Ne diyor bu yaprak bana

OttoMan347

√SEFİR√
Aynı problem bende de nüksetti. Arkadaşlar daha önce hiç başıma gelmedi. Fotoğraftaki bitki auto mexican beş gün sonra çarşamba günü hasat etmeyi düşünüyorum onun için pek umursamadım ancak hemen dibinde photo afghan kush var onun daha 2 ayı var ve ufak ufak aynı problemin başladığını gördüm ne yaparız nasıl kurtuluruz arkadaşlar yokmu çaresini bilen. @OttoMan347 @Tr@cyaLı reisler bilseniz bilseniz siz bilirsiniz ne olduğunu.
Örümcek akarı. Neem azal kullan

Aynı problem bende de nüksetti. Arkadaşlar daha önce hiç başıma gelmedi. Fotoğraftaki bitki auto mexican beş gün sonra çarşamba günü hasat etmeyi düşünüyorum onun için pek umursamadım ancak hemen dibinde photo afghan kush var onun daha 2 ayı var ve ufak ufak aynı problemin başladığını gördüm ne yaparız nasıl kurtuluruz arkadaşlar yokmu çaresini bilen. @OttoMan347 @Tr@cyaLı reisler bilseniz bilseniz siz bilirsiniz ne olduğunu.
@OttoMan347 arkadaşın dediği gibi insektisit işine benziyor..tedavisini de yazmış zaten..

https://ibb.co/rQqmMZR

nerdeyse bütün yapraklarda var
bitkinde ne sorun var bilmiyorum.. Yeşil arkadaşın dediği gibi mantar-virüs-bakteri işi olabilir fungusit yani,insektisit işi yani ufak böcek-bit tarzı,başka bi arkadaş yazmış fotosentez yavaş diye,CO2 yokluğunda yapraklarda orta damardan başlayan dalga şeklinde beyazlanmalar olabiliyor abd forumlarında az da olsa görmüştüm fotoğraflarını senin bitkiler o tarzı çok andırmıyor. bence ama o arkadaşın açtığı boyut da var işin içinde...yani ne güzel akıl-ilim dolu cevaplr gelmiş ve çare de üretmişler..okurken konuyu keyif aldım,gayet akıl mantıklı öneriler..birini uygulasan gene bi sonuç alırsın,boşa gitmez çaban..

bitkinde sorun her ne haltsa onu ilk başta öldüreceksin ve sonrada tekrardan olmaması için yaprağın dalın üstünü kaplayacaksın,kurşun geçirmez yelek gibi düşün,gerçirmeyecek,yapraklar o hale gelmeyecek..neem yağı bu 2kisini de yapan bildiğim tek organik ürün..onun harici kimyasal ilaç dersen ziraatçilerde bolca var,yapraktakileri öldürüp sonra da üstüne canna cure alır yaprakları zırhla kaplarım dersen o da bi çözüm..

kimsnin boş konuşmadığı bi konu olmuş..yalnız toprağını veya grow ortamını bi sorgula..bi sterilizasyon eksiği var biyerde..

Cloudx

Kıdemli Üye
bitkinde ne sorun var bilmiyorum.. Yeşil arkadaşın dediği gibi mantar-virüs-bakteri işi olabilir fungusit yani,insektisit işi yani ufak böcek-bit tarzı,başka bi arkadaş yazmış fotosentez yavaş diye,CO2 yokluğunda yapraklarda orta damardan başlayan dalga şeklinde beyazlanmalar olabiliyor abd forumlarında az da olsa görmüştüm fotoğraflarını senin bitkiler o tarzı çok andırmıyor. bence ama o arkadaşın açtığı boyut da var işin içinde...yani ne güzel akıl-ilim dolu cevaplr gelmiş ve çare de üretmişler..okurken konuyu keyif aldım,gayet akıl mantıklı öneriler..birini uygulasan gene bi sonuç alırsın,boşa gitmez çaban..

bitkinde sorun her ne haltsa onu ilk başta öldüreceksin ve sonrada tekrardan olmaması için yaprağın dalın üstünü kaplayacaksın,kurşun geçirmez yelek gibi düşün,gerçirmeyecek,yapraklar o hale gelmeyecek..neem yağı bu 2kisini de yapan bildiğim tek organik ürün..onun harici kimyasal ilaç dersen ziraatçilerde bolca var,yapraktakileri öldürüp sonra da üstüne canna cure alır yaprakları zırhla kaplarım dersen o da bi çözüm..

kimsnin boş konuşmadığı bi konu olmuş..yalnız toprağını veya grow ortamını bi sorgula..bi sterilizasyon eksiği var biyerde..
Şefim madem geldin bende çözümle ilgili fikrimi söyleyeyim;
Sulama koşulları uygunsa bitkide (eksik yada aşırı sulama ilgili problem yoksa ki yok gibi görünüyor) , yapraktan r/o su ile fotosentezin yapamadığı eksik elementleri verirsek bunlar : magnezyum demir ve mangan klorofil oluşturması için gerekli
protein sentezi için magnezyum kükürt molibden lazım
ve bunları taşınımı için bor(bitki bünyesinde hareket eder gibi algılanmasın) , yada bunların tamamını dengeli içeren bi kombi micro +
bunların yanına yayıcı yapıştırıcı olarak sofra şekeri ve mikrobiyal inükülant olarakta solucan gübresi olabilir yada etkili bir mikrobiyal gübreyi karıştırırsak protein sentezinin verimi artacağından 24 saat içerisinde bunu tüketen ''zararlı'' her neyse protein amonyağa , sağlıklı fotosentezden bitkinin ürettiği şekerde alkole dönüşeceğinden amonyak+alkol sindiriminde zararlının patlama reaksiyonu gösterecektir ve ölümüne sebep olacaktır.

Son düzenleme:

Yesil888

Ordinaryüs
Kankalar yapraklarin, sömeklerin tepesine büyütecle bakin, örümcek agi var mi? Ciplak gözle göremezsiniz. Eger örümcek agi varsa ,@OttoMan347 nin dedigi gibi örümcek akari, eger örümcek agi yoksa benim yazdigim gibi mantar. Ona göre tedavi uygulayin. Eger örümcek akari ise ben ayni sikintiyi yasadim, neem azal fayda etmedi.Kimyasal ilac ile kurtuldum.5 bitkimin 4 tanesi gitti, 1 tane kurtardim oda dogru dürüst hasat vermedi.
Resimdeki ilaci kullanin örümcek akarina, tarimsal ilac satan yerlerde bulursunuz.
1694231837335.png

Son düzenleme:

Tr@cyaLı

Ordinaryüs
Yada tarçınlı yağlı sabunlu karışımı yap neem azal yapamazsan.
Bir an önce yapmalısın bende yaşadım aynı sıkıntıyı 2 ay önce

OttoMan347

√SEFİR√
1lt sıcak suya 1 tepeleme dolu yemek kaşığı toz tarçın, yarın tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı arap sabunu veya en iyisi nane aromalı sıvı sabun. İyice çalkala 1 gün beklet süzerek sprey şişesine doldur 2 gunde bir yaprak altlarına spreyle. Neem azal bulamazsan

Yesil888

Ordinaryüs
1lt sıcak suya 1 tepeleme dolu yemek kaşığı toz tarçın, yarın tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı arap sabunu veya en iyisi nane aromalı sıvı sabun. İyice çalkala 1 gün beklet süzerek sprey şişesine doldur 2 gunde bir yaprak altlarına spreyle. Neem azal bulamazsan
@OttoMan347 usta ne güzel seni arada bir olsada aramizda görmek.:):):)

İstanbul

Müptezel
resim açılmıyor yorumlara göre tahminim küllenme üzerine un serpilmiş gibi beyaz toz varsa bir ölçek çiğ süt üç ölçek su yapraklara fısfıs yap yapmadan önce büyük fan yapraklarını al mutlaka yaprak biti yaprakların altında damar aralarında büyüteç ile göre bilrsin mantar ise neem azal litreye 2ml üç gün ara ile fısfıs örümcek yani trips ise uğraşırsın kurtarmak zor uzun zamn alır

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** *** ***** hahahaha** ****** ** **
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** ** *** **** ** hahahaha*****
  • R raw.w33ds:
    hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
  • R raw.w33ds:
    ******** ******** hahahaha *** **** ***** ******* *** *** ***** ********* ********* ** *
  • İstanbul İstanbul:
    **** ******* ** **** ********** ******* ** ** ** *** ******* ********** ********* ******* *******
  • bandaleros bandaleros:
    ** **** **** ********** **** hahahaha****** *** ***** ********** ***** ****** *********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **** ******* ****** hahahaha** ***** ******** hahahaha********** ******** hahahaha *** **** ***** ******* *** *** ***** ********* ********* ** *
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** ******** *** *** **** *** ******* ** ******** ***** ******** ***** **** hahahaha *** *** ****** ** **** **** ********** **** hahahaha****** *** ***** ********** *****
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha** *****
    ***** ***** ***** ** **** ******* ********** ** **
    ** ** hahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* ********** ** hahahaha ********** *****
    *** ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** hahahaha * ****** **** ******* ** **** hahahaha** ****** ******* hahahaha *** hahahaha** ******* hahahaha ****
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha* **** ****** ******* ****** ******
  • G Grkm3000:
    ******** ******* ****** ******** ******* ***** ********* ***** ******* **** *** **
    G Grkm3000: ******** ******* ****** ******** ******* ***** ********* ***** ******* **** *** **