MH-HPS vs LED

enChantRess

Yeni üye
Arkadaşlar merhaba ben yeni grow room um için sizden ışık yardımı istiyorum yetiştirme alanım 3×3 ama bu alanın hepsini kullanmıcam sorunum şu LED kullanmak istiyorum kafamda bi iki marka var viparspectra, mars hydro ama türkiye'ye getirmesi biraz sıkıntı nakliye gümrük vs MH-HPS kullanayım diyorum ondada elektrik parası kafamı çok karıştırıyor 600w diye düşünüyorum ama sizce nasıl bi yol izlemeliyim.

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Hocam eğer biraz elin yatkınsa elektroniğe cob led öneririm  600 w cob led kursan  60.000 lümen yapar 6 bitkiyi sorunsuz yetiştirirsin.  + lens  te takarsan çok yüksek verim alırsın  ve maliyeti hazır led veya hps lerden çok çok daha ucuza gelir  nakliye gümrüklede uğraşmassın  hps kadar ısı yaymaz .Hazır satılan  600-1000 w gibi lanse edilip pazarlanan ledler 100-150 watt çekiyor  ve 10-15 bin lümen veriyor  yani  yanıltıcı rakamlar cob ledde ise  böyle bişi yok net  1  watt = 90-100 lümen

enChantRess

Yeni üye
Cvp: MH-HPS vs LED

Önerebilecegin bi marka varmı ve alabileceğim site bakıyorum adamlar ışığın fiyatı kadar nakliye istiyorlar buda bizi sıkıyor biraz

janjanlim26

Yeni üye
hocam led lambaları marketdigital var ordan kurabilirsin 47 tl ben n11 den aldım 55 tl tanesi biraz tuzlu geldi ama yapacak birşey yok bir çok arkadaş aliexpersden getirdiyor beklemem dersen kankamın dediği gibi 12 lamba aldım bir tane sogutucu pc fanı,macunlayacaksın senin elin yatkın degilse elektrikci yapar.cob led yapımı diye forumda aratırsan konular çıkar göz atarsan konuya direk hakim olursun

Viperspectra çok kaliteli bir Led kullanıyoruz memnunuz hıd sistem çok sıkıntılı, masraflı, eziyetli bir iş.
Yurt dışında akraba falan varsa getirtmeye bak. 
Alamıyacaksan da cob Led miş, kendin yapmış vs...  lerle de uğraşmanı tavsiye etmem en son seçenek hıd al.
Yani ya Avrupa Led ya da hıd sistem tavsiyemdir kolay gelsin.

marihuana011

Yeni üye
Kanka bunu az once anladim ledin yerini hicbirsey tutmaz.gerek fatura gerek lumen  gerek ucuzluk.Benim önerim her zaman ledler kanka aliexpresten al lehimle sogutucuya macunla miss

enChantRess

Yeni üye
Led ler hakkındaki düşüncemiz aynı ama ben biraz daha kolayına kaçıcam kanka hazır alıcam viparspectra v1200w

janjanlim26

Yeni üye
kankalar  12 adet led aldım cob, sogutucuda tamam bütün gün bugün elektrikci gezdim hiç biri parasıyla yapmadı ::( çok zahmetliymiş o ' ona yönlendiriyor digeri başkasına
el yetenegimde yok becerimde,benmi bügün elektrikci konusunda talihsizlik yaşadım yoksa hakkeden bunu dışarda bir esnaf yapmazmı :S:S

Sai

Yeni üye
Vİper yerine CREE led tercih edebilirsin. Ben kullandım Viper ama şuan alacak olsam Kesinlikle CREE ledlerinden alırım

https://www.amazon.com/dp/B07ML3NDDY/ref=twister_B07YJPKDYS?_encoding=UTF8&psc=1&tag=coa_row-20

Anm1919

Yeni üye

janjanlim26' Alıntı:
kankalar  12 adet led aldım cob, sogutucuda tamam bütün gün bugün elektrikci gezdim hiç biri parasıyla yapmadı ::( çok zahmetliymiş o ' ona yönlendiriyor digeri başkasına
el yetenegimde yok becerimde,benmi bügün elektrikci konusunda talihsizlik yaşadım yoksa hakkeden bunu dışarda bir esnaf yapmazmı :S:S

Bana yolla yanına da 5 metre kablo ve lehim koy halledeyim :D Ama neye montajlatacaksın.

janjanlim26

Yeni üye

Anm1919' Alıntı:
janjanlim26' Alıntı:

Bana yolla yanına da 5 metre kablo ve lehim koy halledeyim :D Ama neye montajlatacaksın.

sogutucu aldım kanka saolasın düşünmen yeterli :))))

monkey

Üye
Hepsini dene sonra 600w bi hps al kabini fanı falan tam oldumu ısınmaya çok fırsatı olmuyor led deneyimlerim beni çok tatmin etmedi. ( 3x 1000w bestva elitlemi neydi markası ) Bud lar sanki sönük kalıyor hps de daha bir etli oluyor hps candır tabi fanların coldtuben kademeli elektronik balastın var ise. :)

enChantRess

Yeni üye

monkey' Alıntı:
Hepsini dene sonra 600w bi hps al kabini fanı falan tam oldumu ısınmaya çok fırsatı olmuyor led deneyimlerim beni çok tatmin etmedi. ( 3x 1000w bestva elitlemi neydi markası ) Bud lar sanki sönük kalıyor hps de daha bir etli oluyor hps candır tabi fanların coldtuben kademeli elektronik balastın var ise. :)

Bakalım kanka şansımı LED den yana kullanmıcam sonuç iyi çıkmassa HID ile yola devam

Ekli dosyalar

• 71WShkUTRwL._SL1500_.jpg
    71WShkUTRwL._SL1500_.jpg
    145 KB · Görüntüleme: 18

metehanr

Yeni üye

400 watt Hps normal V reflektör ile 55*75*150 Kabinde  kışın sıkıntı yaratır mı ısı açısından ?

NabicazBeKamil

Yeni üye

Resolut1on' Alıntı:
Viperspectra çok kaliteli bir Led kullanıyoruz memnunuz hıd sistem çok sıkıntılı, masraflı, eziyetli bir iş.
Yurt dışında akraba falan varsa getirtmeye bak. 
Alamıyacaksan da cob Led miş, kendin yapmış vs...  lerle de uğraşmanı tavsiye etmem en son seçenek hıd al.
Yani ya Avrupa Led ya da hıd sistem tavsiyemdir kolay gelsin.

ViparSpectra ÇİN MENŞEİLİ bir firmadır bu arada. Ama işini doğru yapan Avrupa ve Amerika'ya güzel satış yapan firmadır.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • T Turco:
    ****** **** ********** ***** *** hahahaha ********* ******* ***** hahahaha****
  • C cancan27:
    ***** ****** hahahaha*** ***** ********** ******* hahahaha ********* ******
  • C cancan27:
    ****** **** ********** ***** *** hahahaha ********* ******* ***** hahahaha**** ***** ******* ******* ******** ****** ********** ******
  • C cancan27:
  • T Turco:
  • T Turco:
  • C cancan27:
  • T Turco:
    ****** ********* **** hahahaha ****
  • T Turco:
  • C cancan27:
    ******** ****** hahahaha**
    +1
  • G Greenlove:
    +1
  • T Turco:
  • G Greenlove:
    ********* ********* ***** hahahaha** ******* **** ********** *****
  • T Turco:
  • G Greenlove:
    ****** * ***** **** *** ******* ********** *** *** ***** *** *** *** ******* ******** ******** ********** ****** ***** *** ***** ***
  • G Greenlove:
    **** hahahaha**** ** ** **** ****** hahahaha***
  • T Turco:
  • T Turco:
  • G Greenlove:
    hahahaha* ********* ** ***** *** *** ********* ** ****** hahahaha* ****** *** **********
  • T Turco:
  • G Greenlove:
  • 420mr.green420 420mr.green420:
  • G Greenlove:
    ******** *** ** *** *** *** ** ******** **** **** **** ****** *** ***** **** ***** **** ******** **** ***** ***** *** ***** *** ** ****** ******** *** ********** ********** ********* **** *** * *** **** **** hahahaha* ** ****** *** hahahaha*** **** *** hahahaha** ******** hahahaha** **** **** ****** ****** ********* ********** ****** *** *******
  • G Greenlove:
    hahahahahahahahahahahaha******
    G Greenlove: hahahahahahahahahahahaha******