Kurutma

benim üründe bi sorun var arkadaşlar yardımcı olabilcek kimse varmı

herşeyim tamam ürünler harika sömekleniyor kafası gayet güzel içen hayran kalıyor falan ama
koku işini çözemiyorum 10 12 gün ters asıp dallar ıle kurutuyom veya fırıdna vs vs bi sürü şey denedim
ılk 3 gun ıyı koku gayet güzel gıdıyor ama sonradan nem oranı 15 16 lara düşünce ot kokusu gibi bişey kalıyor agır koku kalmıyor
kokudan ot görüntüde mari oluyor
dısarda satılan mariler cok agır kokuyor neredeyse ilk gün dalından kesilmiş gibi
bunun çözümü nedir marinin o agır kokusunu nasıl bi kurutma ile çözüyorlar cevaplayan olursa memnun olurum
teşekkür ederim

Tuzsuz Bekir

Müptezel
genelde çok hava aldırmıyorlar. Kuruyup hemen paketliyolar. Ve sadece tezgahta gram ayarlamasında açılıyor öyle sigaralar. Birde bunlar çok yer kaplamasın diye presliyolar sigsrayı biraz

MrTiger420

Müptezel
Sömeğin dışı kuru içi tam kurumamış olduğu zaman kavanoza alıp kürlemeye başlarsan hem kavanozda sömekleri terleterek nem oranını yüksek tutmuş olursun, hemde kavanozda sömekler yavaşca kurur. Ama günde 2-3 kere kavanozun kapağını açıp havalandırman lazım. Bu şekilde yaparsan sömeklerin hızlı kurumaz. Kürlemeden sonra sömeğin kokusu ve aroması daha iyi olur. Bundan başka boveda paketler var Nemi sabit 62% tutuyor. Boveda kullana bilirsin. 10-12 gün kurutma eğer uygun şartları sağlarsan (18-20 derece Nem 60) iyidir. Sıcaklık fazlasya ve ya Nem oranı düşükse,dalları kurutduğun kabinde havalandırma sistemin güclüyse sömekler daha hızlı kurur. Bende en geç 7-10 gün içinde kurumuş oluyor. En iyi yöntem sömeğin dışı kurumuşsa ortadan ikiye böl kontrol et. Bir sonrakı adıma ona göre karar ver...

Şakkir

Kıdemli Üye
Kanka, bundan 1 ay önce kuruttum. Anlatayım aklına yatarsa uygula.
Toplam 12 gün askıda kaldı (kibrit gibi çıt kıvamda) içeri hava giriş çıkışı olmadı sadece masa üstü fan çalıştı ve gün ışığı görmedi, sonrasında da bildiğin melemen kavanozu diye tabir edilen kavanozlara koydum ama %10 boşluk bıraktım, kavanoz kapağının altına da peçete koydum, kürleme de peçeteyi göreceksin zaten nemlendiğini hem kafa on numara hem keyfi. Afiyet olsun.

Son düzenleme:
eyvallah kankalar denıyecem dedıklerınızı bir kaç fikrim var onlarada bakıcam iyi sonuç alırsam yazarım

cevap yazan herkese teşekkür ederim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • lavrens lavrens:
  • NewGardener NewGardener:
    *** ****** **** *** ********** hahahaha** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
  • lavrens lavrens:
    **** ****** hahahaha****** ******
    ***** ** ******** ******* ******** **** ******** ***** hahahaha* ******** ***** ******** **** ****** ***** ******* ****** *****
  • lavrens lavrens:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • G growmen:
    ******* ***** ******* ********** **** ** ******** hahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
  • lavrens lavrens:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • lavrens lavrens:
  • lavrens lavrens:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • lavrens lavrens:
  • lavrens lavrens:
    **** ***** *** ****** ****** ***** ***** ****** ********* ****** ** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** ********* ********* ****** **
    ***** ****** ********* ****** *** ********** hahahaha* **** hahahaha* *** ****
    NewGardener NewGardener: ***** ****** ********* ****** *** ********** hahahaha* **** hahahaha* *** ****