KENDİMCE YAPTIĞIM UYGUN ISIKLANDIRMA

05.04.23
KENDİMCE YAPTIĞIM UYGUN ISIKLANDIRMA;

Malzemeler;

- 12x12 220V Fan 2 ad.
- Full Spectrum 220V 50W Mor Led 5 ad.
- Termal Macun
- 25cm x 10cm ebatında, 6-7cm yükseklik sogutucu alimünyum plaka 1 ad.
- 1.5 mm2 kalınlık, mavi ve kırmızı kablo
- 220V Dayanıklı normal buton 3 ad.

Yapılışı;

Termal macun ısı aktarımı kolaylaşsın diyedir, donmasını beklemeyin.

1-Ledleri her taraftan eşit olacak şekilde plakaya sabitleyin. Bunun için her taraftan eşit olması iyi olur, sabitlerken ledlerin aynamsı yüzeyine macun sürün ve vida yardımı ile deliklerinden plakaya ölçüyle yerleştirin.

2-Ledlerin 2 adet lehim ucu var. Bunlar birinde L bir diğerinde N diye harfler ile belirtilmiş Faz-Nötr uçlarıdır. F uçlarına kırmızı, N uçlarına mavi kablo kesip lehimleyin. Ben 3 Led bir Buton, 1 Led bir Buton, 1 Led bir Buton yaptım. Kablo ölçülerinizi kafanızda tasarlayın-plakanin arkasina geçsin kablolar.

3- Fanları da plakaya hava verecek yöne dikkat
ederek sabitleyin. Fan kablolarını ve Led kabloları da Faz Nötr ilişkisine göre ek yapın. En sonunda 220V verin bir uzatma kablosuyla.
Yanlardan askı ayarlayın.

Aldığım ledlerin açıklamasını okudum 6500L diyor. Telefondan lüx meter ile baktık;

3 Led 40 Cm de 60 bin Lüx felan
4 Led 110 bin
5 Led 130-140 bin

3 Led 80-90 cm den 12-14 bin lüx
Digerlerini hatirlamiyorum ama yüksekti

Iyi Growlar... :)

05.04.23
KENDİMCE YAPTIĞIM UYGUN ISIKLANDIRMA;

Malzemeler;

- 12x12 220V Fan 2 ad.
- Full Spectrum 220V 50W Mor Led 5 ad.
- Termal Macun
- 25cm x 10cm ebatında, 6-7cm yükseklik sogutucu alimünyum plaka 1 ad.
- 1.5 mm2 kalınlık, mavi ve kırmızı kablo
- 220V Dayanıklı normal buton 3 ad.

Yapılışı;

Termal macun ısı aktarımı kolaylaşsın diyedir, donmasını beklemeyin.

1-Ledleri her taraftan eşit olacak şekilde plakaya sabitleyin. Bunun için her taraftan eşit olması iyi olur, sabitlerken ledlerin aynamsı yüzeyine macun sürün ve vida yardımı ile deliklerinden plakaya ölçüyle yerleştirin.

2-Ledlerin 2 adet lehim ucu var. Bunlar birinde L bir diğerinde N diye harfler ile belirtilmiş Faz-Nötr uçlarıdır. F uçlarına kırmızı, N uçlarına mavi kablo kesip lehimleyin. Ben 3 Led bir Buton, 1 Led bir Buton, 1 Led bir Buton yaptım. Kablo ölçülerinizi kafanızda tasarlayın-plakanin arkasina geçsin kablolar.

3- Fanları da plakaya hava verecek yöne dikkat
ederek sabitleyin. Fan kablolarını ve Led kabloları da Faz Nötr ilişkisine göre ek yapın. En sonunda 220V verin bir uzatma kablosuyla.
Yanlardan askı ayarlayın.

Aldığım ledlerin açıklamasını okudum 6500L diyor. Telefondan lüx meter ile baktık;

3 Led 40 Cm de 60 bin Lüx felan
4 Led 110 bin
5 Led 130-140 bin

3 Led 80-90 cm den 12-14 bin lüx
Digerlerini hatirlamiyorum ama yüksekti

Iyi Growlar... :)
Fan adeti 80-110 TL arası,
Ledler adeti 85-150 TL arası,
Termal Macun paket 30-50 TL arası,
Alü.Plaka ben 90a aldım ama 250ye kadar çıkıyor fiyatı,
Kablolar 30 TL felandır bende vardı,
Butonlar da 30 TL felan.
Konuyu güncellerken kafam iyiydi yazmamışım:)
Bana 750 ye gelmiş toplam.

acemiceday

Müptezel
Kanka bu konuda sonbaharda senin bu sistemide bir ayri şekilde denemek isterim. Ozaman sağ salimsek sana hatırlatırım detaylandiririz ürünlerde markalarında, musayit olursan kanka.

Sen son paylaşımımi okumussun kendi actigim konuda. Teşekkürler kanka.

Sana iyi growlar diliyorum ve harika hostesi güzel işler çıkaracağını eminim. Benim mahvettim bitkilerin şeker yapraklari fayda ediyorsa şimdilik demekki kendileri bana bu emeğe değecek güzellik keyif verecekler.

Mutlu olacaksın kendi yetiştirdiğin otun keyfi ile kanka emin ol. Her zahmeti unutacaksın :D

Kanka bu konuda sonbaharda senin bu sistemide bir ayri şekilde denemek isterim. Ozaman sağ salimsek sana hatırlatırım detaylandiririz ürünlerde markalarında, musayit olursan kanka.

Sen son paylaşımımi okumussun kendi actigim konuda. Teşekkürler kanka.

Sana iyi growlar diliyorum ve harika hostesi güzel işler çıkaracağını eminim. Benim mahvettim bitkilerin şeker yapraklari fayda ediyorsa şimdilik demekki kendileri bana bu emeğe değecek güzellik keyif verecekler.

Mutlu olacaksın kendi yetiştirdiğin otun keyfi ile kanka emin ol. Her zahmeti unutacaksın :D
Kanka amacım da ayni seninle sessiz huzurlu evimizde takilalim :)

acemiceday

Müptezel
Kanka amacım da ayni seninle sessiz huzurlu evimizde takilalim :)
Tamamen katılıyorum. Kimseye bir zarar verdiğimiz yok ki, bence doğayı en çok savunan eylemler yapan insanlariz.

Bende yeri geliyor çok yüksek kafayı seviyorum ve kafanın belirli kisimlarinda iki farklı genetiği ozelliklerine göre farklı tatları doğru orantida karıştırıp kafayı dalgalandirmayi seviyorum.

Kanka sativa sigarayı içip çok spor yaptigimda biliyorum.
Birde pubg takiliyorum yada PS4 farklı oyunlar yabancı arkadaşlarla online. Sigara içip kafa dağıtıyorduk ve uzun süre sigaralı kafa yanlarına katılamıyordum :D

Sana simdidem çok çok iyi growlar kanka .

YAGA

Kıdemli Üye
Tamamen katılıyorum. Kimseye bir zarar verdiğimiz yok ki, bence doğayı en çok savunan eylemler yapan insanlariz.

Bende yeri geliyor çok yüksek kafayı seviyorum ve kafanın belirli kisimlarinda iki farklı genetiği ozelliklerine göre farklı tatları doğru orantida karıştırıp kafayı dalgalandirmayi seviyorum.

Kanka sativa sigarayı içip çok spor yaptigimda biliyorum.
Birde pubg takiliyorum yada PS4 farklı oyunlar yabancı arkadaşlarla online. Sigara içip kafa dağıtıyorduk ve uzun süre sigaralı kafa yanlarına katılamıyordum :D

Sana simdidem çok çok iyi growlar kanka .
Kanka aman dikkat et sigara içip spor yapma işine. Ben bayılıyordum gözlerim karardı diz üstü kaldım. kafam iyi triplere girmişim yaklaşık 2 saat bilinçsiz çalıştığımı sonradan farkettim.

420x

Üye
kanka güzel iş çıkarmışsın ama çok fena ısınacak o çok :D plaka küçük yapmışsın ışık adetine göre x2 yapmalıydın kullandıkça görüceksn zaten

acemiceday

Müptezel
kanka güzel iş çıkarmışsın ama çok fena ısınacak o çok :D plaka küçük yapmışsın ışık adetine göre x2 yapmalıydın kullandıkça görüceksn zaten
@Marihaİtachi arkadaş çok doğru söylemiş. Göz ardı edilir sıkıntı yaşanmadan anlaşılmaz.
O LED ler birnirine çok yakın kanka. Alanın düşünüldüğünde İki parça halinde ayrı ayrı yapsan daha iyiydi bence. Artık bir plakaya 2 birisinede 3 tane koyarsın ama ekipman alımı sayısı artabilir. Ama malzeme de en daha ekonomik olması için bence bir plaka daha al ve yanyama birsestirirsin. Her köşeye bir tane ve ortaya birtane olurdu belkide. Elektirikci değilim bilmem ama olasılıklar hususunda fikir vereyim dedim kanka

Kanka haklısın bundan öncekinde fan yoktu sogutucu yerine 3mm lik sac uzerine yapmistim isinacagini dusunmedim o kadar, yanınca ledler ve mor led bulabilince sogutucu plaka aldim ve 2 fan aldim. Fakat yapan bir elektronikci dukkaninda gordum kucuk fan koyuyorlar ben bana buyuk koydum onlara göre Insallah zarar görmezler :)

AwaKe4

Müptezel
Kanka senin şu yaptığın işlemle 3 yıl falan grow yaptım ben zamanında bazı tavsiyelerde bulunacağım tamamını okumadım belki başkaları da söylemiştir.
Yxo marka 50w full spec cobled kullan diğerleri 1-2 ayda bozuluyor :)
Kullandığın aliminyum plaka 3mm ve 1mm tırnaklı olsa daha iyi verim veriyor ısınma açısından ben 15 cm de bile yeri geliyordu sıcaklık sorun olmuyordu, yazın bile yaptım sıcaklık hiç sorun yaratmadı. Termal macunları ben periyotlarda yada grow bitince değiştiriyordum 3 ayda bir falan baya etkili.
Cobledler arası en az 15 cm boşluk bırak ve mümkünse cobledleri alana yay, yani tek plakadan ziyade mesela 300w yapacaksın 3-3 şeklinde ayır.
Cobledlere ben 120 derecelik mercek almıştım, tam uyuyor yuvarlak kenarlı olanlar vardı. Bu da ışığın verimini %20 falan arttırır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar :) İyi hasatlar

Kanka senin şu yaptığın işlemle 3 yıl falan grow yaptım ben zamanında bazı tavsiyelerde bulunacağım tamamını okumadım belki başkaları da söylemiştir.
Yxo marka 50w full spec cobled kullan diğerleri 1-2 ayda bozuluyor :)
Kullandığın aliminyum plaka 3mm ve 1mm tırnaklı olsa daha iyi verim veriyor ısınma açısından ben 15 cm de bile yeri geliyordu sıcaklık sorun olmuyordu, yazın bile yaptım sıcaklık hiç sorun yaratmadı. Termal macunları ben periyotlarda yada grow bitince değiştiriyordum 3 ayda bir falan baya etkili.
Cobledler arası en az 15 cm boşluk bırak ve mümkünse cobledleri alana yay, yani tek plakadan ziyade mesela 300w yapacaksın 3-3 şeklinde ayır.
Cobledlere ben 120 derecelik mercek almıştım, tam uyuyor yuvarlak kenarlı olanlar vardı. Bu da ışığın verimini %20 falan arttırır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar :) İyi hasatlar
Tesekkurler kanka dikkat edicem okuyanlarda ilgilenir :)

şöyle bir şey yapsam nasıl olur https://www.n11.com/urun/bakayelekt...fani-aluminyum-sogutucu-fan-heatsink-15592194
şu ürünü led başı bir tane alıp macunu sürüp montajlasam hem ısınma sorunu tamamen çözülür. Tek saksılık bir sistem yapmayı düşünüyorum vantilatör görevini de hem üstlenir birde kaç adet led yeterli olur bir tane saksı için?
Vantilatör görevi görmez onu unut ama fan olarak verimli olabilir chatte ustalara sor bence, bir isik icin ben 250W a kadar artabilen sekilde yaptim iste ort 200W yetiyormus sanirim bir bitkiye

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • M Marryhuana:
  • 420x 420x:
    hahahaha* ******
  • M Marryhuana:
    +1
  • M Marryhuana:
    *** *** *** ** ********* ********** ****** ******* ******** ******** *** *** *******
  • 420x 420x:
    **** ***** hahahaha* *** ********** ***
  • M Marryhuana:
  • 420x 420x:
    ***** ***** hahahaha
  • M Marryhuana:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
    ********** ****** hahahaha *** *** *** *******
  • H Heisenberg01:
  • 420x 420x:
  • M Marryhuana:
    **** ********** ***** ****** ********* ********** **** ***** ***** ****** hahahaha ****** *** ** ***** **** ******* **** ********
  • H Heisenberg01:
    ** ***** ******* ****** ********** * ********* **** hahahaha****** *** ******* ***** ****** ** ***** ****** ***** ****** ******* ****** **** ******** ***
  • M Marryhuana:
    hahahaha* ******** **** ****** ******* ***** ********** *** *** ****** ******
  • H Heisenberg01:
  • M Marryhuana:
    ** ***** *** *** ******** ***** *** ******* ********* ** ****** ****** hahahaha*** ****** ***** ******* *** ***
  • H Heisenberg01:
    ***** ****** ** ***** hahahaha* ****
    +1
  • 420x 420x:
  • M Marryhuana:
    ******* ***** *** ****** ***** ****** **** ****** ***** ********* ******* ******* hahahaha **** ** ***** ***** *** ******* ******** *** ******* ********** ****** ********
  • H Heisenberg01:
    ********* *** **** hahahaha*** **********
  • H Heisenberg01:
    ********** **
    H Heisenberg01: ********** **