Ph ve Ppm

• Konbuyu başlatan Üye silindi 12891
  • Başlangıç tarihi

Grenn

Yeni üye
Hocam cal mag verirken sadece onu ver diyorsun ya normal gübrelerle karıştırmayacağım için onu hangi gün vereceğim boş sulama yapınca mı kalmak vereyim mesela bir önerin var mı

Ü

Üye silindi 12891

Guest
Hocam cal mag verirken sadece onu ver diyorsun ya normal gübrelerle karıştırmayacağım için onu hangi gün vereceğim boş sulama yapınca mı kalmak vereyim mesela bir önerin var mı

çiçeğe girdiğinde başlarsın 2 haftada bir kullanırsın

Grenn

Yeni üye
. Kaliteli led ler kullanıyorum mesela 6 metre karelik bir çadıra 9 metre karelik led kullandığımda dereceyi nemi dengede tutmak şartıyla buna rağmen aşırı ışık sorun yaratır mı ışığın fazlası iyidir biliyorum ama bir yerden sonrası kötü müdür yani amacım imkan varken fazla şık verebilmek hakka kadar mı vereyim daha fazlasını vereyim

kafa48

Üye
hocam ellerine sağlık çok faydalı bilgi..
benim kullandığım musluk suyu sontaj suyu ve ph 7.30 ppm 850 civarları.suya bikaç çeşit gübre ve ph düşürmek için limon tuzu ekleyince ppm değeri 1800 civarlarına çıkıyor.
önemli olan değer saksının altından çıkan değermidir yoksa solusyon değerimi?

Ü

Üye silindi 12891

Guest
benim kullandığım musluk suyu sontaj suyu ve ph 7.30 ppm 850 civarları.suya bikaç çeşit gübre ve ph düşürmek için limon tuzu ekleyince ppm değeri 1800 civarlarına çıkıyor.

1800 tuzlanma ve besin kitlenmesine sebep olur, suyu dinlendiriyor musun ? erken çiçeklenmede 1000 ile 1400 arası ppm yazmışım, mesela onu 600 ile 1000 arası görün auto bakıyorsanız, coco toprakta bakıyorsanız paylaştığım ppm yine kaldırır ama normal toprakta yakıyor bitkiyi.

Benim bitkilerde erken çiçeklenme aşamasında 600 ile 900 arası ppm değeri ölçüyorum saksının altından akan suyu ec olarak 1.3 ec oluyor karşılığı, paylaştığım çizelge illa her bitki de aynı özelliği gösterecek diye bir şey yok bazı genetikler daha hassas olabilir gübre yeme konusunda bu durumda siz kendiniz bitkinize göre çizelge ayarlamalısınız.

dranajden akan, verdiğin gübreli su İkiside önemli kanka, ama o listede bi sınır var diyelim 1200 ile 1600 arasında orta çiçeklenme sen o sınırı görmek zorunda değilsin gübre miktarını biraz azalt eğer bitkin isterse gübreyi yükseltirsin.

kafa48

Üye
1800 tuzlanma ve besin kitlenmesine sebep olur, suyu dinlendiriyor musun ? erken çiçeklenmede 1000 ile 1400 arası ppm yazmışım, mesela onu 600 ile 1000 arası görün auto bakıyorsanız, coco toprakta bakıyorsanız paylaştığım ppm yine kaldırır ama normal toprakta yakıyor bitkiyi.

Benim bitkilerde erken çiçeklenme aşamasında 600 ile 900 arası ppm değeri ölçüyorum ec olarak 1.3 ec oluyor karşılığı, paylaştığım çizelge illa her bitki de aynı özelliği gösterecek diye bir şey yok bazı genetikler daha hassas olabilir gübre yeme konusunda bu durumda siz kendiniz bitkinize göre çizelge ayarlamalısınız.

dranajden akan, verdiğin gübreli su İkiside önemli kanka, ama o listede bi sınır var diyelim 1200 ile 1600 arasında orta çiçeklenme sen o sınırı görmek zorunda değilsin gübre miktarını biraz azalt eğer bitkin isterse gübreyi yükseltirsin.
kanka verdiğin bilgiler için tşk ederim.
ppm konusunda bikaç sorum olacak,beni aydınlatırsan çok sevinirim.
bitkilerimde ufak tefek stresler harici çok ciddi sıkıntı yaşamadım ve hala da gözlemlerime göre bişe yok.
ama ppm konusunu yeni yeni okuyup araştırmaya başladım ve bikaç gün önce tds-ec metre alıp musuk suyumun değerlerini görünce panik yaptım.musluk suyumun ppm değeri 800 ve ben değerler ile 50 gündür kızlarımı suluyor-gübreliyorum.henüz çiçeklenmeye sokmadım.orta veg-geç veg periyoduda sanırım.
tds metre ile ilk ölçümümü dün calmaglı su verip saksı altında gelen suyun ölçümünü yaparak yaptım.aslında tam sağlıklı ölçüm yaptığıma emin değilim,
sorularım şunlar : normalde boş suyun tds oranı ortalama kaç olmalı?
her sulamada saksı altında 1-2 bardak gelene kadar sulama yapıp alttan akan suyun ppm değeri şu durumda 700-800 olması idealdir doğrumudur?
ve çiçeklenme başı 900-1100,çiçeklenme sonu maksimum 1500 ve sonrası flush hasat şeklinde sonlanıyor.
eksiklerimi yanlışlarımı yapmam ya da yapmamam gerekenleri yazıp beni yeşillendirirsen çok makbule geçer
evimdeki musluk suyu kuyu( artezyan) suyu..çeşmedeki suyun ppm değeri 800 civarlarında.ben bu durumu

kafa48

Üye
ayrıca su artezyan su olduğu için dinlendirme işlemi işlemi işe yaramıyor çünkü içinde klor vb kmyasal yok.
daha önce dinlendirip ölçüm yapmıştım ph de değişiklik olmamıştı.ama ppm de düşme olayı olurmu onu bilmiyorum

Ü

Üye silindi 12891

Guest
kanka verdiğin bilgiler için tşk ederim.
ppm konusunda bikaç sorum olacak,beni aydınlatırsan çok sevinirim.
bitkilerimde ufak tefek stresler harici çok ciddi sıkıntı yaşamadım ve hala da gözlemlerime göre bişe yok.
ama ppm konusunu yeni yeni okuyup araştırmaya başladım ve bikaç gün önce tds-ec metre alıp musuk suyumun değerlerini görünce panik yaptım.musluk suyumun ppm değeri 800 ve ben değerler ile 50 gündür kızlarımı suluyor-gübreliyorum.henüz çiçeklenmeye sokmadım.orta veg-geç veg periyoduda sanırım.
tds metre ile ilk ölçümümü dün calmaglı su verip saksı altında gelen suyun ölçümünü yaparak yaptım.aslında tam sağlıklı ölçüm yaptığıma emin değilim,
sorularım şunlar : normalde boş suyun tds oranı ortalama kaç olmalı?
her sulamada saksı altında 1-2 bardak gelene kadar sulama yapıp alttan akan suyun ppm değeri şu durumda 700-800 olması idealdir doğrumudur?
ve çiçeklenme başı 900-1100,çiçeklenme sonu maksimum 1500 ve sonrası flush hasat şeklinde sonlanıyor.
eksiklerimi yanlışlarımı yapmam ya da yapmamam gerekenleri yazıp beni yeşillendirirsen çok makbule geçer
evimdeki musluk suyu kuyu( artezyan) suyu..çeşmedeki suyun ppm değeri 800 civarlarında.ben bu durumu

hazır su kullan kanka gübreyi az ver bu kadar kafan karışmasın, basit bi olay gübreyi az ver suyu hazır su yap saksının altından akan suyu ölç yüksekse ara flush at bütün mevzu bu

Grenn

Yeni üye
Ppm degerini nasıl ölçüyorsın bi aletimi var anlartırmısmin dostum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Coke Coke:
  • T tayfurishere:
  • İstanbul İstanbul:
  • T tayfurishere:
    ********* hahahaha **** ****
  • İstanbul İstanbul:
  • T tayfurishere:
    * * ****** **** hahahaha* **
  • Coke Coke:
    * ***** * *
  • İstanbul İstanbul:
  • Coke Coke:
  • İstanbul İstanbul:
  • Coke Coke:
    *** ****** ***** **
  • İstanbul İstanbul:
  • Coke Coke:
    ********** ****** *** **
  • İstanbul İstanbul:
  • T tayfurishere:
  • buranere buranere:
    ******* ********** ********** ******** *** ********* ***** **** ********** ****** ****** ****** **** ******** *****
  • T tayfurishere:
  • Coke Coke:
    *** *** ** hahahaha ****** ********* ********** **** ********* ********* ** ****
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ** ****** hahahaha* ****** ****** **** ******** *****
  • T tayfurishere:
    +1
  • Coke Coke:
    **** ******** ***** ******* hahahaha * **** hahahaha**** ******* ********* * * ** **** ***** **** **** ******** *********
  • Coke Coke:
    ******* ****** ****** ******** **** ********** ** hahahaha
  • Coke Coke:
    ****** ***** ******* ** ***** ***** ******* ******* *** *** ****** ****** ****** ********** **
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ** ***** ****** ** ** ******* ********* *** ** ********** ****** ****** ***** ***** *****
    İstanbul İstanbul: ******* ** ***** ****** ** ** ******* ********* *** ** ********** ****** ****** ***** ***** *****