sıcaklık sıkıntısı ve sulama yardım lutfen...

biqisoo

Yeni üye
bıtkılerı ana saksılarına aldım ve mh ampulunu actım... ama bu sefer de sıcaklık problemı yasıyorum 30 derece... bır sıkıntı yasar mıyım ? ve su konusunda bır sey sorucam dunden berı hıc yoksa 5-6 lıtre su verdım... ustten sadece toprak ıslatıyorum cok koymuyorum genel suyunu altındakı tabaga koyuyorum... topragı yenı koydugum ıcın her halde degıl mı bu kdr su ? yoksa normal degıl yanı....
ZOlMVG.jpg
[/url][/img]

duruma gre kendınden sogutmalı reflektor alıcam .... yardım edersenız kankalar sevınırım...

WhatsDaProblem?

Yeni üye
ooooo usta sen çok yanlış yollara girmişsin ::)
 saksılar kaç litre ?
çiçekler kaç günlük ?
kabinin ne kadar büyüklükte ?
havalandırman ne derece iyi ?
fanların var mı ?
bunlardan bahset bi bize :)

biqisoo

Yeni üye
14 litre.. çiçeklerde 2. haftadayım .. 4 m2 kabin  havalandırma ve fan konusunda eksıgım ama... ılk kez yapıyorum... havalandırma sadece apartmanın kendı havalandırması var extra bır sey yapmadım havalandırma ıcın

florasan kullanıyordum ama baktım bı sıkıntı var yazdım mh e gecmemın mantıklı olacagını soyledıler... bnde gectım... saksılar bıraz daha buyuk olsa daha ıyydı bılıyrm elımdekı bu ... ama havalandırma konusunda cok eksıgım var bır bılgım yok

Eystertytr

Yeni üye
Cvp: sıcaklık sıkıntısı ve sulama yardım lutfen...

biqisoo' Alıntı:
14 litre.. çiçeklerde 2. haftadayım .. 4 m2 kabin  havalandırma ve fan konusunda eksıgım ama... ılk kez yapıyorum... havalandırma sadece apartmanın kendı havalandırması var extra bır sey yapmadım havalandırma ıcın

florasan kullanıyordum ama baktım bı sıkıntı var yazdım mh e gecmemın mantıklı olacagını soyledıler... bnde gectım... saksılar bıraz daha buyuk olsa daha ıyydı bılıyrm elımdekı bu ... ama havalandırma konusunda cok eksıgım var bır bılgım yok

havalandırma kur bi tane rüzgar üflesin bitkilere suyu çok fazla verme toprağı elle nemliyse verme fazla su verirsen boğarsın bitkileri ölürler bana ışık çok yakında gibi geldi

biqisoo

Yeni üye

Eystertytr' Alıntı:
havalandırma kur bi tane rüzgar üflesin bitkilere suyu çok fazla verme toprağı elle nemliyse verme fazla su verirsen boğarsın bitkileri ölürler bana ışık çok yakında gibi geldi
toprak nemlı... oyle ıslak falan degıl... topragı yenı koydugum ıcındır dıye dusunuyprum.... bellı bır nem e ulasınca keser almayı ya da sıcaklık fazla oldugu ıcın mı tabaktakı su buharlasıyor onu bılmıyorum ama ıtmıs yıne koydum..... ustten sulama yapmıyorum sadece toprak ıslatıyoru o kdr....

baycesur

Yeni üye
Ya en basta isiyi dusur kanka fan sonraki is suyuda 3 gunde bir ver okadar su verirsen olur yavrucaklar nemide %70 %80 arasi tut bu donemde

biqisoo

Yeni üye

baycesur' Alıntı:
Ya en basta isiyi dusur kanka fan sonraki is suyuda 3 gunde bir ver okadar su verirsen olur yavrucaklar nemide %70 %80 arasi tut bu donemde

kanka sıcaklıgı dusurmek ıcın napıcam bılmıyorum havalandırmayı ıptal edıcem en sonunda.... kendınden sogutmalı reflektor almak farz oldu anladım mh ıle bu sıcaklıga gelıyosa hps de ne olur kım bılır.... sımdı baktım 32 gordum kapıyı actım ... kapı acık kalsa dıcem bu sefer nem dusuyor... kapasam buyuk ıhtımal tabaktakı suyu buharlastrdıgından nem fırlıyor.... napacagımı bılemedeım havalandırmayı kesıcem her halde bı alet bulayım kesebılecek ... en mantıklısı bu olur gıbı

baycesur

Yeni üye
Sogutmali refltor alman lazim kanka vontilator kullanirsan sicakligi dagitabilirsin kisa sureli cozum olur reflektor alana kadar lambayida biraz yukari kaldirirsin

biqisoo

Yeni üye
o farz oldu zaten kanka mecbur alıcam 2-3 gune alırım... odama yorum alabılır mıyım dıye baslık actım bır de sen baksna kanka sımdılık couzm onu buldum suan kafamda farklı seyler dusunuyrm bakıyım bı... vantılator koymaya yerımyok oda ıcınde... kavalandırmaya nasl monte ederım dıye dusunuyorum suan

easa_57

Yeni üye

Sistem guzel isik simdilik sikinti yapmaz sicakligi dusurmek icin havalardirma deligine bitane fan koyup sicak havayi cektirebilirsin sonucta isinan hava yukselir ama saksilarin kucuk iyi hasat icin bol toprak kararinda gubre gerekir sen biraz gubre aralagini uzun tut bi degisiklik olmaz herhangi bi saksinin uzerine termometre koy bitkinin aldigi sicakligi olc ona gore bi plan yaparsin sulama konusunda toprak kurumadan su verme bitki toprakta suyu arar bulur kok gelisimi icin bu gerekli yoksa bas parmagindan buyuk somegin olmaz tohumsuz abimiz her seyini anlatiyo kanalinda ben kusursuz olarak ucuncu hasatimda senin saksilarin gibi saksi kullanarak tabi farkli yontemlerle kelle ucurma vs. 70 cm bi evlattan 45 gram almisligim var. Bol sans umudunu kaybetme simdilik guzel ama bitki sana kendini anlatir izlemeyi bil

biqisoo

Yeni üye

easa_57' Alıntı:
Sistem guzel isik simdilik sikinti yapmaz sicakligi dusurmek icin havalardirma deligine bitane fan koyup sicak havayi cektirebilirsin sonucta isinan hava yukselir ama saksilarin kucuk iyi hasat icin bol toprak kararinda gubre gerekir sen biraz gubre aralagini uzun tut bi degisiklik olmaz herhangi bi saksinin uzerine termometre koy bitkinin aldigi sicakligi olc ona gore bi plan yaparsin sulama konusunda toprak kurumadan su verme bitki toprakta suyu arar bulur kok gelisimi icin bu gerekli yoksa bas parmagindan buyuk somegin olmaz tohumsuz abimiz her seyini anlatiyo kanalinda ben kusursuz olarak ucuncu hasatimda senin saksilarin gibi saksi kullanarak tabi farkli yontemlerle kelle ucurma vs. 70 cm bi evlattan 45 gram almisligim var. Bol sans umudunu kaybetme simdilik guzel ama bitki sana kendini anlatir izlemeyi bil

eyw kanka cok sagolasın... sımdı havalandırmayı tamamen soktum sıcaklık sıkıntısı yasamıyorum fakat nem sıkıntısı yasıyorum smdı de nasıl bısey yapıcam bılmıyorum bakıcam bı caresıne...

WhatsDaProblem?

Yeni üye
selamlar...

yok yok problem yok panik yok.
bazı arkadaşlar iyi niyetli yarım yamalak cevaplamışlar.
dostum senin ihtiyacın olan şey; kabinde ki (yetiştirme alanında ki) havayı dışarıya atan fan lazım.
kullandığın ışık cinsi (mh & hps) kaynaktan ısı yayan bir ışık cinsidir. ki sen en iyi verimi almak için ışığı yaklaştırabildiğin kadar yaklaştırman lazım.
fakat bunu yaparken çiçeğin tepesini ve kendisini yakmaman, bunaltmaman lazım.

1) içerde bulunan havayı dışarıya atacak bir fan lazım. (ısıya, çiçeğin adedine, metrekare hesabına vs. göre hesaplanması gerekir, ona göre kaç m3'lük fan alacağın ortaya çıkacak ki önemli bu kısım)
2) çiçeklerine doğru vuracak döner başlıklı kademeli vantilatör lazım. ( bildiğimiz yazın kullandığımız vantilatör işte bu. bunun sebebi; çiçek büyürken dalların güçlenmesi için bu uygun görülür ve tabi nem seviyesi yetişme döneminde %70-80 arası- çiçeklenme döneminde %45-60 arası olacağından ötürü mantar oluşmaması için havalanması gerekecek)

bu ikisi olursa ki özellikle 1 numaralı şıkkı kuvvetli olursa ısı sorunu olmayacaktır..

iyi forumlar kafaları roket arkadaşlarım.

biqisoo

Yeni üye
4 m2 alanım var kanka 5 cıcek var kaclık bır fan alıyım ... ve sureklı mı calısacak yoksa zamanlayıcıya koyup bellı saat aralıkları ıle mı calıstırıcam... ısı olayı ıcın 2 -3 gune kendınden sogutmalı reflektor alıcam zaten...

WhatsDaProblem?

Yeni üye

biqisoo' Alıntı:
4 m2 alanım var kanka 5 cıcek var kaclık bır fan alıyım ... ve sureklı mı calısacak yoksa zamanlayıcıya koyup bellı saat aralıkları ıle mı calıstırıcam... ısı olayı ıcın 2 -3 gune kendınden sogutmalı reflektor alıcam zaten...

ya senin ışık kaç watt idi ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • higthead Chat bot:
    higthead Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********