Karantina Grow

Süzen

Yeni üye
Merhaba;

Elimde bulunan 6 adet köfteci tohumundan 4 tanesini dişimle çıtlatarak peçete içerisinde patlattım. 4'ü de şu an toprakta. Bir hafta önce toprağa gömdüğüm hızlı bir şekilde boya gidiyor. 

Tecrübe kazanma amacıyla yetiştirdiğim için herhangi bir masraf yapmadan yetiştirmeye çalışacağım. Hem takip edebilmek için hem de benim gibi acemiler için yol gösterici olacağından tecrübemi paylaşmak istiyorum. 

Toprağa attıktan sonraki 3. Gün (03.05.2020)

https://hizliresim.com/JhJM1z

Küçük bir saksı ile başladım. Sadece torf toprak kullandım. Gün içerisinde balkonda uzun süre güneş ışığı alıyor. Akşam olduğunda mutfağa alıyorum. Halen geceleri serin olduğundan yavrucak üşümesin diye taşıyorum. 

Bugün 7. gün. Vaziyet bu. (07.05.2020)

https://hizliresim.com/B77iHh

Toprağı ıslak olduğundan henüz 2 günde bir içme suyu ya da kaynatılıp bekletilmiş şebeke suyu veriyorum. Boyu durmadan uzuyor. Sağlıklı görünüyor. Yorumlarınızı ve varsa tavsiyelerinizi almak isterim.

Güncelleme: 12.05.2020

Bugün ilk ektiğim tohumun 12. günü. Toplamda 6 tohumdan 5 tanesini patlatarak toprağa ektim ( Sonuncusunu bugün toprağa ektim.) Şu an 3 adet bitki büyüme aşamasında.  2 tanesinin topraktan çıkmasını bekliyorum. 

İlk bebeğin durumu(12. Gün)
https://ibb.co/Pm7hGMr

Havaların ısınmasıyla toprağı her gün sulamak zorunda kalıyorum. Ama sanırım gelişimi hızlanmaya başladı. Güneş altında kaldığından toprağı ısınıyor. Parmağımı toprağa soktuğumda ciddi anlamda sıcak olduğunu hissediyorum. Bunun bir zararı olur mu merak ediyorum. 

Diğer iki bitkiden bir tanesinin ilk yaprakları 3 adet. Bundan çıkarmam gereken bir anlam var mı? Ya da özel bir durum olabilir mi? 

Diğer 2 bebeğin de 6. günü

https://ibb.co/dDJVTSn
https://ibb.co/WW6RCj0 (3 Yapraklı)
https://ibb.co/xHrvtkZ (3 Yapraklı)

İlk bitki için artık ev yapımı kompost sıvı gübreyle sulamayı planlıyorum. Diğer 2 bitki için ise 1 hafta daha sadece su ile devam edeceğim. 

Buraya kadar en fazla merak ettiğim toprağın ısı durumu ve 3 yapraklı bitki. Bu konuda yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

ßukaLemun

Yeni üye
balkonun gunes alma saatleri uzun ise iyi olur tabi tecrubesi de bitmiyorum bu isin 5 hasat da alsan tecrube edecek bir cok sey cıkıyor kofteci tohumu da verem eder seni surec cok uzun olacagı icin iyi olur umarım 

Süzen

Yeni üye
Teşekkürler @bukalemun. Ortalama olarak benzer süredeki bitkileri araştırdığımda işin uzun süreceği belli oluyor. Ancak büyümelerini izlemek güzel. Umarım en azından bir tanesi dişi çıkar.

Ü

Üye silindi 14998

Guest
Sulamayı güneşe göre ayarlarsan iyi olur.

Süzen

Yeni üye
Sintharia' Alıntı:
Sulamayı güneşe göre ayarlarsan iyi olur.

Güneş battıktan sonra sulama yapıyorum. Sanırım toprak ısısı şeffaf saksı kullandığım için yükseliyor. Bunun bir zararı olur mu?

Kanka

Administrator
Yönetici
Şeffaf saksı kullanma kanka köklere ışık gitmesin sar etrafını

Süzen

Yeni üye
RabbitKanka' Alıntı:
Şeffaf saksı kullanma kanka köklere ışık gitmesin sar etrafını

Şeffaf saksıları alüminyum folyo ile sardım. Ortamın sıcaklığı gün içerisinde 30 derecenin üstüne çıkıyor. Umarım en az bir tanesiyle sonuca ulaşabilirim. Yardımlarınız için teşekkürler.

ale_

Yeni üye
Kanka selamın aleyküm. gelişimi hızlandırmak istiyorsan en ucuzundan 80watt cata 6bin lümenlik spiral ampülden öneririm internette 35 lira gibi bişey iki tane alabilirsen ve onları max 15.cm mesafeyle yerleştirirsen bitkiler çoşar. Birde everest usb fanlar var 30 liraya o da köklerini güçlendirir. Bir de büyük koli bul folyomu,reflektör mü ne varsa yapıştır orada ışığı ve ısıyı muhafaza edersin. Islak havlu ile de nem yaratabilirsin. Hadi AEO.

Süzen

Yeni üye
sosyalist' Alıntı:
Kanka selamın aleyküm. gelişimi hızlandırmak istiyorsan en ucuzundan 80watt cata 6bin lümenlik spiral ampülden öneririm internette 35 lira gibi bişey iki tane alabilirsen ve onları max 15.cm mesafeyle yerleştirirsen bitkiler çoşar. Birde everest usb fanlar var 30 liraya o da köklerini güçlendirir. Bir de büyük koli bul folyomu,reflektör mü ne varsa yapıştır orada ışığı ve ısıyı muhafaza edersin. Islak havlu ile de nem yaratabilirsin. Hadi AEO.

Dostum tavsiyelerin için gerçekten çok teşekkür ederim. Bunu önümüzdeki yıl genetik tohumlar ile yapmayı düşünüyorum. Bu ilk deneyimim. Aslında tohum siparişi verecektim ama malum durumdan dolayı mümkün olmadı. Elime geçen 6 adet tohumu kullandım. Normalde bitki çiçek yetiştiren biriyim ama bu konuya çok uzağım. Bu yıl elimdeki tohumları sıfır masrafla ne duruma getirebileceğimi görmek istiyorum. Gübre için dahi harcama yapmamayı düşünüyorum. Yorumun ve tavsiyen için çok teşekkür ederim. Böyle yorumları okudukça insan heyecanlanıyor. Herkesin dumanı bol olsun :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** hahahaha*
  • F FISCUHARA:
    ******* ******** hahahaha**
  • F FISCUHARA:
    hahahahahahahaha * ********* ********** hahahaha******** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********* hahahahahahahaha******** * ********* ********** hahahaha******** **
  • F FISCUHARA:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • TabldotLife TabldotLife:
  • S sonche:
    ****** ****** hahahaha ********** ****** hahahaha* ******* ****** ****** *** *** ******** ***** ***** ********* hahahaha**** ***** ********* **** ** hahahaha*** ** hahahaha***** ********** ******** **********
  • T taysın:
    **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • muadip muadip:
    ****** ***** ****** ****** ****** ******* *** ****** ****** ******* ***** **** ***** **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • T taysın:
    **** ***** ********* ****** ******* **** hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T taysın:
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*****
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahaha ******** hahahaha******** ********* hahahaha**** hahahaha**
    Funny1Joint Funny1Joint: hahahaha ******** hahahaha******** ********* hahahaha**** hahahaha**