LED IŞIK İÇİN YARDIM

ohrm

Yeni üye
Kankalar selam herkese, kafanız kıyak dumanınız bol olsun. Işıkla ilgili yardıma ihtiyacım var. bu sene ilk defa outdoor ektim 4 tane. Çok güzel gitti herşey. Şimdi indoora geçeceğim. Kabin sistemi hazırlıyorum. Şimdi ışık konusunda kararsız kaldım. LED alacağım bunda sıkıntı yok. Aliexpressten baktığımda LED fiyatları magicplant'e göre çok ucuz nedendir bu? Planım 6 saksı yapmak. Sizce aşağıdaki ürün 6 saksıya yeter mi? 1800 Watt olanını almak istiyorum. Bu arada Photo yetiştireceğim. Auto düşük bir ihtimal.

https://www.aliexpress.com/store/product/Led-Plant-Grow-Light-Spectrum-1500w-1800w-2000w-3000w-for-Indoor-Tent-Greenhouses-Hydroponics-Seed-and/2924095_32906153271.html?spm=2114.12010612.8148356.46.3f926fd6fzLDX3&smToken=a6c2d70bdc89420189eb3b22c0419525&smSign=%2F4fGR3h%2BbfqRmmkdEiMCqg%3D%3D

RE: LED IŞIK İÇİN YARDIM!!!

Konu başlığında ki !!! gibi işaretleri kullanmamanızı tavsiye edip düzeltmenizi rica ediyorum. 

Sorunuza gelecek olursak önce oradaki ürün buradakinden daha ucuz demen için aynı ürün olması gerek ve üreten ülkede bunda değişken faktör atıyorum Çin'de üretilen bir ürünü çinden almanız daha ucuz olabilir. Kaldı ki burada fazla ürün olmadığı için fiyat fahiş olabiliyor.

Ben çok araştırmamakla beraber 6 bitki için yeterli olduğunu düşünmüyorum normalde bitki başına 10 bin lümen hedefleriz ama bu genelde HID ler içindir LED te par dikkat edilir genelde bu ürün açıklamasında bu 1800w 21 000 civarı Lümen değeri belirtiyor alacağın ürünü google üzerinden arat veya kullanıcı yorumlarına bak illaki cannabis için yorumlayan vardır bol hasatlar iyi forumlar.

ohrm

Yeni üye
Cvp: LED IŞIK İÇİN YARDIM!!!

EvdekiMizah' Alıntı:
Konu başlığında ki !!! gibi işaretleri kullanmamanızı tavsiye edip düzeltmenizi rica ediyorum. 

Sorunuza gelecek olursak önce oradaki ürün buradakinden daha ucuz demen için aynı ürün olması gerek ve üreten ülkede bunda değişken faktör atıyorum Çin'de üretilen bir ürünü çinden almanız daha ucuz olabilir. Kaldı ki burada fazla ürün olmadığı için fiyat fahiş olabiliyor.

Ben çok araştırmamakla beraber 6 bitki için yeterli olduğunu düşünmüyorum normalde bitki başına 10 bin lümen hedefleriz ama bu genelde HID ler içindir LED te par dikkat edilir genelde bu ürün açıklamasında bu 1800w 21 000 civarı Lümen değeri belirtiyor alacağın ürünü google üzerinden arat veya kullanıcı yorumlarına bak illaki cannabis için yorumlayan vardır bol hasatlar iyi forumlar.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Lümen konusunu aşamamıştım şimdi oturdu. Kural ihlali için özür dilerim hemen değiştriiyorum. Peki bitki başına ne kadar PAR lazım? Bilginiz var mıdır?

Aslında bunun bildiğim tam bir değeri yok üstelik çinde üretilen bir çok firma yalancı değerler öne sürebiliyor bu durumların profesyonel testleri ciddi yatırımlar gerektirebiliyor ve maliyetinden dolayı pek çok kaynak yok ama ne kadar yüksek olursa o kadar iyi genellikle insanımız wat değerine bakıyor 1800w mesela tatmin edici bir rakam ama bu reklam payı genelde düşünsene çok daha profesyonel markalar 1000w ışığı 3000 dolara satarken bu ürünün 1800w olması biraz garip değil mi LED piyasası çok yaygın olmadığı için böyle isim model numaraları ile veya şişirme değerler ile aldatmak mümkün çünkü LED'ler (HID)HPS,MH lerin alternatifi onlarda watt değeri ile ifade edilirdi o yüzden LED lere yüksek watt otomatikmen reklam ve iyi algısı oluşturuyor ama olay farklı mesela 1000w hps değerine eşit kaliteli gerçekçi firmalar yaklaşık 600 +-50 watt ile çalışıyorlar bunuda bildiriyorlar 1800w model adı da olabilir veya değişik teknolojili bir ışığı da temsil ediyor olabilir ama tükettiği wat 300 lerde tabiki bu üründen 1800w hps değerine yakın bir sonuç beklemek ahmaklık olur hatta belki yarısını beklemek bile ahmaklık olur ama bu işe yaramaz çalışmaz demek değil sadece bu tür aldatmaca değerlere itibar etmemek gerekir karşılaştırmayı şöyle yapabilirsiniz bu tür ürünlerde 200 dolar olan bu led 100 dolarlık hps+balast den iyi olabilir aşağı yukarı önerilen 3 5 led firması var 2 3 tanesi 1.sınıf geri kalan giriş ve orta sınıf diye forumda araştırarak bulabilirsin ama en güncel sonuçlar için dünya üzerinde popiler olan yayınları incelemen gerekir ışık seçiminde bence asıl etmen ayıracağın bütçe olmalı wat par değerine bakarsan çok sonuç çıkar çünkü ayırdığın bütçe ile en iyisine yönlenmek mümkün profesyonel led sistemler çok tuzludur özellikle yeni döviz değerleri yüzünden ama bu alınamaz demek değil daha az vaadlarda bulunan markalarda mevcut iyi araştırmalar, iyi forumlar.

ohrm

Yeni üye
Açıkçası Çin Led leri ile alakalı senle aynı fikirdeyim. Birisi 3000$ derken diğerinin 200$ olması akıl dışı. Artık kafayı sıyırdım iyice. Gördüğüm kadarıyla forumda da LEd tecrübesi çok yok. 6 bitkilik bir indoor yapıcam. Acaba T5 mi kursam diyorum. Tohumsuz da sanırım T5 ile çalışıyor. Acaba bitki başına 2 adet Philips 54Watt T5 alsam yani toplamda 12 adet sence yeterli olur mu? Birde Çin Malı 1800 Watt LED taksam.Tam Model de şu : philips floresan ampul t5 g5 ho 54w/827

Dostum bu iş için yapılan bilindik profesyonel ledlerden alamıyorsan eger. Lumen değeri yuksek ve verimli bir iki cob led markası var onlardan alio sogutucusu driverı vs kendin alip sistemi kendin kurman daha mantıkli gerisi yalan dolan çünkü. Forumda bu işle ugradanlar oldu araştırırsan o yoldan gidebilirsin

ohrm

Yeni üye
Cvp: LED IŞIK İÇİN YARDIM

d0lubay' Alıntı:
Dostum bu iş için yapılan bilindik profesyonel ledlerden alamıyorsan eger. Lumen değeri yuksek ve verimli bir iki cob led markası var onlardan alio sogutucusu driverı vs kendin alip sistemi kendin kurman daha mantıkli gerisi yalan dolan çünkü. Forumda bu işle ugradanlar oldu araştırırsan o yoldan gidebilirsin

Elektronik elimden gelir. Kendimde yaparım ama günün sonunda onun maliyetide hazırı aratmıyor. 6 bitki için 1000 Watt lazım. 20X50W Led zaten nerdeyse hazır fiyatına geliyor.

OtomatikCigara

Yeni üye

ohrm' Alıntı:
d0lubay' Alıntı:

Elektronik elimden gelir. Kendimde yaparım ama günün sonunda onun maliyetide hazırı aratmıyor. 6 bitki için 1000 Watt lazım. 20X50W Led zaten nerdeyse hazır fiyatına geliyor.

Kanka o mantıkla bakma sen.1000 wattlık bir led ile 6 bitki yetiştirebileceğini sanmıyorum çünkü sadece tek bir lamba ile 6 bitkinin kaplayacağı alanı eşit verimde aydınlatmazsın kaldı ki o 1000 watt HID ışık eşdeğeridir yani ürettiği ışık gücü 1000 watt a denk demek oluyor fakat harcadığı ise 550-650 watt arasındadır yaklaşık olarak.Fakat 50 watt COB ledler 50 watt güç tüketimine sahiptir yani HID ışık gibi ancak ortaya koyduğu ışık miktarı gözleri kör eden cinsten.Yani sen 1000 watt değerinde görünen hazır bir led ile kendin yapmış olduğun 20*50 watt bir 1000 watt Cob sistemi yanyana koyduğunda sonuç oldukça farklı olacaktır emin ol aynı şey değil ki maliyet olarak yine daha az olur.Tanesi 20 liraya denk gelse 400 lira ışıklar tutuyor soğutucu ve macun da bir 400-500 tutsa bu iş sana 1000 liraya bile patlamaz ve gerçekten elektrik faturası dışında gayet memnunum sistemimden.Elinden elektrik geliyorsa bir daha düşün derim benim elimden gelmediği halde araştırarak yaptım hatta :)

Dumanın bol olsun

ohrm

Yeni üye

OtomatikCigara' Alıntı:
ohrm' Alıntı:

Kanka o mantıkla bakma sen.1000 wattlık bir led ile 6 bitki yetiştirebileceğini sanmıyorum çünkü sadece tek bir lamba ile 6 bitkinin kaplayacağı alanı eşit verimde aydınlatmazsın kaldı ki o 1000 watt HID ışık eşdeğeridir yani ürettiği ışık gücü 1000 watt a denk demek oluyor fakat harcadığı ise 550-650 watt arasındadır yaklaşık olarak.Fakat 50 watt COB ledler 50 watt güç tüketimine sahiptir yani HID ışık gibi ancak ortaya koyduğu ışık miktarı gözleri kör eden cinsten.Yani sen 1000 watt değerinde görünen hazır bir led ile kendin yapmış olduğun 20*50 watt bir 1000 watt Cob sistemi yanyana koyduğunda sonuç oldukça farklı olacaktır emin ol aynı şey değil ki maliyet olarak yine daha az olur.Tanesi 20 liraya denk gelse 400 lira ışıklar tutuyor soğutucu ve macun da bir 400-500 tutsa bu iş sana 1000 liraya bile patlamaz ve gerçekten elektrik faturası dışında gayet memnunum sistemimden.Elinden elektrik geliyorsa bir daha düşün derim benim elimden gelmediği halde araştırarak yaptım hatta :)

Dumanın bol olsun

Kankacım kafama yattı ya. Mantıklısın. T5ler hakkında fikrin var mı peki?

OtomatikCigara' Alıntı:
ohrm' Alıntı:

Dumanın bol olsun

Bu arada COB LED'lere bakıyorum 50W olanlara. 6500K mı almam lazım? Bildiğim kadarıyla VEG dönemde 6500K Bloom dönemde daha düşüktü ama tam hatırlamıyorum. Tüm dönemler için aynı LED'i mi kullanmak doğru olur. Aslında sadece LEDleri değiştirilebilir yapsam. VEG dönemde 6500K kullansam, bloom dönemde ledleri değiştirsem daha mı doğru olur sence?

OtomatikCigara

Yeni üye

T5 hakkında malesef bilgi ve tecrübem yok kankacım.Hiç dönemsel olarak ışık değiştirmeye gerek yok bence.370-780 Nm değerlere sahip olan çift spektrum olan pembe ışıktır ve tüm dönemler için kullanılabilir sürekli değiştirmene gerek yok.Yanına 3500 K değerinde de biraz ışık eklersen özellikle autolar için oldukça ideal bir sistem olacaktır.7 tane pembe(370-780), 3 tane sıcak beyaz(3500k) gibi bir oran iyi görünüyor.Elektrikten anlıyorum diyorsan bulunmaz kaftan senin için bu iş kanka

köfteci

Yeni üye

ohrm' Alıntı:
EvdekiMizah' Alıntı:

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Lümen konusunu aşamamıştım şimdi oturdu. Kural ihlali için özür dilerim hemen değiştriiyorum. Peki bitki başına ne kadar PAR lazım? Bilginiz var mıdır?

LED ve HID lambalarda PAR değeri önemlidir. yabancı grow kaynaklarında 500-1000 µmol/m2/s arasında olması gerektiği belirtiliyor. Çoğu ünlü grower lambalarını 850µmol/m2/s değerinde par alacak şekilde ayarlıyor bu adamlarda par meter var bunlarla ölçüm yaparak ışıgı aşagı yukarı çekiyorlar bizde bu par metre olmadığı için lambayı üreten firmanın par değerlerini paylaştığı grafikten kaç cm yukarı bağlamamız gerektiğini bulabiliyoruz.

ohrm

Yeni üye

OtomatikCigara' Alıntı:
T5 hakkında malesef bilgi ve tecrübem yok kankacım.Hiç dönemsel olarak ışık değiştirmeye gerek yok bence.370-780 Nm değerlere sahip olan çift spektrum olan pembe ışıktır ve tüm dönemler için kullanılabilir sürekli değiştirmene gerek yok.Yanına 3500 K değerinde de biraz ışık eklersen özellikle autolar için oldukça ideal bir sistem olacaktır.7 tane pembe(370-780), 3 tane sıcak beyaz(3500k) gibi bir oran iyi görünüyor.Elektrikten anlıyorum diyorsan bulunmaz kaftan senin için bu iş kanka

Benim için çok kolay. Hatta becerip verim alabilirsem tüm şemayı burda paylaşırım. Herkes faydalanır. Bu verdiğin konfigürasyonla 6 bitki yetiştirilir diyosan başlıyım ben hazırlamaya.

Dostum 6 bitki icin sorunlarından sadece 1 tanesi ışık olabilir. Bunun icin yer ve hava sirkulasyonu da çok onemli ve sen zaten 6 bitki yetiştirmemeye karar vererek maliyetli bir işe girişmişsin

OtomatikCigara

Yeni üye

ohrm' Alıntı:
OtomatikCigara' Alıntı:

Benim için çok kolay. Hatta becerip verim alabilirsem tüm şemayı burda paylaşırım. Herkes faydalanır. Bu verdiğin konfigürasyonla 6 bitki yetiştirilir diyosan başlıyım ben hazırlamaya.
Kanka aşağıda arkadaşın dediği gibi 6 bitki için ışık sadece sorunlardan bir tanesidir.Havalandırma da çok önemli bir konudur.Ben 400 wattlık bir cob led kullanıyorum ve bu ay ki faturam 200 lira geldi.
Bunun içinde iki adet büyük vantilatör,nem makinası,havalandırma fanları da var tabi ve 24 saat çalışıyor.Eğer fatura sıkıntı olmasaydı ben 24 tane ile 1200 wattlık bir sistem kuracaktım ve bunu 6 parçaya bölecektim yani her bir soğutucu bloğa 4 adet ışık takarak 200 wattlık olmak üzere 6 parçadan oluşan bir ışık sistemi yapacaktım ve 3 tane pembe 1 adet beyaz olacaktı.Bu da toplamda 18 pembe ve 6 beyaz ışık demek oluyor.Böylelikle her bitkinin başına bir tane dikersin ve bakarsın keyfine.Yanlış anlaşılmasın çok yaktığı için değil durumu aileme izah edemeyeceğim için elektrik faturası sıkıntı yoksa torbacıya gidip gramına 1 bi yüzlük bırakmaktansa 600 lira elektrik faturası koymaz bile ne kadar ekmek o kadar köfte :)

OtomatikCigara' Alıntı:
ohrm' Alıntı:
Kanka aşağıda arkadaşın dediği gibi 6 bitki için ışık sadece sorunlardan bir tanesidir.Havalandırma da çok önemli bir konudur.Ben 400 wattlık bir cob led kullanıyorum ve bu ay ki faturam 200 lira geldi.
Bunun içinde iki adet büyük vantilatör,nem makinası,havalandırma fanları da var tabi ve 24 saat çalışıyor.Eğer fatura sıkıntı olmasaydı ben 24 tane ile 1200 wattlık bir sistem kuracaktım ve bunu 6 parçaya bölecektim yani her bir soğutucu bloğa 4 adet ışık takarak 200 wattlık olmak üzere 6 parçadan oluşan bir ışık sistemi yapacaktım ve 3 tane pembe 1 adet beyaz olacaktı.Bu da toplamda 18 pembe ve 6 beyaz ışık demek oluyor.Böylelikle her bitkinin başına bir tane dikersin ve bakarsın keyfine.Yanlış anlaşılmasın çok yaktığı için değil durumu aileme izah edemeyeceğim için elektrik faturası sıkıntı yoksa torbacıya gidip gramına 1 bi yüzlük bırakmaktansa 600 lira elektrik faturası koymaz bile ne kadar ekmek o kadar köfte :)

Kardesim merhaba. Bu ledi fanın altındaki aliminyum bloga montelediğin zaman fan soğutuyor mu ledi

OtomatikCigara

Yeni üye

Durum tam olarak öyle değil kankacım.Işığın arkasına termal macun sürüyorsun ve ışığı da alüminyum bloğa yapıştırıyorsun burada led ısısını alüminyum bloğa aktarıyor yani soğutucu görevini üstlenen burda metal parçadır.Fan ise soğutucuyu soğutmaya yarıyor anlayacağın ama fan olmadan sadece aliminyum blok yetersiz kalır

ohrm

Yeni üye

Fatura havalandırma sorun değil. Bi köyde yaşıyorum. Evde de tekim, köyde de benden hariç 3 aile var. Onlarda 800 metre uzaktalar. Kışın evimin önünden yabani hayvanlar dışında hiç bişey geçmiyor. Eşkiya gibi tek takılıyom koca köyde :) Hatta elektrik faturasını okumaya bile gelmiyolar. Kendim fotosunu çekiyom sayacın merkeze inip fatura kestiriyorum :) Capitalist sistemden çıktım evden çalışıyorum. Tarla marla ekip biçiyorum.

OtomatikCigara' Alıntı:
Durum tam olarak öyle değil kankacım.Işığın arkasına termal macun sürüyorsun ve ışığı da alüminyum bloğa yapıştırıyorsun burada led ısısını alüminyum bloğa aktarıyor yani soğutucu görevini üstlenen burda metal parçadır.Fan ise soğutucuyu soğutmaya yarıyor anlayacağın ama fan olmadan sadece aliminyum blok yetersiz kalır

Kankacım peki 400W ile kaç kıza bakıyorsun? Bir de verimleri nasıl?

OtomatikCigara' Alıntı:

Fan aliminyum bloğa mı üflüyor kanka yoksa ondan aldığı sıcağı yukarı doğru mu atıyor.

köfteci

Yeni üye

jackHerrer' Alıntı:
OtomatikCigara' Alıntı:

Fan aliminyum bloğa mı üflüyor kanka yoksa ondan aldığı sıcağı yukarı doğru mu atıyor.

iki türlüde iş görüyor kanka bağlayarak denedim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B bayfrodo33:
    hahahahahahahaha********
  • X Xgon:
    *** ** ********** hahahaha ***** ******* ****** *** ******* ***** *** *****
  • B bayfrodo33:
    hahahahahahahaha********
  • B bayfrodo33:
    ******* hahahaha ***** ********* **
  • lavrens lavrens:
    ***** ******** ********* hahahaha** hahahaha ***** ********* **
  • X Xgon:
    *** ** ********** ******* ****** *** ***** hahahaha *** *** ***** ** ****** *** *****
    +1
  • KömürcüAbuzer KömürcüAbuzer:
    **** * ******* **** **** ******* ****** *** ***** hahahaha *** *** ***** ** ****** *** *****
  • X Xgon:
  • X Xgon:
    **** **** *** **** ***** ********* *** * ********** ****** ******** ***** ******* **** ******* ** * *** ******* ** ******
  • X Xgon:
    ***** ****** ***** **** ******** ***** ******* ** *** ******** ***** ***** ********
  • X Xgon:
    **** *** ****** *** **** ** ****** ***** ***** *** **** ***** ********* *** * ********** ****** ******** ***** ******* **** ******* ** * *** ******* ** ******
    +1
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha
  • Houp53 Houp53:
    hahahaha*
  • Houp53 Houp53:
    hahahaha
  • X Xgon:
    **** *** ****** *** **** ** ****** ***** ***** *** **** ***** ***** ****** ** *****
  • Houp53 Houp53:
    ****** ****** ******* ********** *** ****** **** ******* ***** ****** ********* hahahaha **** ********* ****** ******** ******
  • T Turco:
    ****** ********* **** ********* **** **** ** ******* hahahaha
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
    +1
  • T Turco:
    ** ********* ******* * ***** ********* **
  • ax-b ax-b:
    ******* hahahaha *** * ** ** *** ****** ***** * **** ** ******* hahahaha* *******
  • T Turco:
    ***** hahahaha **** ***** ********* ********* hahahaha *** * ** ** *** ****** ***** * **** ** ******* hahahaha* *******
    +1
    T Turco: ***** hahahaha **** ***** ********* ********* hahahaha *** * ** ** *** ****** ***** * ****... +1