Led konumlandırma

1mmortal

Yeni üye
öncelikle herkese selamlar, forumda edindiğim bilgilerle indoor için gerekli malzemeleri temin ettim ve yetiştirmeye başlayacağım. nem mak. ısı ölçer vantilatör ısıtıcı kabin cob led vs vs vs herşeyim hazır. sıra kabinimi kurmaya geldi.

90x60x180 ölçülerinde kabinim var ve tek bitki yetiştireceğim için 5 x 50w full spektrum led aldım(yani toplam 250w).. ledlerimi 90x60 kabinime monte etmek istiyorum. nasıl konumlandırmalıyım aralarında kaç cm olmalı hepsini ortaya mı toplamalıyım yoksa yaymalı mıyım? tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Selamlar 1mmortal ledleri doğrudan kabine monte etmeni istemem çünkü bitki ile ışık arasında ki mesafeyi sabit tutmak isteyeceksindir tabi bitki büyüdükçe ışıklarında yukarı çıkmak zorunda kalıcak biraz daha hareket ettirilebilir bir düzenek kullanmakta fayda var bu iple bağlamaktan tut  bir yere oturtmak gibi bir sürü ihtimali barındabilir dikkat etmen konu ledlerin daha çok dikey ışık düşürdüklerini bilip mümkün oldukça ledlerin arka kısmını tavana paralel olacak şekilde konumlandırmak olur oval daire de çizebilirsin 2 li şeritlerde yapabilirsin benim düşüncelerim böyle kritik konuları göz önünde bulundurduğunda senin kararına bakıyor aslında tamamen doğrusu veya yanlışı var diyemeyiz hoş geldin iyi forumlar.

1mmortal

Yeni üye
Cvp: Led konumlandırma

EvdekiMizah' Alıntı:
Selamlar 1mmortal ledleri doğrudan kabine monte etmeni istemem çünkü bitki ile ışık arasında ki mesafeyi sabit tutmak isteyeceksindir tabi bitki büyüdükçe ışıklarında yukarı çıkmak zorunda kalıcak biraz daha hareket ettirilebilir bir düzenek kullanmakta fayda var bu iple bağlamaktan tut  bir yere oturtmak gibi bir sürü ihtimali barındabilir dikkat etmen konu ledlerin daha çok dikey ışık düşürdüklerini bilip mümkün oldukça ledlerin arka kısmını tavana paralel olacak şekilde konumlandırmak olur oval daire de çizebilirsin 2 li şeritlerde yapabilirsin benim düşüncelerim böyle kritik konuları göz önünde bulundurduğunda senin kararına bakıyor aslında tamamen doğrusu veya yanlışı var diyemeyiz hoş geldin iyi forumlar.
Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim. Ledler ısınacağı için ledleri üste monte edip fanlar yardımıyla ısıyı kabinin dışına vermeyi planlıyorum. Bitki ile arasındaki mesafeyi ise 3-4 farklı raf yapıp bitki büyüdükçe bir alt rafa alarak ışık ile arasındaki mesafeyi ayarlamayı düşünmüştüm. Kabinim aslında büyük ama tek bitki yetiştirmek istediğim için 250w uygun gördüm (yaklaşık 25.000 lümen) ama ışıkları nasıl konumlandırmam gerektiğini hala kararlaştıramadım. 
Farklı fikirler varsa lütfen yardımcı olun herkese şimdiden çok teşekkür ederim

Rosen

Yeni üye
Kanka projektör kasa almadın mı? Yoksa kendin mi soğutucu ve güç kaynağı ile kasa oluşturdun?

Klavye12

Yeni üye
hepsini ortaya toplama moruk tavsiyem 1 ortala etrafına yüzde 20 eğimle kabinin etrafına doğru dışa dönük eğimli sabitle lst vb eğitimler.verdiginde alanı ve ışığı verimli kullanmama yardımcı olabilir siye düşündüm başarılar

papatya şekli ver yani alttan bakıldığında.mesafeye gelince 15 20 cm.idealdir gerci elini bitkiyle lambanin arasina koydugunda isi hissetmedigin aralik ideal.araliktir

1mmortal

Yeni üye

Rosen' Alıntı:
Kanka projektör kasa almadın mı? Yoksa kendin mi soğutucu ve güç kaynağı ile kasa oluşturdun?

Soğutucu olarak işlemci fanı kullanıyorum güç kaynağına ihtiyaç duymadım 220v led ler zaten fişe taktığında çalışıyor

Klavye12' Alıntı:
hepsini ortaya toplama moruk tavsiyem 1 ortala etrafına yüzde 20 eğimle kabinin etrafına doğru dışa dönük eğimli sabitle lst vb eğitimler.verdiginde alanı ve ışığı verimli kullanmama yardımcı olabilir siye düşündüm başarılar

papatya şekli ver yani alttan bakıldığında.mesafeye gelince 15 20 cm.idealdir gerci elini bitkiyle lambanin arasina koydugunda isi hissetmedigin aralik ideal.araliktir

Cevabın için teşekkürler dikkate alacağım

AkatriaL

Yeni üye
tek bitki yetiştiriceksen ayarlana bilir ray ekle sistemi ekle çıta benzeri madenlerden ince çubuklar ilede yapabilirsin. bitki küçükken ışığı bir yerde toplarsın, büyüdükçe açarsın en verimlisi ve ileriye dönük o, bide lumen hesabı yaparken 20000 lumeni alamazsın :)  led sogutma sistemin çok iyi olmalı  sogutucun 1 led için 200wlık sogutma gücüne sahipse o zaman alırsın oda baya pahalıya gelir. bide cob led çıkışlarına kesinlikşe switch koy elektrik israfına girmemek için gerektiğinde opsiyonel tek tek kapatmak için. 5 x 50w full spectrum almışsın onun yerine 1 tanede 6500k alsana bitkinin 15-25 gün sadece 6500k versen yeterliydi. 50w fs ledlerde %20 6000k üzeri spectrum var oda 10w denk gelir.  40w israf olur. büyürken ilk 10 gün çimlenmeden sonra 15 cm den 6500k 50w yeterde artar. hadi yanına 50w fs led koy bütün spectrumları alsın. nereye koyucam diye merak etme ledleei orantılı dağıt bitki ışığı almal için o yöne döner, eşit dagıtmak için hesabı vardı internette ama tam eşit olsun heryer tam eşit miktarda ışık gitsin istiyorsan
85 x 55 alimium plaka kestir 1.5 mmlik 1wlık fs ledlerden al eşit en boydab böl kaç adet varsa kesişen yerlerine koy lensi 90 derecelik al 1wlıkların 600w ise 600 tane led keser seni hatta   110 lm alsan birinden,
60000 lümen yapar gerçek lumen hemde eşit miktarda    1m2 alanda çok çok sınırda ışık verirsin bitkine aşabileceğinin en fazlasını tabi çoşması için co2 yi unutna yoksa ışıl bir yere kadar  .

işlemci fanı hangi işlemcileri sogutuyorsa işlemcilerin güçlerine bak. eskiyse cpu sogutucusu 90wtır. tahminim %40-60  kullanırsın ledleri  ama cob ledin cpuya tam teması ve termal macunun kaliteli olması lazım
cob ledlerin peek sıcaklığı vb. değerlere bak.

1mmortal

Yeni üye

AkatriaL' Alıntı:
tek bitki yetiştiriceksen ayarlana bilir ray ekle sistemi ekle çıta benzeri madenlerden ince çubuklar ilede yapabilirsin. bitki küçükken ışığı bir yerde toplarsın, büyüdükçe açarsın en verimlisi ve ileriye dönük o, bide lumen hesabı yaparken 20000 lumeni alamazsın :)  led sogutma sistemin çok iyi olmalı  sogutucun 1 led için 200wlık sogutma gücüne sahipse o zaman alırsın oda baya pahalıya gelir. bide cob led çıkışlarına kesinlikşe switch koy elektrik israfına girmemek için gerektiğinde opsiyonel tek tek kapatmak için. 5 x 50w full spectrum almışsın onun yerine 1 tanede 6500k alsana bitkinin 15-25 gün sadece 6500k versen yeterliydi. 50w fs ledlerde %20 6000k üzeri spectrum var oda 10w denk gelir.  40w israf olur. büyürken ilk 10 gün çimlenmeden sonra 15 cm den 6500k 50w yeterde artar. hadi yanına 50w fs led koy bütün spectrumları alsın. nereye koyucam diye merak etme ledleei orantılı dağıt bitki ışığı almal için o yöne döner, eşit dagıtmak için hesabı vardı internette ama tam eşit olsun heryer tam eşit miktarda ışık gitsin istiyorsan
85 x 55 alimium plaka kestir 1.5 mmlik 1wlık fs ledlerden al eşit en boydab böl kaç adet varsa kesişen yerlerine koy lensi 90 derecelik al 1wlıkların 600w ise 600 tane led keser seni hatta   110 lm alsan birinden,
60000 lümen yapar gerçek lumen hemde eşit miktarda    1m2 alanda çok çok sınırda ışık verirsin bitkine aşabileceğinin en fazlasını tabi çoşması için co2 yi unutna yoksa ışıl bir yere kadar  .

işlemci fanı hangi işlemcileri sogutuyorsa işlemcilerin güçlerine bak. eskiyse cpu sogutucusu 90wtır. tahminim %40-60  kullanırsın ledleri  ama cob ledin cpuya tam teması ve termal macunun kaliteli olması lazım
cob ledlerin peek sıcaklığı vb. değerlere bak.

Kanka cevabın için teşekkür ederim şimdi gördüm kusura bakma dün kabinimi tamamladım sandığım kadar zor olmadı. 24 saattir boş çalışıyor ledlerin ısısı 40 dereceye gelmedi bile bence çok iyi oldu. Elektrikci arkadşaım sağolsun kaliteli bi termal macunla bağladı işlemci fanlarına. Efsane bi ışık var açıp kapattığımda dünyam yeşeriyor ? şimdi tohumlarımı attım 50 saat civarında oldu yarın akşama büyük ihtimalle patlarlar ve ekerim

Simtozu

Üye
Ortak bildiğim kadarı ile 20 cm fark olmalı ayarlanabilir olmasına özen göster kontrol etmeyi ihmal etöe. 1200w ful spectium ile denendi.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
  • O obeb:
    ***** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
  • O obeb:
    *** ****** ** ******* *** ****** hahahaha*
  • O obeb:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • needrich10 needrich10:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha *********
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • needrich10 needrich10:
    hahahaha **** *** hahahaha ***** **** ******** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • O obeb:
    ****** ********* ******* hahahaha* ******* ******
    hahahaha **** *** hahahaha ***** **** ******** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha* ****** **** ***** *********
    +1
  • needrich10 needrich10:
    ******** ********** *** ****** hahahaha***** *** *** **** *******
  • needrich10 needrich10:
    *** hahahaha***** ****** **** ***** *********
  • needrich10 needrich10:
    ******** hahahaha**** ****** **** ***** *********
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********** hahahaha****** ***** ** ********** ***** hahahaha ********** *** ****** hahahaha***** *** *** **** *******
  • needrich10 needrich10:
    *** *** **** **** hahahaha******** hahahaha****** ***** ** ********** ***** ***
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • Y Yer1n7kat6:
  • Narkotik Narkotik:
  • BABASULTAN07 BABASULTAN07:
    ** hahahaha ***** hahahaha** ****** ******** hahahaha* *********
  • esfanet esfanet:
  • 420x 420x:
    420x 420x: ** *** *********