Mantar icin spawn bag onerisi ?

ShroomMan

Yeni üye
Merhabalar, oncelikle umarim herkes iyidir. Suanda elimde golden teacher ve Mc Kennaii nin sporlari bulunmakta ve bunlari uygun sterilizasyon kurallarina gore pirintten siringalara gecirdim. 4 Tane kavanoz 4 tanede agar denemem oldu. Mushroom yetistirme 101 den yola cikarak esmer pirinc unu ile 4 kavanoz yaptim, 2 tane sentetik 2 tanede hayvan kanindan yapilmis agar denedim fakat onlari tutturamadim. Kavanozlardan 1 i kontamione, 1 i gec yayilim, diger 2 side miselyum gelismi durdu. Bunlara uygun sicakligi gec karsiladigimdan oturu yorumlardim. Suan misir teknigini deneyecegim fakat, farkli icerikler de varsa bildigiiz ve paylasirsaniz sevinirim.

Not: Ayni zamanda bunlari anlatma sebebim eger bir yanlisim yada sura onemli, bunlara dikkat et sunlar kilit, durduysa kavanozdan cikar vs vs dediginiz bir vurgunuz varsa lutfen cekinmeyin yazmaktan. Yorumlariniz icin simdiden tessekur ederim herkese bol cigarali gunler dilerim.

@IcBlue , Herkes sizi tavsiye etti sizi etikletlemezsem olmazdi :)

atznt

Yeni üye
Selam, internetten edindiğim bilgilere göre spawn bagleri tutturabilmen için öncelikle onları bir basınçlı tencerede sterilize etmen gerekiyor. Belki sorunun bundan kaynaklı olabilir. Ayrıca bir sorum var, sporları nerden temin ettin? Ben de yetiştirmek istiyorum fakat sporları temin etmem gerekiyor öncelikle.

ShroomMan

Yeni üye
Gerekli her seyi mantar yetistirme 101 e uygun bir bicimde tamamladim. Her turlu kavanoz sterilizasyonu, kapaklari, bulunduklari, yapildiklari ve koyulduklari ortamin hijenikligi malzemeler de dahil goz onune alinarak dikkatle yapildi o konuda sikinti ciktigini sanmiyorum. Fakat ilk baslarda nemi saglamis olsamda sicakligi bi sure saglayamadim (yaklasik 1 hafta). Ne zaman oturttum oranlari ozaman fitil ateslendi. Hatta olmadi diye koseye koydugum bile bi anda miselyum vermeye basladi. Bi anda baslayip yayildi sonra uzun bir sessizlige burundu nerdeyse gelisim durdu, fakat kavanozun hala alt yarisi yayilmayi bekliyordu. Ev sikintilari vs olunca rafa kaldirmak durumunda kaldim her seyi. Simdi ise tekrar girisecegim ama farkli yontemler le daha kolay sonuc alabilirmiyim diye dusunuyorum.

IcBlue

Doktor
@ShroomMan kankacım selamlar, mantar 101 konusunu ben yazdığım için önden şöyle tutayım elinden

o konu mantar yetiştirmenin en basit hali, mevzuyu anlamak için yeterli ancak elindeki sporun iyi bir laboratuvar ürünü ve haliyle steril olmasını gerektiriyor. uzun vadede önerdiğim yöntemler değil.

öncelikli önerim laboratuvar tekniklerini öğrenmen, mantar bir mikrobiyoloji alanı bu nedenle de bitki yetiştirmekten oldukça farklı. agar plakaları için "malt yeast agar" tariflerine bakmanı tavsiye ederim, benim de kullandığım agar yöntemi bu. internetten çok fazla tarif bulabileceğin için kendi tarifimi de ekleyerek çok uzatmıyorum konuyu. agar işine giriyorsun izolasyonun da ne olduğunu önden biraz öğrenmen gerek, agar konteminant ayıklamanın yanında gen düzenlemek için de kullandığımız bir yöntem.

daha sonrasında miseli hangi medyaya aşılayacağını kullandığın substrat belirliyor. örneğin mısır, çavdar, kuş yemi gibi misel sarımı gerçekleştikten sonra dağılan medyaları, buna spawn diyoruz, coco coir gibi miseli içine yedireceğin susbtratlarla kullanman gerekir. pirinç unu gibi misel sarımı gerçekleştikten sonra kalıp halinde duran ve mantarın direkt üzerinde yetişeceği medyaları, ki buna kek diyoruz, ise perlit gibi substratların yüzeyine yerleştirmek gerekiyor. miseli içine gömdüğün "kapalı sistem"in çemberi farklı (monotub), kek kullandığın"açık sistem"in çemberi farklı (shotgun) ikisi de yine aynı şekilde plastik konteyner ancak üzerine açacağın delikler farklılaşıyor.

misel üretirken 24-29 derece ve mantarı yetiştirirken 18-24 derece ortam ısısına ihtiyacın var. doğru ısılarda oynamadığın sürece her şeyi mükemmel yapsan dahi konteminantlara alan açıyorsun, yoksa misel 5 dereceye kadar hayatta kalmaya devam ediyor zaten. düşük ısılarda misel gelişimi yavaşladığında ortamda daha zorlu şartlarda büyüyebilen konteminantlara avantaj sağlıyorsun, yüksek ısılarda ise özellikle çoğu bakteri hızlı gelişmek için yüksek ısılara ihtiyaç duyduğundan, ortalama 35 derece, yine misele karşı daha avantajlı oluyorlar.

elindeki sporlardan golden teacher başlangıç için son derece yetiştirmesi kolay bir genetik ama McKennaii biraz daha nazlıdır, bu nedenle onda daha çok sıkıntı yaşaman mümkün. özellikle meyvelenme aşamasında seni Golden teacherdan daha çok zorlayacaktır. her şey yolunda giderse ikisinin arasında ciddi hasat farkı olabilir, bu çok canını sıkmasın.

kavanoz aşamasında yaşadığın sıkıntılara gelince, başlarda en çok yapılan hatalardan biri kavanoz içinin fazla nem tutmasıdır. kavanozunda belirgin su öbekleri bulunuyorsa bu misel gelişimini olumsuz etkileyebilir. bu agarda yetiştirdiğin misel için de aynı şekilde geçerlidir. hazırlama ve saklama koşullarını baştan gözden geçirmen gerekebilir. yine de her şeyi doğru yaptığına inanıyorsan ve tekrar tekrar denediğin halde başarıya ulaşamıyorsan sorun çok kuvvetle ihtimal spordadır, bunu da belirtmekte fayda var. özellikle iç piyasada çok fazla güçsüz spor dönüyor, bu da mantarın kalitesini yetiştirme şartlarının direkt etkiliyor oluşundan kaynaklanıyor. malum, yasal olmayınca kimsenin laboratuvarı yok tabi :D

umarım gönlünce olsun, bol şans

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Coke Coke:
    **** ** ***** ****** **
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ********** ********* ******* ***** **** hahahaha** ****** ****** ********* hahahaha*** * ****** *********
  • İstanbul İstanbul:
    *** **** **
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
    **** ******** ******** ***** hahahaha** ********* **
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
  • Coke Coke:
    ****** ** ****** *** hahahaha **** ******
  • Coke Coke:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* ***** *** *** * **** ***** ********** ******** hahahaha*** ****** ******** ****** ****** ***** ****** ******* ********* ********** ****** ***** ******** ********** ** ***** ******
  • buranere buranere:
    ********* ***** ********* ******** ********** **** ****** ****** **** ** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
    ****** ****** *** ****** ***** ********** ***** ****** ******* ***** *********
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ******** ****** **
  • buranere buranere:
  • buranere buranere:
    hahahahahahahaha
  • buranere buranere:
  • İstanbul İstanbul:
    **** ********** * * **** hahahaha** ****** ********* ** ******* ***
  • İstanbul İstanbul:
    **** * hahahaha **** **** ********** ******** *** *** ******
    İstanbul İstanbul: **** * hahahaha **** **** ********** ******** *** *** ******