Lüx miktarından PPFD hesaplama

SentetikZenci

Müptezel
Evet kankalar forumda çok yazı görüyorum "şu kadar watt ışığım var şu kadar bitkiye yeter mi?" "Şu kadar kabinim var bu ışık yeter mi?" Vs.vs. şimdi şöyle ki ışık yeterliliği hesaplama bitkinin sayısına göre değil ışığı verdiğiniz alana ve alanın boyutuna göre hesaplanıyor. Yani ışığın düştüğü m2 ye göre. Buna göre bazı terimlerimiz var.

Lumen: bir ışığın yaydığı aydınlatma gücü
Lüx: Işığın m2 ye kaç lümen aydınlatma verdiğini gösteren değer.
Ppfd: Fotosentetik foton akışı yoğunluğudur. Açmak gerekirse bu tanımı; saniyede belirli bir yüzeye veya bitkinin tepesine düşen fotosentetik aktif fotonların sayısını belirtir ve birimi µmol/(m²s)'dir.

Peki nasıl çeviricez lüx'ü ppfd'ye?

onuda aşağıda verdiğim siteden çevirebilirsiniz. Önce ışık türünüzü ve kaç kelvin renkte olduğunu giriyorsunuz ardından m2 ye düşen lümeni yani lüxü yazıyosunuz site otomatik olarak yapıyor hesaplamayı.

Aşağıya eklediğim resimde ise bitkinin hangi dönem ne kadar ppfd istediğini ve kaç ppfd'ye Co2 takviyesi yapılması gerektiğini gösteren bir tablo var ordan yararlanabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, eğer bi eksiğim yahut hatam varsa affola.

Fazla uzattım faydası dokunur umarım.

Dumanınız daim, hasadınız bol olsun kankalar!

Son düzenleme:
Kanka tek bitkiden hasat alamıyorsun her şeyi öğretmeye çalışıyorsun bi sen becersen tecrübe etsen anlatırsın sonra herkes anlatıyor bir şeyler zaten

SentetikZenci

Müptezel
Kanka tek bitkiden hasat alamıyorsun her şeyi öğretmeye çalışıyorsun bi sen becersen tecrübe etsen anlatırsın sonra herkes anlatıyor bir şeyler zaten
Doğrudur, son growum iyi geçmedi ancak daha iyisini elde etmek için ben daima çabalayıp araştırıyorum. Kafa patlatıyorum. Yazdığım şeylerde gerek yabancı growerlar gerek başkaları tarafından onaylanan kanıtlanmış değerler. Herkesin anlattığını anlatmıyorum yani. Forumda kaç tane gördün bu konudan? Oturduğunuz yerden milleti yermek kolay tabi.

C

Canna

Guest
Dostum bilginin dogrulu ile 1 bitkiden hasat almamak farkli konular, @Beyazenci kanka aratirmis bulmus ve bizimle paylamis, ister kullanirsin ister kullanmazsin o sana kalmis, ama kücümsemek yakismaz. Ayrica yayinladigi link dogru ve Lümen=lüks ppfd cevirileri yapan bir link.

SpaceX

Üye
Evet kankalar forumda çok yazı görüyorum "şu kadar watt ışığım var şu kadar bitkiye yeter mi?" "Şu kadar kabinim var bu ışık yeter mi?" Vs.vs. şimdi şöyle ki ışık yeterliliği hesaplama bitkinin sayısına göre değil ışığı verdiğiniz alana ve alanın boyutuna göre hesaplanıyor. Yani ışığın düştüğü m2 ye göre. Buna göre bazı terimlerimiz var.

Ppfd: Fotosentetik foton akışı yoğunluğudur. Açmak gerekirse bu tanımı; saniyede belirli bir yüzeye veya bitkinin tepesine düşen fotosentetik aktif fotonların sayısını belirtir ve birimi µmol/(m²s)'dir.

onuda aşağıda verdiğim siteden çevirebilirsiniz. Önce ışık türünüzü ve kaç kelvin renkte olduğunu giriyorsunuz ardından m2 ye düşen lümeni yani lüxü yazıyosunuz site otomatik olarak yapıyor hesaplamayı.

Aşağıya eklediğim resimde ise bitkinin hangi dönem ne kadar ppfd istediğini ve kaç ppfd'ye Co2 takviyesi yapılması gerektiğini gösteren bir tablo var ordan yararlanabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, eğer bi eksiğim yahut hatam varsa @Canna abi özellikle sen düzeltirsen sevinirim bu ışık konularını forumda en iyi sen biliyorsun.

Yararlı bilgi. Fazla PPFD değerlerinde CO2 takviyesi yapılmazsa ne gibi zararlar olur, bu konuda bilgi var mı?

Woppy

Ordinaryüs
Gelişimi yavaslar cünki topraktan aldığı besini enerjiyii kullanamaz daha verimli gelişim ve hasat için muhakkak verilen degerlerdeyse ışık gücü CO2 takviyesi yapılmalı.

higthead

Jolly Green

Dostum bu nasıl bir yaklaşım mantık=))) Grow kötü geçti diye bilinen gerçeklerde yanlış olamaz, genel birbilgi vermiş arkadaşımız ve doğru.

Yararlı bilgi. Fazla PPFD değerlerinde CO2 takviyesi yapılmazsa ne gibi zararlar olur, bu konuda bilgi var mı?

Fazla lüx , bitkiyi zorlayıp fotosentezi keser bunu anlamanın tek yolu üst yapraklar ağarır yani çok çok açık yesile dönmeye başlar.

senin growun kötü geçmiş!!!! ne hakkın var ışık işini öğrenip bilmeyenlere aktarmaya!!!!
işin şakası bir yana bro. kapalı alan bitki yetiştirme de ışık işini çözmüş ve bizlere de aktarmışsın. emeğin için teşekkürler

Akman1925

Yeni üye

Umarım yardımcı olabilmişimdir, eğer bi eksiğim yahut hatam varsa @Canna abi özellikle sen düzeltirsen sevinirim bu ışık konularını forumda en iyi sen biliyorsun.

Kanka anlamadığım bişey var daha yeni başlıyorum yardımcı olursan sevinirim tabloda 2 yer no extra CO2 diyor bide add CO2 diyor hangisini uygulamam gerek değerlerim hangisine göre olması gerek yardımcı olursan sevinirim

SentetikZenci

Müptezel
Kanka anlamadığım bişey var daha yeni başlıyorum yardımcı olursan sevinirim tabloda 2 yer no extra CO2 diyor bide add CO2 diyor hangisini uygulamam gerek değerlerim hangisine göre olması gerek yardımcı olursan sevinirim
Belli bir umol değerinden fazla verirsen co2 yani karbondioksit takviyesi yapman gerek.

Woppy

Ordinaryüs
Sende arkadsın dediği gibi ısık gücünü yazarsan yardımcı oluruz belli bi değer ısık gücünden sonra bitki fotosentez yapabilmesi için daha fazla karbondioksit ihtiyac duyuyor

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********