Sıvı Gübrelerin Bekleme Süresi

coobur

Üye
Arkadaşlar merhaba.

Öğrenmek istediğim; hazırladığımız sıvı gübrelerin herhangi bir bekleme süresi var mı? Mesela 5 Lt hazırladık bunun hepsini hemen kullanmak zorunda mıyız? Ne kadar sürede bozuluyor?

evet bunu bende çok merak ediyorum. 10 litre gubreşı su hazırladık. fazla geldi. ne olacak o su ?

thrasher

Kıdemli Üye
kanka garip bi soru olmuş :) asıl soru senin bitkine kaç lt su vermek istediğin ,bitkinin ihtiyacı olan su bilerek vermen fazla gübrelemeden kaçmak en iyisi eğer bitki 1 litre besin istiyorsa 2 litre yapma 1.litrelik şişelerde ver eğer 2 litre istiyorsa ve olancak yoksa 2 tane 1 litrelik şişe yap böylelikle gübren su ve hava ile tema etmez ama sen gübreyi 5 litre hazırlıyım 1 1 veriyim dersen tabikide bozulur umarım anlatmak istediğimi ifade edebilmişimdir. kafam güzel :)

coobur

Üye
kanka garip bi soru olmuş :) asıl soru senin bitkine kaç lt su vermek istediğin ,bitkinin ihtiyacı olan su bilerek vermen fazla gübrelemeden kaçmak en iyisi eğer bitki 1 litre besin istiyorsa 2 litre yapma 1.litrelik şişelerde ver eğer 2 litre istiyorsa ve olancak yoksa 2 tane 1 litrelik şişe yap böylelikle gübren su ve hava ile tema etmez ama sen gübreyi 5 litre hazırlıyım 1 1 veriyim dersen tabikide bozulur umarım anlatmak istediğimi ifade edebilmişimdir. kafam güzel :)

her seferinde uğraşmamak için böyle bir şey geldi aklıma. gübreyi 5 ltye göre hazırlayıp suyu yine 500 ml 1 lt 2 lt neyse, o kadar vermek için sordum. teşekkür ederim cevap için.

ediweem

Yeni üye
Hazırlanmış gübreli sıvı/su; organik gübreler 1 gün dayanır, inorganik gübreler 3-4 günden 2 haftaya kadar saklama koşullarına göre dayanır.

Organik gübreler 1 günden sonra aktif özelliklerini yitirirler/zayıflarlar

coobur

Üye
Hazırlanmış gübreli sıvı/su; organik gübreler 1 gün dayanır, inorganik gübreler 3-4 günden 2 haftaya kadar saklama koşullarına göre dayanır.

Organik gübreler 1 günden sonra aktif özelliklerini yitirirler/zayıflarlar

Teşekkür ederim dostum. Ben de böyle bir şeyler okuduğumu hatırlıyordum ama emin olamamamıştım. Bence birçok kişi bu hataya düşüyordur.

Hoca666

Müptezel
valla kanka ben bi defa artan gübreli suyu köşede bırakmıştım. 3 5 gün sonra küflenme görmüştüm. gerçi oda sıcaktı baya. geçen de gübreli su arttı. buz dolabına attım. ama gözüm yemedi vermeye. bence şansını deneme bile :))

Simtozu

Üye
Arkadaşlar merhaba.

Öğrenmek istediğim; hazırladığımız sıvı gübrelerin herhangi bir bekleme süresi var mı? Mesela 5 Lt hazırladık bunun hepsini hemen kullanmak zorunda mıyız? Ne kadar sürede bozuluyor?
Kimseyi takma kristalize olana kadar ömrü kalır tuz birikintisi olur yani bunuda iyice karıştırarak çözersin çözeltiyi 10 yıl saklicak halin yok 1-2 hafta içinde tüketirsin heralde

delelet

Üye
peki buna paralel başka bir soru kutusundaki-ambalajındaki sıvı gübre bozulur mu, kullanma ömrü var mı bunların?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • istr istr:
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
    ****** ***** *** *** ******* **** *
    +1
  • istr istr:
  • istr istr:
  • NewGardener NewGardener:
    hahahahahahahaha