Klon nasıl alınır

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Herkese merhaba. 30 nisanda bloom dönemine geçiş yapmış bir bitkim var.
Tüm herşey iyi güzel ancak bir dal varki diğer tüm dallar onun ışık almasını engelliyor(lst yapmama rağmen). Bende kesmeyi düşünüyordum fakat klonlama işlemi aklıma geldi neden olmasın dedim. Fakat blooma geçmiş bitkiden klon alınır mı alsak bile nasıl alınır evde aloe vera var bununla nasıl köklendiririm ?

Ü

Üye silindi 24844

Guest
Kanka daha önce klonlama yapmadım ancak bir çok yazı okudum klonlamayı çiçeklenme girmeden yapmak gerekiyor. Auto bitkilerde ise klon almak tamamen gereksiz. Autoyu söylememin sebebi çiçeklenmeye girmiş bitki ile hemen hemen aynı oluşu. Photo bitkiker çiçeklenmeye girmedikleri sürece teorik olarak sonsuz büyüme eğilimine sahiptirler ancak çiçeklenmeye girdikten sonra ömürlerinde geri sayım başlar buda çiçeklenmeye girmiş bir bitkiden klon alınırsa gelişim için yeterli vakti olmadığı ve hasatın çok düşük olacağı anlamına geliyor. Autolarda ise çiçeklenme kendiliğinden gerçekleştiği için klonu çiçeklenmeden önce dahi alsan aynı genleri taşıdıkları için ana bitki yani klonu aldığın bitki ne zaman çiçeklenmeye girerse ozaman girecektir ve yeterli gelişimi gösteremeyecektir.

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Kanka daha önce klonlama yapmadım ancak bir çok yazı okudum klonlamayı çiçeklenme girmeden yapmak gerekiyor. Auto bitkilerde ise klon almak tamamen gereksiz. Autoyu söylememin sebebi çiçeklenmeye girmiş bitki ile hemen hemen aynı oluşu. Photo bitkiker çiçeklenmeye girmedikleri sürece teorik olarak sonsuz büyüme eğilimine sahiptirler ancak çiçeklenmeye girdikten sonra ömürlerinde geri sayım başlar buda çiçeklenmeye girmiş bir bitkiden klon alınırsa gelişim için yeterli vakti olmadığı ve hasatın çok düşük olacağı anlamına geliyor. Autolarda ise çiçeklenme kendiliğinden gerçekleştiği için klonu çiçeklenmeden önce dahi alsan aynı genleri taşıdıkları için ana bitki yani klonu aldığın bitki ne zaman çiçeklenmeye girerse ozaman girecektir ve yeterli gelişimi gösteremeyecektir.
Kankam öncelikle bu bilgileri bana aktardığın için tesekkurlerimi sunarım. Biktim 6 gündür bloomda ancak o bahsettiğim dalda henüz bir çiçeklenme yok yeterli ışık almadığı için hiç gelişmiyor pistil falan yok acaba olurmu ?

Ü

Üye silindi 24844

Guest
Kankam öncelikle bu bilgileri bana aktardığın için tesekkurlerimi sunarım. Biktim 6 gündür bloomda ancak o bahsettiğim dalda henüz bir çiçeklenme yok yeterli ışık almadığı için hiç gelişmiyor pistil falan yok acaba olurmu ?
Bu durumu klonlamada deneyimli arkadaşlar daha iyi açıklar ama bitki çiçeklenmeye girdiyse bütün olarak girer yani bir dal girdi biri girmedi gibi bir durum söz konusu olduğunu sanmıyorum. Nacizane fikrim ışık görmediği için zaten gelişimi yavaş olacak ve verimi çok düşük olacaktır 5-10 gr dan (belki daha az) feragat ederek bir deneme yapabilirsin. Bu arada eklemek isterim ki klonlama yaparken tutmama ihtimalide var köklendirme için ekstra gübreler, besinler yada ev yapımı karışımlar var bunları araştırarak ihtimali maksimuma çıkarmalısın.

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Bu durumu klonlamada deneyimli arkadaşlar daha iyi açıklar ama bitki çiçeklenmeye girdiyse bütün olarak girer yani bir dal girdi biri girmedi gibi bir durum söz konusu olduğunu sanmıyorum. Nacizane fikrim ışık görmediği için zaten gelişimi yavaş olacak ve verimi çok düşük olacaktır 5-10 gr dan (belki daha az) feragat ederek bir deneme yapabilirsin. Bu arada eklemek isterim ki klonlama yaparken tutmama ihtimalide var köklendirme için ekstra gübreler, besinler yada ev yapımı karışımlar var bunları araştırarak ihtimali maksimuma çıkarmalısın.
Bir süre araştırmadan sonra edindiğim bilgiler ile yaptım ancak sonuç ne olur bilemiyorum olmasa bile tecrübe etmis olurum. Eğer olursa burada paylaşırım nasıl yaptığımı .

Ü

Üye silindi 24844

Guest
Hadi hayırlı olsun bakalım sonuç nasıl olacak merak etmedim değil açıkcası. :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • A active661:
    ***** *
  • A active661:
    *** ****** hahahaha*
  • A active661:
  • A active661:
  • G Groww:
  • A active661:
  • G Groww:
  • A active661:
  • G Groww:
    *** ********* *** ***** ***** ** ****** ******** hahahaha ******* ****** ** ******** ****** ******* ********** hahahaha*
  • G Groww:
    *** hahahaha** **********
  • A active661:
    ***** ** ** ******* ***** **
  • A active661:
  • G Groww:
    ********* hahahaha** *** ***** ***** hahahaha** hahahaha
  • içiciadam içiciadam:
  • A active661:
    ***** ********* ***** ******** **** hahahaha ** * hahahaha***** hahahaha** *** ***** ***** hahahaha** hahahaha
  • A active661:
  • A active661:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ******* ******* ******** hahahaha ***** ***
  • içiciadam içiciadam:
    ***** *** ******* ****** **** ******* **
  • Schizophrène Schizophrène:
    ***** ****** ***** ****** ****** hahahaha***** *** **** **********
  • A active661:
  • Schizophrène Schizophrène:
    ******** ******** **** ***** ********** ********* ********* hahahaha*** hahahaha ********** **** **********
  • A active661:
    A active661: ****** *** ** **** ***** *****