Kızlarım filizlendi ( ilk deneyim )

haggen1997

Yeni üye
beyler 2 tane auto bitkim dün gece filizlenmeye başlamış bunları ne zaman toprağa ekicem direk 12 litre saksıya ekicem ilk başta ne kadar su vermem gerekiyor ondan sonra da ne kadar sürede, ne kadar su vermeliyim yardımcı olursanız sevinirim konuyu araştırdım kurudukça su verin yazmışlar ama ilk başta olayını bulamadım. şimdiden teşekkürler

Cookies OG

Yeni üye
Selamlar kanka öncelikle ilk growunda başarılar diliyorum. Unutma bu işte herşey sabır, ve düzgün teknik. İkisini de bitkine verirsen çok güzel deneyimler kazanırsın. Öncelikle filizlenmeye başlamış derken sanırsam tohum ilk kökünü salmış dışarı? Eğer öyle ise kankacım merak etme toprağa geçebilirsin. o küçük kökün ama en azından 1-2 cm olmasına özen göster. Daha sonra o kısmı tam toprağa gelecek şekilde saksıya koy. Bu konu hakkında jorge Cervantesin videosunu atıyorum birebir şekilde yap.

Jorge Cervantes Tohum
Eğer bu aşamayı geçtiysen kankacım acele etme. Biraz bekle. bana kalırsa 1-2 hafta falan yeterli olacaktır. bitki en az bi 2-3 tane yaprak atsın. 0,2 ml'de bile 3-4 yaprak açabiliyor bitki çok strese sokma kendini. 

Su konusuna gelecek olursakta olay sende bitiyor. Öncelikle en sağlam uygulama saksıyı elinle tartıp hissetme olayıdır ama ilk yetiştiriyorsan aklın kolayca karışabilir. Bu sebepten dolayı sadece haftada 1*(7 gün) sulaman ilk dönemler için yeterli olacaktır. Suladıkça saksı ağırlaşır, kurudukça hafifler. Ana mantık budur el ile sulama yapmanın. Öte yandan diğer sorunun cevabı ise ne kadar sulama yapacağının, değişik formülleri de var ama doğaçlama gitmek en iyisi. Formül demişken açayım, eğer bitkin sömekte ise bu formülleri kullanman işine yarayacaktır. ve ya vegin 3. haftasından sonra. Bu formüller ise nedir? saksının litre ölçüsünün 5'te 6'ta biri kadar. 6 lt saksın varsa 1 lt sulama yaparsın gibi. Ama bu ağır bi sulama olabilir küçük bitkiler için, üstüne bir de sıkı sulamayı yapıştırdın mı sıkıntı başlar. Acele etme, su bitkinin yiyeceği değildir! ne kadar fazla verirsen ve ya sık verirsen bitki o kadar hızlı gelişmez! Bunların altını çizeyim çünkü sıkça yapılan hatalardan biri bu yeni başlayanlar arasında.

Gübre konusuna da acele etme. daha fazla bilgi verirsen daha fazla bilgi verebilirim gübre hakkında ama daha çok erken. Şimdiden kolay gelsin kankacım ama unutma bu iş sabır işi!

haggen1997

Yeni üye
Dostum cevabın için çok teşekkürler şimdi alıyorum toprağa 1 2 cm filizlenmiş birazda su veriyorum sonra yaprak açmasını bekliycem gübre konusunda tang çizelgesini uygulamayı düşünüyorum ama gübreler çok pahalı oluyor 1 litre satılıyor çünkü daha ucuz yollu bir şeyler önerirsen çok sevinirim çok teşekkürler

TohumsuzEsrar

Administrator
Yönetici
Sana tavsiyem su aralar kis oldugu icin evlerde nem az o yuzden seffaf bi grande starbuck bardaginin dibine bi kac delik acarak ters sekilde bitkilerin uzerine kapatman o bardagi. Nem tutsun icerde. Eger nem %40 in asagisindaysa ki oyledir muhtemelen bu aylarda o bitkiler kurur.Bitkilere verdigin suyun ph ini iyi ayarla hicbir sikinti yasamazsin. Esrarin bol olsun

Cookies OG

Yeni üye
Cvp: Kızlarım filizlendi ( ilk deneyim )

haggen1997' Alıntı:
Dostum cevabın için çok teşekkürler şimdi alıyorum toprağa 1 2 cm filizlenmiş birazda su veriyorum sonra yaprak açmasını bekliycem gübre konusunda tang çizelgesini uygulamayı düşünüyorum ama gübreler çok pahalı oluyor 1 litre satılıyor çünkü daha ucuz yollu bir şeyler önerirsen çok sevinirim çok teşekkürler

Merhabalar kankam, bilgisayar başına yeni geçtim hemen yapıştırıyorum cevabı. 

Gübre olayının pahalı olmasına o kadar takılma. sanıyorum ki advanced'e baktın. Bakmadıysan da bakmanı tercih ederim. Advanced'i tercih ettirmemin 2 sebebi var ikisini de açıklayacağım kankacım.

1- pH Perfect teknolojisi
Kankam bu firmanın Grow-Micro-Bloom üçlüsü base nutrient olup bitkinin ihtiyacı olan bütün base nutrientleri gerekli şekilde verebiliyor. Üstüne bir de hala daha nasıl olduğunu anlayamadığım ph dengeleme sistemi var. Nasıl mı kankam? 8ph'e sahip olan suyu base nutrientler ile direk bitkinin ihtiyacı olan 5.5-6 aralığına kendisi otomatik çekiyor. İlk growun için kesinlikle advanced nutrient kullanmanı öneriyorum.

2- Build Up Gübre olması
Kankam litrelik olmasına o kadar takılma, litre başına 1-2 ml kullanıyorsun en fazla. Yani anlayacağın 500 hafta sulama demek oluyor bu. Yarım litresi bile çok rahat 5-6 grow seni çıkaracaktır. + her seferinde daha da deneyimleyip üst chart gübrelerini de alabilirsin. Bunların arasında kök güçlendiriciden tut flush sıvısına kadar hepsi var ve de hepsi bu 3 gübreyle uyumlu. 

Yani kankam litresine fazla takılma bu gübrenin. Bir şırınga ve gübre tek ihtiyacın bu. Ne ph kit ne de ppm derdi. İlk growunda kesinlikle bunlara odaklanma, bırak gübre senin için yapsın. Bitkiyi öğren, tepkilerine bak. Ama illa yok ben hayvan gibi deneme yanılma yapıcam diyorsan senin seçimin kanka :D 

İlk olarak bu üçlüyü al, zaten sömeğe kadar yetecektir. Sömeğe soktuğunda 1.5 ay falan geçmiş olur minimum, o zaman da istersen eklentilerini alabilirsin. Ben ilk growumda bu üçlüyü kullanmıştım ve gübre yanığım olmamıştı hiç. Chartını ise kendi sitesinden calculatorden öğrenebilirsin. Sadece depo büyüklüğünü yaz sana çıkartıyor ne yapacağını. Unutma herdaim yarısını vermeye çalış çünkü "less is more"

Şimdilik görüşürüz kankacım kendine iyi bak, aradığın herşey internette var :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Tropikal.MR Tropikal.MR:
    ******** ********* ******* ******** ****** ******** hahahaha******** ******* *** **** ****** ******** hahahaha*****
  • I indicaberry:
    ******** ***** *** ***** **** ********** ***** ******** ******* *** ** ********
    +1
    hahahahahahahaha hahahaha** ******** **********
    +2
  • I indicaberry:
  • I indicaberry:
    ******* hahahaha** *** ********* **
    +1
  • I indicaberry:
    ******** ***** hahahaha**
    +2
  • Tokarev Tokarev:
    ***** ******* **** **** ********** ** ******** ***** hahahaha**
  • I indicaberry:
    ***** ******* **** **** ********** ** *** ******* **** ** **** ******* *** ** ******* ** **********
    I indicaberry: ***** ******* **** **** ********** ** *** ******* **** ** **** ******* *** ** ******* ** **********