Limon tuzu ve ph

Acemi01

Yeni üye
Slm kankalar bi akvaryum sitesinde okumuştum limon tuzunun ph ı oldukça başarılı bişekilde düşürdüğünü. Evde denedim 2,5 litre dinlendirilmiş ph 8.1 olan musluk suyuna 2-3 küçük baş limon tuzu atıp çalkaladım. Biraz bekledikten sonra tekrar ölçtüm ph 6,4 çıktı. Daha önce bu şekilde yapan varmı? Bu suyun bitkilere zararı varmı?

İlginç. Tuzların ph 7.0 nötr olduğunu biliyorum en azından 7 ve üzeri ph dengeleyebilir diye tahmin etmiştim. Bilen deneyen arkadaşlar yeşillendirirse güzel olur

R

Ripley'sOG

Guest
Organik ph düşürme amaçlı bir konuyla bunu açarsan kanka çok yarari dokunur diye düşünüyorum.Bu tarz seyler var sirke vs felanda vardı heralde hic pesine dusmemistim sen yaparsan ama bir cok insana faydan olur

Acemi01

Yeni üye
Cvp: Limon tuzu ve ph

Ripley' Alıntı:
Organik ph düşürme amaçlı bir konuyla bunu açarsan kanka çok yarari dokunur diye düşünüyorum.Bu tarz seyler var sirke vs felanda vardı heralde hic pesine dusmemistim sen yaparsan ama bir cok insana faydan olur

Valla reis denedim oldu. ? 2-3 limon tuzunun bitkiye 2,5 lt suyun içerisinde çokta zarar vereceeğine inanmıyorum.

R

Ripley'sOG

Guest
Kanka onu araştırmak lazım uzun süreli kullanimi acısından normal bitki sitelerinde bile vardır belki bi bak derim

Serkan555

Yeni üye

Öncelikle bir akvarist olarak şunları söyleyebilirim 
Tabi Ripley's OG hocamin izni ile :)

Ph dan bahs etmeye gerek yok her halde herkes biliyordur
Ama kısa bir özet geçecek olursak pH bir solusyonun hidrojen iyon konsantrasyonun okunmasidir 
pH değer suyun ne kadar asit ve bazik olduğunu gösterir 
Yani şimdi pH i tanıdık 
Yani pH i düşürmek için fazla tercih var piyasada satılan ürünler yada bazı asit ürünleri
Bunlar sitrik asit yani limon tuzu,fosforik asit,nitrik asit e sülfürik asit gibi asitler,limon tuzu hariç diğer asitler bitki besin elementlerini fosfor azot vb vardir, yani sitrik asitten başka asit kullanılırsa gübreleme ye dikkat edilmeli,sunuda demeden gecemem Mono Amonyum fosfat hem pH düşürücü hemde yaprak gubresidir yani yavruların yapraklarına kullanıla bilir.
Ama sitrik asit yani limon tuzu pH düşürür peki yan etkisi nedir diye soracak olursanız akvaryumda nitrat patlaması yaşarsınız,ve akvaryum ekosistemi çöker bitkiler olur faydalı bakteri kültürleri ölür balıklar ölür, ben bunu kenevirde kullanmadım ama fazla olursa muhtemelen zarar verir yani toprakraki faydalı bakterilere bitki köklerine bitkinin kendisine.
Az dozajli kullanmanı öneririm toprak fazla nitrat toplamasın.
Umarım açıklaya bilmisim, imla hataları için özür dilerim Yabancı oldugum için imla kurallarıni iyi bilmiyorum 
Saygılar

Acemi01

Yeni üye
Eyvallah reis mantıklı lakin çok küçük ölçekte kullanıyorum. Bir gübreli bir gübresiz su veriyorum. Gübreli verirken kullanmıyorum An nin ph perfect serisini kullanıyorum ama gübresiz su verirken 2 küçük limontuzu atıyorum ph dengeliyor ve veriyorum suyu şu ana kadar kötü bi etkisini görmedim ama zararsız demiyorum sadece deniyorum.

Serkan555

Yeni üye

Acemi01' Alıntı:
Eyvallah reis mantıklı lakin çok küçük ölçekte kullanıyorum. Bir gübreli bir gübresiz su veriyorum. Gübreli verirken kullanmıyorum An nin ph perfect serisini kullanıyorum ama gübresiz su verirken 2 küçük limontuzu atıyorum ph dengeliyor ve veriyorum suyu şu ana kadar kötü bi etkisini görmedim ama zararsız demiyorum sadece deniyorum.

Yani her şeyin fazlası zarar ama dikkatli ol derim 
En fazla nitrat patlaması olur flus atarsın geçer her halde 
Çünkü her yerde faydalı bakteri kültürleri oluyor ister akvaryum ister bitki kökü yediğimiz yoğurt bile bakteri sayesinde öyle oluyor, bakteri ölürse eko sistem bozulur 
Dikkat et bol hasatlar Allah utandırmasın

Serkan555

Yeni üye

Acemi01' Alıntı:

Bide elma sirkesi ile dene 2 litre suya 1 ölçek yemek kaşığı ama ölçüm yap bunun hiç bir zararı yok 
Zaten elma sirkesi bakterilerin oluşturduğu bir şey böylece bitkinin kökünde faydalı bakteri olur 
Ama organik al

Vedoo

Kıdemli Üye

Acemi01' Alıntı:
Slm kankalar bi akvaryum sitesinde okumuştum limon tuzunun ph ı oldukça başarılı bişekilde düşürdüğünü. Evde denedim 2,5 litre dinlendirilmiş ph 8.1 olan musluk suyuna 2-3 küçük baş limon tuzu atıp çalkaladım. Biraz bekledikten sonra tekrar ölçtüm ph 6,4 çıktı. Daha önce bu şekilde yapan varmı? Bu suyun bitkilere zararı varmı?

yıllardır onu yapıyorum Ph düşürmek için limon tuzu
ph yuksetmek için Kabonat
fakat çok bekleme ph çok uzun süre aynı ayarda tutmaz.

Ü

Üye silindi 12891

Guest
Kanka 10tl satiliyor limon falan sikip bitkiyi riske atmaya gerek var mi https://urun.n11.com/bakim-ve-temizlik/ahm-farma-down-ph-dusurucu-100-ml-P408391019?gclid=Cj0KCQjw0pfzBRCOARIsANi0g0vCPmggHavHPyjn0fvFofxIBt7Z9mA2u89IQErcYpQPOA5YRENatc4aAlR5EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Bee

Yeni üye
kanka yabancı bir forumda okumuştum aradım ama bulamadım. Ec değerleri ile alakalı birşeyler söylüyorlardı ve sonuç olarak pH düşürücü kullanılması mantıklı bulunuyordu. iki gün önce 41tlye biobizz pH down alıp risk almamaya karar verdim. ama çok acemi olmam ve fiyat risk makasının çok açık olması denememem için sebeptir.

Bee

Yeni üye
kankacım yine aynı çıkarımı yaptım. kol gibi para harcıyoruz pH down mantıklı gibi duruyor. ama dediğim gibi evde 300gr sigaram olsa birçok şeyi dener daha çok öğrenmeye çalışırım.

polat98

Yeni üye
bitki anasının amını görüyor arkadaşlar bir zamandan sonra

bazı zamanlar kullanabilirsiniz limon tuzunu

Kankalar merhaba ben de ph düşürücü konusunda yoğun araştırmalar yaptım, Biobizz'in ph düşürücüsü esasında strik asit yani sıvı formda limon tuzu. Bununla beraber canlı organizma ile bakteri ve mantar florasına zarar vermeyecek başka asitler de var. Örneğin borik asit, asetik, strik, laktik, süksinik ve[size=small] salisilik asit gibi. Asetik, strik, laktik ve süksinik asit organik elma sirkesi içerisinde bulunuyor. Asetik ve salisilik asit yine Aspirin içerisinde de bulunur ve köklerdeki mantarlar ve bakteriler için oldukça faydalıdır. Borik asit ise ciddi bir antipatojendir toz veya sıvı halde eczanelerde bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi içerisinde bulunan asitlerin birçok işlevi var.

Süksinik Asit: bitkiler için büyümeyi teşvik etmekle beraber doğal bir stres adaptojenidir.

Asetik Asit: Bu asit türü fosfor ve potasyumun emilmesini kolaylaştırıyor, aynı zamanda bitkinin özellikle vejetatif evrede büyümesini ciddi oranda teşvik eden bir hormon işlevi görüyor bunun yanı sıra bitkileri kuraklığa karşı daha dayanıklı hale getirmekte.

Laktik Asit: Arkadaşlar laktik asit rizobakterilerin daha dayanıklı olmasını ve üremesini teşvik eden bir asit türü. Bitkinin köklerinde birçok mantar ve bakteri bitki ile simbiyotik bir ilişki içerisinde yer almakta ve bitkinin beslenmesinde çok ciddi rol oynamaktalar. Rizobakterilerin yaşadığı rizosfer ortamını laktik asit ciddi anlamda desteklemekte.

Strik/Sitrik Asit/Limon Tuzu/Limon Asidi: Arkadaşlar bu asitin bitki beslenmesinde aktif bir rolü yok dolayısıyla limon tuzu kullanmak yalnızca pH dengelemenizi sağlıyor.

Gelelim bir de aspirin olayına. Bildiğimiz bebek aspirinin tıpta kullanımı kan sulandırıcı işlevidir. İçeriğinde asetik salisilik asit bulunur aspirinin. Asetik asitin faydalarını yukarı yazdım ekstra olarak salisilik asiti de ekleyelim:

Salisilik Asit: Salisilik asitlerle mikrorizal mantarların daha dayanıklı olduklarının kanıtlandığı bir bilimsel çalışma var, Özellikle bitkilerde kökboğazı yanıklığı denilen sorunun oluşmasını engelliyor.

Ben her bir litre su için (yaşadığım şehirde pH oranı musluk suyunun 7,6) 13 damla elma sirkesi kullanarak pH seviyelerini 6,3 seviyesine çekiyorum. Bu ölçüm hiç şaşmadı bugüne kadar. Her sulamada 10-14 damla elma sirkesi kullanarak farklı farklı pH (6,1-6,6) seviyelerinde farklı minerallerin emilmesini sağlıyorum. Sözün özü kankalarım elma sirkesi kullanın hem 4 farklı asit türü barındırması ile bitkinin köklerini hem beslemiş olursunuz hem de pH düzenleyerek hem makro hem de mikro elementlerin toprağa bağlanmasını engellemiş olursunuz. Aynı zamanda sıvı strik asite 50 küsür lira para vermemiş olursunuz (Biobizz pH down)

Son düzenleme:

Forever+

Yeni üye
Hocam güzel aciklama olmuş yanlız elma sirgesini gübreli suyuna katirlirmi gübreli suyun ph sini düşürmek icin? 

Cahil' Alıntı:
Hocam güzel aciklama olmuş yanlız elma sirgesini gübreli suyuna katirlirmi gübreli suyun ph sini düşürmek icin? 

Teşekkür ederim kankacım, gübreleri eklemeden önce sirkeyi eklersen eğer işini garantiye alırsın. Böylelikle iyice karıştırdıktan sonra suyun tamamında asit karışmış olur. Öbür durumda sirkenin daha karıştırma esnasında ilk temas ettiği suya dağılmasını noktada tam bir çözelti oluşmuş olmayacağı için o bölgedeki gübre yüksek asistle karşı karşıya kalacağından etkinliğini kaybetmiş olur.
Gübre karışımı hazırlarken her zaman ilk önce mikro organizmaları eklemek öneriliyor. Örneğin su-sirke-voodoo-tarantula-piranha-micro-grow-bloom şeklinde. Tabi bu yazdıklarım örnek bir advanced nutrients beslenme çizelgesi.

parhim

Yeni üye

Öncelikle bir akvarist olarak şunları söyleyebilirim
Tabi Ripley's OG hocamin izni ile :)

Ph dan bahs etmeye gerek yok her halde herkes biliyordur
Ama kısa bir özet geçecek olursak pH bir solusyonun hidrojen iyon konsantrasyonun okunmasidir
pH değer suyun ne kadar asit ve bazik olduğunu gösterir
Yani şimdi pH i tanıdık
Yani pH i düşürmek için fazla tercih var piyasada satılan ürünler yada bazı asit ürünleri
Bunlar sitrik asit yani limon tuzu,fosforik asit,nitrik asit e sülfürik asit gibi asitler,limon tuzu hariç diğer asitler bitki besin elementlerini fosfor azot vb vardir, yani sitrik asitten başka asit kullanılırsa gübreleme ye dikkat edilmeli,sunuda demeden gecemem Mono Amonyum fosfat hem pH düşürücü hemde yaprak gubresidir yani yavruların yapraklarına kullanıla bilir.
Ama sitrik asit yani limon tuzu pH düşürür peki yan etkisi nedir diye soracak olursanız akvaryumda nitrat patlaması yaşarsınız,ve akvaryum ekosistemi çöker bitkiler olur faydalı bakteri kültürleri ölür balıklar ölür, ben bunu kenevirde kullanmadım ama fazla olursa muhtemelen zarar verir yani toprakraki faydalı bakterilere bitki köklerine bitkinin kendisine.
Az dozajli kullanmanı öneririm toprak fazla nitrat toplamasın.
Umarım açıklaya bilmisim, imla hataları için özür dilerim Yabancı oldugum için imla kurallarıni iyi bilmiyorum
Saygılar

peki usta woodoo gibi bakteri içeren gübreler ile ph düşürmek için sirkeli su verirsek sudaki sirke bu faydalı bakterileri de öldürür mü

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • M Mpt77:
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
  • B biggie34_:
    ****** ********** ********** *** **** ******* ** ****** ******** *** ***** ** ******** ***** ****** **** **** ******* ******** ******* ******
  • B biggie34_:
    ***** ***** ********* ***** ******* ******* ******* **** **** ****** * ** *****
    +1
  • B biggie34_:
    ********** ********* ***** hahahaha ******** *** ********* ***** ******** ******** hahahaha
    +2
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    hahahahahahahaha
    +3
  • B biggie34_:
    *** **** **** ****** ***** ********** ******* *** ******** ********* ****** ***** **********
  • B biggie34_:
  • kawinnnz kawinnnz:
    *** **** hahahaha* *****
  • kawinnnz kawinnnz:
    ******* ****** **** ***** ** ** **** *** *** *** **** ******** ** ****** ***** ****** ********** ***
  • B biggie34_:
    **** hahahaha
  • B biggie34_:
    ** ***** ****** ******* ***** **
  • A akaaka123:
  • A akaaka123:
    ** *** ******* ******* ********** ******** ********* ** *** ***** ******** ******* ** ****** *** ** ******* ***** ***** **** ** ***** **** ******* ****** ** ******** ******* **** *** ** ****** ******
    İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31: ***** ********** ****** ***** *** **** ***