Su PH ı ve Toprak PH ı hakkında genel bilgi ricası.

Extremist

Kıdemli Üye
Arkadaşlar Selam,
Uzun süredir bu PH olaylarına bakıyorum ve genel olarak kafama takılan birkaç şey mevcut. Öncelikle bütün sıvı gübrelerimizi 6.5 olarak veriyoruz ki verimimiz çok iyi olsun, emilim her konu da iyi olsun. Yalnız ben bu şekilde gübre verdiğim de alttan çıkan suyun ph ını ölçtüğüm de farklı çıkıyor. Bu su toprağın PH değeri olarak çıkıyor ve nezaman ölçsem saksının altından çıkan drenaj suyu, verdiğim su 6,5 iken 5, 5.5 arası çıkıyor. Biraz araştırdığım da toprağın bu değerlerini ayarlıyabiliyormuşuz.
Öncelikle böyle birşey deneyen arkadaşımız varmı ? Yani toprağın ph ını 6.5 ölçtükten sonra verimin de bir değişiklik gören arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

Ben birçok marka toprak kullandım. Biobizz den Canna ya kadar. En iyi verimliliğimi Biobizz den aldım hep nedense. Toprakların PH larına baktığım da sulamadan sonra en yakın değer biobizz de idi.

İnternetten Toprak PH ı nasıl ölçülür diye araştırdım. Saf suyu 7 olarak sayıp 1/1 oranda toprak ile karıştırılıp birsüre çökmesi beklendikten sonra çıkan sonuç sizin Toprak Ph ınızmış ama ben sulama suyunu 6.5 yapıyorum. Ölçtüğüm de daha düşük bir sonuç çıkıyor ve bu da bana göre verimliliği çok etkiliyor.
Bu konu da tecrübesi olan arkadaşlarım varsa da yardımlarını rica edeceğim. Bu toprağın ideal ph ı kaç olmalı ?

3. Bir sorum da kireç ile PH arttırıp, kükürt veya azot gübreler ile ph düşürüyoruz peki bunun litre başına oranlarını bilen varmıdır acaba ? veya bir förmülü var ise paylaşmanızı rica ederim.

Son ricam ise, verimliliğine güvenen ve ben sorunsuz olarak herşeyi süper yapabiliyorum diyen tecrübeli arkadaşlarım bana sulama suyunuzun ve drenaj sularınızın PH larını ölçüp yazabilirmisiniz ?

Teşekkür ederim şimdiden

Bildigim kadariyla, 5.8-6.5 arasi topragin ph inin hareket etmesi normal, sabit tutmak zor zaten dusununce, kimyasal gubre kullaniyorsan eger, toprakta kalan tuzluluk, bir sonraki bos sulamanda suyun phini degistirecek ve alttan gelen suyun ph i dolayisiyla farkli olacak, ben bitki ciddi bir durum gostermedigi takdirde alttan gelen suyu olcmuyorum..

ayteach

Müptezel
Toprağı kullanmaya başlamadan önce oh ayarlaması yapılmış suyla toprağını flushla.bu işlemi bir kaç kere bol su ile tekrar et. Toprağın ph ini osekilde ayarlayabilirsin. Gübreleri zaten ph ayarlayarak yaparsın Boş sulamalarini yine ph ayarlı su ile yaparak devam edebilirsin. Kullandığın oh ölçer kaliteli olsun. Bundan sonra yapabilecek cokda bişey yok. Toprağın ph ini sabit tutmak çok zor

Xcd

Astral
Sulama yaptığında saksı altından çıkan suyun PH değerinin daha düşük olması normaldir ama bu fark genelde 0.1-0.3 değeler arası olur. Eğer bu limitlerin dışına çıkıyorsa o zaman toprağınla ilgili bir problem olduğunun uyarısıdır. Bu değerler bahsettiğin gibi 1 Ph civarındaysa problem büyük demektir. Normalde kullandığımız topraklarda genelde 5.5-6 PH değerleri vardır ve Biz sulama yaptıkça toprağa yeni şeyler ekledikçe bu değerler değişir. Eklediğimiz besinlerin bitki tarafından emilimi düzgün yapılmadığı durumlar da biriken besinler senin verdiğin suya içeride karışarak saksı altından çıkana kadar PH'ı daha da düşürür. Bazı durumlarda ise mineral birikmesi micro elementler (kalsiyum, magnezyum vs.) bunlarda ph seviyesini yükseltir. Bu da tuzlanmaya işarettir.

Xcd

Astral
Eğer toprak PH ın da oynama varsa daha yüksek PH larda veya daha düşük PH larda su vererek alttan çıkan suyun PH ını dengeleyebilirsin. Senin saksının altından çıkan suyun PH değeri senin bitkinin kökleriyle karşılaşan PH değeridir.

Extremist

Kıdemli Üye
Toprağı kullanmaya başlamadan önce oh ayarlaması yapılmış suyla toprağını flushla.bu işlemi bir kaç kere bol su ile tekrar et. Toprağın ph ini osekilde ayarlayabilirsin. Gübreleri zaten ph ayarlayarak yaparsın Boş sulamalarini yine ph ayarlı su ile yaparak devam edebilirsin. Kullandığın oh ölçer kaliteli olsun. Bundan sonra yapabilecek cokda bişey yok. Toprağın ph ini sabit tutmak çok zor
Brocum istediğin kadar su ile ayarla olmuyor. Sen koy 6.5 suyunu alttan çıkana bak bakalım kaç çıkıyor. PH metrem çok iyi ve ilk tecrübem değil, İnternetten bakılan o süper soil muhabbetine bakıyorum sürekli gübre ile fazla asidik oluyor. Fazla asidik su da potasyum, kalsyum ve magnezyum çözülmüyor. Işık da çok yakın ve mangezyum ihtiyacı oluyorsa beslenemiyor sömeğin ufak kalıyor. Çok hassas bir konu işin kimyası var, araştırıyorum, sen de test edip bir ölç sana zahmet bilgi biriktirelim.

Extremist

Kıdemli Üye
Sulama yaptığında saksı altından çıkan suyun PH değerinin daha düşük olması normaldir ama bu fark genelde 0.1-0.3 değeler arası olur. Eğer bu limitlerin dışına çıkıyorsa o zaman toprağınla ilgili bir problem olduğunun uyarısıdır. Bu değerler bahsettiğin gibi 1 Ph civarındaysa problem büyük demektir. Normalde kullandığımız topraklarda genelde 5.5-6 PH değerleri vardır ve Biz sulama yaptıkça toprağa yeni şeyler ekledikçe bu değerler değişir. Eklediğimiz besinlerin bitki tarafından emilimi düzgün yapılmadığı durumlar da biriken besinler senin verdiğin suya içeride karışarak saksı altından çıkana kadar PH'ı daha da düşürür. Bazı durumlarda ise mineral birikmesi micro elementler (kalsiyum, magnezyum vs.) bunlarda ph seviyesini yükseltir. Bu da tuzlanmaya işarettir.
Hocam ben de bundan bahsediyorum. Hadi diyelim ki bozdun sistemi fazla azot verdin ya da başkabişey düşürdün ph ı. Flush da çözmüyor işini. Ben 15 LT saksıya 70 lt suyla flush yaptım değişmedi. PH 5.1 Flush ı 7 ile yaptım. Max 6.3 sonuç aldım. Sonra tekrar gübreleme yaptım. Bu yüzden sizlerin de testini rica ediyorum. Siz ayarlama yapıyorsanız mesela kireç kullanan varmı ya da kükürt ? İnternette çok boş bilgi var ondan yazıyorum

• Like
Tepkiler: Xcd

Extremist

Kıdemli Üye
Arkadaşlar ucuz ve kullanışlı bir ph ölçer önerir misiniz
Ucuz alırsan her seferin de kalibre yapman gerekir. Kalibre somunu yalama olunca da yenisini almak zorunda kalırsın. Kalibrasyonu kendisi yapan aletler daha güzel. Bir de 2. değer sayısı tekli değil çift li yani mesela 6.48 gibi gösterenler daha iyi. Ben agwa kullanıyorum. Yavaş ölçüyor biraz ama iyidir.

Xcd

Astral
5.1 den 6.3 güzel yükselmiş ama flustan sonra hemen gübrelememeye başlanmamalı boş sulama yapılıp kalıntılarında yükselen ph aralığında bitki tarafından temizlenmesi beklenmeli sonra gübrelemeye başlanacağı zaman da yarım dozla başlanmalı yani yavaş yavaş oturtulmalı. Ayrıca toprağında kendine ait bir PH ı olduğundan çok çok fazla yükselmesini bekleyemessin. yani dengeleme kafi

Extremist

Kıdemli Üye
5.1 den 6.3 güzel yükselmiş ama flustan sonra hemen gübrelememeye başlanmamalı boş sulama yapılıp kalıntılarında yükselen ph aralığında bitki tarafından temizlenmesi beklenmeli sonra gübrelemeye başlanacağı zaman da yarım dozla başlanmalı yani yavaş yavaş oturtulmalı. Ayrıca toprağında kendine ait bir PH ı olduğundan çok çok fazla yükselmesini bekleyemessin. yani dengeleme kafi
Şimdi bugün Kendi toprağımı yaptım. Apogee digital dan bruce diye biri ile mailleşiyordum. Bana ideal karışımı verdi ve denediğim de harika bir değer elde ettim.

Peat yani Torf, vermikulit, solucan gübresi, yarasa gübresi, epsom tuzu (Magnezyum için) ve ph ayarlamak içinsönmemiş kireç. Kireç ile düşük ph ı yükseltebiliyorsunuz. 6.5 PH lı su ile toprağın PH ını test ettim. Tam olarak 6.5 çıktı. Aradığım oran tam olarak buydu zaten ve muhteşem oldu.

Karışımı size söyliyim arkadaşlar dilerseniz uygulayın

Temel Karışım;
%50 Peat "Torf"
%50 Vermikulit

Eklenecekler;
Kireç taşı "sönmemiş gıda kireci" 10LT için, 14.10 yani 1 LT için 0,14 gr
Epsom Tuzu "ingiliz tuzu" 10LT için, 3.5 gr yani 1 LT için 0,35 gr

Ben GuanoKalong kullanıyorum veg ve yarasa gübresi
Lt başına 7gr

Solucan gübresi de genel karışımın %20 si yani 1 lt için 200ml gübre.

Bunların hepsini mixleyip PH 6.5 su verdiğiniz de ph ın 6.5 çıkması gerekir. Farklı üreticilerin ürünleri ile test ettiğimiz de bu değerleri ve verimleri malesef alamıyoruz. Dilerseniz kendi toprağınızı bir test edin, sonuca beraber bakalım.

Halen sizlerin drenajdan çıkan PH değerlerinizi merak ediyorum arkadaşlar, bu konuyu okuyan arkadaşlarım ölçüp bilgi verebilirlermi rica etsrem

Teşekkürler.

Xcd

Astral
Bu değer zamanla değişecektir ama yüksek farklar çıkmayacaktır. Ben living soil kullandığım için ben toprakaltı yaşama sahibim yani benim toprağımda ki bakteri mikoriza yoğunluğuna ve bunların dışa çıkarttığı atıklara görre phım sürekli oynar :) Toprağa karıştırdığın maddelerde zamanla çözünme vs. olacağı için şuanda aldığın sonucu alamayacaksın ilerleyen sulamalar zamanla

Extremist

Kıdemli Üye
Bu değer zamanla değişecektir ama yüksek farklar çıkmayacaktır. Ben living soil kullandığım için ben toprakaltı yaşama sahibim yani benim toprağımda ki bakteri mikoriza yoğunluğuna ve bunların dışa çıkarttığı atıklara görre phım sürekli oynar :) Toprağa karıştırdığın maddelerde zamanla çözünme vs. olacağı için şuanda aldığın sonucu alamayacaksın ilerleyen sulamalar zamanla
Evet bu değişiklikler olacak fakat bilinçli olarak ne eklediğin de önemli. Sen şimdi potasyum gerekiyor iken daha fazla asidik yaparsan toprağı, benim sistem böyle kendi kendine gidiyor diye, işte ozaman biraz daha baz ph ile çalışacak potasyum emilimini bitkide bitirmiş oluyorsun. O yüzden Direnaj daki PH çıktını kontrol edip ufak dengelemeler yapmalısın. Living soil dediğin eklediğin bakteriler. Gübre olarak sentetik gübre kullanıyorsan o ekoloji de çok bir işe yaramıyor. Bu yüzden bu tip sistemler de mutlaka organik besin kullanmalısın. Karışımın nedir bilmiyorum ama önerilen bu şekilde.

centenario

Yeni üye
Şimdi bugün Kendi toprağımı yaptım. Apogee digital dan bruce diye biri ile mailleşiyordum. Bana ideal karışımı verdi ve denediğim de harika bir değer elde ettim.

Peat yani Torf, vermikulit, solucan gübresi, yarasa gübresi, epsom tuzu (Magnezyum için) ve ph ayarlamak içinsönmemiş kireç. Kireç ile düşük ph ı yükseltebiliyorsunuz. 6.5 PH lı su ile toprağın PH ını test ettim. Tam olarak 6.5 çıktı. Aradığım oran tam olarak buydu zaten ve muhteşem oldu.

Karışımı size söyliyim arkadaşlar dilerseniz uygulayın

Temel Karışım;
%50 Peat "Torf"
%50 Vermikulit

Eklenecekler;
Kireç taşı "sönmemiş gıda kireci" 10LT için, 14.10 yani 1 LT için 0,14 gr
Epsom Tuzu "ingiliz tuzu" 10LT için, 3.5 gr yani 1 LT için 0,35 gr

Ben GuanoKalong kullanıyorum veg ve yarasa gübresi
Lt başına 7gr

Solucan gübresi de genel karışımın %20 si yani 1 lt için 200ml gübre.

Bunların hepsini mixleyip PH 6.5 su verdiğiniz de ph ın 6.5 çıkması gerekir. Farklı üreticilerin ürünleri ile test ettiğimiz de bu değerleri ve verimleri malesef alamıyoruz. Dilerseniz kendi toprağınızı bir test edin, sonuca beraber bakalım.

Halen sizlerin drenajdan çıkan PH değerlerinizi merak ediyorum arkadaşlar, bu konuyu okuyan arkadaşlarım ölçüp bilgi verebilirlermi rica etsrem

Teşekkürler.
kanka benim besin kitlemesi oldu toprağı flushladığımda 5300 ppm lerden 700-900 ppm arası indirdim . flush atarken ben toprağın EC değerine bakıyorum zaten çeşme suyu 270 ppm olduğu için genelde 700-900 ppmlerde bitiriyorum ustaların fikirlerini bekliyorum yanlışsa düzeltsinler lütfen . pH ise içler acısı senle aynı durumdayım benimde pH yüksek . 6.3 PH ile suluyorum alttan 8.2 pH su çıkıyor ve gübredeki micro elementleri alamıyor kökleri de kendisi de verimsiz oluyor . yükseltmek için kireç düşürmek içinde kükürt uygulandığını biliyorum ama nasıl yapılır ne oranda yapılır benide aydınlatırsan cok sevinirim dostum

Extremist

Kıdemli Üye
kanka benim besin kitlemesi oldu toprağı flushladığımda 5300 ppm lerden 700-900 ppm arası indirdim . flush atarken ben toprağın EC değerine bakıyorum zaten çeşme suyu 270 ppm olduğu için genelde 700-900 ppmlerde bitiriyorum ustaların fikirlerini bekliyorum yanlışsa düzeltsinler lütfen . pH ise içler acısı senle aynı durumdayım benimde pH yüksek . 6.3 PH ile suluyorum alttan 8.2 pH su çıkıyor ve gübredeki micro elementleri alamıyor kökleri de kendisi de verimsiz oluyor . yükseltmek için kireç düşürmek içinde kükürt uygulandığını biliyorum ama nasıl yapılır ne oranda yapılır benide aydınlatırsan cok sevinirim dostum
Brom Selam,

Yeni araştırmalar yaptım hemen paylaşayım,
Geçenlerde Aldığımız toprakların Ec ve PH değerlerini araştırmaya başladım ve firmalar ile yazıştım.
Biobizz, GuanoKalong, Plagron firmalarından bilgi aldım. Bu firmalar gerçekten iddalı firmalar ama tabi burada olmayan birçok marka var en basidi FoxFarm yok ki çok başarılı bir topraktır. Her firma verilmesi gereken gübrenin PH ı ile ilgili bilgi veriyor ama malesef toprak PH ı ile ilgili bilgi vermiyorlar. Herksin söylediği gibi değişkenlik göstereceğini belirtiyorlar. Toprakların içlerin de ise ortalama 1-4 haftalık gübre bulunuyor ve bunların çoğu genel de solucan gübresi oluyor.
Ben de gidip bu verdiğimiz gübrelerin hepsinin ortalama Ph larına baktım ve toprak da ne gibi etkisi olabileceğini gözlemledim. (N-P-K Harici)

En son aldığım ve yaptığım sistemden bahsedeyim;

Bu son denemem de toprağa ihtiyaç gübreyi ekleyip, sulama suyunu sade vermeyi deneyeceğim. Elle tutulur iyi değerlere sahip GuanoKalong markasının yarasa gübresi ve veg pearls ı kullandım. Ek olarak solucan gübresi, keçi gübresi ve n11 den aldığım leonarditi kullandım."Leonardit GuanoKalong markasının Balck pallets ile aynı. Ek olarak vermikulit,perlit,epsom tuzu ve tarım kireci kullandım. Toprak olarak da Plagron un lightmix i aldım 50kg için en iyi fiyat ondaydı çünki :) Biobizz de alabilirdim ama Plagron un PH sı daha yüksek olduğundan onu tercih ettim. İlerde çok düşecek çünki bana göre.

11 Lt Saksıya GuanoKalong un listesine göre, böyle bir dizilim var. Diyorki bu değerler litre başına eklenecek.

1676392792234.png

Hesapladığım oranları aşağıya yazıyorum,

88gr yarasa gübresi

veg pearls - 33 gr

80 gr leonardit

825 gr solucan gübresi (8 plastik bardak)

Ek olarak eklediğim;
50 gr keçi gübresi (Yarasa ile ortalama görevi olduğu için yarasaya yakın bir değer de ekledim)

Kreç taşı - 30 gr (PH yı ayarlamak için ve Kalsyum için)

10 gr epsom tuzu (Magneyzum için)

Şimdi gelelim değerlerin hesaplanmasına;

2 lt suyu PH 6.5 ayarladım ve bunları toprağı ölçer gibi test ettim;

Plagron Light mix - PH 5.6
Solucan gübresi - 7,6
Vermikulit - 6,6 (PH a etkisi yok olduğunu anladık)
Keçi gübresi - 6.8

Şimdi böyle bir tablo da senin toprağının PH 8 civarı ise Toprak da çok fazla azot birikmiş demektir ve mineral fazlalığı var demektir.
Kükürt hemen etki eden bir element malesef değil, toprak da işe yaraması için ortalama 1 aydan fazla zaman geçmesi gerekiyor. Bu yüzden diğer elementlere bakmamız gerekiyor doğal şekilde.
Yukarıdaki PH oranlarına baktığımız da Toprağına Leonardit ve Yarasa, keçi gübresi ekleyip asitliliği biraz arttırabilirsin. Ph ı yükseltmek yani daha alkali hale getirmek için de solucan gübresi ekleyebilirsin. Bu şekildeki eklemeler toprağın PH sını çok etkiliyor. Suyu herzaman 6.2-6.7 aralığın da ver düşssün diye çok asidik su verirsen köklere zarar verirsin.

Bu gibi durumların asıl sebebi dikimden önce toprağın değerlerine bakılmaması ve sonradan eklenenlerin çok uzun sürede etki etmesidir.

Şimdi gelelim hazırladığım toprağın eksilerine ve artılarına;

Yukarıdaki tüm karışımları yaptığım da 6.5 tam değer ve toprak ölçümüm 6.2 ph oldu. Büyük pota ektim ve sulamamı yaptım. Biraz gaza gelip suyu fazla verdim ama telefi olacaktır. Pot değişimlerinde mutlaka çevreyi sulayın kök suya doğru gider. Ortalama gelişimleri 1-2 haftaya görmüş olacağım. Bana göre ekstra olarak biraz cocopeat ve perlit ekleyebilirdim. 800 gr solucan gübresi havalandırmayı düşürdü, ya da gerçekten çok iyi su tutumu olduğu için böyle oldu, söylediğim gibi fazla su verdim. Henüz alttan çıkacak kadar su vermedim herşeye rağmen ama yine de fazla :) 1,5 lt.

Yukarıda anlttığım gibi eklentiler yaparak biraz daha PH düzeltebilirsin, verdiğin elementler kadar, eklediğin besini azalt. Mesela leonardit veriyorsan humik fulvik asidi azalt içeren gübrelerden. ekleme yaptıktan sonra da 1-2 hafta gözlemle, gelişmeleri bizlerle paylaş.

Bol hasatlar

Son düzenleme:

Extremist

Kıdemli Üye
Evet arkadaşlar, denemelerimden güzel sonuç almaktayım. Yeni olarak demir şelatı ve amino asitleri keşfettim ve harika çalışıyorlar. Şuan tam 1 ay 16 gün oldu, eğitim yapmadım sadece dalları hafif ezerek bükme yapıyorum Işığım Samsung qboard %75 açık ortalama 600-700 ppfd 80cm de. Isı işini ev otomasyonu sistemi yaparak oluşturdum. Evin dışında da görüp kontrol edebiliyorum, herkeze öneririm. "Tuya gateway" ve "Tuya ısı nem sensörü" Klimaya ve nemlendiriciye bağlıyorsunuz herşeyi otmatik yapıyor. İstenirse konu da açabilirim.

Yukarıda belirttiğim şekilde ek olarak bir demir şelatı yaptım arkadaşlar amino asit ile, bu amino asit soya fasulyesindeki proteinlerden yapılıyor ve normalde toprak da çevrime girerek oluşan birşeyi direk verip bitkiyi boost ediyorsunuz. Biobizz deki bioheaven gibi düşünün içeriklerini bildiğim için çook ucuza alabiliyorum malzemeyi.

Son durumlarının da resimlerini çektim sizlerle paylaşıyorum. Güzel çalışıyor yukarıda bahsettiklerim. öneririm.
Tohumlarım köfteci tohumu arkadaşlar, tohum çok pahalı bana göre o yüzden ben sağdan soldan çıkanlarla idare ediyorum.
Degenetica,Kushseed keşke sponsorum olsa :D

Bu eser minerallerin alımı ve gübreleme de Şelatın nekadar önemli olduğunu anlatan bir anlatım bırakıyorum buraya;
"Özellikle cal mag sorunu ve buna benzer mineral eksikliklerinde çok işinize yarayacak bilgidir"
Gübre içeriğiniz de şelat var ise ekstra eklemenize gerek yok ayrıca videodaki oranları da baz almayın.

Photo-15-03-2023-22-14-51.jpg

Photo-15-03-2023-22-14-59.jpg

Son düzenleme:

Night owl

Müptezel
Evet arkadaşlar, denemelerimden güzel sonuç almaktayım. Yeni olarak demir şelatı ve amino asitleri keşfettim ve harika çalışıyorlar. Şuan tam 1 ay 16 gün oldu, eğitim yapmadım sadece dalları hafif ezerek bükme yapıyorum Işığım Samsung qboard %75 açık ortalama 600-700 ppfd 80cm de. Isı işini ev otomasyonu sistemi yaparak oluşturdum. Evin dışında da görüp kontrol edebiliyorum, herkeze öneririm. "Tuya gateway" ve "Tuya ısı nem sensörü" Klimaya ve nemlendiriciye bağlıyorsunuz herşeyi otmatik yapıyor. İstenirse konu da açabilirim.

Yukarıda belirttiğim şekilde ek olarak bir demir şelatı yaptım arkadaşlar amino asit ile, bu amino asit soya fasulyesindeki proteinlerden yapılıyor ve normalde toprak da çevrime girerek oluşan birşeyi direk verip bitkiyi boost ediyorsunuz. Biobizz deki bioheaven gibi düşünün içeriklerini bildiğim için çook ucuza alabiliyorum malzemeyi.

Son durumlarının da resimlerini çektim sizlerle paylaşıyorum. Güzel çalışıyor yukarıda bahsettiklerim. öneririm.
Tohumlarım köfteci tohumu arkadaşlar, tohum çok pahalı bana göre o yüzden ben sağdan soldan çıkanlarla idare ediyorum.
Degenetica,Kushseed keşke sponsorum olsa :D

Bu eser minerallerin alımı ve gübreleme de Şelatın nekadar önemli olduğunu anlatan bir anlatım bırakıyorum buraya;
"Özellikle cal mag sorunu ve buna benzer mineral eksikliklerinde çok işinize yarayacak bilgidir"
Gübre içeriğiniz de şelat var ise ekstra eklemenize gerek yok ayrıca videodaki oranları da baz almayın.

Photo-15-03-2023-22-14-51.jpg

Photo-15-03-2023-22-14-59.jpg
Hocam denir şelatını nasıl yaptınız bahseder misinz ayrıca amino asitin linki varmı alabileğğmiz

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ***** **** hahahaha* **** *** ******** hahahaha* *** ** ******* ********* ***** ***** ****** ***** ******** **** ******* ***** ****** ***
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********** ******** ******* hahahaha ********** * ** **** ******** **
  • Night owl Night owl:
  • kawinnnz kawinnnz:
    hahahahahahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** *** ****** ******** ********** ******** ******* hahahaha ********** * ** **** ******** **
  • B biggie34_:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** **** hahahaha* **** *** ******** hahahaha* *** ** ******* ********* ********** ******
  • kawinnnz kawinnnz:
  • M Mpt77:
    ** ******* *** ** ******** **** * ** hahahaha* ** ******* *******
    ***** ***** ********** ****** hahahaha
    ********** *** hahahaha***** ******
  • B biggie34_:
    ********* **** ******** *** **** ***** ********* ** ********* ****** ** ******* ******* *** ** ******** **** * ** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahaha*******
  • Night owl Night owl:
    ****** **
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Night owl Night owl:
  • M Mpt77:
    ********* ******** hahahaha hahahaha ******* **** ****** ****** *** ***** ****** ****** **** ********* **** ******** *** **** ***** ********* ** ********* ****** ** *****
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahahahahahaha*****
  • Night owl Night owl:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ******* ******** **
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ****** * ***** **** *** ****** ** hahahaha***
    ***** ***** ******** ****** ** *** ****** hahahaha * ******* **** *** hahahaha* *** ****** ****** **** ******* ***** ********
    TabldotLife TabldotLife: ***** ***** ******** ****** ** *** ****** hahahaha * ******* **** *** hahahaha* *** ******...