Mahkeme / Savcılık Şifresi Kırılabilen Mobil Cihazların Tam Listesi

Mordecai

Moderator
Mahkeme veya savcılık şüphelinin kullanmış olduğu telefon veya tabletinden delil elde etmek için verilerine erişmesi gerekebilir. Aşağıdaki listedeki cihazlarda, ekran kilidi koymanızın veya cihazı şifrelemenizin bir önemi olmadığı görülmektedir. Bu cihazlar ciddi güvenlik riskine sahip cihazlardır ve bilirkişiler tarafından verilerine kolayca erişilmesi mümkün olmaktadır.

Şifresi Kırılabilen Android ve Ios cihazların listesi:

Kırılma yöntemleri arasında USB hata ayıklama özelliği aktif edilmiş cihazlar, rootlanmış cihazlar veya enerjisi kapatılmamış cihazlar bulunmaktadır. Listedeki cihazlarda ekran şifresi koymanızın veya dosya sistemini şifrelemiş olmanızın önemi yoktur.

Eski Nesil Cihazlar 2010-2018 Listesi: http://www.bit.ly/eskinesilcihazlar

Yeni Nesil Cihazlar 2016-2022 Listesi: http://www.bit.ly/sifrelicihazlar

Bu nedenle USB hata ayıklama özelliğini açmanız veya cihazınızı rootlamanız büyük bir güvenlik açığı oluşturmaktadır. Yöntemler arasında bulunan JTAG desteği ise oldukça az cihazda bulunmaktadır. Yani, cihazın parçalanmasına gerek yoktur.

Bölüm Açıklamaları:

Fiziksel İmaj Alınabilir Mi? : Bu, cihazdaki tüm verilerin harici bir depolama alanına kayıt edilebileceğini belirtmektedir.

Fiziksel İmaj Koruma Atlatılabilir Mi?: Bazı cihazlarda toplu olarak kopyalama almayı engelleyen bir güvenlik katmanı çalışır. Bu güvenlik katmanı engellenirse koruma atlatılabilir.

Fiziksel İmaj Metotu: Bu, cihazdaki verilere nasıl erişileceği ve nasıl kopyalanacağını belirtir. ADB (Hata ayıklama modunu temsil eder.) Yani kullanıcının cihaza erişip geliştirici seçeneklerinden hata ayıklama modunu aktif etmiş olması gerekir. Bu aktif değilse verilere erişmem mümkün olmayacaktır. Root ise, kullanıcı yetkilerinin yükseltilmiş olduğu bir yazılımdır. Mağazadan cihaz satın alınan cihazlarda bu özellik genellikle yoktur. APK Downgrade: cihaza, güvenlik açığı bulunan eski bir android versiyonu yüklenerek verileri kopyalama koruması atlatılır.

Dosya Sistemi Dışa Aktarılır Mı?: Bu, cihazdaki işletim sistemi veya diğer bazı klasörlerin yedeklenebileceği anlamına gelir. Kişisel veriler bu yedekleme içinde yer almayabilir. Cihaz seri numarası, imei bilgileri gibi bilgiler yer alabilir.

Dosya Sistemi Atlatılabilir Mi?: Bu, cihaz işletim sistemi klasörüne erişmenin mümkün olup olmadığını söyler. Erişmek mümkün değilse imei numarasını öğrenmek sadece cihaza takılı sim kartının HTS kayıtlarına bakılarak öğrenilir.

Dosya Sistemini Kaydetme Yöntemi: Bu, dosya sistemi klasörünü nasıl kayıt edileceğini belirten yöntemi açıklar.

Platform: Cihazın yazılımına ait platformu belirtir.

Dosya Deşifre Edilir Mi?: Bazı cihazlarda kopyalanan klasörlerdeki veriler şifreli şekilde alınır. Bu şifreli verileri sonradan kırmak gerekir. Çünkü bir algortima kullanılarak şifrelenmiş olabilir. AES vb. Önce algoritma tespit edilmeli sonra da kırmak için yöntemler aranmalıdır.

husyn

Doktor
dostum, şifreli konuşma yada yazışma diye bir şey yoktur, devletler gerekirse şifreyi oluştran kurumla iletişime geçerek gereken kodları alırlar,
direk uydu cihazları var herhangi bir opereatöre gerek duymadan iletişim yapa bilen onları bile devlet olarak takip etmek istediğinde çözüyorlar çünkü uyduda operatör iletişimlerinin dışındaki iletişimleri görüp analız edebiliyorlar, kendini gizlemek isteyenler yüzlerce binlerce operatör ağını kullanarak görüşmeyi takibi içinden çıkılamaz ale getirmek, veri şifrelemede bazı yöntemler var güvenilir ama kımı zaman onu bile kırıyorlar, demek istediğim uyduyla yapacağın her şey ortadadır.

Mordecai

Moderator
kanka sen ne anlatıyorsun ya :D biz el kaide yada taliban lideri uluslararası terörist elebaşı değiliz.senin dediğin imkanları bizim için fazla kullanmazlar diye düşünüyorum.
yakalanırsan telefonunu alırlar ona göre işte.

husyn

Doktor
ben konuyu tam anlamamış olabilirim tabi, güvenlik şifreleme ve erişim demişsin başta, dostum format atmak yada silmekle veri kaybolmaz alt katmanlarda olduğu gibi kalır, sistem sana soracağı şifreği bellek hafızasına yazar ön yüklemeden dosya konumuna girip şifreği değiştire veya kaldıra bilirsin sadece güvenlik anahtarı ile kodlanarak yapılan şifreler kaldırılamaz ama o tarz sifrede işletim sistemine kurulamaz çünkü ilk başlangıcı yapamaz

husyn

Doktor
dostum makkeme savcılık şiresi filan konu başlığın, benim bir konu içeriğine bakmak istiyorum dosyayı ekrena kadar buluyorum ama üniversiteden alınmış geçerli kullanıcı adı şifre istiyor bu krıla bilirmi indirmek 3sn sürmez, konuya bakmam için üniversiteye başvuru yapıp dönemlik şifre almam gerek ama vermiyeceklerini biliyorum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • H happyworld:
    ** ********* ******* ****** hahahaha**** *** **
  • Olorin Olorin:
    ** ** ***** ***** ****** ***** *** ****** ****** ******* **
  • H happyworld:
    ****** ********* hahahaha* **** ********* ********** ********** ******
  • Olorin Olorin:
  • H happyworld:
    ******** ** ******* ***** ** *** ******* *** ***** *** hahahaha *** ***** ****
  • H happyworld:
    ******** ** ******* hahahaha* hahahaha*** ******* ******
  • Olorin Olorin:
  • H happyworld:
    ******** hahahaha ********
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • Olorin Olorin:
  • H happyworld:
    **** hahahaha* *** ********** ********** ***** ***
  • Olorin Olorin:
  • Olorin Olorin:
  • H happyworld:
    ********* ****** *** **** *** ***** ***** ****** ******* ****** ***** ********** ********* hahahaha*******
  • Olorin Olorin:
    +1
  • A ax-b:
    hahahaha**** ********** *** **** *** ***** ******** *** **** ***** ********* ****** ** hahahaha *** **** ***** hahahaha********* *** ***** ***** hahahaha******* ** ********** hahahaha ********* ******** *** ******** ******* ********* ******* *** **
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    *** *** ***** hahahaha ******** ** ***** ******* ***** **** ****** *** **** ***** **********
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ****** *** *** ***** **** ***** **** ******** ****** *** hahahaha* ****** *** *** *** ***
  • A ax-b:
    ***** ******* *** **** ****** hahahaha ******* *** ***** ******* *** ****** hahahaha *** * ** ******* ********** ***** **** ****** ****** ****** ****** ********* ****** hahahaha** *****
  • A ax-b:
    ******** hahahaha*** ****** ******** *** ********** ****** hahahaha**
  • içiciadam içiciadam:
    ********* ***** ***** ** ******* ********* hahahaha ****** *** ** ******** *********
  • içiciadam içiciadam:
    *** ** ********* ********* ********** hahahaha*** ***** ****
    içiciadam içiciadam: *** ** ********* ********* ********** hahahaha*** ***** ****