Patladık yok böyle birşey

thadcastle46

Yeni üye
Selamlar millet durum sıkıntı. Daha önce 7 birim para gelen elektrik faturası 70 birim gelmiş ev sahibi hayırdır diyor. Geçen aydan farklı olarak full evdeyim, bilgisayar katıldı, ayrıca çok eski bir fırın ve buzdolabı çalışmaya başladı,tabi birde 3 fan 1 nem makine, karbon filtre ve 240 quantum board çalışmaya başladı. 1 ay içinde hasatı alıcam ama diğer growları da ayarlamalıyım. Benim tahminime göre fırından dolayı böyle çok yüksek geldi acaba bilen var mıdır sizce neden böyle yükseldi? Grow Sistem ne kadar elektrik yemiştir?

Yardımlarınızı bekliyorum

Beyler bu konuda çok sıkıntılıyım, bilgisi olan arkadaşlar birşeyler yazarsa çok sevinirim, her şeyin alt üst olmaması için önlem almalıyım. Konu başlığını clickbait yaptım beyler kusura bakmayın başlık ilgi çeksin birileri yazsın diye yaptım...

Cvp: Patladık yok böyle birşey

Kanka sanmıyorum elektrik faturanı 63 birim birden fırlatacak kadar sıkıntı olduğunu. Dediğin gibi eski fırın buzdolabı tarzı şeyler çok fazla elektrik tüketiyor. Hesaplama yönetimi forumda vardı ama kısaca bahsedeyim. Kullandığın ışığı baz alalım 20 saat çalıştırıyor olsan 240wx20 = 4800 watt bu da 4.8 kw eder. Faturada yazan birin fiyatını 4.8 ile çarpıyorsun günlük ışığın elektrik maliyeti çıkar kanka. Ama dediğim gibi senin elektriğini kabartan eski fırın davul vb seyler büyük ihtimalle.

babacigaraci

Yeni üye
Fırından olacağını sanmıyorum çünkü fırınlar rezistans sistemiyle çalıştığından A+++ gibi sınıfı yoktur. Sarımdaki direnç neyse onu çeker.

Mustea

Yeni üye

Eski tip elektrikli aletler  A+ sınıfı olmadığından yüksek elektrik yakar. Saç kurutma makinesi   bugün 1800w  tüketiyor.. Ciddi bir tüketim. son 6 ay  içerisinde elektrik faturan ne kadardı?
Fatura ev sahibinin üstüne mi?
Değilse
Senin faturalarına bakmasıda ayrıca sinir bozucu bir durum.

Elektrik tüketimini minimuma indirmelisin fırını kullanma gibi.. Işıklara özen göster tasarruflu lamba kullan. 
Normal şartlarda darlanacak bir şey yok.. Ev sahibine uyuz oldum. 
Asıl sana hayırdır ak? :)

Hasatın bol olsun

babacigaraci

Yeni üye
240 board dediğiniz 240 w çekiyorsa normaldir kanka 240*24=5.8 kW eder günde yaklaşık. Ortalama 0,8 TL desek elektrik ayda 1400 tl tutar.
edit: 140 tutar :D

thadcastle46

Yeni üye
Beyler mesajlar için teşkkürler yanlış bilgi bermişim gwnelde 20 birim geliyormuş bu sefer 70 gelmiş, ev sahibi ne diye bu farkı gözüne takmış amınakoyduum.

Işık 240w quantum, fanlar 2 pc fanı 1 150mm clip onfan. Karbon filtre de 5 inç bişey. 

Fırın dediğim şey kanka üstünde 2 tane ısıtma yer var fırın ısındıkça ocak olarak kullanıyorum büyük ihtimalle  2010 ve öncesi yapımı olabilir

babacigaraci' Alıntı:
240 board dediğiniz 240 w çekiyorsa normaldir kanka 240*24=5.8 kW eder günde yaklaşık. Ortalama 0,8 TL desek elektrik ayda 1400 tl tutar.

Kanka valla hiç elektrikten anlamıyorum ama sözde en az bu qbler elektrik yiyor nasıl oldu anlamadım

Mustea

Yeni üye

Ohh dökümde yemek yapıyorsun onu ısıtmak dert elektrik sömürür  eve tüp al kanka  :)

babacigaraci

Yeni üye

thadcastle46' Alıntı:
Beyler mesajlar için teşkkürler yanlış bilgi bermişim gwnelde 20 birim geliyormuş bu sefer 70 gelmiş, ev sahibi ne diye bu farkı gözüne takmış amınakoyduum.

Işık 240w quantum, fanlar 2 pc fanı 1 150mm clip onfan. Karbon filtre de 5 inç bişey. 

Fırın dediğim şey kanka üstünde 2 tane ısıtma yer var fırın ısındıkça ocak olarak kullanıyorum büyük ihtimalle  2010 ve öncesi yapımı olabilir

Kankacım fırından o kadar artmaz fırınların elektrikli soba gibi rezistans sistemiyle çalışan eşyaların çektiği enerji hep sabit gider enerji sınıfı mantığı bobin sarımlı motorlarda olan bir kavramdır. Muhtemelen sistemden çekmiş o elektriği ki normal bu kadar çekmesi

thadcastle46

Yeni üye

Mustea' Alıntı:
Eski tip elektrikli aletler  A+ sınıfı olmadığından yüksek elektrik yakar. Saç kurutma makinesi   bugün 1800w  tüketiyor.. Ciddi bir tüketim. son 6 ay  içerisinde elektrik faturan ne kadardı?
Değilse

Elektrik tüketimini minimuma indirmelisin fırını kullanma gibi.. Işıklara özen göster tasarruflu lamba kullan. 

Hasatın bol olsun
kanka fatura evsahiin üzerine bana her ay toplu kira atıyor ben de anlmadım niye soruyor **** cocu 20 den 70 çıkmış işte coronodan dokauı evdeyim dedim tamam dedi ama işte gelecek ay da böyle çıkarsa eve gelecek ve ev tek oda :D

babacigaraci

Yeni üye

thadcastle46' Alıntı:

babacigaraci' Alıntı:

Kanka valla hiç elektrikten anlamıyorum ama sözde en az bu qbler elektrik yiyor nasıl oldu anlamadım

Elektrikten anlamana gerek yok kanka çeken wattı kullandığın zamana çarp kilowatta çevir sonrada kw fiyatına çarp çıkar zaten

babacigaraci

Yeni üye

thadcastle46' Alıntı:
Mustea' Alıntı:
Değilse

Hasatın bol olsun
kanka fatura evsahiin üzerine bana her ay toplu kira atıyor ben de anlmadım niye soruyor **** cocu 20 den 70 çıkmış işte coronodan dokauı evdeyim dedim tamam dedi ama işte gelecek ay da böyle çıkarsa eve gelecek ve ev tek oda :D

Ev sahibi neden evine geliyor onu anlamadım. Faturayı kirayı ödüyrsn daha ne

Mustea

Yeni üye

thadcastle46' Alıntı:
Mustea' Alıntı:
Değilse

Hasatın bol olsun

Sen bu hasadı al başka eve taşın growa öyle devam et. 

Eve gelir diyorsun, gerek yok böyle sıkıntıya kanka 

thadcastle46

Yeni üye

babacigaraci' Alıntı:
thadcastle46' Alıntı:

Ev sahibi neden evine geliyor onu anlamadım. Faturayı kirayı ödüyrsn daha ne

Kanka bende aynı düşünüyorum. Farklı ülkedeyim, adam eve bi bakayım derse zaten kafayı soksa sistemi görür, sadece faturayla alakalı yazışıyoruz ben de böyle kalsın istiyorum

24 saat çalışıyor berşey kanam

babacigaraci

Yeni üye
Kanka gelen fatura normal. Sistemin o faturayı yansıtıyor kendimdeki fatura ile karşılaştırdım birim fiyatı çıkardım 0,75 birim para burada kw başına yuvarlak hesap.
240*24(saat)=5760 watt=5,77 kW bir günlük çeken elektrik (sadece ışık diğer elemanları saymadım dikkatini çekerim)
5,77*0,75=4,33 birim para
4,33*30=129,6 birim para eder ayda .
Demin ben niye öyle hesap çıkardım ::D Kafadan hesap yaparsam böyle olur :D
Bu sadece ışıktan çeken elektrik tabi diğer elemanlarda var

thadcastle46

Yeni üye
Beyler ben bızdolabını full kapatıyorum. Bu amkkk fırını zaten arada yakıyordum şimdi onu da yakmıcam. Sadece sistemin çalışmasıyla yine normal faturaya döner sanırım di mi ?

Bu fırını uapan firmanında burdan amkk aklım çıktı ****

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • D Dr.Organic:
    ***** * **** ******* ******** ******* ** ****** ** hahahaha* ** ** * **** ***** *****
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
  • kkush kkush:
  • H Heisenberg01:
  • B bongalov:
    ****** ****** ***** ********* ********* ******* ********** ***** ***** *****
  • Fl studio Fl studio:
    ****** ** hahahaha******** ****** *** ********** ******** hahahaha*
  • H Heisenberg01:
    ****** ** ***** ******* **
  • D Dr.Organic:
  • H Heisenberg01:
    ******* ****** **** *** **** ***** ***** **
  • H Heisenberg01:
  • Night owl Night owl:
    +1
  • H Heisenberg01:
  • Night owl Night owl:
    ********* **** hahahaha******** ****** *** ********** ******** hahahaha*
  • H Heisenberg01:
    *** * ******* *** **
  • C coke12345:
    ** ***** ******* *** ** ********** ******* hahahaha*** ****** ******
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
    *** ******* ** ********* *** ******* hahahaha*** * *********
    +1
  • D Dr.Organic:
    ******* ***** ***** *** ****** ** **
  • Night owl Night owl:
    **** *** ******* ** ***** **
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahaha
    +1
  • H Heisenberg01:
    ******* ***** ***** *** ****** ** ** *** ** ***** ******* **** ***** ******** **** ******* ***
  • kkush kkush:
    kkush kkush: ******* **** ** ******* *** ********* ** **** ***** ** *******