Isik-Bilgilendirme. 2 Devami

• Konbuyu başlatan Üye silindi 25603
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum, bir lux matre veya telefonuna indirdigin bir lux metre app ile isigi ölcüyorsun. Tablodan isiginin rengini buluyorsun, orada her 1.000 lux icin ppfd degerlerini verdim. Verdigim ppfd dgerelerini yaklamak iin kac lux isik vermen gerektigini hesap edip ona göre bitkine isik vermelisi. Örnegin 6.500 kelvin beyaz renk led kullaniyorsun, bu isik 1.000 lux 17,23 umol/s ppfd deger veriyor. Senin ihtiyain veg döneminde 600 umol/s ppfd. 600/17,23=34,82 bu hesaba göre 600 umol/s ppfd degerini yakalman iin 34,84X1.000=34.820 lux isik egeri ölcmelisin. Yani ya isigi yaklastiracaksin bitkiye,eger yeterli olmaz ise isik takviyesi yapmalisin.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum 90.000 lux cok yüksek bir deger, ama sana yazdigim gibi ölcüm yaparak tam degerleri verirsek bitkimize, ideal büyümeyi saglar ve alabilecegimiz hasatin en iyisini aliriz. Isigi dagitrsan tabiki yeterde artar bile.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum bitkin veg temi yoksa cicege girdimi, veg ve cicek döneminde vermemiz gereken isik gücü farkli.Kullandigin HPS lambanin isik sicakligi, kac kelvin biliyorsan yaz bana lütfen.Bilmiyorsan kutusu hala duruyorsa bak kutusunun üstünde yazmasi lazim.

WDT

Üye
Dostum bitkin veg temi yoksa cicege girdimi, veg ve cicek döneminde vermemiz gereken isik gücü farkli.Kullandigin HPS lambanin isik sicakligi, kac kelvin biliyorsan yaz bana lütfen.Bilmiyorsan kutusu hala duruyorsa bak kutusunun üstünde yazmasi lazim.
Kanka bitkiler çiçekte. Kutuda şöyle bir tablo var

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum isigin 2000-2700 kelvin dikkat edersen gönderdigin resimde ki en yüksek isik rengi sari, ondan sonra kirmizi geliyor. Tam hesap yapmaya calisiyorum, sana yalnis bilgi vermemek icin. Isik mesafen nedir dostum bir de bu bilgiyi ver lütfen bana

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum yapmis oldugun o 17.500 lümen degeri lux metre ile mi ölctün yoksa telefonuna indirdigin bir app ile mi ölctün, 600 watt hps ye göre cok düsük bir deger.

WDT

Üye
Dostum yapmis oldugun o 17.500 lümen degeri lux metre ile mi ölctün yoksa telefonuna indirdigin bir app ile mi ölctün, 600 watt hps ye göre cok düsük bir deger.
Dostum bitkinin tepe noktasından ölçüm ışık mesafesi 110 cm. Telefonla ölçüm yapıyorum photon app. Bitki ile ışık arasında bir de ısıya dayanıklı cam var

Mertali54

Doktor
Dostum, bir lux matre veya telefonuna indirdigin bir lux metre app ile isigi ölcüyorsun. Tablodan isiginin rengini buluyorsun, orada her 1.000 lux icin ppfd degerlerini verdim. Verdigim ppfd dgerelerini yaklamak iin kac lux isik vermen gerektigini hesap edip ona göre bitkine isik vermelisi. Örnegin 6.500 kelvin beyaz renk led kullaniyorsun, bu isik 1.000 lux 17,23 umol/s ppfd deger veriyor. Senin ihtiyain veg döneminde 600 umol/s ppfd. 600/17,23=34,82 bu hesaba göre 600 umol/s ppfd degerini yakalman iin 34,84X1.000=34.820 lux isik egeri ölcmelisin. Yani ya isigi yaklastiracaksin bitkiye,eger yeterli olmaz ise isik takviyesi yapmalisin.
Ustam iyi geceler kaç günlerdir yoksunuz vallahi merak ettim Türkiye'ye geleceğiniz den bahsediyordu nuz muhtemelen geldiniz ve vpn olmadigi için telefonunuzda bu sitemize giremiyorsunu diye tahmin ediyorum inşallah Bir sıkıntı yoktur. Gelelim ışık ile ilgili konuya iki aydır okuyorum ama bugüne kadar anlamamıştım lakin Bugün ne olduysa verdiğiniz değerleri renkleri en azından yüzde 60'ını yüzde 70 ni çözdüm gerçekten o kadar yararlı bir bilgi ki kıymetini bilene altın değerinde hocam sizi ne zaman aramızda görüşeceğiz gerçekten özlettiniz kendinizi

bdr81

Yeni üye
bol dumanlar kanka lar
Led Projektör kullanımı için bir noktada takıldım
Anladığım kadarıyla;ilk iki hafta sadece mavi ışık, sonrasında turuncu ve mavi ışıkları sökmeklenmeye kadar ikisini birden verecegiz. Someklenmede de kırmızı ışıkları ekleyeceğiz Turuncu ve maviyi verirken kaç umolden hesap yapmamız gerekiyor?
Işık bilgilendirme yazilarini okudum. Bilgilendirme 2 yazısında, tum renk dalgaları mevcut ama sadece turuncu ve mavi ışıkların dalga boyu mevcut degil.

Son olarak 80*80 çadırım için 1 tane 30w turuncu, 1 tane 50w mavi, 2 tane 50w kırmızı, yeterli olur diye hesap ettim doğru mudur?

Mertali54

Doktor
bol dumanlar kanka lar
Led Projektör kullanımı için bir noktada takıldım
Anladığım kadarıyla;ilk iki hafta sadece mavi ışık, sonrasında turuncu ve mavi ışıkları sökmeklenmeye kadar ikisini birden verecegiz. Someklenmede de kırmızı ışıkları ekleyeceğiz Turuncu ve maviyi verirken kaç umolden hesap yapmamız gerekiyor?
Işık bilgilendirme yazilarini okudum. Bilgilendirme 2 yazısında, tum renk dalgaları mevcut ama sadece turuncu ve mavi ışıkların dalga boyu mevcut degil.

Son olarak 80*80 çadırım için 1 tane 30w turuncu, 1 tane 50w mavi, 2 tane 50w kırmızı, yeterli olur diye hesap ettim doğru mudur?
Amber i beyaz olarak hesapla ikinci olarak 1 metre kare için 1 amber 2 mavi 4 kirmizi lazım senin alanın 64 cm onun için bunun yarısından biraz fazla lazım yani 30 wattt amber 1 .2 mavi ama 2 olmasında fayda var 2 de kirmizi işini görür 29.69 ile hesaplamalarını yap çünkü çiçekte ne kadar fazla ışık o kadar iyi tabina abartmamak kaydıyla

bdr81

Yeni üye
Amber i beyaz olarak hesapla ikinci olarak 1 metre kare için 1 amber 2 mavi 4 kirmizi lazım senin alanın 64 cm onun için bunun yarısından biraz fazla lazım yani 30 wattt amber 1 .2 mavi ama 2 olmasında fayda var 2 de kirmizi işini görür 29.69 ile hesaplamalarını yap çünkü çiçekte ne kadar fazla ışık o kadar iyi tabina abartmamak kaydıyla
Saol kanka teşekkürler ederim bilgi için, hedefim iki auto yada tek photo yapmak sence alani kucultsem daha az ışık satin alarak maliyetten tasarruf etmek mantıklı mı? Kabini daha yapmadım çünkü şuan istediğim boyutta yapabilirim, yoksa 80*80*180 de kararlı mi kalayım

Mertali54

Doktor
Bir bitki için sana lazım olan alan 60* 60 zaten tek yaparsan daha iyi sonuç alırsın iki bitki yaparsan çok sıkışır yeterli oksijeni yeterli alanı bulamaz bitkiler bu sebepten belki de tek bitkiden alacağın hasatı 2 bitkiden alamayacaksın

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Mordecai Chat bot:
    Mordecai Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********