RDWC PH, SICAKLIK VE KÖK PROBLEMİ

Selamlar kankalar 15 gün öne filizlendirdiğim kızlarımı 7 gün önce rdwc saksılarına alıp kovalara yerleştirdim. İlk başta suya sadece cal-mag ve bio-bizz root gübresi koydum grow gübrelerim general hydroponic three pack. 3-4 gün önce de chartta yazan gübreleri ppm hesabına göre verdim yaklaşık 300ppm. Odanın sıcaklığı 27-28 derece oluyor ışık açıkken. Bu süre zarfında kovalardaki suyun sıcaklığı 24-25 lere kadar çıkıyor. Bitkileri rdwc ye geçirdiğim günden beri gözle görülür bir büyüme olmadı ama görüntüleri sağlıklı gözüküyor. Suya gübreleri ekledikten sonra hava taşlarının 10 gün öncesine göre daha verimsiz çalıştığını fark ettim. Biraz önce de bitkileri kaldırıp köklerine baktım (en uzunu 7-8cm kök boyu) çok hafiften yapışkan sümüksü bir yüzeyleri var. Neredeyse 2 saatte bir 5.5-6.0 skalasına indirdiğim Ph, her kontrol etmeye gittiğimde 8.0 i geçmiş oluyor. Kovaların içerisinde çok fazla köpük oluşuyor. Bu problemleri nasıl çözeriz knkalar çare bulamazsam grow yanacak gibi geliyor teşekküreler şimdiden. Kovalar 4x35L.

11.11.23
Yaşadığım temel problem sıcaklığa ve suyun kalitesine bağlı olarak suyun zararlı bakteri üretmesi sonucu kök çürümesi. @Silas kankamın önerisi üzerine suya %0.5 oranda hidojen peroksit kattım bildiğimiz oksijenli su. Bitkiler henüz toparlamadılar ama kötüye gidiş durdu, köklerdeki sümüksü yapı gitti (elimle temizlemiştim tekrar olmadı). Gübreleri koyup ph ayarladım ısıyı sabitledim. Oda 21 dereceyi geçmiyor. Havalandırmayı iyileştirdim. Şimdilik beklemedeyiz.

Son düzenleme:

Acara

Yeni üye
Selamlar kankalar 15 gün öne filizlendirdiğim kızlarımı 7 gün önce rdwc saksılarına alıp kovalara yerleştirdim. İlk başta suya sadece cal-mag ve bio-bizz root gübresi koydum grow gübrelerim general hydroponic three pack. 3-4 gün önce de chartta yazan gübreleri ppm hesabına göre verdim yaklaşık 300ppm. Odanın sıcaklığı 27-28 derece oluyor ışık açıkken. Bu süre zarfında kovalardaki suyun sıcaklığı 24-25 lere kadar çıkıyor. Bitkileri rdwc ye geçirdiğim günden beri gözle görülür bir büyüme olmadı ama görüntüleri sağlıklı gözüküyor. Suya gübreleri ekledikten sonra hava taşlarının 10 gün öncesine göre daha verimsiz çalıştığını fark ettim. Biraz önce de bitkileri kaldırıp köklerine baktım (en uzunu 7-8cm kök boyu) çok hafiften yapışkan sümüksü bir yüzeyleri var. Neredeyse 2 saatte bir 5.5-6.0 skalasına indirdiğim Ph, her kontrol etmeye gittiğimde 8.0 i geçmiş oluyor. Kovaların içerisinde çok fazla köpük oluşuyor. Bu problemleri nasıl çözeriz knkalar çare bulamazsam grow yanacak gibi geliyor teşekküreler şimdiden. Kovalar 4x35L.
Merhaba Iyi growlar. 18-22 derece arası olması lazim kovalardaki suyun, buyuzden yüksek sıcaklıkta kökler hava alamıyor olabilir. Chiller yani su soğutucu olmadan rdwc yapılamıyor maalesef. Chiller almani tavsiye ederim. Sunuda yapabilirsin ama çok uğraştırıyor. 1 lt lik su şişelerini dondurup, donan şişeleri kapağını açmadan kovalara derece düşürmek icin atabilirsin. Ben chiller almadan boyle gitmiştim ama çok yoruyor. Çiçeğin 3. Haftasında kök curumesinden çiçekleri atmıştım. Çiçeğe geçince daha çok etkileniyor.

Ph icin hydroda hep dalgalanma oluyor maalesef. En iyi çözüm torus hydro diye bir ürün var ph i sabitliyor.

Chiller ve ph dengeleyicisi sorunun. Bu ikisi bütçeli maalesef ama ömürlük.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
bende köklendirdiğim iki bitkimde dwc denedim dediğin gibi 6 saatte 8 leri geçiyor pH pH Dozajlama pompası ve en önemlisi doğru pH düşürücü almak forumda bir arkadaşın önerdiği marka suyu pH daha uzun süre kalıyordu. Yuvarlak top hava taşları bi işe yaramıyor

@Cansız knkamın tavsiyeleri üzerine sistemi komple söküp temizledim. Kök çürümesi olduğunu söyledi. Şuan sıcaklık sorununu çözdüm Türkiyenin en soğuk illerinden birinde yaşıyorum kolay oldu. Ama bitkilerden ümidi kesmek üzereyim çünkü hiçbir gelişim göstermemelerinin yanısıra yapraklarını da salmaya başladı bitkiler. Kök sağlığı için veya zararlı bakterileri def etmek için ne gibi suplament gübreler kullanabilirim.

Ü

Üye silindi 32956

Guest
@Cansız knkamın tavsiyeleri üzerine sistemi komple söküp temizledim. Kök çürümesi olduğunu söyledi. Şuan sıcaklık sorununu çözdüm Türkiyenin en soğuk illerinden birinde yaşıyorum kolay oldu. Ama bitkilerden ümidi kesmek üzereyim çünkü hiçbir gelişim göstermemelerinin yanısıra yapraklarını da salmaya başladı bitkiler. Kök sağlığı için veya zararlı bakterileri def etmek için ne gibi suplament gübreler kullanabilirim.

AN Serisinden kök için olan gübreler işe yarar ama temiz su kullan musluk sularında zararlı canlılar çok oluyor ben çok kez denedim musluk suları çok sıkıntı.

Ü

Üye silindi 32956

Guest
Bu kızları kurtaramazsam gene devam etmeyi düşünüyorum ama eğer ölürseler neden öldüklerini bilmem lazım.
bitki stres yaşıyor stres ortadan kalkınca kendine gelir.DWC yada RDWC sistemlerde musluk suyu kullanılmaz suyu fitreliyecek bir şey yok toprakda fazla sorun çıkarmıyor ama DWC ve RDWC büyük sorun.

Ü

Üye silindi 32956

Guest
Merhaba Iyi growlar. 18-22 derece arası olması lazim kovalardaki suyun, buyuzden yüksek sıcaklıkta kökler hava alamıyor olabilir. Chiller yani su soğutucu olmadan rdwc yapılamıyor maalesef. Chiller almani tavsiye ederim. Sunuda yapabilirsin ama çok uğraştırıyor. 1 lt lik su şişelerini dondurup, donan şişeleri kapağını açmadan kovalara derece düşürmek icin atabilirsin. Ben chiller almadan boyle gitmiştim ama çok yoruyor. Çiçeğin 3. Haftasında kök curumesinden çiçekleri atmıştım. Çiçeğe geçince daha çok etkileniyor.

Ph icin hydroda hep dalgalanma oluyor maalesef. En iyi çözüm torus hydro diye bir ürün var ph i sabitliyor.

Chiller ve ph dengeleyicisi sorunun. Bu ikisi bütçeli maalesef ama ömürlük.
çiçekte risk oranı artıyor daha dikkatli olmak lazım günlük ph ve ısı ölçümü yapılması lazım 12 saat ara ile yapılırsa daha iyi olur not kesinlikle tutun.Paranız var ise anlık ölüçüm yapan cihazlar var uygulamalı hemde telefon veya pc den kontorl edeblirsiniz anlık raport tutuyor çok prof bir iş olur başarı oranınız daha yüksek olur topraksız tarım sistemlerin en büyük sorunu ph ve su ısısı sorudur geç müdahalede hasat kaybı, geç olgunlaşma veya ölüm ile sonuçlanır.

Ü

Üye silindi 32956

Guest
%3 peroksit aldım ama kaç gün oldu bişe yok ölüyorlar 2 tanesini toprağa aldım belki toparalar diye.
geçmiş olsun o daha düzelmez kolay kolay ben yıllardan beri dwc yapıyorum aynı şekilde devam et aynı kalacak büyümeyecek yavaş yavaş ölecek benimde başıma geldi 3 ay dayandı filiz hiç gelişmedi :/ 2ci defa dwc yaptığımda. aslında sistem çok basit tarifi var dwcnin bilirsen çok kolay tarifden şaşmayacaksın kurallara uyacaksın hasat sonu çok mutlu ediyor. Tavsiyem yeni tohum patlat.

abi nedir o tarif işte hidrojen peroksit ile olacak iş değiş onun yerine mikoza aldım. Mikoza ana gübreler cal-mag belki yani eğer lazımsa silicat fulvic de alacağım. Bu mikozalar sesizym cannaizym bunların muadili diye anladım. Ölü kök ve bakterileri yiyerek bitkiye fayda sağlıyorlar. Bu tarif yeterlimi dir? silicat ve fulviğe gerek var mı?

Ü

Üye silindi 32956

Guest
abi nedir o tarif işte hidrojen peroksit ile olacak iş değiş onun yerine mikoza aldım. Mikoza ana gübreler cal-mag belki yani eğer lazımsa silicat fulvic de alacağım. Bu mikozalar sesizym cannaizym bunların muadili diye anladım. Ölü kök ve bakterileri yiyerek bitkiye fayda sağlıyorlar. Bu tarif yeterlimi dir? silicat ve fulviğe gerek var mı?
organik yapıyorsan hidrojen peroksit kullanmanı tavsiye etmem zararına olur sentetik gübre ile sorun olmaz. sen o bitki ile boşuna uğraşıyorsun yeni tohum patlat bu sefer her şeyin hazır olsun baştan detaylar için profilime yaz adım adım ilerleyelim.Ayrıca elinde hangi gübreler var onlarıda yaz bekliyorum.

Ü

Üye silindi 32956

Guest
Bu dedikleri belli bir dirence sahip olan bitkiler için geçerli yani daha yeni filizlenmiş çimlenme aşamasındaki bitkiler için geçerli değil en az 4 üncü veya 5 inci dallarını çıkarıyor olması lazım ayrıca bu dediklerini tutmasını istiyorsan hidroponik sistemlerde kök çürümesi yaşadıktan sonra kökü iyice temizleyip suyunu yenisi ile değiştirip kovanın içini iyice temizleyip temiz kovaya ph ayarlı su koyup sonra kalan ölü kökleri dediğin ürünleri doğru oranda vererek kökü temizler besine çevirir ve bitki büyük bir yıkım yaşıyor olacak besinleri ona göre vermem lazım internette yazan oranlara göre değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ü

Üye silindi 32956

Guest
Unutma kökleri kesip atsan da bitki ilk olarak gövdesinde biriktirdiği besinleri kullanır. Bir insandan örnek verecek olursam ilk olarak kaslarındaki enerjiyi vücudun kullanır azaldığında yediğin besinleri tekrar depolar aynı sistem bitkileri de var kökler gitse de belli bir süre idare edebilir ama büyük bir yıkımla karşılaşır bu kaybettiğin kök oranına göre değişir o yüzden hidroponik sistemlerde ph ayarı, su sıcaklığı ve besin ayarı çok önemlidir çünkü Toprak filtre işini görür ama sistemde sadece su olduğu için filtre olmadığı için bu üçünden biri olması gereken değerlerin dışına çıkarsa kök çürümesi yaşarsın.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • B burap1:
  • B burap1:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha******
  • Night owl Night owl:
    ******** ********** ********** ** **** ** ******** ********* **** **** *******
  • N NoStressKush:
    ** ******** ** ***** ****** ** ****** **** ******* * **** ****** ***** ******* ***
  • S sharkek:
    *** ***** ****** * **** ** ******* *** **
  • S sharkek:
  • Coke Coke:
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** hahahaha ********* hahahaha* *****
  • Coke Coke:
    Coke Coke: ** *** ******* *****