitki ışığı yaklasiyor bloom donemi ledi indir kaldir ugrasmazsin devamli
Anladım kanka teşekkür ederim, linkini attım krasavchik’e bu ışığı ne yapsam siparişi iptal mi etsem yoksa aldık artık devam mı etsem yemin ederim günlerdir forum forum gezmekten kanka başlamadan illalah ettim.

Ü

Üye silindi 12891

Guest

Yamadu' Alıntı:
boskalmasin' Alıntı:
Dene kanka herkes guzel yorum yazmis

3 ağaç sıkıntı yaratır ama di mi ?

Aciklamada kullandigi ledler yazar video da izle ışıkların altında kaç bitki bakıyor kac gr hasat alıyor bak https://m.youtube.com/watch?v=JEb1PXdyGjM

R

Ripley'sOG

Guest
Bestva olarak aldığın led orta segmentte adını duyurmuş geri dönüşleri olumlu olan bir led markası.Öncelikle herkes biseyler söylemiş ama söylemek için yazmayin led için lümen hesabini yapiyorsunuz ya yabancı growerlar halimize güler.Oncelikle senin elindeki led ile 4 bitki  bakarsın aklın kalmasın 1m2 alan büyük 4 bitki arasinda mesafe kalicak sekilde Autoflowering bitkilerini yetiştirebilirsin.Led her zaman öncelik olarak deger biçilen önemi sırasıyla spektrum kalitesi,par değerleri(icinde ayri degerler var lakin kafan karışmasın par de gec) ve uv vb yapay ışınlar.Senin linkinden inceledim tam spektrum seçeneği sunuyor yapman gereken bitkinin vejatatif döneminde sadece veg anahtari ile devam etmen daha sonrasinda bloomdan itibaren cifr anahtarı açıp o şekilde devam etmek.Spektum tablolari güvenilir bestva fiyat/performans ürünleri içinde tavsiye edilen top10 top20 listelerinde her zaman yer bulmuş bir marka ekstra olarak bu bitki mesafesi kisminda gerçekten araştırmamana üzüldüm biraz daha gayret gerek gerçekten ben senin icin link atayım. https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1QnxHMgHqK1RjSZFEq6AGMXXa2.jpg?width=1000&height=980&hash=1980 bu link ışığının par değerlerini içeriyor.Cm mesafesine göre par değerlerini içeriyor 15cm genelde ışığın gücünü ölçüp diger ışıklarla yarışması gibi birşey led kiyaslamalarini izlersen migro diye bir dayi var farkersin.Firmanin tavsiye ettigi 30-70 cm aralık ama bu par değerleri uzerinden hareket etmek için bitkin bloom dönemi mesala 30 40cm düşürebilirsin ama bu bitkiden bitkiye daha doğrusu fenotip ve genetige gore degiskelik gösterir seedling ve fide doneminden sonda veg evresinde 60cm civari başlangıç yaparsın bu sürede bitkinde isik stresi belirtisi baslar ise 5 10cm daha kaldirip devam edersin ama uzuma asiri olur rickety sorunu başlarsa  5 10cm kısarsın.Bu tamamen deneme yanilma yazilana sabit kalmak bitkiye haksizlik oda bir canli hepsi ayri birer insan gibi hepsinin istediği farklı olabiliyor.cogu burda acemiler bitki buyudukce ışığı hareket ettirmez bunuda dikkat et.Sorun oldukca yazarsin zaten

Grow hayatinda başarılar

Ü

Üye silindi 12891

Guest

Ripley' Alıntı:
Bestva olarak aldığın led orta segmentte adını duyurmuş geri dönüşleri olumlu olan bir led markası.Öncelikle herkes biseyler söylemiş ama söylemek için yazmayin led için lümen hesabini yapiyorsunuz ya yabancı growerlar halimize güler.Oncelikle senin elindeki led ile 4 bitki  bakarsın aklın kalmasın 1m2 alan büyük 4 bitki arasinda mesafe kalicak sekilde Autoflowering bitkilerini yetiştirebilirsin.Led her zaman öncelik olarak deger biçilen önemi sırasıyla spektrum kalitesi,par değerleri(icinde ayri degerler var lakin kafan karışmasın par de gec) ve uv vb yapay ışınlar.Senin linkinden inceledim tam spektrum seçeneği sunuyor yapman gereken bitkinin vejatatif döneminde sadece veg anahtari ile devam etmen daha sonrasinda bloomdan itibaren cifr anahtarı açıp o şekilde devam etmek.Spektum tablolari güvenilir bestva fiyat/performans ürünleri içinde tavsiye edilen top10 top20 listelerinde her zaman yer bulmuş bir marka ekstra olarak bu bitki mesafesi kisminda gerçekten araştırmamana üzüldüm biraz daha gayret gerek gerçekten ben senin icin link atayım. https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1QnxHMgHqK1RjSZFEq6AGMXXa2.jpg?width=1000&height=980&hash=1980 bu link ışığının par değerlerini içeriyor.Cm mesafesine göre par değerlerini içeriyor 15cm genelde ışığın gücünü ölçüp diger ışıklarla yarışması gibi birşey led kiyaslamalarini izlersen migro diye bir dayi var farkersin.Firmanin tavsiye ettigi 30-70 cm aralık ama bu par değerleri uzerinden hareket etmek için bitkin bloom dönemi mesala 30 40cm düşürebilirsin ama bu bitkiden bitkiye daha doğrusu fenotip ve genetige gore degiskelik gösterir seedling ve fide doneminden sonda veg evresinde 60cm civari başlangıç yaparsın bu sürede bitkinde isik stresi belirtisi baslar ise 5 10cm daha kaldirip devam edersin ama uzuma asiri olur rickety sorunu başlarsa  5 10cm kısarsın.Bu tamamen deneme yanilma yazilana sabit kalmak bitkiye haksizlik oda bir canli hepsi ayri birer insan gibi hepsinin istediği farklı olabiliyor.cogu burda acemiler bitki buyudukce ışığı hareket ettirmez bunuda dikkat et.Sorun oldukca yazarsin zaten

Grow hayatinda başarılar

kanka benim kullandigim cob led ile nasil hesap yapiliyor 600w cob led prizden tam güç cektiğinde kaç w hps eş değer oluyor bu sitelerde denilene gore bu ledlerin yaydigi isiktan dolayi 240w prizden cekilen guce 600w hps es deger diye yaziyorlar ve 4 bitki buyutuluyor benimkiler tam güç cekiyor 10 bitki mi büyütülür benim kullandigim cob led ile bu ledlerdeki, w hps karsilastirma olayi farkli mi sadece bu linki paylasilan led mi hps ile w karsilastirmasi oluyor

Yamadu

Yeni üye

boskalmasin' Alıntı:
Yamadu' Alıntı:
3 ağaç sıkıntı yaratır ama di mi ?

Aciklamada kullandigi ledler yazar video da izle ışıkların altında kaç bitki bakıyor kac gr hasat alıyor bak https://m.youtube.com/watch?v=JEb1PXdyGjM

Hocam eline koluna sağlık aklımdaki bütün düşünceleri sildin attın siparşimi iptal etmiştim tekrardan geri çektim iptalimi bakalım bekliyorum ışığı, dediklerini uygulicam umarım verim sıkıntısı yaşamam

Yamadu

Yeni üye

Ripley' Alıntı:

Grow hayatinda başarılar

Hocam eline koluna sağlık aklımdaki bütün düşünceleri sildin attın siparşimi iptal etmiştim tekrardan geri çektim iptalimi bakalım bekliyorum ışığı, dediklerini uygulicam umarım verim sıkıntısı yaşamam

R

Ripley'sOG

Guest
boskalmasin' Alıntı:
Ripley' Alıntı:

Grow hayatinda başarılar

kanka benim kullandigim cob led ile nasil hesap yapiliyor 600w cob led prizden tam güç cektiğinde kaç w hps eş değer oluyor bu sitelerde denilene gore bu ledlerin yaydigi isiktan dolayi 240w prizden cekilen guce 600w hps es deger diye yaziyorlar ve 4 bitki buyutuluyor benimkiler tam güç cekiyor 10 bitki mi büyütülür benim kullandigim cob led ile bu ledlerdeki, w hps karsilastirma olayi farkli mi sadece bu linki paylasilan led mi hps ile w karsilastirmasi oluyor

Simdi kanka olay wattan ziyade ışıklarin total faktörel gucleri  bunda spektrum,par,ppf,pffd,lumen vb diye sıralanır.Bunlari ben sana burda yazsam uzun uzadiya bir konu acmak gerek sen bu kavramlari araştır.Bu karşılastirmada sana yardimci olur https://m.youtube.com/watch?v=kR34dSG5qbs&feature=youtu.be
Bu tamamen senin ledinin kalitesi bunun par değerleri alanina verdiği isik yoğunluğu ile alakalı ledini bilmediğim için bu konuda yorum yapamam bunu uretici firma aracılığı ile ögrenmek en iyisi olur.10 bitki hayal olur sanırım katlayarak yaptın bu hesabı watt artınca ışık yoğunlugu artar buda daha fazla bitki ile isik arasindaki mesafe demek 0.8m2x0.8m2 olan alan 1.2m2x1.2m2 olur.Bu alan kalkıp  ya da 1000w ise 1.5-2m2yi zorlar ama kalkıp  4 5 m2 kare olmaz.Bu aklinda olsun ve her led ayni değildir  advenced p300 180w ceker 400w hps eşittir ama bu led gerçekten led o zaman bu 20tlye olan chip ledler ne o ledse p300 ne ?

Pc için:https://www.youtube.com/watch?v=kR34dSG5qbs

Ü

Üye silindi 12891

Guest

Ripley' Alıntı:
boskalmasin' Alıntı:

Simdi kanka olay wattan ziyade ışıklarin total faktörel gucleri  bunda spektrum,par,ppf,pffd,lumen vb diye sıralanır.Bunlari ben sana burda yazsam uzun uzadiya bir konu acmak gerek sen bu kavramlari araştır.Bu karşılastirmada sana yardimci olur https://m.youtube.com/watch?v=kR34dSG5qbs&feature=youtu.be
Bu tamamen senin ledinin kalitesi bunun par değerleri alanina verdiği isik yoğunluğu ile alakalı ledini bilmediğim için bu konuda yorum yapamam bunu uretici firma aracılığı ile ögrenmek en iyisi olur.10 bitki hayal olur sanırım katlayarak yaptın bu hesabı watt artınca ışık yoğunlugu artar buda daha fazla bitki ile isik arasindaki mesafe demek 0.8m2x0.8m2 olan alan 1.2m2x1.2m2 olur.Bu alan kalkıp  ya da 1000w ise 1.5-2m2yi zorlar ama kalkıp  4 5 m2 kare olmaz.Bu aklinda olsun ve her led ayni değildir  advenced p300 180w ceker 400w hps eşittir ama bu led gerçekten led o zaman bu 20tlye olan chip ledler ne o ledse p300 ne ?

Pc için:https://www.youtube.com/watch?v=kR34dSG5qbs

kanka taninan grow yapan kisilerin 600w altinda tek bitki yetistirmesinin mantigi nedir 3 tane 600w ledi yanyana koyup 3 bitki koymak altina sapiklar resmen bilseydim 600w ledlerin altinda 4 bitki ile guzel someklerin yapildigini bende 800tl verip alirdim bunlardan 1 tane bosuna elektrikci falan ugrastik

R

Ripley'sOG

Guest
Kanka tamamen keyfi bildiğin gibi cannabis belirli eğitimler ile yayılıp alanlara hakim olabiliyor.Ister 4 bitki koy ister tek bitkiyi 4 bitkilik yap olay bundan ibaret ama kalkıp koca 600w altına bitki koyarsan cuk kadar bitkiyi gulerler emeginede paranada yazık olur.

Yamadu

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
Kanka tamamen keyfi bildiğin gibi cannabis belirli eğitimler ile yayılıp alanlara hakim olabiliyor.Ister 4 bitki koy ister tek bitkiyi 4 bitkilik yap olay bundan ibaret ama kalkıp koca 600w altına bitki koyarsan cuk kadar bitkiyi gulerler emeginede paranada yazık olur.

Kanka özür dilerim anlamadım ama dan sonrasını 600w altına direk bitki koymaktan bahsettiğin “ışık mesafesi”, “m2 alanına düşen bitki sayısı” vs vs’den mi bahsediyorsun?

Ripley' Alıntı:

Kanka özür dilerim anlamadım ama dan sonrasını 600w altına direk bitki koymaktan bahsettiğin “ışık mesafesi”, “m2 alanına düşen bitki sayısı” ayarlamamaktan vs vs’den mi bahsediyorsun?

Yamadu

Yeni üye

Ripley' Alıntı:

Kanka özür dilerim anlamadım ama dan sonrasını 600w altına direk bitki koymaktan bahsettiğin “ışık mesafesi”, “m2 alanına düşen bitki aralık mesafesi” ayarlamamaktan vs vs’den mi bahsediyorsun?

R

Ripley'sOG

Guest
Kanka seninle alakası yok o cevabı anladı yani o değerler küçük bitkiye fazla gelicek israf olarak düşün.

Yamadu

Yeni üye

Ripley' Alıntı:

Grow hayatinda başarılar

Rickety problemi ne kanka bu arada gündüz sormayı unuttum

Yamadu

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
Yetersiz ışıktan bitkinin cılız büyümesi

Anladım kanka valla sağol tüm konularını okudum çok yararlı şeyler var cevaplarınla da çok şey katıyosun baya bi yol katettim sayende, ışık gelir gelmez grow’a başlıcam. İlk grow deneyimimde desteğini görmek beni çok mutlu eder ✌️

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • lavrens lavrens:
    *** **** ******** ******* ******** ****** ******** ********* hahahaha**** ****** ******* ******** ******* * **** **** ****** ******** ** ******
  • içiciadam içiciadam:
    hahahaha* ******* ** ***** hahahahahahahaha*******
    +1
  • lavrens lavrens:
    ****** ****** ******* ********** hahahaha*** hahahaha ***** **** ***** ** **** **** ****** **** ****
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ********** ****** ** ******* hahahaha* ***** **** ***** hahahaha ***** **** ***** ** **** **** ****** **** ****
  • içiciadam içiciadam:
  • Lew4nd0w5k1 Lew4nd0w5k1:
    *** *** ****** hahahaha* hahahaha**** *** ***** *** ***** ********* ****** ***** *** ******* ******** * ***** ******* ** hahahaha******** ******* ** *****
    +1
  • Houp53 Houp53:
  • içiciadam içiciadam:
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha
  • içiciadam içiciadam:
    ***** **** **** ********** *** **** ** ***** *** *** ****** hahahaha* hahahaha**** *** ***** *** ***** ********* ****** ***** *** ******* ******** * ***** ******* ** *******
    ***** ******* * ***** ****** ****** *** ********** **** **** ********** *** **** ** *****
    +1
    **** **** **
  • NewGardener NewGardener:
  • Houp53 Houp53:
    ***** ******* ********** ****** ****** **** ****** ***** ********* ****** ****** ********* **** hahahaha* **** *********
  • içiciadam içiciadam:
  • NewGardener NewGardener:
  • içiciadam içiciadam:
    ******* ***** *** hahahaha**** ***** ***** hahahaha*
  • Houp53 Houp53:
    ** ******** ******* ***** ******* ******* **** ****** ******* ******* **** *******
    ***** * ** ****** **** ****** *** ********* ***** ******** hahahaha **** *** ******* ***** ****** **** ** ******* **** hahahaha* ****** ******* ********* ***** ******** **** *********
  • Houp53 Houp53:
    hahahaha ****** ***** ********* ****** ******* ******* ********** hahahaha ****** ****** **
    ****** ** hahahaha*** hahahaha* ***** *** hahahaha**** ***** ***** hahahaha*
  • Houp53 Houp53:
    *** ****** hahahaha*** *********
    Houp53 Houp53: *** ****** hahahaha*** *********