KENEVİR SÖZLÜK VE İMLA KILAVUZU

VendettaX

Ordinaryüs
Selamlar arkadaşlar hem biraz. Bildiğim kadarıyla hemde araştırarak yeni başlayan arkadaşların tecrübeli insanlar konuşurken onları anlamasina yardım olucak bı ansiklopedi hazırlamaya karar verdim bitki büyüme çiçeklenme fidede kullanılan yabancı terimler bitkinin o anki durumunu anlatan bu terimleri anlamakta zorluk çeken insanlar için bı nebze olsun işe yarar bı konu olucagını düşünüyorum eksikler olabilir sürekli güncellerim öncelikle değinmek istediğim konu
Kenevir, esrar, kubar marijuana,canabis weed ganja gibi vs vs bir bitki türüdür. Hepsi aynıdır. Yani bitki türünün etkilere ortama bağlı kendine mikrobiyal evrim ile ortam şartlarına hazırlayıp farklı etki renk koku vs soktuğu şeyler ise genetikler alt cins ve ırk oalrak tanimlayabilcegimiz
Skunk haze kush gibi bu bitki çeşitleri ırk cins oluştuğu ortamlar itibarıyle farklı özellikle sahip çeşitleridir mari bitkinin türü skunk ise bu türün bir çeşitlidir kendi başına farklı bir tür değildir sanıyorum.
Farklı özelliklere göre etkileri. Sativa indica ruderailos olarak 3 çeşit ayrılır
Sativa türü olan genetikler haze odaklı bitkileri enerjik sigaralar güldüren cigara olarak bilinen
İndica olarak bilinen ise tek kapakta baydı la diceginiz cesitteki sigaralardir
Rude ise bulundugu ortam neticesiyle uzun süre güneşe magruz kalıp kendi kendi çiçeğe giren küçük boyutlu tür olarak biliniyor bunların birbiriyle caprazlanmasida auto tohumlar olarak biliniyor
Şimdi gelelim auto konusuna elimizde ki bitkileri caprazlayarak 80gunde hasat alabileceğimiz oldukça etkili kısa boylu hızlı büyüyen bir bitki tohumu var tohumu topraktan ilk baş verdikten sonraki dönem fide dönemi sonrasında katiledon yapaklarından sonrasında gelen 3 5 yaprak dönemi ve ciceklenmeye girene kadar ki zamana geçen gelişim büyüme dönemi ki bu veg vegetative dönemi bitkilerin yeni dal yaprak olarak geçirdiği dönem autoda 20 30 gün ortalama sürer bu veg dönemi sonrasında ciceklenmeye otomatik olarak girer auto = otomatik çiçeklenen bitki rude genlerinin caprazlanmasi sonucu ortaya çıkar
Photo fotoperiyod bitkiler ise güneşi taklit ettiğimiz indoor = iç mekan yetiştiriciliğinde 18 saat veg döneminde ışık verdiğimiz bitkiye 12 saat ışık verip burda mesela ışık değil karanlıkta kalma suresidir 12 saat karanlıkta kalan bitki ciceklenmeye geçer bu auto tohumdakine 18 20 saat ışık veririz o kendisi blooma = ciceklenmeye girer fakat uzun dönem feminized photo bitki ise 12 saat karanlığa aldığımızda ciceklenmeye girer
Gelelim sözlük karşıtı anlam deryasına *SÖZLÜK YABANCİ TERİM ANLAMLARI*

Autoflowering= otomatik çiçeklenen bitki
Photoperiod= 12 saat karanlıkla birlikte bu bizim elimizde indoorda ciceklenmeye giren uzun dönem türü.
Sativa= enerjik genetikler.
İndica= ağır sigara genetikleri
Ruderalis=orta doğu ve Rusya'ya özgü bitki farklı yerlerde var tabi bu auto olan bitki rude işte birbiriyle caprazlanmasi sonucu düşük etkili rude güçlü etkilere dönüşüyor.
Hybrid= sativa indica karışımlarinin çiftleştirme sonrası ortaya çıkan suşlari. Genetikleri..
Gelelim, temel genel bilgilerden sonra
İndoor esrar yetiştiriciligi gerekli kelime haznesi bilgisine
İndoor= iç mekan yetistiriciligi
Outdoor = dis mekan
Burda mesela İngilizce terimleri bu iş için kullanıyoruz örnek olarak grow büyümek bizde ise grow kenevir bitkisinin büyümesi grow yapmasi.
Grow= bitki büyütmek grow gübresi içeriği
Bloom =. Bitkinin çiçeklenme dönemi.
Micro =micro besinler zaruri olmasada kullanildigginda fark yaratabilcek temelde bitkinin kök ve iç sistemini genişletmek yapraklara güzel renk görüntü vermek için hazırlanmış gübreler
Call mag = kalsiyum magnezyum. Veya bunları içeren gübre. Her haliyle npk gübreleri kadar gerekli kimi bitkiye toplamda ,3 kimisine 10 kere verilmesi gerekebilir ihtiyaç halinde kullanildiginda fark yaratan eksikliği problem olan 4.ncu temel gübre diyebilirim kalsiyum ve magnezyum
Azot nitrojen grow gübresi = bitkinin veg dönemi boyunca orta seviyede ihtiyaç duygudu geliştirici büyütücü etkisi olan besin türü. Bloomda kullanmayanlar var ben kullanan taraftayim.
Bloom= içerdiği fosfor oranı orta azot düşük potasyum yüksek fosfor orta seviye olan ciceklenme gübresi
Potasyum=grow ve bloom gubrelerinde bulunan ilk gubrelemeden son gübreleme ye kadar gerekli olan bitkinin çiçek kalitesini verimini fosfor ile birlikte tamamlayan bir kurtarici temel gübre
Topraklar
Light mix = içeriğinde çok az besin bulundurn Toprak türü herkesin çokça tercihi neyi ne kadar koyucam ben bilcem ağa diyenlerin tercihi. Bende öyle yapıyorum
All mix =içeriğinde nispeten daha fazla gübre bulunan yeni başlayan arkadaşların oh iyiymiş alıyım bundan diyipde 5 günlük bitkiyi yakıp kül ettiği tehlikeli ama doğru kullanımda iyi işler yapilcak gübreli toprak torfu.
Cfl =tasarruflu lambalar 10 60 watt arasi kimisi daha yüksek ucuz
Torch led= balıkçıların tezgah üstü ışıkları:) ucuz
Cob led mor isik ledlerin50 wattlik adet seklinde etkili mor ışık nispeten ucuz
Led çipleri ile dizayn edilmis son teknoloji ürünler = mars hydro, spider fermer quantum board gibi Samsung vs .markaları ürünler
Hps Shp MH =. Sodyum buharlı resmen sokak lambası eski growerlerin gozbebegi nuru.
Lux , = hesaplanmış MT 2 ye aydinlatma şiddeti ışık hesapinda
Lümen= aydinlatma parlakligi
PDF pdff ile lux lm en onemlisi watt felan biraz hikaye bu kisimda
Anlamak için tıklayın pof ppdf önemli husus ledlerde https://www.tohumsuz.com/threads/ppf-ppfd-rehber.34092/
Watt = güç birimi
Tohumsuz kankalar= her türlü tehlikeyi göz onunde bulundurarak ticaret terör vs gibi berbat rezil olaylara kimsenin düşmemesi için kendi growumla kendim içeyim çorbacı ile ugrasmiyom diyen bir grup yardimlasma derneği.
EGİTİM VE ÖĞRETİM SÖZLÜĞÜ.
Topping top = bitkinin ana dalını kesip iki ana dal ELDE ETME methodu
Lst=( low stress training) düşük stres methodu bitiyo yere paralel olarak eğip bağlayarak esit miktarda isik ve enerji almasi için önerilen eğitim biçimi
Hst= ( High stress training) yüksek stres ile thc ave verim arttirma methodu
Topping ve dal kirma koparma işlemleri.
Lolipoping = bitkinin en alt kısımları temizleyerek kesme koparma yukarıdaki ciceklere yapraklara enerjiyi verme methodu
Def budama yaprak dökümü fan yapraklarini büyük yaprakları temizleme methodu
Mainlining= topping + lst ile bitkiye yanlara doğru uzatma methodu.
Thc =Tetrahidrokannabinol etken maddesi bitkide çiçek tarafinda dişilerde yüksek oranda bulunan sarhoş edici özellikteki madde. Doğal olarak bulunur sonradan eklenmez. Kendi üretir doğaldır.
Kannabidiol etken maddeler genel bütünü
Cbd = ağrı geçirici spazm giderici agirlastirici ve yorucu etkili etken madde
Calyx bitkinin çiçekte ilk oluşan en reçineli kısımlarından biri
Şeker yaprakları cicekde somekteki etrafındakiyapraklar 3 5 ,yapraklı
Kotiledon yaprakları = bitkinin ilk tırtıklı yaprakları fotosentez başlama anı.
Fan yaprakları = ışık enerjisine diğer yerlere küçük dallarına taşıyan iri büyük 3 5 7 kollu yapraklar
Pistil = ciceklenmeye giren bitkide ilk gözlemlenen beyazımsı kıllar
Thricom tiricom Kannabidiol üreten kısımlar çoğunlukta . Önemli reçineler. Vs
Feminized = disilestirilmis esrar
Regular = yarı yarıya dişi erkek olasılığı olan
Mâle = erkek somek çiçek üretmeyen polen üreten tohum yapan cinsiyet.
Toprak çeşitliliği ve dwc
Cocopeat = Coco hindistan cevizi kabuğundan nerdeyse 0 besinle hergun sulamayı kaldırabilcek kapasitede etkili medya biçimi
Medya = kullandığın toprak biçimi
Dwc hidro: toprak vs olmadan sadece su fokurdatarak kurulan son derece sistematik çok etkili verimli medya bicimi.
Grower = bitki yetiştiren kişi
Herma = stres sonrasi bitkinin tohum üretmesi erkeklesmesi
Streching = ciceklenmeye geçen bitkinin bı kaç haftalık uzama süreci
Trimming = hasat edilen someklerin kuruduktan sonra şeker yapraklarından arındırılması
Kürlemek= hasat sonrası bitkiyi kavanozda tad kıvam oturması için bir yöntem

Son düzenleme:

VendettaX

Ordinaryüs
Eksik ve yanlışlar düzeltilir baki kalan insanların saygısı olsun vesselam değerli ustalarima ithafen yorumlarınız ve beni düzeltmemiz önemle rica olunur.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • higthead Chat bot:
    higthead Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********