Outdoor Sera %100 Organik -Tohum?- Yol Haritası Hakkında Fikirlerim ve Fikirleriniz ?

RickSanchez00

Yeni üye
Kolay gelsin kankalar. Karadeniz bölgesinde Outdoor balkonda sera kurdum. Tarım konusunda tecrübeliyim. Bir kaç kez çorbacı tohumu tecrübem oldu. Genetik tohum hakkında bilgi sahibi değilim. Size kafamdaki sistemden bahsetmek istiyorum. Bu sisteme göre sponsorda bulunan genetiklerden tavsiye etmenizi rica ediyorum.
1. SERA
- 1.80 Boy, 1.22x2.10 luk bir sera kurulumu yaptım.
Soru. Sativa ekmek istiyorum. Genetiklerin büyük bir bölümü uzun olduğu için sera da boy sorunu yaşar mıyım ? Hangi genetiklerde sorun yaşamam ? Sorun yaşamamak için ne gibi yöntemler izlemeliyim ?
2. TOPRAK
- Yaklaşık 50-60lt 7 ay önce toprakta fermante ettiğim bitkisel atıklar ile bol nemli toprağım mevcut.
- Mevcut toprağıma bitkinin organik maddeleri daha kolay sindirmesi ve stresi minimuma indirmesi için yaklaşık 15 kg solucan gübresi karıştırıcam.
- Su tutumunu daha da arttırmak için yaklaşık 15 kg torf karıştırıcam.
- Göz kararı perilit karıştırıcam.
- Potasyum için yanmış meşe külü ve parlçalanıp fermante edilmiş muz kabukları karıştırıcam.
- Yaklaşık 1 poşet çay atığı karıştırıcam.
- Toz haline getirilmiş yumurta kabukları karıştırıcam.
3. SAKSI
- 20lt'lik kovaların altlarına delikler açıcam.
- Dibine 1-2 parmak çakıl serpicem.
- Hazırladığım toprağı üzerine ilave edeceğim.
4. GÜBRE
Tohumları bardakta filizlendirdikten sonra ;
- Dikeceğim saksıya fidanı koymadan önce 1.asama Azot ihtiyacını karşılaması için ısırgan otunu el ile parçalayıp toprağa koyucam. Üzerine biraz toprak koyucam.
- Köklerin bakterilere karşı dirençli olması için yeşil mercimek filiz köklerinden elde edilen toz ve kök salınımı güçlendirmek için toz tarçın ekeleyeceğim. Sonrasında fidanları dikeceğim. (Mayıs 15)
- Azotlu gübrenin 2. Aşaması için dikimden 1 ay sonra fermante edilmis ısırgan suyu ile azot takviyesini bitireceğim.
- Bitkinin ilerlemesi yavaş ise topraktaki organik maddeleri bitkinin daha kolay emebilmesi için aktif maya mantarı ile yapılmış gübre kullanarak besinleri mikroorganizmalara ayırmasını sağlayacağım.
- 21 gün aralıklar ile az miktarda sıvı solucan gübresi takviyesi yapacağım.
- 21 Haziran'da geceler uzamaya başlayınca bol miktarda potasyum ve magnezyum içeren patates ve soğan kabuklarından yapılan sıvı gübre takviyesi yapacağım.
- Temmuz ayında güvercin şerbeti takviyesi yapacağım.
- ağustos ayında 1 aylığına şehir dışına çıkmam gerekiyor. Bu süreç gelmeden önce damla sulama sistemi kuracağım.
5. DAMLA SULAMA
Bu süreçte bitki çiçeklenme döneminde olacağı için potosyum ağırlıklı su kullanicam.
- Meşe gürgen ıhlamur gibi ağaçların küllerinden hazırlayacağım sıvı potasyum suyuna, bir miktar sıvı solucan gübresi ekleyerek damla sulama sistemini kuracağım.
- Su tamamen yağmur suyundan oluşacak.
6. HASAT
- Eylül ayında bitkinin durumuna göre güvercin şerbeti takviyesi yapabilirim.
- En son olduğuna kanaat getirdiğinde pekmezli su ile flaş yapıp karanlık bir ortama alacağım.

Tüm bu süreçte tek kaygım tohum seçimi.
- Genetik az kokmalı çünkü mahalle kalabalık.
- Çok boy atmamalı çünkü seranın boy sorunu var.
- Bölgede nem yüksek, küf dayanıklı olması önemli. ( Karadeniz )
Auto da düşünüyorum fakat Outdoor da tavsiye edilmediğini gördüm. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sizce ne eklemeli veya ne çıkarmalıyım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Herkese bol hasatlar..

Son düzenleme:
kanka muz kabuğu yandıktan sonra potasyumu çıkar odun külü de aynı şekilde. Yumurta kabuğu direk atma onu sirke ile karıştır bir maddesi vardı o uçacak sonra kalan full kalsiyum ona dikkat et gerisini eksik vs varsa arkdşlar söyler full organik gitmen mükemmel kolay gelsin başarılar şimdiden

RickSanchez00

Yeni üye
kanka muz kabuğu yandıktan sonra potasyumu çıkar odun külü de aynı şekilde. Yumurta kabuğu direk atma onu sirke ile karıştır bir maddesi vardı o uçacak sonra kalan full kalsiyum ona dikkat et gerisini eksik vs varsa arkdşlar söyler full organik gitmen mükemmel kolay gelsin başarılar şimdiden
Bilgilendirme için teşekkür ederim kanka

kanka sera icerisini iyi havalandırmak gerekiyo, vantilator koyabilirsen senin faydana olacaktır bloomda sömeklerde küflenme sorunu yasayabilirsin. koku sorunu mutlaka olur ben ihtimal vermiyorum kokmayacagına hele 3 4 tane yaparsan mahalle yanar haberin olsun :)

Son düzenleme:

RickSanchez00

Yeni üye
kanka sera icerisini iyi havalandırmak gerekiyo, vantilator koyabilirsen senin faydana olacaktır bloomda sömeklerde küflenme sorunu yasayabilirsin. koku sorunu mutlaka olur ben ihtimal vermiyorum kokmayacagına hele 3 4 tane yaparsan mahalle yanar haberin olsun :)
Koku olayı moralimi bozdu :(( 5 purple haze düşünüyordum fakat 1 fem 3 auto yapabilirim. Erkenden hasat yapar riski masadan çekerim. 5 autoya 1 fem hediye ederlerse en mutlu insan ben olurum Umarım kokudan sorun yaşamam. Havalandırma konusu da açık alanlar olucak, yeterli olur diye düşünüyorum. Yorumun için teşekkürler kanka

Bu tatar

Üye
Sativa çiçeklenme süreleri çok uzun ben senin yerinde olsam balkonda o riske girmezdim 3 ay çiçeklenme süresi var bazılarının, bu o koku ile balkonda extradan bir ay daha beklemek demek. Az kokan ve az çiçeklenme süresi olan northern lights gibi genetikleri denerdim

RickSanchez00

Yeni üye
Sativa çiçeklenme süreleri çok uzun ben senin yerinde olsam balkonda o riske girmezdim 3 ay çiçeklenme süresi var bazılarının, bu o koku ile balkonda extradan bir ay daha beklemek demek. Az kokan ve az çiçeklenme süresi olan northern lights gibi genetikleri denerdim
Hmm.. Mantıklı. Aslında auto düşünüyorum, hem kısa olur, hem zaman olarak riski düşürür diye. Hasat az olur sadece onda da başkalarına muhtaç olmaktan iyidir diye düşünüyorum. Auto serada mayıs ilk haftası eksem temmuz sonu hasat edebilir miyim onun şüphesindeyim. Ağustos ayında il dışına çıkmam gerekiyor. Dediğin genetiği de değerlendireceğim. Yorumun için teşekkürler

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ***** ****** * ******* *** **** **** ***** ****** ******* ******* ****** ******** ********* *** ******* * ***** ********* *** **** **** ****** * ******* * ***** hahahaha***** *******
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha
  • Narkotik Narkotik:
    +1
    ********* ***** ********** ******** *** ******** ********** **** ******* **** ***** *** **** hahahaha** ******* ******* ****** ***** ****** **** ******
  • B Bboy:
    +1
  • B Bboy:
    ***** hahahaha ***** ***** **** ***** hahahaha*** ******* ******** ** *** *** ******** hahahaha* *****
  • kkush kkush:
    ******** hahahaha**** hahahaha********* ********* hahahaha* *** ***** ********** ***** **** *** ******* *******
    ****** ***** ********* ****** **** ** *** ********* **** hahahaha hahahaha* ***** *** ********** **** ****** **** ** ***** **** ********* ****** ******* hahahaha ***
  • kkush kkush:
    ** ***** ***** *** *** ***** hahahaha ***** ***** **** ***** hahahaha*** ******* ******** ** *** *** ******** hahahaha* *****
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** ********* ********** ******* ******* ****** hahahaha ****** ***** hahahaha* ***
  • ax-b ax-b:
    **
  • Narkotik Narkotik:
    **** ****** ********* ***** ******* ******* ****** **** ****** ********* ***** ********** ******** *** ******** ********** **** ******* **** ***** *** **** hahahaha** ******* **
  • Narkotik Narkotik:
    ********* hahahaha ****
  • Night owl Night owl:
    ***** ** ******** *** ********* *** ******** ******* **** ******** ******* ******* ** ** **** ****** ********* ***** ****** **** *** hahahaha** * hahahaha ******* ******** *** ** *******
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha*
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** *** ***** hahahaha ***** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Night owl Night owl:
    ***** **** ** ** ******* ***** ** ***** ******** **** ***** ***** ****** * ******* *** **** **** ***** ****** ******* ******* ****** ******** ********* *** ******* * ***** ********* *** **** **** ****** * ******* * ***** hahahaha***** *******
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ***** ******* **** ** ****** ******** **** **** **** ***** **** ******* *** *** **** ***
    Night owl Night owl: ***** ******* **** ** ****** ******** **** **** **** ***** **** ******* *** *** **** ***