PH PERFECT YALANI

karbonat

Yeni üye
kankalar selam AD 3 lü set kullanıyorum kızım delahaze ve veg döneminde. Şimdi AD sitesinde gezinip bakıyordum kendime ve şöyle bir açıklama okudum "gübrelerimiz suyunuzun ph ını tatlı aralık denen 5.5-6.3 ph aralığına özel formülüyle ayarlar" şimdi ben kıza 2 ay boyunca ph 7.4 olan damacana suyu verdim bu gübrelerle beraber ki kız az daha ölüyordu. ph perfect gübrelerin gerçekten suyun ph ını bu aralığa getirme özelliği var mı?

bir de ph aralığı en iyi 5.5-6.3 demiş sitede ama ben daha önce baktığım yerlerde toprak için 6.3-6.8 aralığını okumuştum ve şuan 6.5 gibi vermeye çalışıyorum yanlış mı yapıyorum? toprak ph ı tam olarak gerçekten kaç olmalı toprak için?

panpalar bir de ph ölçerimle alakalı bir sorum oalcak bu arkadan vidayla kalibre edilen cinsten sarı olan. kalibresini ph ını bildiğim suya göre yapıyorum ama bi kaç ölçümden sonra biraz oynama oluyor. bu aleti arada sırada kalibre mi etmek gerekir tekrar tekrar ve de ph ını bildiimiz marka suya göre kalibre etmek mantıklı bir yöntem midir?

toprak ph ını ölçmek için ise o iki demirki yeşil aleti sürekli toprağın içinde tutmanın bir zararı olur mu yoksa arada sırada mı ölçmeliyiz brolar?

çok saolun

hasatınız bol olsun

cannabis16

Ordinaryüs
öncelikle senin bildiğin doğru..toprak için en güzel pH değeri 6,3ile 7 arasıdır.. coco ve hidroponik sistemde ise 5,8-6,3 arası idealdir.
sanırım o 3lü gübre setini alanların çoğu hidroponik gittiği için o şekilde yazmışlar.
pH ölçerini kalibre etmek için üzerinde pH bilmemne yazan suya batırıp kalibre etme..Türkiye'de hiçbişeyin kontrolü yok,özellikte sağlıkta..bak ruslar yüzlerce en tanınmış gıda firmamızı zehirli mallarınız var diye ülkelerine sokmuyorlar..kaldıki pH ını kafadan sallamasyon yazıyor olma ihtimalleri çok yüksek..adam gibi kalibrasyon sıvılarından al o şekilde kalibre et.

toprak pH ını ölçmeye ne için gerek duyuyorsun bilmiyorum ama o demir çubuk devamlı orada olunca bitkiye bi zararı yok da o aletin problarına zararı olabilir,bence sen aletle ilgili kullanım araştırması yap,yoksa bitkiye en ufak bi zararı olmaz.
sen doğru aralıkta su veya gübreli suyu 2 sefer verdiğinde toprak pH ı zaten istenen seviyeye gelir,önemli olan toprağa girdikten sonra enzimlerle ve toprakla etkileşime girdikten sonraki pH değil,senin zorla kabul ettirmeye çalıştığın yani sulamanda kullandığın pH..
o AN gübre setiyle ilgili bilgim yok,bedava verseler kullanmam..organikçiyim ..sentetiklerle ilgili bilgim olmadığından o set pH ı ne yapıyor,ediyor bir deneyimim de yok,o konuya da btecrübe sahibi arkadaşlar el atsın

Ü

Üye silindi 2568

Guest
S_e_n_s_i pH perfect serisini kullanıyorum(musluk suyuyla, 1-3 gün dinlendirerek) 70. gündeyim hasata 10 gün var, 4 bitkimde de hiçbir sorun yok hatta şimdiye kadar yaptığım en iyi grow (büyük ihtimalle genetikten kaynaklı) diyebilirim. pH perfect teknolojisi pH 5.5e ayarlıyor, dediğin doğru toprakta 6.2-6.5 arası en iyi değerdir. Ancak pH perfect gübreleri 5.5e göre emilim yapılacak şekilde ayarlanmış diye düşünüyorum. Bu gübreleri plagron lightmix toprağa uygulamanı tavsiye ederim eğer tekrar kullanacaksan, en iyi sonucu bu toprakta veriyor. Açıkçası ph ölçerimi attım ben gerçekten reklamını yaptıkları gibi. Gübre vermek eskisinden çok daha kolay artık benim için 1-2dk sürüyor. Belki de benim şansımdır ya da bendeki genetikler dayanıklıdır bilemiyorum.

Bu arada aldığım pH metre aşırı dandik ben çok çektim onlardan hatta pH perfect kullanma sebebim. adwa pH metreler çok isabetlidir ancak biraz tuzlu. pH metre kalibrasyon ve koruma sıvısı var onları da alman gerekiyor.

Toprak pH ını ölçmek istersen su verdikten sonra saksı altına akan suyun pH ını da ölçebilirsin.

Bu arada sorunun pH olduğuna emin misin pH dalgalanması problemi yaprakta şu şekilde olur; pH Dalgalanması

gübrelerin ph perfect özelliğine güvenmeyin! defalarca denedim istenilen seviyeye ancak tam doz karıştırdığında getirebiliyor o da 6.8-6.9 falan ve herzaman değil.

üretici firma belki şunu iddaa ediyor olabilir: rakamsal olarak istenilen seviyeye getirmiyoruz ama besin emiliminde sıkıntı yaşamama garantisi veriyoruz derse ona birşey diyemem.
organik gübre iyidir
bkz:general organics

karbonat

Yeni üye
Cvp: PH PERFECT YALANI

Hunlu' Alıntı:
gübrelerin ph perfect özelliğine güvenmeyin! defalarca denedim istenilen seviyeye ancak tam doz karıştırdığında getirebiliyor o da 6.8-6.9 falan ve herzaman değil.

üretici firma belki şunu iddaa ediyor olabilir: rakamsal olarak istenilen seviyeye getirmiyoruz ama besin emiliminde sıkıntı yaşamama garantisi veriyoruz derse ona birşey diyemem.
organik gübre iyidir

ben de ph sorununu ph downla çözdüm 1 litre 7.40 ph lık suya 1 damla ph down koyduğunuzda su ph ı 6.1 e düşüyor. ben de üzerine gübre koyup veriyorum.

Cvp: PH PERFECT YALANI

karbonat' Alıntı:
Hunlu' Alıntı:

organik gübre iyidir

ben de ph sorununu ph downla çözdüm 1 litre 7.40 ph lık suya 1 damla ph down koyduğunuzda su ph ı 6.1 e düşüyor. ben de üzerine gübre koyup veriyorum.

sulamaya suyunu hazırladıktan sonra; yani gübrelerini ekledikten sonra ph ını ayarlayıp sulamanı yap.

TohumsuzEsrar

Administrator
Yönetici
8 senelik Grower im hep denemek istedim PH perfect olayini. ( Bilmeyen arkadaslar icin, Ph perfect gubre hangi suya katilirsa katilsin, yani 5.5ph li suyada katilsa 7.5ph lik suyada katilsa butun konuldugu suyu 6.3ph ye dengeliyen bir gubre cesididir ) Hicbir zaman ihtiyacim olmadi sizinde olmaz cunku bir sure sonra ph i kontrol bile etmenize gerek yok cunku musluktan cikan suyun ph i surekli ayni kalir. Ve sende her defasinda ayni islemi yapmak zorundasin belli bir seviyeye getirmek icin. Bir sure sonra olcek vs de kullanmiyorsun cunku suyun Ph ini artik aklindan ayarliyabiliyorsun.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
  • M merto1835:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
    hahahaha ***** * *** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** **** hahahaha*
  • T Turco:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
  • T Turco:
  • M merto1835:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
    **** **
    +1
  • T Turco:
    *** ***** hahahaha*
  • M merto1835:
    ** ******* *** hahahaha* ** ******* ******** ********** ***** ******* * **** *********
  • T Turco:
    * ****** ******* **** **
  • T Turco:
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
  • T Turco:
    * **** **** *** *** ****** ******** ***** ****** **** **
  • New Rookie New Rookie:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • New Rookie New Rookie:
    hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** *** ********** ***** ** **** ***** ******* ***** ***** ***** *** **** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
    Bandaleros Bandaleros: ******* * *** ***** * ** **********