Kafayı yemek üzereyim. Çiçeğe ne oldu bir yardım lütfen.

Sonne

Kıdemli Üye
Hocalar selamlar,
Aşağıda fotoları paylaşıyorum. Bu ikinci çiçeğim ve aynı şekilde bir kuruma söz konusu.
3 gün öncesine kadar 240w lm301h qb vardı tepesinde dimmersız. Işık mı yaktı bunları???? Sömeklerde sıfır koku var çimen gibi kokuyorlar.
Geçenki çiçeğimde dut kurusu gibi oldular buda öyle oluyor.
Daha çiçeğin 2. Haftadı pistillerin bazıları koyu kahverengi olmuş..

arkadaşlar tek merak ettiğim bu kodumun bitkisi neden böyle oldu?
An serisi gübre kullanıyorum evet biraz gübre yanığı var ama ondan değildir diyorum. Bu **** kadar alanda qb mu fazla geldi ışık mı yaktı? Bu bitkiyi kurtarma şansım var mı??? Ne olur bilen arkadaşlar bi yazsın. Bugün çöpe mi basim yoksa bişey yapabilir miyim???

Sonne

Kıdemli Üye
dostum acizene iki şey söyleyeceğim.

1. olarak bitkinin yaprakları ısı stresi emaresi veriyor. yaprak kenarları yukarı doğru kıvrılmış havalandırman yetersiz bence bitkin iyice boğulmaya başlamış. göremedim tam olarak ama ısınan bir kapalı ortamdaki malzeme doğal hava ile soğutulacak ise (anan/anaf) taze hava alt kottan alınır ısınan hava yükseldiğinden üst çapraz kottan atılır. atıyorum dolabın sol alt tarafından bir ya da iki adet fan var ise sağ üst tarafında da atış fan veya menfezi olmalı. tabi bu sirkülasyon ortamda nem ne ise onu sağlar. ek önlem alman gerekebilir.

2. olarak ışık mesafesi uzak görünüyor ama 240qb ve 3 adet torch eğer ortam iyi soğutulamazsa ısı artışı yaratır. ayrıca şu torchların önündeki opak kapakları çıkart dostum. daha iyi ışık verir.

Acilen havalandırma işini çözmen lazım derim
Selam hocam,

dolabın sağ alt kısmında 3 adet fan hava girişi yapıyor çıkış için bişey kullanmadım dolabın arkadında 30 cm lık acık aln var.

ısı ve nem hep olması gereken değerlerde nem ve ısı ölçerim var. Qb kullanırken böyle oldu sömekler kokmuyor artı çıtır çıtır gibiler bunun sebebi tam olarak nedir? Bence bu sömekler daha fazla büyümeyecek bu şekilde kalacak bir önceki bitkimde de aynısı oldu 2 hafta bekledim hiç büyümediler sonrada böyle üzüm kurusu gibi çıtır çıtırdılar. Yapraklarda aman aman deli bir belirti yok ısıdan yanma yok ışık stresi var ama sömeği bu hale getirecek kadar mı ışık stresi oldu???? Yapraklarda neden belirti yok. Sömekler **** oldu yaa…

Sonne

Kıdemli Üye
esinti sert bir şekilde yaprak ve sömeklere vurarak çıkıyorsa nem bırakmaz içerde ve kurutur. Valla bro sen dediğim gibi bir dene. fanları kapat, kapaklar full açık bir hafta nem 50-60 gibi bekle baktın sonuç alamıyoruz. içine sinmiyorsa sökersin. emeğine yazık valla sökmeden kurtarmaya çalış derim.

bir ek öneri dostum. dolabın içini de önce alkolle dezenfekte edip sonrasında ışığa reflektör sağlayacak folyo vs gibi bir şeyle kaplamanı öneririm. dolap eski görünüyor. sallıyorum şimdi ama bir ihtimal suntadan veya eski ahşaptan strese giriyordur veya ahşapta zararlı mantar vs. olabilir. misal ben pimpirikli adamım, sunta yanımda olsa elim ayağım kaşınmaya başlar :)
bak mesela bundan dolayı olmuş olabilir. Bi önceki bitkim autoydu aynen böyle dalında çıtır çıtır oldu kurudu herşeyi düzgün olmasına rağmen. Bitkinin kurtulacağını sanmıyorum ama denicem.

kral Arthur

Kıdemli Üye
Bak kardeşim. Besi yanığı bu ve toprağın iç taraftan baya ıslak istersen biraz toprağı derin eş. Bak göresin

Bu yapraklar böyle kalacak önemli olan yanıklar devam etmesin ?

Gübre verme suyu bir süre daha düşük oranda ver toprağın elt kısmı kurusun iyice korkmana gerek yok emeğinin karşılığını alacaksın

Şunu da belirtmek isterim bitkinin ışık açıkken ve kapalı iken fazla ısı farkı olmadığı için bitki den fazla koku alamıyor bilirsin 100/80 ihtimalle

Vybz Kartel

Müptezel
Hocalar selamlar,
Aşağıda fotoları paylaşıyorum. Bu ikinci çiçeğim ve aynı şekilde bir kuruma söz konusu.
3 gün öncesine kadar 240w lm301h qb vardı tepesinde dimmersız. Işık mı yaktı bunları???? Sömeklerde sıfır koku var çimen gibi kokuyorlar.
Bu yıl üçüncü denemem de çöp oldu dostum. ilki benim hatam 15. gün söktüm yeniden başladım.

İkincisi minyatür kaldı ve 5-10 g alacağıma yeniden başladım.

Üçüncüye FEM yaptım ama seninkiler gibi çimen kokuyordu ve gelişmiyordu yeterince. Toprağı da çok sıkıştırdığımı farkettim ve 30. günde bunları da kestim.. Bugün 2 ayda 4. kez tohum attım..

Kendi growumda AN gübrelerden şüpheleniyorum hep ama farklı etkenler de olduğundan emin değilim. Ama geçen yıl aynı sistemle 10 numara işler çıkardım, gübrelerim yine AN idi. Bu sene gübrelerimi yeniledim, eskileri attım. Bir de ışığı yeniledim. Ama bir türlü sonuç alamıyorum... Üç farklı gübre ile 3 aynı genetiği büyütmeye çalışacağım. Sorunu bulmam gerekir...

Demem o ki, gübrelerini ne zaman ve nerden almıştın acaba? Veg döneminde sorun var mıydı, bitki sağlıklı büyüdü mü?

Sonne

Kıdemli Üye
Bu yıl üçüncü denemem de çöp oldu dostum. ilki benim hatam 15. gün söktüm yeniden başladım.

İkincisi minyatür kaldı ve 5-10 g alacağıma yeniden başladım.

Üçüncüye FEM yaptım ama seninkiler gibi çimen kokuyordu ve gelişmiyordu yeterince. Toprağı da çok sıkıştırdığımı farkettim ve 30. günde bunları da kestim.. Bugün 2 ayda 4. kez tohum attım..

Kendi growumda AN gübrelerden şüpheleniyorum hep ama farklı etkenler de olduğundan emin değilim. Ama geçen yıl aynı sistemle 10 numara işler çıkardım, gübrelerim yine AN idi. Bu sene gübrelerimi yeniledim, eskileri attım. Bir de ışığı yeniledim. Ama bir türlü sonuç alamıyorum... Üç farklı gübre ile 3 aynı genetiği büyütmeye çalışacağım. Sorunu bulmam gerekir...

Demem o ki, gübrelerini ne zaman ve nerden almıştın acaba? Veg döneminde sorun var mıydı, bitki sağlıklı büyüdü mü?
Hocam selamlar,
Growkentten 7-8 ay önce aldım. Şöyle bir durum var. Yani bu kaçıncı growum yanlış hatırlamıyorsam daha çiçeğin 2. Haftasında koyu amber görünmez sadece beyaz pistiller uzar. Bu çiçekte koyu amberler var pistiller uzamıyor. Bence şuan bitki gelişmiyor da. Tamamen durmuş durumda. Bir hafta 10 gün beklicem sadece gözlemlemek için fakat bi öncekinde de aynısı olduğunda 2 hafta bekledim gram gelişmedi. Çöp oldu.

Vybz Kartel

Müptezel
Bak şimdi bu gübre olayına daha da kıllandım... Hepsini çöpe atıp organik gübreye geçiş yapalım. Gübreler sahtemidir nedir.

Growkente de mail attım halen cevap yok.. 2 ayda 4. growa başlıyorum. Bu sefer 3 bitkiyi de 3 farklı gübre markası ile büyüteceğim, AN ile beslediğim yine olmazsa vay Growkentin haline!

Sonne

Kıdemli Üye
Bak kardeşim. Besi yanığı bu ve toprağın iç taraftan baya ıslak istersen biraz toprağı derin eş. Bak göresin

Bu yapraklar böyle kalacak önemli olan yanıklar devam etmesin ?

Gübre verme suyu bir süre daha düşük oranda ver toprağın elt kısmı kurusun iyice korkmana gerek yok emeğinin karşılığını alacaksın

Şunu da belirtmek isterim bitkinin ışık açıkken ve kapalı iken fazla ısı farkı olmadığı için bitki den fazla koku alamıyor bilirsin 100/80 ihtimalle
Hocam selamlar,
Bi tek kelime daha söyleme çünkü neden biliyor musun?
İnanırım. :)
Son sulamada boş su verdim. Dediğin gibi eşeleyince biraz daha derine ıslak toprak.
Tamamen kurumasını beklim sonra yine boş su verim ozaman. Ben sömeklerin dalında öldüğüne inanıyorum hocam. Bu ağaçtan bişey olacağına inancım sıfır.

kral Arthur

Kıdemli Üye
Hocam selamlar,
Bi tek kelime daha söyleme çünkü neden biliyor musun?
İnanırım. :)
Son sulamada boş su verdim. Dediğin gibi eşeleyince biraz daha derine ıslak toprak.
Tamamen kurumasını beklim sonra yine boş su verim ozaman. Ben sömeklerin dalında öldüğüne inanıyorum hocam. Bu ağaçtan bişey olacağına inancım sıfır.
Olacak olacak merak etme. Şimdi bu bitki hastalandı varsayalım tek yapman biraz zamana bırakmak. Daha kötü durumları yaşadım sabırlı oldum sonuç başarılı oldu

Sonne

Kıdemli Üye
Bak şimdi bu gübre olayına daha da kıllandım... Hepsini çöpe atıp organik gübreye geçiş yapalım. Gübreler sahtemidir nedir.

Growkente de mail attım halen cevap yok.. 2 ayda 4. growa başlıyorum. Bu sefer 3 bitkiyi de 3 farklı gübre markası ile büyüteceğim, AN ile beslediğim yine olmazsa vay Growkentin haline!
Hocam ilk 3 growunda sömeğe binen bitkin varmıydı? Varsa gübrelerden dolayı nası bi sıkıntı yaşadın benim anlattığımla aynı mı? Eğer öyleyse gübrelerden olma olasılığı var. Fakat dediğim gibi pistiller uzamadı koku kayboldu büyüme durdu. Bi beklentim yok açıkcası. Nedenini anlamaya çalışıyorum tam olarak neden olur böyle bişey 2 bitkimde de aynı sorun aynı zamanlarda oldu. Gübreden olma olasılığı yüksek aslında

Vybz Kartel

Müptezel
Hocam ilk 3 growunda sömeğe binen bitkin varmıydı? Varsa gübrelerden dolayı nası bi sıkıntı yaşadın benim anlattığımla aynı mı? Eğer öyleyse gübrelerden olma olasılığı var. Fakat dediğim gibi pistiller uzamadı koku kayboldu büyüme durdu. Bi beklentim yok açıkcası. Nedenini anlamaya çalışıyorum tam olarak neden olur böyle bişey 2 bitkimde de aynı sorun aynı zamanlarda oldu. Gübreden olma olasılığı yüksek aslında
Bir tanesinde auto bitki minyatür kaldı. pistil attığında daha minik bir bitkiydi ve kesitm.

bir tanesinde de veg dönemi sorunlar yaşadım. Yani çiçeğe hiç geçemedim..

Sonne

Kıdemli Üye
Bir hafta beklicem son durumu yazarım. Yüzde 90 çöp ama işte umut fakirin ekmeği..

kral Arthur

Kıdemli Üye
Nutriplus Pro Tüm Sebzeler İçin Bitki Besleme

- Klorofil sentezi oluşumunu sağlayarak , fotosentez hızının artmasına yardımcı olur.
- Bitkilerin stres koşullarına(soğuk,sıcak,nem..) direncini arttırarak zarar görmesini
engeller ve bitkinin optimum gelişimine yardımcı olur.
- Bitki bünyesindeki enzim aktivitesini hızlandırır ve yeni hücre oluşumunu teşvik eder.
- İçerdiği Bitki besin maddelerinin tamamı kısa sürede bitki bünyesine nüfuz eder.
- Bitkinin çiçek ve meyve tutumunu olumlu yönde etkiler. Meyve kalitesi ve aromasını
arttırır, raf ömrünü uzatır. Verim artışı sağlar.

Uygun fiyatlı ve gerçekten güzel

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    ****** ***** ******** ******** **** *** ********* ***** ** **** * ******* *********
  • D despotdes:
    hahahahahahahaha
  • D despotdes:
    ***** * hahahaha* ******** ****** hahahaha******* hahahaha* ******** ********** ***** ******
  • 3grcigara1dal 3grcigara1dal:
    +1
    * ***** ***** hahahaha**** ***** ** ***** **** ******** ******* ******** **
  • kkush kkush:
    ****** ********** *** ********* hahahaha** **** **** *** ********* ***** ******* ******** * ****** ****** ********** ********** **** ******** ******* *********
    *** ***** hahahaha****** ***** ********** **
  • kkush kkush:
    ***** **** ******* ******** hahahaha**** * ******* **** ****** hahahaha ******* **** ***** **** ***** ******* ******* ****** ********** *** ********* hahahaha** **** **** *** ********* ***** ******* ******** * ****** ****** ********** ****
  • kkush kkush:
    +1
    *** hahahaha* ******* ****** *** **** ********* ******* hahahaha** * hahahaha* ******** ****** hahahaha*
    ********* ********* hahahaha ****** hahahaha*
    ********* ******* ********** hahahaha* ******* ****** *** **** ********* ******* ********
  • kkush kkush:
    hahahaha **** ******** hahahaha******* ***** ***** **** **** ***** **** ****** ***** ****** ** ****** ******* ******** ******* **********
    +1
  • D despotdes:
    ****** ********* ******* ******* ****** ********* *** ****** hahahaha ********* ****** hahahaha* ******* ****** *** **** ********* ******* ********
  • universesingularity universesingularity:
    ** ********* **** hahahaha *** ******** **** ****** hahahaha** ******
    +1
  • kkush kkush:
  • D despotdes:
    **** ** ***** ******** *** ******* **** ****** ****** ******** *** ** ********* **** hahahaha *** ******** **** ****** hahahaha** ******
  • kkush kkush:
    ******* hahahaha** **** ****** ****** *** ***** ********
    +2
    kkush kkush: ******* hahahaha** **** ****** ****** *** ***** ******** +2