INDOOR'UN 5 TEMEL TAŞI

• Konbuyu başlatan Alcoholic
  • Başlangıç tarihi
A

Alcoholic

Guest
Başlıktan da anlaşılacağı üzere indoor grow alanı oluşturmada ve hasat'a neredeyse %100 giden yolda en önemli 5 maddeyi aşağıda sıraladık.

1-Işıklandırma 
  2-Sıcaklık
  3-Hava sirkülasyonu 
  4-Yansıtıcı malzeme
  5-Nem

1-Işık:
   Indoor yetiştiricilikte hasat miktarına direkt etki eden belkide en önemli detay diyebiliriz.Eğer kullandığınız ışık yeterli değilse, diğer tüm faktörleri düzgün de yapsanız iyi sonuç almanız imkansızdır.Ufakta olsa sonuç alırsınız belki ama; aylarınızı harcayıp karşılığında yaptığınız masraf, emek ve riske oranla anlam ifade etmeyecektir. 
   Bir bitki için minimum 10.000 lümen gereklidir.Bununla birlikte bitki gelişim ve çiçeklenme dönemlerinde ayrı kelvin değerlerine ihtiyaç duyar. Kısaca; "gelişim için 4500-7000" -  "çiçeklenme için 2700-3500"  diyebiliriz.
   Kullanılabilecek ampulleri sıralayacak olursak
   -HİD Ampuler (Esrar yetiştiricilerinin vazgeçemediği ampullerdir)
   -LED Lambalar (Hid ampullere göre çok daha iyi sonuçlar alındığı söylenmekle birlikte, bu kalitede ki led lambaların ülkemiz de malesef aşırı pahalı olduğu gerçeği var)
   -CFL Tasarruflu ampuller (Öğrencilerin vazgeçilmezi) :)
   -Floresan ampuller ( Yine fazla masrafdan kaçınmak isteyen arkadaşların tercih sebebidir)

2-Sıcaklık:
   Önemli faktörlerden biride sıcaklıktır.İndoor yetiştiricilikte 20°-30° arası iyi değerlerdir. Fakat; konuyu biraz daha açmak gerekirse, en iyi sonuçları almak için vegetative evre (yani çimlenme) 20°-30° , Flowering evre (yani sömeklenme) 18°-26° bu aralıkta tutmak gerekir.
   Not :Isı çok düşerse kök gelişimi durur çok yükselirse bitki gelişimi durur ısı stresi başlar ve bitkilerimizi yakarız.

3-Havalandırma:
   Vantilatörler ; 
   Bitkilerimiz her zaman hafif bir esintiye ihtiyaç duyar. Bu bitkiye rüzgar kafası yaşatır.Kök gelişimine direkt etkisi olmakla birlikte mantar, spider mite gibi zararlıların yapılanmasına da mani olur.Bütün yaprakların ufak ufak sallanması güzel olacaktır.
   Hava giriş & çıkış fanları ;
   Hava çıkışı sağlayan fanlar ortam sıcaklığını düşürmekle birlikte, bitkilerin oluşturduğu pis havanın tahliyesinde önemli rol oynar.
   Hava girişi sağlayan fanlar içeri temiz hava çekmenin yanında, sıcaklık düşüşünde de rol oynamaktadır.

4-Yansıma:
   Bu detay da kullandığımız ışıklandırmadan maksimuma yakın sonuçları almak için önemlidir.Bunun için malum sitelerde yansıtıcılar mevcuttur.Diğer taraftan yetiştirme kabininizi hazır aldıysanız yansıtıcı almanıza gerek kalmayacaktır.Ben boş bir oda da yapıyorum kardeşim diyorsanız odanızın duvarlarını düz beyaz boya ile boyayabilirsiniz bu 80-90% oranlarda yansıma sağlayacaktır.

Not: Hiç kullanmazsanız alt dallara fazla ışık gitmeyecektir bu da alacağınız verime direkt etki edecektir.

5-Nem:
   Öncelikle şunu söylemekte fayda var.Çok yüksek yada çok düşük olmadığı sürece büyük problemler yaşamayacağınızı bilin.Bununla birlikte, bitkilerinizin ve sömeklerinizin daha hızlı büyümesinin yanında, daha fazla reçine üretimi sağlamak için belirli dönemlerde belirli değerlerde tutmak önem arz ediyor.

-Filizlerde 70-80%
   -Vegetative 40-70%
   -Flowering 40-50%
   -Hasat vakti < 40%

Not: Kısaca %40 altı gelişim durma noktasına gelir.Diğer taraftan hasat vakti yaklaşan ve hatta hasat edilen bitkiler için ise %70 üzeri nem küflenme riski oluşturur dikkat edilmesi gerekir.

Burada ki bir çoğumuz, bu hobiyi sevip merak ettiği için kendi imkanları doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışıyor.Çoğumuzun belki de hepimizin perfect bir ortamı yok.Bu saydıklarımızın ortasını bulursak sonuç almamız neredeyse imkansız olacaktır. Çünkü, bu bitkilerde insanlar gibi kendi aralarında ufakta olsa değişiklikler gösterebiliyor.Kimisi soğuğa kimisi sıcağa dayanır, kimi bitkiler hava sirkülasyonundan etkileniyor olsa da kimi bitkiler bu konuda o kadar seçici olmayabilir.

Not: Konu olarak yer vermedim ama tabi ki toprak ve doğru gübre kullanımı da bitkinizin sağlığı ve iyi sonuç alma açısından önemli etkenlerdendir.

bozo

Yeni üye
eline sağlık kanka yaralı bir konu olmuş, yeni başlayacak arkadaşlar için fikir verecektir ...

Arkadaşlar benim bitkinin durum bu https://ibb.co/41n27RQ

İlk başta dandik bir led kullandım çok boya gitti. Şimdi 250w full spektrum veriyorum 50 cm mesafeden. Ama çok boya gitmiş pek sömek vermez diyorlar. Yeni tohum atmalı mıyım ne diyorsunuz ?

Woppy

Ordinaryüs
Dostum sen sıkıntılımısın chatte aynı soru sordun cvp ladık konu acmıssın aynı soru yılların konusunu gelip hortlatmıssın garip bi insasn valla cözemedim seni

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B bongalov:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    ***** ****** * *
  • B bongalov:
    hahahaha**
  • B bongalov:
  • Didrug Didrug:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • Didrug Didrug:
    ***** *** ******** ******** ****** *** *** hahahaha** ***** ******** ****** hahahaha*
  • Didrug Didrug:
  • B bongalov:
    ****** hahahaha** ***** **** **** ***
  • B bongalov:
    ***** ******* ***** ** **** hahahaha **********
  • B bongalov:
  • Didrug Didrug:
    ***** ****** **** hahahaha* ********** ****** * ****** hahahaha *** ******* ****** **** ******** **** ******
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • B bongalov:
    ****** ***** ******** ********** ******* ******** ******** hahahaha*
  • B bongalov:
    ****** hahahaha ******* ****** **** **** **********
  • Didrug Didrug:
  • B bongalov:
    **** *** hahahaha*** ***** ******** ****** *** ***
  • Didrug Didrug:
  • B bongalov:
    ***** ***** ** ******** * ***** ** ******** * **** ** ******** * **** ****** *** ******
  • Didrug Didrug:
  • B bongalov:
  • B bongalov:
  • B bongalov:
    ***** ** ********* ******* *** hahahaha ******* ********
    B bongalov: ***** ** ********* ******* *** hahahaha ******* ********