Işık açıkken gözleri koruma :cool:

BigL

Üye
Selam arkadaşlar,

Özellikle bitkilerini ışık açıkken zırt pırt kontrol etme ihtiyacı hisseden (çoğunlukla çiçeklenme evresindeki o başarmışlık hissinin verdiği tatmin duygusuyla:)) biz acemi growerlar ve sevgili forum üyeleri kankalar gözlerimizi korumanın önemine dikkat çekmek istedim. Sodyum, led vb. ışıklara maruz kalındığında kısa ve uzun vadede problemler yaşanabilir ve birtakım önlemler ile bunun önüne geçebiliriz :

- Kabinde yapılacak planlı çalışmalarda güçlü lambaları o an için söndürüp seyyar ya da pille çalışan idarelik bir lamba kullanabilirsiniz. Timer aracılığıyla bağlıysa dikkat edin, tekrar timer ayarı yapmanız gerekebilir timer modeline göre.

- Kabin ziyaretlerinizde koruyucu gözlüğünüz takılı olsun. Araştırmadan çıkan ilk sonuç. Hem de uygun fiyatlı ve uv400. https://urun.n11.com/gozluk/delta-plus-brava-2-fume-is-guvenligi-koruyucu-gozluk-P410746356 . Yüksek kaliteli polarize güneş gözlüğünüz varsa onu da kullanabilirsiniz.

- Şapka takarak gözünüze gelen ışınları azaltabilirsiniz. Çok emin değilim ama ısı ve ışık saç diplerine de zarar verebilir.

Sizin de önerileriniz varsa ekleyiniz lütfen. Gözlerimize sahip çıkalım :cool:

BigL

Üye
Rica ederim. Polarize güneş gözlüğü kullanıyorum. Linkteki gözlük n11'de ilk karşıma çıkan ürün oldu ama daha iyileri bulunabilir belki. Belki iş güvenliği ürünleri satan yerlere de sorulabilir fikir almak için. Çin'den setler içerisinde gelen düşük kaliteli gözlükler ne kadar iş yapar bilmiyorum ama sanırım çoğu kişi ondan kullanıyo ya da hiç kullanmıyo :)

Evden uzakta

Yeni üye
Selam arkadaşlar,

Özellikle bitkilerini ışık açıkken zırt pırt kontrol etme ihtiyacı hisseden (çoğunlukla çiçeklenme evresindeki o başarmışlık hissinin verdiği tatmin duygusuyla:)) biz acemi growerlar ve sevgili forum üyeleri kankalar gözlerimizi korumanın önemine dikkat çekmek istedim. Sodyum, led vb. ışıklara maruz kalındığında kısa ve uzun vadede problemler yaşanabilir ve birtakım önlemler ile bunun önüne geçebiliriz :

- Kabinde yapılacak planlı çalışmalarda güçlü lambaları o an için söndürüp seyyar ya da pille çalışan idarelik bir lamba kullanabilirsiniz. Timer aracılığıyla bağlıysa dikkat edin, tekrar timer ayarı yapmanız gerekebilir timer modeline göre.

- Kabin ziyaretlerinizde koruyucu gözlüğünüz takılı olsun. Araştırmadan çıkan ilk sonuç. Hem de uygun fiyatlı ve uv400. https://urun.n11.com/gozluk/delta-plus-brava-2-fume-is-guvenligi-koruyucu-gozluk-P410746356 . Yüksek kaliteli polarize güneş gözlüğünüz varsa onu da kullanabilirsiniz.

- Şapka takarak gözünüze gelen ışınları azaltabilirsiniz. Çok emin değilim ama ısı ve ışık saç diplerine de zarar verebilir.

Sizin de önerileriniz varsa ekleyiniz lütfen. Gözlerimize sahip çıkalım :cool:
Son sözün dedeye sahip çıkalımı htırlattı

Ben, kabinin dışından anahtarlı olcak şekilde kablolu duy çektim. Lambasını taktım ve de kabini kontrol edeceğim zaman açıyorum, ana ışığımı da dışarıda timerdan kapatıp, çadırı bu şekilde kontrol ediyorum. Fakat birkaç defa ana ışığımı açmayı unuttuğum oldu. bunlardan birisinde,3-5 saat artık hatırlamıyorum ama ışığımı açık sanarak bitkileri o şekilde uzun bir süre yalnız bırakmıştım. Dönüğümde içerisi 18c lerdeydi ve kabinde çalışan 2 nem cihazı içeriyi %99 nem'e sokmuştu. kabinin fermuarını açıp kafayı soktuğumda nefes alamıyordum o derece... ana ışığımı yaktım, ışık sapıttı yanıp sönmeye başladı, sistemi prizden çekip kapattım.bitkiler 4 saat blackout yedi. kabin odasını havalandırdım. ışığımı da başka bi yerde kalorifer peteğinin uzerinde 4 saat kuruttuktan sonra ışığı tekrar takıp sistemi kaldığı yerden tekrar devreye soktum. eğer ki ben zamanında farketmemiş olup kafam güzel halde sızıp bayılsaydım, Allah korusun çok kötü şeyler olabilirdi.. timer unutmaya gelmiyor dikkat etsinler

Uzun vadede gözlerle ilgili büyük sorunlar yaşarsınız. Işık açıkken yetiştirme ortamına her girmenizde şapka ve gözlük muhakkak takın

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • Y Chat bot:
    Y Chat bot: ******* *** **** *** *****